پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
۱۲:۱۷ - ۱۷ مهر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۷۱۲۶۹
جرم و جنایت

ترفند یک گروگانگیر برای ربودن افراد؛ حالا دیگه در اعتراضات شرکت می‌کنی؟

ترفند یک گروگانگیر برای ربودن افراد,گروگانگیری به بهانه شرکت در اعتراضات
مرد زورگیر که با معرفی خود به عنوان مأمور پلیس افراد پولدار را گروگان می‌گرفت و از آنها سرقت می‌کرد، با چهره‌نگاری شاکی‌ها لو رفت.

به گزارش ایران، اواسط شهریور امسال، مرد جوانی در حال عبور از خیابانی در جنوب تهران بود که صدای ضعیف کمک‌خواهی مردی را شنید. به‌دنبال این صدا مرد جوان وارد خرابه‌ای در همان نزدیکی شد و ناگهان مردی را دید که دست‌ها و پاها و چشم‌هایش را بسته بودند.

او بلافاصله به کمک مرد میانسال رفت و سپس با پلیس و اورژانس تماس گرفت. از آنجایی که مرد ناشناس دچار مصدومیت شده بود، بلافاصله به بیمارستان منتقل شده و تحت درمان قرار گرفت. وی پس از بهبودی راز آدم‌ربایی ۲۴ ساعته‌اش را برملا کرد.

وی در تحقیقات گفت: مهندس هستم و در شرکتی معتبر کار می‌کنم. به خاطر کارم هم از شهرستان به تهران آمده و به تنهایی زندگی می‌کنم. دو روز قبل، از خانه‌ام در شرق تهران خارج شدم تا به محل کارم بروم.

در حال پیاده‌روی بودم که خودرو پژویی مقابل پایم توقف کرد. مرد جوانی از خودرو پیاده شد و خودش را پلیس آگاهی معرفی کرد. او مدعی بود که مرا به عنوان یکی از معترضان شناسایی کرده‌اند و تصاویرم را دارند و مدت‌هاست که تحت تعقیب پلیس آگاهی بوده‌ام. حالا هم باید همراه او به اداره آگاهی بروم.

مرد جوان ادامه داد: چون مطمئن بودم بی‌گناهم، گفتم با او به اداره پلیس می‌روم. با این فکر سوار خودرو مأمور جوان شدم اما هنوز مسافتی را طی نکرده بود که وارد خیابانی خلوت شد و با تهدید اسلحه دست‌ها و پاها و چشم‌هایم را بست و دوباره به راه افتاد. بعد از حدود یک ساعت خودرو توقف کرد و مأمور قلابی مرا از ماشین پیاده کرد و وارد خانه‌ای شدیم.

۲۴ ساعت در آنجا گروگان بودم. او مرا مورد ضرب و شتم قرار داد. ۹۰ میلیون تومان پول‌های داخل حسابم را اینترنتی خالی کرد و از من خواست به خانواده‌ام در شهرستان زنگ بزنم و از آنها پول بگیرم اما چون خانواده‌ام پول درخواستی او را نداشتند، مأمور قلابی مرا دوباره سوار ماشین کرد و در محلی خلوت دست و پا بسته بیرون انداخت.

شکایت دوم

پس از این شکایت، تحقیقات به دستور بازپرس عظیم سهرابی آغاز و چهره‌نگاری از متهم انجام شد و در حالی که بررسی‌ها برای یافتن رد و سرنخی از متهم ادامه داشت، کارآگاهان با شکایتی مشابه مواجه شدند. در دومین شکایت نیز مهندس جوانی که به تنهایی در تهران زندگی می‌کرد، مورد سرقت و آدم‌ربایی قرار گرفته بود.

باتوجه به تشابه شکایت‌ها این احتمال از سوی کارآگاهان اداره آگاهی مطرح شد که آدم‌ربایی‌ها از سوی یک نفر صورت گرفته است. بدین ترتیب مأموران به چهره‌نگاری از متهمان با کمک مالباخته‌ها پرداختند و زمانی که تصویر به‌دست آمده را با تصاویر آلبوم متهمان اداره آگاهی تطبیق دادند، هویت متهم فراری را به‌دست آوردند.

پدرام، متهمی بود که مدتی قبل به اتهام زورگیری دستگیر شده بود و با شناسایی هویتش، کارآگاهان وارد عمل شده و او را دستگیر کردند. وی در بازجویی‌ها گفت: مشکل مالی داشتم و برای رسیدن به پول تصمیم گرفتم آدم‌ربایی کنم. افراد پولدار و تنها را شناسایی می‌کردم و با این ترفند که شما در اعتراضات شناسایی شده‌اید، آنها را سوار بر خودروام کرده و با تهدید اسلحه قلابی دست و پاها و چشم‌هایشان را بسته و به خانه یکی از دوستانم که اجاره کرده بودم، انتقال می‌دادم.

با اعتراف متهم، دوستش نیز که خانه‌اش را اجاره داده بود، بازداشت شد. تحقیقات برای شناسایی سایر جرایم احتمالی اعضای این باند ادامه دارد.

  • 14
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش