سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳
۱۶:۵۳ - ۱۳ آبان ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۸۰۳۳۹۴
چهره ها در سینما و تلویزیون

مسعود روشن‌پژوه: نمی‌دانم چرا همیشه تلویزیون سرمایه‌های خود را از دست می‌دهد

مسعود روشن‌پژوه,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,اخبار بازیگران
«از سال ۶۹ مسابقه محله را با اندک بضاعت خود اجرا می‌کردم؛ چه بسا اگر برنامه‌ها با همان سیاست مالی صداوسیما پیش می‌رفتند، بسیاری از برنامه‌ها همچنان استمرار می‌یافتند و کودکان لذت می‌بردند. اما زمانی که برنامه‌ساز در بازی منفعت می‌افتد، برنامه‌ها دم‌دستی می‌شود و دیگر فکری در محتوای آن نخواهد بود و فکر عوامل در برنامه‌سازی به چگونگی کسب درآمد محدود خواهد شد.»

مسعود روشن‌پژوه در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: مسابقاتی که در تلویزیون ساخته شده اقتباس یا شبیه‌سازی از مسابقات خارجی است که کیفیت آن‌ها به موقعیت تلویزیون و همچنین هزینه‌هایی که برای ساخت مسابقات صرف  می‌شود، برمی‌گردد. این مسابقات در کشورهای دیگر هم تجربه می‌شود و مخاطبان خود را دارد. مانند مسابقاتی که در شبکه سه و پنج روی آنتن می‌روند. در حقیقت مسابقات تلویزیون با یک برداشت دم‌دستی از کارهای خارجی ایجاد شده‌اند و فکر می‌کنم که شایسته تلویزیون نیست و با فرهنگ ما سازگاری چندانی ندارد.

 

او تاکید کرد: مسابقاتی با عنوان «میلیونر شو» در کشورهای دیگر به روی آنتن می‌رود. اما اگر بخواهیم این اسم را بر روی مسابقات ایرانی بگذاریم فایده‌ای ندارد. باید مسابقاتی بسازیم که منطبق با آیین، رسوم و فرهنگ ما باشد و مسابقات تلویزیونی محلی که با ویژگی‌های ایرانی ساخته می‌شود، پخش شود.

 

این برنامه‌ساز درباره مسابقه «محله» که سال‌هاست به روی آنتن می‌رود، اظهار کرد: برنامه‌هایی که به عنوان مسابقه تهیه می‌کنیم تحت عنوان مسابقه و سرگرمی تدارک دیده شده‌اند. در قالب مسابقه، کودکان و نوجوانان را دور هم جمع کردیم که فعالیتی به دور از فعالیت علمی و ورزشی صرف را تجربه کنند. ما می‌خواهیم بچه‌ها هیجان داشته باشند و آن‌ها را از محیط مدرسه که خشک است به محیطی پر از شادی منتقل کنیم. آن لحظه که در کنار بچه‌ها هستم، لحظات خاصی را تجربه می‌کنم و در واقع یک یادگاری از تلویزیون برای آنها در گوشه ذهنشان باقی می‌ماند. تعداد زیادی از کودکان و نوجوانان که در شهرستان زندگی می‌کنند سرگرمی‌های محدودی دارند و از مسابقه ما استقبال می‌کنند.

 

روشن پژوه با بیان اینکه کار فرهنگی بسیار هزینه‌بر است، تصریح کرد: «مسابقه محله» که به مدت ۱۷ ـ ۱۶ دقیقه به روی آنتن می‌رود، با این شرایط اقتصادی هزینه می‌برد. اما تلویزیون به هزینه‌ها نگاه نمی‌کند و می‌خواهد با کمک چهره‌های مشهور مخاطب را نگه دارد. در مسابقه‌ای که اجرا می‌کنم هیچ وقت اسپانسر نداشتم به دلیل اینکه نمی‌خواستم برنامه‌سازی کودک را فدای سیاست‌های حامی مالی کنم. حامی مالی انتظار دارد تبلیغاتی درباره مواد خوراکی را پخش کنیم؛ در صورتی که ما می‌گوییم کودکان باید سالم تغذیه کنند؛ بنابراین مجبورم با اندک بضاعتی که دارم این مسابقه را بسازم. در واقع برنامه‌های دیگری هم که به تلویزیون می‌آیند، تا دیده می‌شوند، به دنبال کار مالی می‌روند و زمانی که کارهای مالی انجام شود، عملا حس و حال ویژه‌ای که برای کودکان صرف می‌شود، از دست می‌رود. در واقع برنامه‌ساز مجبور است اسپانسر را راضی کند و برنامه به سمتی می‌رود که بتواند ادامه پیدا کند چون به پول نیاز دارد.

 

او ادامه داد: «مسابقه محله» در سال ۶۹ توسط امیر سماوات کارگردانی و تهیه‌کنندگی شد و من هم مجری بودم. مجریان آن سال‌ها اغلب با ادبیات خشک در چارچوب تلویزیون با مخاطب صحبت می‌کردند؛ بنابراین سعی کردم با ادبیات خودم این مسابقه را جلو ببرم و به دلیل اینکه در آن زمان برنامه‌ها هم کمتر بود، استقبال می‌شد. سعی کردم رفاقت و صمیمیت بین مجری برنامه و بچه‌ها حس شود و بچه‌ها برنامه را از خود بدانند و با آن همذات‌پنداری کنند. من از سال ۶۹ مسابقه محله را با اندک بضاعت خود اجرا می‌کردم چه بسا اگر برنامه‌ها با همان سیاست مالی صداوسیما پیش می‌رفت، بسیاری از برنامه‌ها همچنان استمرار می‌یافتند و کودکان لذت می‌بردند. اما زمانی که برنامه ساز در بازی منفعت می‌افتد، برنامه‌ها دم‌دستی می‌شود و دیگر فکری در محتوای آن نخواهد بود و فکر عوامل در برنامه‌سازی به چگونگی کسب درآمد محدود خواهد شد.

 

این مجری تلویزیونی درباره تغییراتی که می‌تواند در مسابقه محله ایجاد کند، بیان کرد: این برنامه به شکلی پیش رفته که اگر بخواهیم فکر جدیدی را ایجاد کنیم باید دکور بزنیم که خوب است. اما به دلیل اینکه ماهیت مسابقه در محله‌های مختلف می‌گذرد و در زمان اندکی یک برنامه را روی آنتن می‌بریم، دکور زدن و با داستان جلو رفتن از حوصله بچه‌ها خارج است. ما می‌خواهیم که سیمای کودکان و نوجوانان را در همه جای ایران با تصویری شاد و با امید روی آنتن ببریم چه بسا این کار بتواند تاثیری در سرنوشت کودکان داشته باشد.

 

او با انتقاد از سیاست‌های تلویزیون گفت: نمی‌دانم چرا همیشه تلویزیون سرمایه‌های خود را از دست می‌دهد. افرادی که در تلویزیون موفق می‌شوند، بعد از مدتی در زمینه‌های فرهنگی دیگری فعالیت می‌کنند. در حالی که تلویزیون این افراد را آموزش داده اما دیگر نمی‌تواند به این افراد دسترسی پیدا کند. به همین دلیل تلویزیون به سمت سینما و فضای مجازی می‌رود تا فرد مورد نظر خود را برای اجرا پیدا کند. در واقع تلویزیونی که به عنوان مرجع به آن رجوع می‌کنند، باید دست به دامن اتفاقاتی باشد که شایسته هزینه‌ای که می‌کند با آن همه سابقه خوب در برنامه‌سازی نیست.

 

روشن پژوه با اشاره به اجرای برخی سلبریتی‌ها در تلویزیون اظهار کرد: یکسری ویژگی‌های تلویزیونی باید رعایت شود. زمانی که مجری تلویزیون بودیم، در تمام مناسبت‌ها در برنامه‌هایمان اجرا داشتیم؛ این در حالی است که سلبریتی‌هایی که برنامه‌ها اجرا را می‌کنند، آیا می‌توانند این نوع پلاتوها را بگویند و آیا مردم قبول می‌کنند؟

 

او ادامه داد: ساختار، روابط و نظام قانونمند نهادهای فرهنگی با اتفاقات عجیبی عجین شده است. هرچیزی قوانینی دارد و اگر قانون تلویزیون ایجاب می‌کند که شما به عنوان یک الگو ویژگی‌هایی داشته باشید باید همین طور باشد. اگر فردی قبول می‌کند که در تلویزیون اجرا کند، باید بتواند در مناسبت‌ها هم این کارها را انجام دهد. و البته اگر یک سلبریتی این ویژگی‌ها بپذیرد، آیا بینندگان هم قبول می‌کنند؟ من می‌گویم اگر در زمینه فرهنگی نتوانیم جایگاه فرهنگی افراد را مشخص کنیم، هرج و مرج ایجاد می‌شود و هیچ‌کس نمی‌داند چه کاری انجام دهد. فاکتورهای فرهنگی باید بر طبق اصول و قواعد خود بماند. در واقع جایگاه فرهنگی افراد، تلویزیون، سینما، تئاتر، مطبوعات باید مشخص شود. اگر فردی در فضای مجازی فعالیت می‌کند نباید به تلویزیون بیاید و فعالیت کند زیرا ممکن است حرف‌های متضادی بزند که بیننده بگوید در گذشته حرف دیگری می‌زد؛ این مساله نظام تلویزیون را بهم می‌زند. 

 

روشن‌پژوه در پایان با بیان اینکه تمام اتفاقات فرهنگی باید رصد شود، گفت: چرا مهمانان برنامه‌ها را از اینستاگرام انتخاب می‌کنیم؟ رسانه‌های خارجی این کار را می‌کنند و تتلو به بی بی سی می‌رود به دلیل اینکه  در حال حاضر فالوئر زیادی دارد؛ این در حالی است که قبلا ارزشی برای او قائل نبود. اگر ما هم بخواهیم مثل این رسانه‌ها  عمل کنیم نه تنها ماهیتمان را از دست می‌دهیم بلکه برای فرهنگ این کشور هم فاجعه خواهد بود. ما باید کاری کنیم که برنامه‌های تلویزیون در فضای مجازی انتشار پیدا کند. اگر بخواهیم از فضای مجازی برای بالا بردن مخاطب تلویزیون وام بگیریم به تلویزیون آسیب زده می‌شود.

 

برنامه «مسابقه محله» همچنان روزهای پنجشنبه و جمعه حدود ساعت ۱۵ از شبکه دو سیما پخش می‌شود.

 

  • 18
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
سوگل خلیق بیوگرافی سوگل خلیق بازیگر جوان سینمای ایران

تاریخ تولد: ۱۶ آبان ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

تحصیلات: لیسانس کارگردانی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

ادامه
شیگرو میاموتو سفری به دنیای بازی های ویدیویی با شیگرو میاموتو

تاریخ تولد: ۱۶ نوامبر ۱۹۵۲

محل تولد: سونوبه، کیوتو، ژاپن 

ملیت: ژاپنی

حرفه: طراح بازی های کامپیوتری و نینتندو 

تحصیلات: کالج هنر کانازاوا

ادامه
عین القضات همدانی زندگینامه عین القضات همدانی عارف و شاعر قرن ششم هجری

تاریخ تولد: سال ۴۹۲ هجری قمری

محل تولد: همدان، ایران

حرفه: حکیم، نویسنده، شاعر، مفسر قرآن، محدث و فقیه

مدت عمر: ۳۳ سال

درگذشت: در ششم جمادی‌الثانی سال ۵۲۵ هجری قمری

ادامه
اسماعیل محرابی بیوگرافی اسماعیل محرابی؛ بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۲۳

محل تولد: تنکابن، مازندران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: ۱۳۴۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس تئاتر

ادامه
دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی

دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی شهاب حسینی یکی از بهترین بازیگران سینمای ایران است که تا به حال در آثار فاخری مانند محیا، دلشکسته، شهرزاد و... به نقش آفرینی پرداخته است. این هنرمند در هر یک از هنرنمایی های خود دیالوگ های ماندگاری دارد که در ادامه این مقاله از سرپوش قصد داریم به بخشی از آنها اشاره کنیم. بیوگرافی کوتاه از شهاب حسینی سید شهاب الدین حسینی تنکابنی در ۱۴ بهمن ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد. وی اصالتا تن کابنی است و تحصیلات عالیه خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه تهران برای مهاجرت به کانادا ناتمام گذاشت. وی در سال ۱۳۷۳ با پریچهر قنبری ازدواج کرد و حاصل این پیوند دو فرزند پسر به نام های محمد امین و امیرعلی است. فعالیت هنری شهاب حسینی با تئاتر دانشجویی و سپس، گویندگی در رادیو شروع شد. از جمله جوایز این هنرمند می توان به موارد زیر اشاره کرد: - او برای بازی در شمعی در باد (۱۳۸۲) و رستگاری در هشت و بیست دقیقه (۱۳۸۳) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شد.  - حسینی در سال ۱۳۸۷ با بازی در فیلم سوپر استار جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد. -  او خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۱ را به‌همراه گروه بازیگران فیلم جدایی نادر از سیمین کسب کرد. - او در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ نیز با ایفای نقش در فیلم فروشنده توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را به خود اختصاص بدهد. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی؛ درباره شهاب حسینی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی فیلم سینمایی دلشکسته در نقش امیرعلی: - هر کی ریــش گـذاشت مسلمـــون نیـست، هـــرکی پیـشونیش رو داغ کـــرد، مــرد خــدا نیست. - تو همه ی اعتقادا اشتباه میشه. همیشه ام یه عده گرگن تو لباس میش! -  من بنده آن دمم که ساقی گوید یک جام دگر بگیر و من نتوانم - ما فردا میایم خواستگاری، دیگه نمی خوام خواهرم باشی می خوام نفسم باشی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در فیلم دلشکسته سریال شهرزاد در نقش قباد: -شهرزاد نمی دونی بدون، من با تو چیزایی پیدا کردم که هیچوقت تو زندگیم نداشتم و نمی خوام از دستش بدم. - ما همه مهره های سوخته ایم که زیر دست بزرگ آقاییم. -  آره خب عمو جان حقیقت تلخه عموجان، شنیدنش همچین یه جاهایی از وجدان آدمو جز میده. -  میرم صاف وامیستم جلوی بزرگ آقا بش میگم بزرگ آقا من، زن من، خب؟! پا به ماهه! عین ۱۰-۱۲ ماهو میخوام بمونم ور دلش چی میگی شما؟ - قباد : فقط یه سوال، خیلی دلم می خواد جوابشو بدونم، تو هنوزم دلت باهاشه؟ شهرزاد : فراموشی زمان می بره، فقط فکر می کنم اگه من به هر دری زدم، و اونی نشد که می خواستم بشه، لابد قسمت خرافه نیست، هست واقعا - موقتیه این روزا شهرزاد، می گذره. این وسط تنها چیزی که مهمه اینه که من هنوز با همه ی وجودم دوست دارم. عاشقتم - قباد : سخته واسم دوری تو اینو بفهم، چطوری اینو بهت ثابت کنم؟ شهرزاد : دیر شده، برای ثابت کردنش خیلی خیلی دیر شده … حتی ملک جوانبخت هزار و یک شبم نبودی وگرنه من کم قصه و داستان به گوش تو نخوندم. عاشق بزدل عشقو هم زایل می کنه آقای قباد دیوانسالار -قباد : این کارو باهام نکن شهرزاد. اینطوری خردم نکن. من هنوز دوستت دارم، خیلی بیشتر از قبل. همه چیو خراب نکن شهرزاد : برو قباد، پشت سرتم دیگه نگاه نکن -  من چی کار به کسی داشتم، داشتم زندگیمو می کردم. با بدبختی خودم سر و کله می زدم. اصلا روحمم خبر داشت همچین کسی تو این دنیا زندگی می کنه؟ کی نشونم داد؟ شما. بعدشم که فرستادینم تو بهشت تازه می خواستم بفهمم زندگی یعنی چی؟ تازه طعمش داشت زیر دهنم مزه مزه می کرد که یقه مو گرفتین ترپ انداختینم وسط جهنم. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال شهرزاد سریال مدار صفر درجه در نقش حبیب پارسا: -تو را به جای همه دوست میدارم-تو را به خاطر عطر نان گرم برفی که اب میشود -برای بخشش اولین گناه-تو را برای دوست داشتن دوست میدارم-تو را به خاطر تمام کسانی که دوست نمیدارم دوست میدارم ...  - همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛همين  - مظفر:منوببخش ...یافراموش کن! حبیب:میبخشم...ولی فراموش نمیکنم!!!  -حبيب: فقط چرا فكر مي كنيد كه سفر اعزام ممكنه منتفي بشه؟ دكتر: اين مملكت پسرجان،سرزمين گسل و زلزله و پس لرزه است!آدم از فردا روزش - این و خداوند باید جواب بده ، باید جواب این سوال رو بده ! اگه تو این دنیا هیچ جایی برای آرامش وجود نداره ؛ و اگه تمام رویاهای ما از عشق ، عدالت و آزادی فقط ی خیال بیهودس! پس چرا ما رو آفرید ؟!... -ميدوني چيه تقي جان؟من بر خلاف مرحوم پدرم،ازسياست چيز زيادي نميدونم! همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛ همين دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال مدار صفر درجه سایر فیلم ها: -یه پایان تلخ بهتر از یه تلخی پایان ناپذیره ... (درباره الی) - میدونی برتر از عشق بی فرجام چیه؟فرجام بدون عشق... (برف روی شیروانی داغ) - من زندگی مو باختم حاج اقا منو از زندون می ترسونی؟برو از خدا بترس ... (جدای نادر از سیمین) - جنگ احساس مسولیته نه شلیکه گلوله ... (شوق پرواز) - هر چه تو اوج میگیری دنیا از دید تو بزرگتر می شود و تو از دید دنیا کوچکتر می شوی ... (شوق پرواز) - تو کویر ادم به خدا نزدیک تره چون اسمون به زمین نزدیک تره ... (پلیس جوان) - میدونی چیت حرص ادمو درمیاره؟اینکه حالت از من بده ولی حس واقعیتو بهم نمیگی خب چیه هر چی هست بیا به خودم بگو فکر میکنی چیزیمه؟فکر میکنی چون چیزیمه عرضه ندارم پس چون عرضه ندارم دیگه.....این منصفانه نیست چون من دارم سعی خودمو میکنم غلطی تا حالا نتونستم بکنم چون نمیتونم تمرکز کنم رو کاری ک باید بکنم نمیتونم تمرکز کنم چون همه ی وقتمو اون چرت وپرتا ی مزخرف و دغدغه های احمقانه پر کرده دانشکده ی مزخرف و شاگردای خنگ و... (پرسه در مه) گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش