شنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۹۹۰۲۰۰۱۲۶

بهترین جاهای دیدنی شیراز (+تصاویر)

جاهای دیدنی شیراز,لیست جاهای دیدنی شیراز,زیبایی ها و جاهای دیدنی شیراز معرفی جاهای دیدنی شیراز
جاهای دیدنی شیراز در بهار و تابستان پر از عطر بهار نارنج است، به هر جاذبه دیدنی شیراز که سر بزنید با گل های رنگ برنگ و درختان بهارنارنج رو به رو می شوید. شیراز، شهر عشق است. شیراز که مملو از شعر و تاریخ و آثار تاریخی قدیمی است، یکی از زیباترین جاهای دیدنی ایران است که باید در صدر فهرست دیدنی های هر گردشگری قرار بگیرد.

لیست جاهای دیدنی شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز تعداد فراوانی دارد که هر میهمانی را عاشق خویش می کند و ما این مراکز گردشگری را به چند دسته کلی تقسیم می کنیم که عبارتند از:

۱. آرامگاه های مشاهیر( مهد شعر و ادب پارسی)

۲. باغ های تاریخی

۳. مکان های تاریخی و مذهبی

۴. موزه‌ها

۵. جاذبه های طبیعی( جاذبه هایی از جنس طبیعت)

۶. مراکز خرید و تجاری

آشنایی با جاهای دیدنی شیراز

قبل از معرفی جاهای دیدنی شیراز بهتر است ابتدا شیراز را به درستی بشناسیم. شیراز شهری پر از زیبایی های تاریخ و فرهنگ ایرانی که هر کسی را وسوسه می کند تا سفری بیادماندنی را به این شهر داشته باشد، سفری در دالان تاریخ با گذر از بزرگی و عظمت کشور ایران باستان تا معماری های بی بدیل دوران زندیه و قاجار، عطر بهار نارنج هایش به اشعار زیبای حافظ و سعدی گوش جان بسپاری، تمامی ی اینها در کنار هم تجربه ای خاطره انگیز را برایتان رقم خواهد زد.

جاهای دیدنی شیراز; آرامگاه های مشاهیر

حافظیه

آشنایی با مکان ها و جاهای دیدنی شیراز,جاهای دیدنی شیراز,مشهورترین جاهای دیدنی شیرازحافظیه یکی از جاهای دیدنی شیراز است

یکی از مشهورترین جاهای دیدنی شیراز آرامگاه حافظ است. حافظ را میتوان پرطرفدارترین شاعر پارسی دانست. ایرانیان از هر طبقه و فرهنگی، حداقل چند بیتی از اشعار حافظ را بخاطر دارند. آرامگاه حافظ در باغی آراسته در شمال غربی شیراز قرار دارد.

حافظ در قرن هشتم از جهان رفت و آرامگاه او در قرن ۱۲ توسط کریم خان زند به این مکان منتقل شد. روی سنگ های مرمر بنا اشعار حافظ حکاکی شده است. در سال ۱۳۱۵ طاقی هشت ضلعی روی قبر قرار گرفت. این مکان بیش از این که یکی از جاذبه های گردشگری شیراز باشد، میعادگاه طرفداران حافظ از سرتاسر دنیاست. در محوطه ی آرامگاه فال بگیرید، به نکات ظریف غزل های حافظ بیندیشید، در چای خانه استراحت کنید و در حافظیه بگردید

سعدیه

جاهای دیدنی شیراز و آرامگاه های مشاهیر,جاهای دیدنی شیراز و آرامگاه سعدی,جاهای دیدنی شیرازسعدیه شیراز یکی از جاهای دیدنی شیراز است

« سعدیه» فاصله ی زيادي با حافظیه ندارد و در نزدیکی دروازه قرآن قرار گرفته. سعدیه شیراز یکی از جاهای دیدنی شیراز و باغی مصفاست که در مرکزش آرامگاه شاعر معروف ایرانی، سعدی، قرار دارد. بنای آرامگاه در سال ۱۳۳۰ شمسی ساخته شده است و قبل از آن، تنها سنگ قبر کوچکی محل دفن سعدی را نشان می داد؛ سعدیه در گذشته عبادتگاه و محل عبادت سعدی و یارانش بوده است. در این باغ میتوانید به دور از شلوغی از طبیعت شیراز لذت ببرید. در نزدیکی مقبره سعدی، آرامگاه شاعر ها و عارف های ایرانی فراوانی، مانند:« شوریده شیرازی» قرار گرفته اند. تلفیق هنر معماری سنتی و مدرن از زیبایی های بی همتا این بناست.

جاهای دیدنی شیراز;باغ های تاریخی

باغ ارم

جاهای دیدنی شیراز,مکان های تاریخی و جاهای دیدنی شیراز,جاهای دیدنی شیراز با عکسباغ تاریخی ارم یکی از جاهای دیدنی شیراز است

شیراز به باغ هایش معروف است و باغ ارم بهترین آنها و یکی از دیدنی های شیراز است. باغ ارم  پر از درختان سرو، پرچین های آراسته و بوته های گل سرخ است. در مرکز باغ حوض و همچنين کاخ قاجاری قرار دارد که ورود به آن برای عموم ازاد نیست. این باغ بعنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شده است.

باغ دلگشا

معرفی بهترین جاهای دیدنی شیراز,جاهای دیدنی شیراز,اسم مکان ها و جاهای دیدنی شیرازباغ دلگشا یکی از جاهای دیدنی شیراز است

باغ دلگشا یکی از باغ های تاریخی شیراز است که پیشینه ی آن به دوران قبل از اسلام و زمان فرمانروایی ساسانیان میرسد و اولین کلاه فرنگی ایران در این باغ به ثبت رسیده است.

باغ عفیف آباد

جاهای دیدنی شیراز همراه با عکس,فهرست جاهای دیدنی شیراز,جاهای دیدنی شیرازتصاویر باغ عفیف آباد یکی از جاهای دیدنی شیراز

باغ عفیف آباد نمونهٔ کاملی از هنر گل کاری ایرانی است. سازنده عمارت باغ، میرزا علی محمدخان قوام الملک دوم است که در سال ۱۲۸۴ ه‍.ق آنرا احداث نمود. این باغ در یکی از منطقه های اعیان نشین شیراز جای دارد و مجموعه در سال ۱۸۶۳ میلادی ساخته شد. این مجموعه دربرگیرنده یک کاخ سلطنتی، موزه سلاح های قدیمی و یک باغ ایرانی است که همگی برای بازدید عمومی فراهم هستند.

جاهای دیدنی شیراز;مکان های تاریخی

تخت جمشید

جاهای دیدنی شیراز,تصاویر جاهای دیدنی شیراز,معرفی جاهای دیدنی شیرازتخت جمشید بعنوان زیباترین جاهای دیدنی شیراز است

شیراز عظیم ترین و شــکوهمندترین مجموعه ی تاریخــی دنیــا را دارد: تخت جمشید این میراث باستانی ارزشمند که در نزدیکی شیراز( ۵۷ کیلومتری) واقع شده قدمت آن به ۵۱۸ سال پیش از میلاد مسیح برمیگردد که یادآور دوره باشکوه هخامنشیان است. مساحت تخت جمشید ۱۲۵۰۰۰ متر مربع است و به عنوان یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز به حساب می آید. این بنای تاریخی که دیدن آن برای هر ایرانی بسیار ضروری است از نظر طولی برابر با آکروپولیس در آتن است، ولی عرض آن پنج برابر آکروپولیس می باشد.

پاسارگاد

جاهای دیدنی شیراز و مکان های تاریخی,جاهای دیدنی شیراز,پاسارگاد زیباترین جاهای دیدنی شیراز است

پاسارگاد اولین پایتخت امپراتوری هخامنشی بود که به دستور کوروش دوم احداث گردید. این اثر نمونه ای برجسته از هنر و معماری سلطنتی هخامنشی و گواهی بی بدیل از تمدن پارسی است که تا به امروز پابرجا مانده است. مقبره کوروش بزرگ یکی از مهم ترین بخش های پاسارگاد است که تقریباً سالم میباشد و جز آن، کاخ بار عام، مقبره کمبوجیه، تل تخت، کاخ بار اختصاصی، کاروانسرای مظفری، هم جز آثار تاریخی موجود در پاسارگاد به شمار می آیند.

نقش رستم

لیست جاهای دیدنی شیراز,آشنایی با جاهای دیدنی شیراز,جاهای دیدنی شیرازنقش رستم یکی از جاهای دیدنی شیراز محسوب می شود

آرامگاه چند تن از شاهان هخامنشی از جمله داریوش بزرگ و خشایارشا، نقش برجسته هایی از وقایع مهم دوران ساسانیان از جمله تاجگذاری اردشیر بابکان و پیروزی شاپور اول بر امپراتوران روم، بنایی موسوم به کعبه زرتشت و نقش برجسته ویران شده ای از دوران عیلامیان در نقش رستم قرار دارد.

حمام وکیل

جاهای دیدنی شیراز,مکان ها و جاهای دیدنی شیراز,زیبایی ها و جاهای دیدنی شیرازحمام وکیل یکی از جاهای دیدنی شیراز است

حمام وکیل در دوره زندیه بدست کریم خان زند ساخته شد. این حمام در کانون شهر شیراز و نزدیک ديگر بناهای دوران زندیان، مثل بازار وکیل و مسجد وکیل جای دارد. از بخش های نگریستنیِ این حمام، قسمتی به نام شاه نشین است که ویژه پادشاه بوده است.

کعبه زرتشت

معرفی جاهای دیدنی شیراز,شناسایی جاهای دیدنی شیراز,جاهای دیدنی شیرازکعبه زرتشت یکی از زیبایی ها و جاهای دیدنی شیراز است

کعبه زرتشت جایگاهی برای روشن کردن آتش که برای زرشتیان بسیار مقدس بوده است میباشد و همچنین مکانی برای عبادتشان بوده است.این مکان در کنار نقش رستم قرار دارد.

ارگ کریمخان

مکان تاریخی و جاهای دیدنی شیراز,جاهای دیدنی شیراز,لیست جاهای دیدنی شیرازارگ کریم‌خان یکی از بزرگ‌ترین بناهای تاریخیِ آجریِ و مهم از جاهای دیدنی شیراز است

مهمترین و بزرگ ترين بنای دوره زندیه ارگ کریمخان است که مرکز حکومت شاهان زند بود. مجموعه ارگ با تزئینات و معماری زیبای دوره زندیه در مرکز شهر شیراز و نزدیک چهارراه زند قرار دارد.

جاهای دیدنی شیراز;اماکن تاریخی و مذهبی

دروازه قرآن

معرفی جاهای دیدنی شیراز با عکس,جاهای دیدنی شیراز,مکانها و جاهای دیدنی شیرازدروازه قرآن بعنوان جاهای دیدنی شیراز به حساب می آید

یکی از معروف ترین اماکن مذهبی شیراز که تقریباً همه با آن آشنایی داریم، آرامگاه احمد ابن موسی کاظم( علیه السلام) برادر امام رضا یا شاهچراغ است. این آرامگاه در دوره اتابکان فارس در حدود قرن ۶ هجری قمری ساخته و تا به امروز بارها بازسازی و مرمت شده که اصلی ترین این بازسازی ها در سال ۷۴۵ قمری ملکه تاشی خاتون مادر حاکم فارس، بارگاه را به سازی کرد و علاوه بر ساخت مدرسه ای در این مکان ، محلی برای استراحت و خورد و خوراک مسافران در نظر گرفت.

مسجد نصیرالملک

آشنایی با جاهای دیدنی شیراز,معرفی جاهای دیدنی شیراز,جاهای دیدنی شیرازعکس جاهای دیدنی شیراز و مسجد نصیرالملک

نصیرالملک مسجدی است پر از کاشی کاری، مقرنس هایی بی بدیل ، بعلاوه شیشه هایی رنگی و به همین دلیل هم به آن مسجد صورتی ایران می گویند. ورودی اصلی مسجد از کاشی هفت رنگ با تزئینات گل سرخ و گل زنبق شیراز پوشیده شده.

درهای ورودی مسجد، دو در بزرگ چوبی است و ستون های آن یکی از زیباترین ستون هاست و شبستان غربی اش پوشش آجری دارد و سنگ تراشی هایش از آن نمونه ای از معماری شگرف دوره قاجار پیش رویمان قرار می دهد.

مسجد وکیل

جاهای دیدنی شیراز,لیست جاهای دیدنی شیراز,آشنایی با بهترین‌ جاهای دیدنی شیرازیکی از جاهای دیدنی شیراز، مسجد وکیل است

یکی از جاهای دیدنی شیراز، مسجدی است قدیمی با معماری بی همتا که روزانه میزبان گردشگران بسياري میباشد ، مسجد وکیل شیراز در نزدیکی حمام وکیل و بازار وکیل این شهر واقع شده است و بعنوان یکی از زیباترین مساجد موجود در شهر به شناخته می شود.

مسجد وکیل یکی از قدیمی ترین مساجد شیراز است که در دوره ی کریم خان زند، با استفاده از بهترین مصالحی که در آن زمان دردسترس بوده ساخته شده است.

امامزاده شاه چراغ

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی شیراز,جاهای دیدنی شیراز,عکس جاهای دیدنی شیرازشاهچراغ جزء جاهای دیدنی شیراز است

شاهچراغ از جاهای دیدنی شیراز و از مشهورترین جاذبه های مذهبی در کشور ایران است. شاهچراغ به آرامگاه برادران امام هشتم شیعیان، رضا (ع) است و این خود دلیلی برای ارزش بالای این زیارت‌گاه در بین مردم شیراز و مسافران شهر است.

آرامگاه اصلی شاهچراغ مقبره« احمدبن موسی» پسر بزرگ امام هفتم است و در ضلع شمال شرقی آن برادر کوچک تر این حضرت ارمیده است. در شاهچراغ معماری اصیل ایرانی و اسلامی را مشاهده خواهید کرد و از ظرافت هنر کاشی کاری و آیینه کاری در این بنا لذت خواهید برد.

جاهای دیدنی شیراز;موزه ها 

۱- موزه هفت تنان( موزه سنگ)

۲- موزه پاریس( کلاه فرنگی)

۳- موزه تاریخ طبیعی شیراز

جاهای دیدنی شیراز;جاذبه های طبیعی

۱- آبشار مارگون از جاهای دیدنی شیراز

۲- روستای قلات

۳- تنگ دم اسب

جاهای دیدنی شیراز;مراکز خرید و تجاری

سرای مشیر شیراز یا سرای هنر

معروفترین جاهای دیدنی شیراز,جاهای دیدنی شیراز,پربازدیدترین جاهای دیدنی شیرازسرای مشیر شیراز یکی از جاهای دیدنی شیراز است

کسانی که به آثار باستانی علاقه دارند، قطعاً در سفر خود به هر شهری، دنبال بازار سنتی آن جا می گردند. درصورتی که اندکی پرس و جو کنید، به این نتیجه خواهید رسید که قدیمی ترین بازار شیراز، بازار وکیل نام دارد. اما جالب است بدانید که در دل این بازار قدیمی که به دوران زندیه تعلق دارد، بازاری ديگر در دوران قاجار ساخته شده است. این بازار سرای مشیر یا همان بازار گلشن نام دارد و قطعا یکی از جاهای دیدنی شیراز به حساب می آید که حتماً باید از آن بازديد کرد. میرزا ابوالحسن مشیرالملک، نخستین سنگ این بازار را بنا نهاد و آنرا وقف امام محمد باقر کرد. یکی از قسمت های جذاب بازار، محوطه بزرگ بی سقف آن است. در این محوطه حوضی بزرگ و کاشی کاری شده قرار گرفته و اطراف آن انباشته از درختان نارنج است.

بازار وکیل

لیست جاهای دیدنی شیراز,لیست جاهای دیدنی شیراز,زیباترین جاهای دیدنی شیرازبازار وکیل شلوغترین جاهای دیدنی شیراز به حساب می آید

بازار شیراز ۳۰۰ سال قدمت دارد و یادگار دوره زندیه است. اینجا جایی است که بنظر خیلی ها با سقف چهارسوقش که از چهارطرفش، چهار بازار منشعب می شود یکی از قشنگترین بازارهای کشور ایران است. این بازار اکنون یکی از مهم ترین مراکز تجاری شیراز به شمار می آید و حجره های بسياري دارد که  صنایع دستی شیراز را نیز می فروشند.

بازار حاجی

یکی از قدیمی ترین بازار های شهر شیرازبا قدمت ۱۰۰۰ ساله. در این بازار ا اجناس مختلفی از جمله پوشاک محلی و سنتی، صندوقچه، ترمه، محصولات خشکبار، لوازم بهداشتی، لوازم خیاطی، پارچه های رنگی، دیگ و پایه و… برای خرید وجود دارد . خود بازار هم جزء جاذبه های تاریخی است.

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 19
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
ویژه سرپوش