پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۷۰۰۵۶

معرفی انواع هنرهای نمایشی و تاریخچه ی این هنر در غرب

تاریخچه هنرهای نمایشی,هنرهای نمایشی,عکس هنرهای نمایشیهنرهای نمایشی سعی در نشان دادن یک مفهوم با حرکات نمایشی و بدنی دارد
آغاز نمایش در هر سرزمینی را باید در آداب، رسوم و مناسک مذهبی همان قوم و در فعالیت های انسانی برای تنازع بقاء جست و جو کرد. در دوره ی دور و دراز پیدایش انسان، تاریخ کهن ترین هنرهای نمایشی شکل گرفت.

هنرهای نمایشی

هنرهای نمایشی درواقع به شکلی از هنر گفته میشود که هنرمند در آن برخلاف هنرهای پلاستیکی و هنرهای دیگر در وهلهٔ نخست، از بدن و فیزیکِ خود استفاده می کند و سپس از امکانات دیگر بهره می گیرد و هنر خود را خلق می کند. در سال ۱۷۱۱ برای نخستین بار، اصطلاح«هنرهای نمایشی» برای مجموعه ای از هنرهای دیداری متکی به بازیگر در زبان انگلیسی مورد استفاده قرار گرفت.

انواع هنرهای نمایشی

هنر نمایشی سعی میکند که یک مفهوم با حرکات نمایشی و بدنی را نشان دهد. هنر نمایشی بصورت گروهی یا یک نفره قابل انجام است. هنر نمایشی به این منظور به وجود آمد که نزدیکی هرچه بیشتر روح با جسم بیننده را نشان دهد. این هنر، متشکل از بخش های گوناگونی می باشد که از آنها میتوان به انواع رقص، اپرا، موسیقیِ زنده، تئاتر( زنده و عروسکی)، شعبده بازی و تردستی، سینما، داستان گویی، نمایش های سیرک( بندبازی، معرکه گیری، کار با حیوانات و نمایش های پهلوانی) و سایر هنرهای مشابه اشاره کرد. هنرمندانِ هنرهای نمایشی را با نامهایی همچون هنرپیشه، کمدین، رقصنده، شعبده بازان، نوازندگان و خوانندگان می شناسند.

* رقص:

معمولاً وقتی که انسان برای بیان حالتی، شروع به انجام حرکاتی میکند، به چنین وضعیتی رقص می گویند و اکثرا این کار را در محیط های اجرایی، روحانی یا اجتماعی انجام می دهند. به افرادی که رقص انجام می دهند رقصنده می گویند و رقصیدن یا رقص بعنوان نام خودِ کنشِ رقص، می باشد. رقاص در فرهنگ معاصر ایرانی، به لفظی با بار منفی گفته میشود که در وصف رقصندگان باشگاه های شبانه نظیر رقص عریان عربی و رقص برهنهٔ غربی بکار می رود. افرادی که در زمینه انواع رقص های هنری فعالیت دارند نباید از چنین لفظ برایشان استفاده کرد. از انواع هنر رقص میتوان به رقص باله، رقص بالروم، رقص فولکلر و رقص آیینی اشاره کرد.

تحقیق در مورد هنر های نمایشی,هنر نمایشی رقص,رشته هنرهای نمایشیاصطلاح هنرهای نمایشی برای اولین بار در سال ۱۷۱۱ مورد استفاده قرار گرفت

* اپرا

به ترکیبی از موسیقی و تئاتر که موجب به تصویر کشیدن حقیقت میشود، اُپرا می گویند. ازاین رو باید نسبت به دو بخش موسیقی و نمایش مطلع بود تا بتوان آثار اپرایی را خلق کرد. درواقع به مجموعه ای از هنرها نظیر موسیقی، ادبیات، فن بازیگری، طراحی صحنه، دکور و کارگردانی اپرا می گویند که بعنوان ارزنده ترین پدیده های جهان موسیقی به شمار می رود. اپرا طی چندین قرن، همه گونه رویدادها و سبک های موسیقی را با تحولات فراوان تجربه کرد و تکامل پیدا کرد. آوازهای اپرا به دو قسمت تقسیم میشود که عبارتند از:

قسمت اصلی اپرا، آریا نام دارد که با استفاده از آرایش های آوازی، قدرت و مهارت خواننده ابراز می شود.

گفت آواز که اکثرا پیش از آریا قرار دارد، نوعی از فن بیان و مکالمهٔ آوازی محسوب میشود.

گفت آواز در اپرای ایتالیایی، بعنوان رابط بین دو آریا می باشد:

> گفت آواز خشک، بیانگر آواز بدون ارکستر است و همراهی آن صرفا از طریق چند آکورد کوتاه می باشد.

> گفت آواز همراهی شونده که در این روش، خواننده همراه با ارکستر می خواند و در اپراهای فرانسوی رایج تر است.

* تئاتر:

اگر در تعریف نمایش، عبارت «هرگاه A نقش B را برای C بازی کند یک نمایش شکل گرفته است» را بپذیرید، تعیین کننده ی میزان وابستگی غیرقابل انکار هنرهای نمایشی به سه مقوله ی بازیگر، نقش و تماشاگر است. به بیانی ساده، تئاتر به شکلی از نمایش گفته میشود که علاوه‌براین سه عامل به عوامل دیگری وابسته است که از آنها میتوان به متن نمایشی، محل نمایش، زمان اجرا و فرآیند تولید تا ارائه اشاره کرد. نمایش های غیر داستانی با این تعریف در ردیف تئاترها قرار نمی گیرند.

تئاتر، برگرفته از کلمهٔ یونانی «تئاترون» می باشد و معنای این کلمه، تماشاخانه یا محل تماشاست و مواردی همچون نمایش زنده با بازیگر، پانتومیم، نمایش های عروسکی، تئاتر تلویزیونی، باله، اپرا، نمایش های موزیکال، نمایش های آیینی، نمایش رادیویی ( به شرط داشتن ساختار روایی) و شکل های خاصی از نمایش های سنتی ملل و اقوام نظیر نقالی، پرده خوانی، نمایش نامه خوانی، تخت حوضی، تعزیه در ایران را شامل می شود. امروزه ساختار و شکل ارائه تئاتر، گستردگی فراوانی داشته که از  شکل های بدیع آن میتوان به تئاتر خیابانی، تئاتر محیطی، تئاتر مواجه، تئاتر پوچی و... اشاره کرد که آن ها در شکل اجرا یا در ساختار نمایش نامه ایده ی جدیدی را خلق کرده اند. از جمله کارگردان هایی که به روش های گوناگونی و از طریق سیستم های ارتباطی توانسته اند تئاتر را تجربه کنند، میتوان ریچارد فورمن، پیتر بروک، یرژی گروتوفسکی، خوان آکالایتیس، رابرت ویلسون، الیزابت لکامپت، پیتر سلارز، ژوزف اسووبودا، آندره سربن، آرین منوشکین و مارتا کلارک را نام برد.

* سیرک:

نخستین کسانی که از واژهٔ سیرک استفاده کردند، رومیان بودند. در آن زمان نمایش های مهیجی نظیر اسب دوانی، اکروبات، مسابقه ارابه رانی و کشتی را در محوطهٔ وسیعی برگزار میکردند، که به این محوطه سیرک می گفتند. از سال های ۱۷۰۰ میلادی نوع جدید سیرک، کار خود را شروع کرد و در این محوطه، تمامی افراد نظیر دلقک، شعبده باز، اکروبات باز و همه نوع حیوان رام شده و حتی شیر و خرس هم فعالیت دارند.

هنر نمایشی رقص,رشته هنرهای نمایشی,انواع هنرهای نمایشیهنرهای نمایشی می‌تواند گروهی یا یک نفره انجام گیرد

تاریخچه هنرهای نمایشی در غرب

-  هنرهای نمایشی در دوره کلاسیک:

نخستین حرکت های رسمی در کشور یونان، در اوایل قرن ۶ پیش از میلاد به منظور ایجاد سنت های نمایشی کلاسیک برگزار شد. نمایش های تراژدی و شادی نامه که برگرفته از آیین های مذهبی یونان باستان بود، به وجود آمد و رشد و پیشرفت این نمایش ها بخاطر وجود نویسندگان بزرگی نظیر سوفوکل، اوریپید، آریستوفان و… بود. رومیان با گذشت زمان، این سنت را ادامه دادند و در روم، هم زمان با نمایشهای سرگرم کننده ی دیگری، شکل کپی برداری شده ی نمایشها نظیر «گلادیاتوربازی» و«مبارزات خونین پهلوانی» پیشرفت کرد. همچنین در روم نمایش پانتومیم به شکل جدیدی اجرا شد که بعنوان نوعی از تئاتر بی کلام شناخته میشد. فعالیت نمایشی به دلیل ظهور دین مسیحیت و رشد قدرت و نفوذ کلیساها بمدت چندین وقت، ممنوع و حرام اعلام شد. ولی هرگز بطور کامل، حرکت هنر نمایش را متوقف نکردند و این بار در فاصله قرون ۹ تا ۱۴ هنرهای نمایشی با موضوع« زندگی و آلام مسیح و حواریون در قالب نمایشهای کارناوالی » و شکل جدیدی از نمایش های اخلاقی پدید آمد.

-  هنرهای نمایشی در دوره رنسانس:

شکل گیری رنسانس در ایتالیا از سال های ۱۳۰۰ بود و در سرتاسر اروپا در عرض سه قرن انتشار و توسعه پیدا کرد. رخدادهای متعددی با گذشت زمان در دوره ای چنین کوتاه از نظر تاریخی به وقوع پیوست. در حالیکه تغییرات اساسی و فعالیت های بزرگ در این قرن ها صورت گرفت. نتیجهٔ همین فعالیت ها، جهان امروزیست؛ به این دلیل که بنیان گذار رنسانس پایه های اقتصادی، سیاسی، هنری و علمی تمدن های کنونی غرب بود.

در سدهٔ پانزدهم و شانزدهم، دانش و هنر پیشرفتهای عظیمی در ایتالیا شکل گرفت. این احیای فرهنگی، مشهور به رُنِسانس( یعنی نوزایش) بود. برخی از دانشمندان، سرایندگان و فیلسوفان از میراث اصیل روم و یونان ایده گرفتند و به جهان با دیدگانی تازه تر می نگریستند. نقاش ها با مطالعه کردن کالبد انسان به شیوهٔ واقع گرایانه ای اعضای بدن انسان را نقاشی می کردند. ساختمان ها و کارهای بزرگ هنری توسط فرمانروایان سفارش داده میشد. در سرتاسر اروپا چنین عقایدی گسترش پیدا کرد. معمولاً دوران رنسانس در تاریخ هنر شامل مراحل زیر می باشد:

آغازین( حدود ۱۳۰۰ – حدود ۱۴۲۰)

پیشین( حدود ۱۴۲۰- حدود ۱۵۰۰)

پسین یا اوج( حدود ۱۵۰۰ – حدود ۱۵۲۷)

شکل های جدیدی از هنرهای نمایشی در این دوران بوجود آمدند که از آنها میتوان به کمدیادلارته و باله که گونه ای رقص نمایشی بود، اشاره کرد. بزرگان عرصه نمایش نظیر شکسپیر، بن جانسن، کریستوفر مارلو باعث شدند تا در قرن ۱۶ نخستین بالماسکه ها و نمایش های بداهه در انگلیس به وجود آید که ترکیبی از حرکات نمایشی و رقص همراه با موسیقی بودند که هنرمندان آن لباسهای عجیبی را می پوشیدند و هنرنمایی می کردند.

تاریخچه هنرهای نمایشی,هنرهای نمایشی,عکس هنرهای نمایشیهدف هنرهای نمایشی نزدیکی هرچه بیشتر روح با جسم بیننده است

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 18
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
علی قلی زاده,بیوگرافی علی قلی زاده,عکس های علی قلی زاده بیوگرافی و عکس های علی قلی زاده

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۴

محل تولد: تهران

حرفه: فوتبال

پست: مهاجم، وینگر

قد: ۱ متر ۷۶ سانتی متر

ادامه
محمدرضا آشتیانی,محمدرضا قرایی آشتیانی,بیوگرافی محمدرضا آشتیانی بیوگرافی محمدرضا آشتیانی (+عکس)

تاریخ تولد: زاده ۱۳۳۹

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکتری مدیریت دفاعی را نیز از دانشگاه عالی دفاع ملی

سمت: وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

درجه: سرتیپ

بیوگرافی محمدرضا آشتیانی:

محمدرضا قرایی آشتیانی که در سال ۱۳۳۹ در تهران به دنیا آمد اکنون به عنوان فرمانده نظامی ایرانی و وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح شناخته می شود. وی در سال ۱۳۸۵ وارد دانشکده افسری شد و توانست در سال ۱۳۶۱ تحصیلات خود را در رده کارشناسی ارشد به پایان برساند. 

ادامه
عزیر نبی,زندگینامه حضرت عزیر نبی,حضرت عزیر نبی زندگینامه حضرت عزیر نبی

نام پدر: خلقیا

خویشاوندان مهم: هارون

دین: یکتاپرستی

سن: ۵۰ سال

تکرار نام در قرآن: یکبار در آیه ۳۰ سوره توبه

نسب: بنی اسرائیل و حضرت یعقوب

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه
دیالوگ های ماندگار حامد بهداد,دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در فیلم سعادت آباد,دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش منصور خانه دختر

دیالوگ های ماندگار حامد بهداد حامد بهداد، فارغ التحصیل رشته بازیگری تئاتر میباشد و در کارنامه ی خود، کارهای بسیاری انجام داده است. گاهی اوقات یک بازیگر در سینما و تلویزیون به بیان دیالوگ بسیار زیبا و مفهومی می پردازد که از دیالوگ های ماندگار است و ملکه ذهن می شوند. در این مطلب از سرپوش با تعدادی از دیالوگ های ماندگار حامد بهداد آشنا می شوید. دیالوگ های ماندگار حامد بهداد حامد بهداد در شهر مشهد در تاریخ ۲۶ آبان ماه سال ۱۳۵۶ دیده به جهان گشود. محل سکونت او در دوران کودکی و نوجوانی، شهرهای مشهد، تهران و نیشابور است ولی مجددا به شهر مشهد در دوران دبیرستان برگشت. حامد بهداد، در دانشگاه آزاد اسلامی تهران در رشته تئاتر در مقطع کارشناسی بازیگری، فارغ التحصیل شده است. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش محسن- سعادت آباد: محسن:راستی چی بود تو وسط این دعواها و اینا حالت به هم خورده بود؟ یاسی:چه فرقی میکنه برای تو؟ اصلاپرسیدی من برای چی رفتم دکتر؟ محسن:خب دکتر رفتی دیگه آدم مگه دکتر نمیره! دکتر رفتی که رفتی، بعدشم تو فکر کردی من مثل اون مرتیکه دیوانم...! >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش منصور- خانه دختر: یه چیزایی رو هیچوقت به من نگو. هیچوقتِ هیچوقت. شاید تیریپ بی غیرتی بردارم ولی از توو داغون میشم. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش مسعود – آرایش غلیظ: تو اگه دلت میخواد رو تخت بخوابی و رو میز غذا بخوری منم دلم میخواد ویلا و پنت هاووس و BMW داشته باشم چون شما جاتونو رو زمین میندازین منو نفرست رو هوا. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حامد- نارنجی پوش: لیلا:تبریک میگم. حامد:برای چی؟ لیلا:دادگاه رو بردی. حامد:کاشکی تو رو می بردم. دیالوگ های کوتاه حامد بهداد >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حبیب- محاکمه در خیابان: هر روز خدا تا تموم بشه یه کرور آدم یا می بره بالا یا زمین می زنه، نه میشه گفت بیخیال نه میشه گفت به قول تو زنبور، نه میشه گفت بدش تعطیل خوبش باز، راستش تو عمرم دل اینکه خبر بد بدم نداشتم اما یه ورش رفیقمه یه ورشم خبر بد. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش داوود- زندگی جای دیگریست: من خیلی ها رو از مرگ نجات دادم، خیلی هام زیر دستم مردن. فکر میکردم مرگ برام عادی شده نگو مرگ دیگران برام عادی شده بود. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش فواد- روز سوم: تو مال من باش، من این لباسا رو آتش می زنم. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش بهرام- حس پنهان: آدمایی که چشماشون رو میدوزن و پائین رو نگاه میکنن و رو صورتشون هیچ لبخندی نیست، دارن از خودشون فرار میکنن. خوش بر و رویی اما ﺍﺯﺍﻭﻥ ﺁﺩﻣﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﻣﺮﮔﺖ ﺟﺴﺪﺕ ﺑﻮ گند ﻣﯿﮕﯿﺮﻩ. همه ی موجودای زنده پس از مرگشون فاسد میشن و آدما قبل از مرگشون. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حسین- نیمه شب اتفاق افتاد : زیبا:تو چیکارمی؟ شوهرمی؟ پدرمی؟ پسرمی؟ چرا باید بهت محل بذارم؟ حسین:من می خوام همش باشم! >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش عماد – دلخون: میدونی مثل چی میمونه؟ مثل این که ۱ جنگل آتیش گرفته و تو میخوای با ۱ فنجون آب خاموشش کنی. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حامد – پله آخر: به هر حال خیلی کودکانست آدم هر جور دوست داره رفتار کنه در یک شغل اینقدر حرفه ای با یه عذرخواهی فکر کنه همه چیز تموم میشه. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش مهرداد – بوتیک: من تا الان فکر می کردم بهش گفته بودم خوب ویترین میزنی... نگفته بودم خوبم تار می زنی. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حمید – آدمکش: مرده شور این زندگی رو ببرن. همه چی داری... خونه، ماشین، مستغلات، پول. عشق که نداری یعنی هیچی نداری. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حاج محسن- کیمیا و خاک: امیر:تعطیله حاج آقا حاج آقا:سلام علیکم، در حال حاضر که کل مملکت تعطیله دیالوگ های جذاب حامد بهداد >> فرزاد- چه خوبه که برگشتی: فرزاد:سی، چهل سال دیگه فکر نکنم از من باقی مونده باشه. کامبیز:سی، چهل سال با این شکم؟ برو بابا. فرزاد:هر چی، بیست سال، ده سال، بگو دو سال، دلم می خواد جانانه عاشق بشم، قلبم بزنه، گریه کنم، فریاد بکشم، محبنون بشم... کامبیز:عاشقی کیلو چنده مرد حسابی! گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش