پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۰۰۰۳۹

ویزای مطبوعاتی چیست و چه مدارکی برای اخذ آن الزامیست؟

ویزای مطبوعاتی,ویزای مطبوعاتی چیست,شرایط اخذ ویزای مطبوعاتیویزای مطبوعاتی ویزاییست که جهت ورود خبرنگاران و ... برای مدت‌زمانی مشخص صادر میگردد
برای افراد فعال در زمینه مطبوعات مانند خبرنگاران و روزنامه نگاران، نوعی ویزا اختصاص داده شده که به آن ویزا مطبوعاتی می گویند و برای سفرهایی به افراد اعطا میشود که میخواهند در حیطه کاری خود فعالیت کنند.

ویزای مطبوعاتی

درصورتی که یک شهروند خارجی بخواهد به کشوری دیگر سفر کند باید ویزای موقت یا دایم داشته باشد. چنانچه افراد فعال در رسانه های خارجی، مطبوعات و رادیو، قصد سفر باهدف انجام فعالیت کاری را داشته باشند، باید نسبت به اخذ ویزای مطبوعاتی اقدام کنند. درصورت عدم بازگشت به کشور مقصد پس از اتمام دوره ویزای مطبوعاتی، احیانا در مراحل اخذ ویزاهای آينده با مشکلی رو به رو می شوید و درخواستتان را نمی پذیرند. ویزای مطبوعاتی به ویزایی اطلاق می شود که خبرنگاران، دست اندرکاران امور مطبوعاتی و افراد مرتبط خارجی برای سفر به ایران به قصد انجام امور مرتبط با حرفه شان و یا خروجشان از ایران برای مدت زمانی مشخص به منظور امور کاری صادر می شود.

موارد صدور ویزای مطبوعاتی

افراد فعال در زمینه خبرنگاری و روزنامه نگاری می توانند نسبت به اخذ ویزای مطبوعاتی برای سفرهایی با اهداف کاری اقدام کنند. در ادامه با بعضی از اهداف سفرها اشنا شوید:

> ویزای مطبوعاتی به این منظور صادر میشود که شخص قصد دارد به عنوان یک خبرنگار یا روزنامه نگار در کنفرانس، سمینار، کنوانسیون یا جلسه شرکت کند.

> از دیگر موارد صدور ویزای مطبوعاتی می توان به شرکت بعنوان یک خبرنگار یا روزنامه نگار در یک جلسه سخنرانی و یا یک فعالیت دانشگاهی اشاره کرد.

مدارک لازم برای ویزای مطبوعاتی

برای اخذ ویزای مطبوعاتی، داشتن مدارک زیر الزامیست:

- اصل گذرنامه بهمراه حداقل شش ماه اعتبار پس از اخذ ویزا( مگر این که در شرایط خاص که می بایست موافقت های لازم صورت گیرد و به صورت رسمی به سفارت اعلام شود. بعلاوه داشتن دو صفحه سفید رو به رو هم)

- یک نسخه تکمیل شده از فرم درخواست ویزا( وجود هرگونه نقص مدرک در فرم ویزا ممکن است موجب تاخیر و خسارت مادی و معنوی شود و به عهده متقاضی درخواست ویزا است.)

- دو قطعه عکس ۴×۳ رنگی با زمینه سفید، به صورت تمام رخ که در سال جاری گرفته شده باشد.

- شماره مجوز ویزا صادرشده از طرف وزارت امور خارجه ایران

شرایط اخذ ویزای مطبوعاتی,ویزای مطبوعاتی,ویزای مطبوعاتی چیستلازمه دریافت ویزای مطبوعاتی ارائه مدارکی دال بر کسب وظیفه از سازمان رسانه کشور می‌باشد

- ارائه فیش واریز بانکی هزینه ی ویزا به حساب سفارت( در صورت رد درخواست اخذ ویزا، هزینه آن قابل برگشت نمی باشد.)

- اصل گواهی بیمه مسافرتی ترجمه شده رسمی به انگلیسی با حداقل اعتبار سه ماه( به ازای هریک از مسافران یک بیمه مسافرتی نیاز است.)

درصورت اضافه شدن بیش از یک فرد در پاسپورت شما، هر شخصی که نیازمند ویزاست باید نسبت به ارسال درخواست جداگانه اقدام کند. عکس خود را در زمان تکمیل فرم آنلاین ویزا بارگذاری کنید. درصورت آپلود نشدن عکس، باید در فرمت توضیح داده شده یک عکس چاپ شده به منظور تحویل مدارک، به سفارت بدهید.

حداقل مدارک در حوزه مطبوعات

ارائه مدارکی دال بر کسب وظیفه از سازمان رسانه کشور از ملزومات دریافت ویزای مطبوعاتی به شمار می رود. خبرنگاران با کسب این مجوز در سطح بین الملل، می توانند در وقایع برجسته سیاسی، هنری و … در کشور مدنظر، شرکت کنند و به کشورشان امار و اطلاعات لازم را مخابره کنند. فرد متقاضي برای درخواست ویزای مطبوعاتی باید از شرایطی برخوردار باشد که عبارتند از:

* فرد متقاضي ویزای مطبوعاتی باید توسط سازمان حرفه ای خبرنگاری و روزنامه نگاری، مدرکی داشته باشد.( کارت خبرنگاری)

* فرد متقاضي باید با یک سازمان رسانه ای به صورت رسمی قرارداد داشته باشند.

* افراد برای دریافت ویزای مطبوعاتی باید در کلاس های اموزشی حوزه خبرنگاری، کارگاه های عملی و اخبار شرکت کنند.

نحوه درخواست ویزای مطبوعاتی

برای درخواست ویزا چندین مرحله وجود دارد که بسته به درخواست شما در سفارت یا کنسولگری کشور مورد نظر، متفاوت باشد.

با توجه به این که می توانید مصاحبه مربوط به ویزای مطبوعاتی را در کشورهای خارجی مانند ترکیه، دبی و… انجام دهید، بهتر است در سفارت یا کنسولگری کشور مقصد و در کشور محل زندگیتان، مصاحبه ی ویزای خود را انجام دهید تا با مشکلی برای اخذ ویزای مسافرت مواجه نشوید و اگر به سفارت کشوری دیگر برای انجام مصاحبه بروید و درخواست ویزایتان پذیرفته شود، برای گرفتن این ویزا باید به سفارت مربوطه در محل انجام مصاحبه بروید.

روند درخواست ویزای مطبوعاتی

مراحل درخواست ویزای مطبوعاتی همانند سایر انواع ویزا، خاص است. روزنامه نگار در نخستین مرحله، پس از تکمیل درخواست آنلاین فرم ویزای مطبوعاتی غیر مهاجر، ملزم به پرداخت هزینه های مربوط به درخواست ویزا می باشد. با فراهم کردن تمامی مدارک موردنیاز میتوانید برای تکمیل پروسه، درخواست تعيين وقت سفارت از سفارت کشور مورد نظر بنمایید و اگر مدارکتان ناقص باشد، احیانا درخواست ویزای شما پذیرفته نمیشود.

ویزای مطبوعاتی در چه مواردی صادر می شود,شرایط گرفتن ویزای مطبوعاتیهمانند سایر انواع ویزا، درخواست ویزای مطبوعاتی مراحل خاص خود را دارد

چه کسانی می توانند ویزای مطبوعاتی دریافت کنند؟

درخواست ویزای یک روزنامه نگار با انجام فعالیت های مشخصی تأیید میشود. همچنین افرادی که فعالیتشان در حیطه ی مطبوعات است و میخواهند به سفر کاری بروند، با داشتن موارد زیر می توانند ویزا بگیرند:

>> ویزای مطبوعاتی برای کارمند شرکت تولیدی مستقل یا کارمند رسانه های اطلاعاتی خارجی صادر میشود.

>> اگر به عنوان یکی از اعضای رسانه ای متصل به تولید یا پخش یک فیلم( فیلم مرتبط با پخش اخبار) محسوب شوید؛ ویزای مطبوعاتی به شما تعلق می گیرد.

>> به روزنامه نگاری ویزای مطبوعاتی داده میشود که با یک سازمان حرفه ای روزنامه نگاری، قرارداد داشته باشد.

>> ویزای مطبوعاتی برای روزنامه نگاران خارجی صادر میشود که در شعبه خارجی یا شرکت تابعه یک شبکه، روزنامه یا رسانه کار کنند.

>> خبرنگار فعالی که یک رویداد خبری یا مستند را فیلم برداری میکند؛ می تواند نسبت به دریافت ویزای مطبوعاتی اقدام کند.

>> ویزای مطبوعاتی به نماینده معتبر دفتر توریستی داده میشود.

>> به کارمندی که اطلاعات صنعتی فنی را در یک سازمان، توزیع میکند؛ ویزای مطبوعاتی داده میشود.

مصاحبه ویزای مطبوعاتی

مدت زمانی که باید برای جلسه مصاحبه ویزای مطبوعاتی، منتظر بمانید؛ را مواردی همچون مکان، فصل و نوع ویزای درخواستی تعيين میکند؛ بنابراین باید برای ویزا کمی زودتر، درخواست دهید. شما با افسر کنسولی مهاجرت، پس از درخواست تعيين وقت سفارت و آماده کردن مدارک موردنیاز، مصاحبه ای میکنید و وی براساس این مصاحبه تعيين می کند که این نوع ویزا برایتان صادر میشود یا خیر.

درصورت درخواست ویزا برای هر کشوری باید بر اساس قوانین کشور مقصد، شرایط لازم را داشته باشید. اگر بعد از این که مصاحبه کردید، نیاز به بررسی بیشتر درخواستتان بود، افسر مهاجرت به شما اطلاع می دهد.

نکاتی در مورد ویزای مطبوعاتی

> در زمان ویزای مطبوعاتی دقت کنید که هرگونه مدارک جعلی و اطلاعات غیر واقعی باعث عدم پذیرش درخواستتان میشود و در نتیجه شما را از ورود به ایران، منع میکند. اگر مدارک و اطلاعات غیر واقعی شما را تشخیص دادند؛ مقامات مرزی میتوانند پس از صدور روادید، مانع از ورود متقاضی به ایران شوند.

> اگر نیاز بود که با متقاضی ویزای مطبوعاتی، مصاحبه شود؛ به وی اطلاع میدهند که در سفارت حاضر شود.

> چنانچه مدت اعتبار روادید صادر شده ۹۰ روز باشد؛ متقاضی در طول ۹۰ روز می تواند به ایران برود و در ایران طبق مدت اقامت مقرر، زندگی کند.

> برای روادید یکبار ورود، حداکثر زمانی که برای اقامت اختصاص میدهند ۹۰ روز میباشد درحالیکه این مدت برای روادید دو بار ورود، بعد از هر بار ورود بمدت ۳۰ روز می باشد.

> چنانچه متقاضی ویزای مطبوعاتی، پس از صدور روادید، منصرف شود یا از روادید استفاده نکند، هزینه ای که پرداخت کرده؛ به وی عودت نمی دهند.

نحوه درخواست ویزای مطبوعاتی,مدارک لازم برای ویزای مطبوعاتیهر فرد که نیاز به ویزای مطبوعاتی دارد، باید یک درخواست جداگانه ارسال کند

> بهتر است که حداقل یک ماه قبل از تاریخ سفر، مدارک لازم را به منظور صدور روادید، به سفارت بدهید.

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 15
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
قبر حضرت آدم و نوح در کجاست,قبر حضرت آدم در شهر نجف عراق,درباره ی حضرت آدم و حوا قبر حضرت آدم و نوح در کجاست

<p></p>

<p>نجف سرزمینی کهن است، که ارزش تاریخی و باستانی دارد. در داستان حضرت نوح نقل شده است، که پس از طوفان بزرگ کشتی نوح در اینجا در سرزمین نجف توقف کرد و در اینجا محل دفن حضرت آدم و نوح است. </p>

<p></p>

<p>نوح در نجف استقرار خود را آغاز کرد، چاه معروفی که سیل عظیم از آنجا شروع شد نیز در حومه شهر نجف در شهر باستانی معروف به کوفه قرار دارد. می توان گفت که انقراض و احیای سکونتگاه انسانی در شهر نجف رخ داده است.</p>

<p></p>

<p>قبر حضرت نوح در کدام کشور است ؟ حضرت آدم و حضرت نوح هر دو در کنار قبر حضرت علی به همراه هزاران پیامبر در قبرستان باستانی واقع در نجف بزرگ دفن شده اند.</p>

ادامه
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
ابوالفضل قلی پور,بیوگرافی ابوالفضل قلی پور,عکس ابوالفضل قلی پور بیوگرافی و عکس های ابوالفضل قلی پور
یکی از بازیکنان موفق والیبال تیم ملی ایران؛ ابوالفضل قلی پور است، این بازیکن جوان در سال ۱۴۰۰ وارد تیم ملی ایران شد و در مسابقات قهرمانی آسیا در سال ۲۰۲۱ به عنوان یکی از اعضا اعزام شد. در ادامه این مطلب سرپوش به بیوگرافی ابوالفضل قلی پور، این بازیکن موفق خواهیم پرداخت.

چکیده ای از بیوگرافی ابوالفضل قلی پور:

نام کامل: ابوالفضل قلی پور

تاریخ تولد: ۱ بهمن ۱۳۷۱

محل تولد: تهران

حرفه: عضو تیم ملی والیبال ایران

پست: لیبرو

شماره پیراهن: ۱۶

ادامه
حضرت لوط,زندگینامه حضرت لوط,زندگی حضرت لوط آشنایی با زندگینامه حضرت لوط

تاریخ تولد: هم دوره حضرت ابراهیم

محل زندگی: بابِل عراق و سرزمین مؤتفکات در کرانه رود اردن نزدیک فلسطین 

تکرار نام در قرآن: ۲۷ مرتبه

دین: یکتاپرستی

محل دفن: شهر بَنی نَعیم در استان الخَلیل در فلسطین

ادامه
پل آلن,بیوگرافی پل آلن,عکس های پل آلن بیوگرافی پل آلن یکی از بنیانگذاران مایکروسافت

تاریخ تولد: ۲۱ ژانویه ۱۹۵۳

محل تولد: سیاتل، واشینگتن ایالت واشینگتن

حرفه: بنیانگذار ماکروسافت

 سرمایه: ۱۶/۷ میلیارد دلار

درگذشت: ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸ در سن ۶۵ سالگی

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
علی قلی زاده,بیوگرافی علی قلی زاده,عکس های علی قلی زاده بیوگرافی و عکس های علی قلی زاده

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۴

محل تولد: تهران

حرفه: فوتبال

پست: مهاجم، وینگر

قد: ۱ متر ۷۶ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش