دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۷۰۰۵۶

معرفی انواع هنرهای نمایشی و تاریخچه ی این هنر در غرب

تاریخچه هنرهای نمایشی,هنرهای نمایشی,عکس هنرهای نمایشیهنرهای نمایشی سعی در نشان دادن یک مفهوم با حرکات نمایشی و بدنی دارد
آغاز نمایش در هر سرزمینی را باید در آداب، رسوم و مناسک مذهبی همان قوم و در فعالیت های انسانی برای تنازع بقاء جست و جو کرد. در دوره ی دور و دراز پیدایش انسان، تاریخ کهن ترین هنرهای نمایشی شکل گرفت.

هنرهای نمایشی

هنرهای نمایشی درواقع به شکلی از هنر گفته میشود که هنرمند در آن برخلاف هنرهای پلاستیکی و هنرهای دیگر در وهلهٔ نخست، از بدن و فیزیکِ خود استفاده می کند و سپس از امکانات دیگر بهره می گیرد و هنر خود را خلق می کند. در سال ۱۷۱۱ برای نخستین بار، اصطلاح«هنرهای نمایشی» برای مجموعه ای از هنرهای دیداری متکی به بازیگر در زبان انگلیسی مورد استفاده قرار گرفت.

انواع هنرهای نمایشی

هنر نمایشی سعی میکند که یک مفهوم با حرکات نمایشی و بدنی را نشان دهد. هنر نمایشی بصورت گروهی یا یک نفره قابل انجام است. هنر نمایشی به این منظور به وجود آمد که نزدیکی هرچه بیشتر روح با جسم بیننده را نشان دهد. این هنر، متشکل از بخش های گوناگونی می باشد که از آنها میتوان به انواع رقص، اپرا، موسیقیِ زنده، تئاتر( زنده و عروسکی)، شعبده بازی و تردستی، سینما، داستان گویی، نمایش های سیرک( بندبازی، معرکه گیری، کار با حیوانات و نمایش های پهلوانی) و سایر هنرهای مشابه اشاره کرد. هنرمندانِ هنرهای نمایشی را با نامهایی همچون هنرپیشه، کمدین، رقصنده، شعبده بازان، نوازندگان و خوانندگان می شناسند.

* رقص:

معمولاً وقتی که انسان برای بیان حالتی، شروع به انجام حرکاتی میکند، به چنین وضعیتی رقص می گویند و اکثرا این کار را در محیط های اجرایی، روحانی یا اجتماعی انجام می دهند. به افرادی که رقص انجام می دهند رقصنده می گویند و رقصیدن یا رقص بعنوان نام خودِ کنشِ رقص، می باشد. رقاص در فرهنگ معاصر ایرانی، به لفظی با بار منفی گفته میشود که در وصف رقصندگان باشگاه های شبانه نظیر رقص عریان عربی و رقص برهنهٔ غربی بکار می رود. افرادی که در زمینه انواع رقص های هنری فعالیت دارند نباید از چنین لفظ برایشان استفاده کرد. از انواع هنر رقص میتوان به رقص باله، رقص بالروم، رقص فولکلر و رقص آیینی اشاره کرد.

تحقیق در مورد هنر های نمایشی,هنر نمایشی رقص,رشته هنرهای نمایشیاصطلاح هنرهای نمایشی برای اولین بار در سال ۱۷۱۱ مورد استفاده قرار گرفت

* اپرا

به ترکیبی از موسیقی و تئاتر که موجب به تصویر کشیدن حقیقت میشود، اُپرا می گویند. ازاین رو باید نسبت به دو بخش موسیقی و نمایش مطلع بود تا بتوان آثار اپرایی را خلق کرد. درواقع به مجموعه ای از هنرها نظیر موسیقی، ادبیات، فن بازیگری، طراحی صحنه، دکور و کارگردانی اپرا می گویند که بعنوان ارزنده ترین پدیده های جهان موسیقی به شمار می رود. اپرا طی چندین قرن، همه گونه رویدادها و سبک های موسیقی را با تحولات فراوان تجربه کرد و تکامل پیدا کرد. آوازهای اپرا به دو قسمت تقسیم میشود که عبارتند از:

قسمت اصلی اپرا، آریا نام دارد که با استفاده از آرایش های آوازی، قدرت و مهارت خواننده ابراز می شود.

گفت آواز که اکثرا پیش از آریا قرار دارد، نوعی از فن بیان و مکالمهٔ آوازی محسوب میشود.

گفت آواز در اپرای ایتالیایی، بعنوان رابط بین دو آریا می باشد:

> گفت آواز خشک، بیانگر آواز بدون ارکستر است و همراهی آن صرفا از طریق چند آکورد کوتاه می باشد.

> گفت آواز همراهی شونده که در این روش، خواننده همراه با ارکستر می خواند و در اپراهای فرانسوی رایج تر است.

* تئاتر:

اگر در تعریف نمایش، عبارت «هرگاه A نقش B را برای C بازی کند یک نمایش شکل گرفته است» را بپذیرید، تعیین کننده ی میزان وابستگی غیرقابل انکار هنرهای نمایشی به سه مقوله ی بازیگر، نقش و تماشاگر است. به بیانی ساده، تئاتر به شکلی از نمایش گفته میشود که علاوه‌براین سه عامل به عوامل دیگری وابسته است که از آنها میتوان به متن نمایشی، محل نمایش، زمان اجرا و فرآیند تولید تا ارائه اشاره کرد. نمایش های غیر داستانی با این تعریف در ردیف تئاترها قرار نمی گیرند.

تئاتر، برگرفته از کلمهٔ یونانی «تئاترون» می باشد و معنای این کلمه، تماشاخانه یا محل تماشاست و مواردی همچون نمایش زنده با بازیگر، پانتومیم، نمایش های عروسکی، تئاتر تلویزیونی، باله، اپرا، نمایش های موزیکال، نمایش های آیینی، نمایش رادیویی ( به شرط داشتن ساختار روایی) و شکل های خاصی از نمایش های سنتی ملل و اقوام نظیر نقالی، پرده خوانی، نمایش نامه خوانی، تخت حوضی، تعزیه در ایران را شامل می شود. امروزه ساختار و شکل ارائه تئاتر، گستردگی فراوانی داشته که از  شکل های بدیع آن میتوان به تئاتر خیابانی، تئاتر محیطی، تئاتر مواجه، تئاتر پوچی و... اشاره کرد که آن ها در شکل اجرا یا در ساختار نمایش نامه ایده ی جدیدی را خلق کرده اند. از جمله کارگردان هایی که به روش های گوناگونی و از طریق سیستم های ارتباطی توانسته اند تئاتر را تجربه کنند، میتوان ریچارد فورمن، پیتر بروک، یرژی گروتوفسکی، خوان آکالایتیس، رابرت ویلسون، الیزابت لکامپت، پیتر سلارز، ژوزف اسووبودا، آندره سربن، آرین منوشکین و مارتا کلارک را نام برد.

* سیرک:

نخستین کسانی که از واژهٔ سیرک استفاده کردند، رومیان بودند. در آن زمان نمایش های مهیجی نظیر اسب دوانی، اکروبات، مسابقه ارابه رانی و کشتی را در محوطهٔ وسیعی برگزار میکردند، که به این محوطه سیرک می گفتند. از سال های ۱۷۰۰ میلادی نوع جدید سیرک، کار خود را شروع کرد و در این محوطه، تمامی افراد نظیر دلقک، شعبده باز، اکروبات باز و همه نوع حیوان رام شده و حتی شیر و خرس هم فعالیت دارند.

هنر نمایشی رقص,رشته هنرهای نمایشی,انواع هنرهای نمایشیهنرهای نمایشی می‌تواند گروهی یا یک نفره انجام گیرد

تاریخچه هنرهای نمایشی در غرب

-  هنرهای نمایشی در دوره کلاسیک:

نخستین حرکت های رسمی در کشور یونان، در اوایل قرن ۶ پیش از میلاد به منظور ایجاد سنت های نمایشی کلاسیک برگزار شد. نمایش های تراژدی و شادی نامه که برگرفته از آیین های مذهبی یونان باستان بود، به وجود آمد و رشد و پیشرفت این نمایش ها بخاطر وجود نویسندگان بزرگی نظیر سوفوکل، اوریپید، آریستوفان و… بود. رومیان با گذشت زمان، این سنت را ادامه دادند و در روم، هم زمان با نمایشهای سرگرم کننده ی دیگری، شکل کپی برداری شده ی نمایشها نظیر «گلادیاتوربازی» و«مبارزات خونین پهلوانی» پیشرفت کرد. همچنین در روم نمایش پانتومیم به شکل جدیدی اجرا شد که بعنوان نوعی از تئاتر بی کلام شناخته میشد. فعالیت نمایشی به دلیل ظهور دین مسیحیت و رشد قدرت و نفوذ کلیساها بمدت چندین وقت، ممنوع و حرام اعلام شد. ولی هرگز بطور کامل، حرکت هنر نمایش را متوقف نکردند و این بار در فاصله قرون ۹ تا ۱۴ هنرهای نمایشی با موضوع« زندگی و آلام مسیح و حواریون در قالب نمایشهای کارناوالی » و شکل جدیدی از نمایش های اخلاقی پدید آمد.

-  هنرهای نمایشی در دوره رنسانس:

شکل گیری رنسانس در ایتالیا از سال های ۱۳۰۰ بود و در سرتاسر اروپا در عرض سه قرن انتشار و توسعه پیدا کرد. رخدادهای متعددی با گذشت زمان در دوره ای چنین کوتاه از نظر تاریخی به وقوع پیوست. در حالیکه تغییرات اساسی و فعالیت های بزرگ در این قرن ها صورت گرفت. نتیجهٔ همین فعالیت ها، جهان امروزیست؛ به این دلیل که بنیان گذار رنسانس پایه های اقتصادی، سیاسی، هنری و علمی تمدن های کنونی غرب بود.

در سدهٔ پانزدهم و شانزدهم، دانش و هنر پیشرفتهای عظیمی در ایتالیا شکل گرفت. این احیای فرهنگی، مشهور به رُنِسانس( یعنی نوزایش) بود. برخی از دانشمندان، سرایندگان و فیلسوفان از میراث اصیل روم و یونان ایده گرفتند و به جهان با دیدگانی تازه تر می نگریستند. نقاش ها با مطالعه کردن کالبد انسان به شیوهٔ واقع گرایانه ای اعضای بدن انسان را نقاشی می کردند. ساختمان ها و کارهای بزرگ هنری توسط فرمانروایان سفارش داده میشد. در سرتاسر اروپا چنین عقایدی گسترش پیدا کرد. معمولاً دوران رنسانس در تاریخ هنر شامل مراحل زیر می باشد:

آغازین( حدود ۱۳۰۰ – حدود ۱۴۲۰)

پیشین( حدود ۱۴۲۰- حدود ۱۵۰۰)

پسین یا اوج( حدود ۱۵۰۰ – حدود ۱۵۲۷)

شکل های جدیدی از هنرهای نمایشی در این دوران بوجود آمدند که از آنها میتوان به کمدیادلارته و باله که گونه ای رقص نمایشی بود، اشاره کرد. بزرگان عرصه نمایش نظیر شکسپیر، بن جانسن، کریستوفر مارلو باعث شدند تا در قرن ۱۶ نخستین بالماسکه ها و نمایش های بداهه در انگلیس به وجود آید که ترکیبی از حرکات نمایشی و رقص همراه با موسیقی بودند که هنرمندان آن لباسهای عجیبی را می پوشیدند و هنرنمایی می کردند.

تاریخچه هنرهای نمایشی,هنرهای نمایشی,عکس هنرهای نمایشیهدف هنرهای نمایشی نزدیکی هرچه بیشتر روح با جسم بیننده است

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 18
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
زهره کودایی,بیوگرافی زهره کودایی,زندگینامه زهره کودایی بیوگرافی زهره کودایی، گلر تیم ملی فوتبال زنان (+ تصاویر )

متولد:۳ آذر ۱۳۶۸

زادگاه:خوزستان

زمینه فعالیت:ورزش فوتبال

پیشه:دروازه بان فوتبال

ملیت:ایرانی

ادامه
افتخارات یوسف نوری,تحصیلات یوسف نوری,سوابق علمی و پژوهشی یوسف نوری بیوگرافی یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۰

زادگاه:ایلام

ملیت:ایرانی

سمت:سیاست مدار و مدیر اجرایی

دین:اسلام

ادامه
حضرت شیث,بیوگرافی حضرت شیث,زندگینامه حضرت شیث بیوگرافی حضرت شیث، فرزند حضرت آدم علیه السلام

پدر:آدم

مادر:حوا

کنیه:هبة الله

سن:بیش از ۹۰۰ سال

محل دفن:کوه ابوقبیس

ادامه
عنصری بلخی,زندگینامه عنصری بلخی,آثار ابوالقاسم حسن عنصری بلخی زندگینامه عنصری بلخی (ملک الشعرا) و آثار او

نام:ابوالقاسم حسن بن احمد عنصری بلخی

لقب:عنصری بلخی

زاده:۳۵۰ هجری قمری

زادگاه:بلخ

سمت:شاعر پارسی گوی بلخ

وفات:۴۳۱ هجری قمری

ادامه
ابومعشر بلخی,بیوگرافی ابومعشر بلخی,زندگینامه ابومعشر بلخی زندگینامه ابو معشر بلخی بهمراه فعالیت هایش

زادگاه:بلخ

سمت:منجم ایرانی

دوره:خلافت المعتز بالله تا خلافت معتمد رییس منجمان بغداد

ملیت:ایرانی

وفات:واسط

ادامه
تریپل اچ,بیوگرافی تریپل اچ,زندگینامه تریپل اچ بیوگرافی تریپل اچ قهرمان کمربند wwe سنگین‌وزن جهان (+ تصاویر)

زاده:۲۷ ژوئیهٔ ۱۹۶۹

زادگاه:Nashua, New Hampshire

پیشه:کشتی گیر حرفه ای آمریکایی

ملیت:آمریکایی

قد:۱۹۳ سانتیمتر

ادامه
فعالیت های صالح حردانی,صالح حردانی تیم ملی,صالح حردانی و برادرش بیوگرافی صالح حردانی فوتبالیست دفاع راست کشور (+ تصاویر)

زاده:۲۴ شهریور ۱۳۷۷

زادگاه:دیشموک

ملیت:ایرانی

پیشه:فوتبالیست

قد:۱۷۶ سانتی متر

ادامه
جملات زیبای کتاب شازده کوچولو,کتاب شازده کوچولو,متن شازده کوچولو

دیالوگ هایی از شازده کوچولو شازده کوچولو به خاطر برخورداری از یک شخصیت داستانی فوق العاده برای بزرگسالان، بیشتر از کودکان، جذابیت دارد. دیالوگ های بین شازده کوچولو و روباه در نزد بزرگسالان، محبوب دارد؛ به این طریق که زندگی شخصی خود را با استفاده از این دیالوگ ها بهبود می دهند. جملات و دیالوگ هایی از شازده کوچولو در بین انواع رمان های تخیلی قوی می توان به شازده کوچولو زا اشاره کرد. درواقع نویسنده شازده کوچولو که آنتوان دو سنت اگزوپری نام دارد به عنوان نویسنده ای توانمند شناخته میشود که توانسته کتاب بسیار بی نظیر و با متن غنی و پر بار بنویسد که بیشتر مخاطبان را به خود جذب کرده است و مخاطبان از این کتان به عنوان یک اثر هنری بی نظیر یاد می کنند. دیالوگ های بین شازده کوچولو و روباه به دیالوگ هایی اطلاق میشود که انسان از آن ها درس زندگی میگیرد و وقتی که آن ها را می خواند نسبت به زندگی اش از درک بیشتری برخوردار میشود. >> شازده کوچولو:از کجا بدونم که کسی واسم مهمه و بهش وابسته شدم؟ روباه:وقتی که از زندگیت رفت. تا زمانی که توی زندگیته، متوجه اش نمیشی. >> شازده کوچولو گفت:شوخی چیه؟ روباه گفت همونی که آدم ها حرف دلشون را به همدیگه میزنن! >> شازده کوچولو:چطور میشه فهمید که یک جامعه متمدن شده: روباه:وقتی که شعار دادن اون جامعه جای خودش رو به شعور بده! >> شازده کوچولو پرسید:دوست داشتن بهتره یا دوست داشته شدن؟ روباه جواب داد:کدوم یکی برای پرنده مهمتره ؟ بال چپ یا بال راست؟! >> شازده کوچولو به روباه:سلام، با من بازی می کنی؟ روباه:من نمیتونم باهات بازی کنم آخه من که اهلی نیستم! جملات و دیالوگ هایی از شازده کوچولو >> شازده کوچولو:از این بدتر که اومدنت واسه کسی خوش‌حالی نمیاره چی میتونه باشه؟ روباه:این که بری و کسی نفهمه که رفتی. >> شازده کوچولو:کی بفهمم که یکی خیلی میفهمه و یکی اصلاً نمیفهمه؟ روباه:اونی که میفهمه بیشتر ساکته و اونی که نمیفهمه دهنش همیشه بازه. >> شازده کوچولو پرسید:غم انگیزتر از این که بیای و کسی خوشحال نشه چیه؟ روباه گفت:بری و کسی متوجه نشه! >> شازده کوچولو:چرا بعضی وقتا احساس میکنی که خیلی پوچی؟ روباه:چون آدمایی دورت هستن که پوچن. وقتی کنار آدمای پوچ باشی، خودتم پوچ میشی! >> شازده کوچولو پرسید:کی اوضاع بهتر میشه؟ روباه گفت:از وقتی که بفهمی همه چیز به خودت بستگی داره >> شازده کوچولو:خجالت آوره که دو نفر عاشق همدیگه میشن اما اونا خیلی جوونن و نمی تونن معنی عشق را بفهمن. منم هنوز خیلی جوونم که بتونم عاشقش بشم. >> شازده کوچولو از گل پرسید:آدم ها کجایند؟ گل گفت:باد به اینور و آنورشان می برد این بی ریشگی حسابی اسباب دردسرشان شده >> شازده کوچولو:تو سواد داری؟ روباه گفت:سواد مال آدماست من شعور دارم >> شازده کوچولو:کی میتونم از همه ی اشتباهاتم آگاه بشم؟ روباه:به جای اینکه از دوستات بخوای نقاط ضعفت رو بگن، به سراغ دشمنات برو و حرفای اونا رو گوش کن. اونا توی گفتن نقاط ضعفت خیلی مهارت دارن. >> شازده کوچولو:چه وقتی میتونم دشمنم رو خیلی ناراحت کنم؟ روباه:وقتی خودت خوشحال باشی؛ دشمنت از همیشه ناراحت تره! این ناراحتی تو هست که دشمنت رو خوشحال میکنه! جملاتی از شازده کوچولو گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش