دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۱۱۰۰۰۲۲

بهترین و پرطرفدارترین مشاغل رشته ریاضی

مشاغل رشته ریاضی,عکس مشاغل رشته ریاضی,معرفی مشاغل رشته ریاضیمشاغل رشته ریاضی در کشور بسیار کاربردی تر از سایر رشته‌هاست
رشته ریاضی، برای افرادی مناسب است که به مباحث ریاضی و حل مسائل آن علاقه زیادی دارند. کسانیکه این رشته را انتخاب می کنند در آینده ذهن و حافظه منطقی، باز، تحلیلگر و استدلالی پیدا خواهند کرد. بدین ترتیب مشاغل رشته ریاضی، از طریق تحصیل در این رشته قابل دسترسیست.

مشاغل رشته ریاضی

نخستین کاری که هرکس برای انتخاب رشته ی موردنظر باید انجام دهد این است که در خصوص شغل های داخل آن رشته اطلاعات کامل به دست بیاورد و طبق اطلاعات مربوط به خودش (استعداد- شخصیت- ارزش ها- علاقه ها) رشته مورد نظرش را انتخاب کند. برای انتخاب رشته های مهندسی باید اطلاعات کافی از زمینه اشتغال در آنها داشته باشید و بعد از کسب اطلاعات کامل وارد این رشته ها شوید. در این جا می خواهیم چند مورد از مشاغل رشته ریاضی فیزیک و رشته های آنها را برای شما معرفی کنیم.

> رشته مهندسی معماری:

اگر از افرادی هستید که در کنار هنر علاقمند به ساخت و ساز هستید، مهندسی معماری برای شما انتخاب مناسبی است. این رشته دو جنبه هنری و فنی دارد که میتوان گفت دروس هنری بیش از دروس فنی مورد توجه قرار می گیرد. از مشاغل رشته ریاضی، میتوان به موقعیت های شغلی رشته مهندسی معماری اشاره کرد که شامل طراحی دکوراسیون داخلی، انجام پروژه های پژوهشی در زمینه طراحی فضاهای طبیعی، طراحی ساختمان و اجزای تشکیل دهنده آن از مراحل ابتدایی تا اجرای کار، محوطه سازی و طراحی میادین شهر و پارک ها و سرپرستی دفاتر مشاوره معماری است.

از مهارتهای یک مهندس معمار میتوان به ایده پردازی، تسلط بر نرم افزارهای مورد نیاز، به روز نگه داشتن اطلاعات، قدرت تجسم در کنار تسلط بر دروس ریاضی، هندسه و آشنایی با روانشناسی اشاره کرد. خیلی از افراد، عمران و معماری را دو رشته مشابه تصور می کنند ولی علی رغم تمام شباهت ها، این دو رشته مهندسی دارای تفاوت هایی هم می باشند. به عنوان مثال در حوزه عمران بیشتر به مسائل فنی یک سازه توجه مییشود در صورتی که در رشته معماری علاوه بر قواعد و اصول فنی، جنبه های روانشناسی، زیبا شناختی و فرهنگی بنای مورد نظر حائز اهمیت می باشد. بطور کلی یکی از مشاغل رشته ریاضی رشته عمران است که در این رشته، روش ساخت و ساز و سبک طراحی سازه ها بررسی می شود.

نمونه ای از مشاغل رشته ریاضی,مشاغل رشته ریاضی,وضعیت مشاغل رشته ریاضیمشاغل رشته ریاضی به دلیل کاربردی بودن در جوامع امروزی در وضعیت مناسبی قرار دارد

> رشته مهندسی صنایع:

از مشاغل رشته ریاضی میتوان به مهندسی صنایع اشاره کرد. در واقع مهندسی صنایع به نصب و راه اندازی سیستم های تولیدی و رفع نقص این سیستم ها گفته میشود که به بهبود صنایع و بالابردن بازدهی اکثر کارخانه جات می پردازد. مهندسان صنایع در مورد علوم ریاضی و طبیعی و اجتماعی اطلاعات زیادی دارند و با استفاده از این اطلاعات قوانین و روش هایی ارائه میدهند که صنایع هر کشور را بهبود میدهد. افرادی که تمایل دارند مهندس صنایع شوند باید ابتدا در متوسطه اول رشته ریاضی را انتخاب کنند و بعد از اینکه در کنکور قبول شدند رشته مهندسی صنایع را انتخاب کنند و البته امکان ادامه تحصیل در رشته مهندسی صنایع تا مقطع دکترا در ایران وجود دارد. این رشته در دوره کارشناسی شامل چهار گرایش تولید صنعتی، تحلیل سیستمها، تکنولوژی صنعتی و ایمنی صنعتی میباشد.

> رشته مهندسی برق:

رشته مهندسی برق از پرطرفدارترین مشاغل رشته ریاضی به حساب می آید که اکثرا در موقع انتخاب رشته در اولویت نخست داوطلبان قرار دارد. مهندسی برق به نوعی پرمتقاضی ترین رشته ریاضی به حساب می آید که داوطلبان زیادی هر ساله تمایل به تحصیل در این رشته دارند. این رشته توانایی محاسبات ریاضی و فیزیک را می طلبد، بدین ترتیب چنانچه به تحصیل در این رشته علاقمند هستید باید مهارت های لازم در دروس مذکور را داشته باشید و همینطور در این رشته باید بر زبان انگلیسی تسلط داشت.

مهندسی برق که یکی از انواع مشاغل رشته ریاضی است دارای چهار گرایش مخابرات، الکترونیک، کنترل و قدرت میباشد که هر یک از آنها در زمینه کاری مربوطه، مهارت ها و توانایی های ویژه خود را می طلبد. فارغ التحصیلان مهندسی برق با توجه به گرایش خود میتوانند در انواع کارخانجات خودروسازی، ذوب آهن، نیروگاه های برق، سازمان های فعال در حوزه مخابرات، صنایع نظامی و دفاعی، شرکتهای تولید کننده بردهای الکترونیکی و… به فعالیت بپردازند. تسلط به نرم افزارهای مربوطه و آشنایی با اطلاعات و تکنولوژی روز دنیا در هر یک از گرایش ها دارای اهمیت مخصوصى در میزان درآمد افراد می باشد. همینطور داشتن خلاقیت، تجربه و سرمایه لازم میتواند زمینه کارآفرینی در این رشته را فراهم سازد.

بهترین مشاغل رشته ریاضی,مشاغل رشته ریاضی و کاربرد,مشاغل رشته ریاضیرشته مهندسی کامپیوتر از پرطرفدارترین مشاغل رشته ریاضی به حساب می آید

> رشته مهندسی شهرسازی:

رشته مهندسی شهرسازی درواقع به هدایت اصولی ساخت و سازهای شهری (به در نظرگرفتن تحولات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی وفیزیک یک شهر) گفته میشود. حداقل مدرک لازم از طریق رشته ریاضی برای فعالیت در این شغل، کارشناسی است ولی افراد میتوانند این رشته را تا مقطع دکترا در ایران و دیگر کشورها ادامه دهند (امکان بورسیه شدن برای این رشته از طرف سازمان های گوناگون وجود دارد) و فیزیک، یکی از مشاغل رشته ریاضی می باشد. کسانی که به این شغل علاقه دارند، باید در ریاضیات و خصوصاً آمار، طراحی و درک مفاهیم هنری مانند روانشناسی رنگها قوی باشند. همچنین به مفاهیم تکنیکی و اصول فنی کار مانند نقشه برداری، رسم فنی، پرسپکیتو، هندسه فضایی، مدل سازی مسائل انسانی و اجتماعی بپردازند و بدانند که درحین تحصیل باید پروژه های تحقیقاتی و عملی فراوانی را انجام دهند. رشته شهرسازی به مواردی چون مطالعه زیاد، کارهای فیزیکی گسترده و برداشت های میدانی بسیار نیاز دارد. به همین علت، باید وقت زیادی را به آن اختصاص داد.

> رشته مهندسی مکانیک:

یکی دیگر از مشاغل رشته ریاضی، رشته مهندسی مکانیک است و گرایش هایی نظیر مکانیک حرارت، مکانیک طراحی جامدات، ساخت و تولید و سیالات را دارد. فارغ التحصیلان رشته مهندسی مکانیک میتوانند در حوزه هایی نظیر طراحی و ساخت ماشین آلات و ساخت تجهیزات نیروگاه ها به فعالیت پردازند.

به طراحی، ساختن و راه اندازی ماشین آلات و دستگاه هایی که انرژی های گوناگون مانند انرژی خورشیدی و انرژی شیمیایی و یا انرژی باد را به حرکتی تبدیل می کنند مهندسی مکانیک می گویند که یکی از مشاغل رشته ریاضی محسوب میشود. افرادی که تمایل دارد مهندس مکانیک شوند حتما باید در این رشته تحصیلات داشته باشند. کم ترین میزان تحصیلات برای اینکه مهندس مکانیک شوید، لیسانس میباشد افرادی که قصد دارند در دانشگاه، رشته مهندسی مکانیک را بخوانند باید اول در دبیرستان رشته ریاضی را انتخاب کنند و بعد از کنکور و احتساب رتبه مورد نظر در یکی از دانشگاه های دولتی، آزاد و غیرانتفاعی این رشته را انتخاب و مشغول به تحصیل شوند و بعد از اخذ مدرک کارشناسی خویش در مقاطع بالاتر یعنی کارشناسی ارشد و دکتری ادامه تحصیل دهند. رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه دارای سه گرایش طراحی جامدات، حرارت و سیالات و ساخت و تولید (این شاخه در شاخه هنرستان فنی نیز ارائه می شود) و مهندس دریا میباشد.

مشاغل رشته ریاضی,برترین مشاغل رشته ریاضی,مشاغل رشته ریاضی چیستمشاغل رشته ریاضی به دلیل گرایش‌های متنوع از بازار کار مناسبی برخوردارست

> رشته مهندسی کامپیوتر:

رشته مهندسی کامپیوتر از پرطرفدارترین مشاغل رشته ریاضی به حساب می آید. رشته مهندسی کامپیوتر در دوره کارشناسی سه گرایش نرم افزار، سخت افزار و رشته فناوری اطلاعات (آی تی) را دارد. مهندس کامپیوتر باید در پایه ریاضی قوی باشد و توانایی او در زمینه فیزیک خوب باشد و شخصی خلاق باشد تا بتواند برای حل مسائل از راهکار هایی که کم ترین هزینه و برترین کارایی را داشته باشد، استفاده کند. دانشجویی که وارد رشته مهندسی کامپیوتر می شود باید همیشه اطلاعاتش به روز بوده و به دنبال فراگرفتن مطالب جدید باشد.

راه رسیدن به درآمد بالا و موقعیت های شغلی مناسب، داشتن مهارت و تسلط بر زبان های برنامه نویسی و نرم افزارهای موردنیاز است. در واقع رشته مهندسی کامپیوتر که از مشاغل رشته ریاضی است، به طراحی و ساخت اجزای گوناگون کامپیوتر می پردازد، به همین جهت از اهمیت فراوانی برخودار است. امروزه یک مهندس کامپیوتر چنانچه بکار علاقمند باشد، هیچ وقت با مشکل بی کاری رو به رو نمی شود. به ویژه مهندسین نرم افزار که فرصت های شغلی بیشتری داشته و برای کار کردن نیز به امکانات و تجهیزات زیادی احتیاج ندارند. به همین علت در برخی از کشورها، یکی از اقلام مهم صادراتی و ایجاد درآمدهای ارزی برای آن کشور، صادرات نرم افزار است.

> رشته مهندسی شیمی:

تعریف مهندسی شیمی و کاری که مهندسین مربوط به آن انجام میدهند دشوار است ولی در یک تعریف کلی باید بگوییم که کار مهندسی شیمی در طراحی فرآیند برای صنایع شیمیایی، جهت تبدیل مواد اولیه به فرآورده های با ارزش است. این تعریف وجه تمایز بین شیمی و شمیدانی که کارش کشف مواد و واکنش های جدید است را با یک مهندس شیمی نشان می دهد. واژه ی مهندسی در رشته مهندسی شیمی به معنای طراحی این فرایندهاست. شما نباید تصور کنید که با انتخاب این رشته دروس شما کاملا از شیمی باشد در حالیکه تنها حدودا ۱۵ الی ۲۰ درصد از دروستان مربوط به شیمی است و بقیه ی آنها با سایر رشته های مهندسی یکسان است.

این رشته هشت زیر مجموعه دارد که شامل صنایع غذایی، صنایع شیمیایی معدنی و صنایع گاز و صنایع پتروشیمی، صنایع پلیمر، طراحی فرآیندهای صنایع نفت و صنایع پالایش بوده و بعنوان گسترده ترین رشته دانشگاهی به شمار می آید. دانش آموزی که به این رشته علاقمند است باید بداند که اول باید در دروس ریاضی و بعد در دروس شیمی و فیزیک دارای پایه ی قوی باشد تا بتواند از پس حل مسائل و فرآیندهای این حوزه برآید. آشنایی با نرم افزار های این رشته اهمیت فراوانی دارد. رشته مهندسی شیمی بر خلاف اکثر رشته های مهندسی که یکی از مشاغل رشته ریاضی است، کار اداری و درون شهری نیز دارد.

مشاغل رشته ریاضی,انواع مشاغل رشته ریاضی,یکی از مشاغل رشته ریاضیرشته مهندسی شیمی که یکی از مشاغل رشته ریاضی است، کار اداری و درون شهری دارد

گردآوری: بخش اشتغال سرپوش

  • 17
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مازیار فلاحی,ازدواج مازیار فلاحی,عکس دختر مازیار فلاحی بیوگرافی مازیار فلاحی خواننده معروف ایرانی + تصاویر

تاریخ تولد: ۲۶ مهر ۱۳۵۳

سبک( ها): پاپ

ساز( ها): گیتار، پیانو

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تا کنون

ملیت: ایرانی

پیشه: خواننده، نوازنده، آهنگساز، تنظیم کننده، ترانه سرا

ادامه
امام موسی کاظم (ع),فرزندان امام موسی کاظم (ع),امام موسی کاظم شهادت (ع) زندگی نامه امام موسی کاظم (ع) هفتمین امام شیعیان دوازده امامی

زاده: ۲۰ ذی الحجه ۱۲۸ قمری

زادگاه: ابواء منطقه ای در میان مکه و مدینه

مذهب: شیعه

وفات: ۲۵ رجب ۱۸۳ قمری

محل دفن: کاظمین

ادامه
حامد حدادى,بیوگرافی حامد حدادى,عکس از حامد حدادى بیوگرافی حامد حدادى بسکتبالیست ایرانی + تصاویر

تولد: ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۶۴

زادگاه: اهواز

قد: ۲۱۸سانتی متر

ملیت: ایرانی

سمت: بسکتبالیست

ادامه
اردشیر بابکان,اردشیر بابکان جوان ترین پسر پاپک,درگذشت اردشیر بابکان زندگی نامه اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانیان

زادگاه: اصطخر، پارس

سلطنت: ۲۲۴ – ۲۴۲

جانشین: شاپور یکم

درگذشت: ۲۴۲ میلادی

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
امید عالیشاه,امید عالیشاه تراکتور سازی,امید عالیشاه به ذوب آهن بیوگرافی امید عالیشاه بازیکن فوتبال مارندرانی + تصاویر

محل تولد: ساری

متولد: ۲۰ دی ماه ۱۳۷۰

پست: هافبک- مهاجم سایه

ملیت: ایرانی

 قد: ۱۷۰ سانتیمتر

ادامه
تراویس کالانیک,زندگی نامه تراویس کالانیک,تصاویر تراویس کالانیک بیوگرافی تراویس کالانیک برنامه نویس مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۶ اوت ۱۹۷۶ 

زادگاه: لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

ییشه: از بنیانگذاران اوبر و رد سوش

شهرت: مدیرعامل اوبر

ادامه
دیبا زاهدی,عکس از دیبا زاهدی,بیوگرافی دیبا زاهدی بیوگرافی دیبا زاهدی بازیگر جوان سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۷ آذر ماه ۱۳۶۸ در تهران

پیشه: بازیگر

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته معماری

وضعیت تأهل: مجرد

ملیت: ایرانی

سالهای فعالیت: از سال ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
ادوارد اسنودن,محکومیت ادوارد اسنودن,بیوگرافی ادوارد اسنودن زندگینامه ادوارد اسنودن یکی از مشهوررترین هکرهای تاریخ

زاده: ۲۱ ژوئن ۱۹۸۳

زادگاه: ایلیزبت سیتی، کارولینای شمالی، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

سمت: مدیر سیستمهای رایانه ای و شبکه ای

دین: مسیحی

ادامه
وانگ جیانلین,سربازی وانگ جیانلین,عکس از وانگ جیانلین زندگینامه وانگ جیانلین تاجر و سیاست مدار چینی + تصاویر

زاده: ۲۴ اکتبر ۱۹۵۴

زادگاه: میانیانگ، سیچوآن

ملیت: چینی

تحصیلات: دانشگاه لیاولینگ

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
ویژه سرپوش