جمعه ۰۶ خرداد ۱۴۰۱
۰۹:۰۹ - ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۶۲۲۴۶
شبکه نمایش خانگی

اعضای شورای پروانه تولید و نمایش شبکه نمایش خانگی در ساترا چه کسانی هستند؟/ گزینه های جدید ریاست رسانه ملی چه کسانی هستند؟

ساترا و صدا و سیما,ممیزی ها و سانسورها در ساترا
با آمدن وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به وزارت خانه، اتحادیه تهیه کنندگان و بعضی از صنوف سینمایی به رسم دیرینه در نامه هایی از مطالبات و دغدغه های سینمایی خود گفتند. در این مدت اعضای هیأت مدیره خانه سینما هم به دیدار محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس رفتند. در نامه های نوشته شده و در دیدار با رییس مجلس، یکی از دغدغه ها برگشت شبکه نمایش خانگی به وزارت ارشاد و نظارت وزارتخانه به این شبکه بود؛ موضوعی که هنوز از طرف وزارتخانه پاسخی نگرفته است.

با همه این تلاش ها، ساترا کماکان نظارت خود را توسط کارگزاری هایش روی سریال ها دارد. در این مدت بعضی سریال ها به خاطر انجام ممیزی و اصلاحات ساترا در زمان خود پخش نشدند که از نمونه های اخیر آن می توان به« زخم کاری» اشاره نموده و نمونه جدید آن هم« قبله عالم» است. قسمت پنجم این سریال در شورای مجوز نمایش اصلاحیه خورده و این قسمت با انجام اصلاحیه ها مجوز پخش خواهد گرفت.

هر چند سینماگران و سازندگان سریال در شبکه نمایش خانگی امیدوار به بازگشت این بخش به وزارت ارشاد هستند، ولی با ایجاد ۲شورای جدید در نظارت و تولید سریال ها در شبکه نمایش خانگی به نظر ساترا به کار خود ادامه می دهد؛ سازمانی که عملکردش مانند صدا وسیما بوده و همین روش و منش باعث نقدهای فراوان شده است.

در ۲ماه قبل شوراهای جدیدی برای نظارت بر محصولات نمایش خانگی تشکیل شده اند؛ موضوعی که ساترا تشکیل این شوراها را اوایل مرداد ماه عنوان می کند.

با توجه به تشکیل این شورا بنظر امیدی به بازگشت شبکه نمایش خانگی زیرنظر ارشاد نیست و سریال های این شبکه در روزهای کرونا که جای سالن های سینما و تئاتر را گرفتند، کماکان تحت نظارت سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی( ساترا) منتشر میشوند و مراحل نظارت و ممیزی هم در ۱۱کارگزاری این مجموعه است. 

اخذ پروانه نمایش و حتی پروانه ساخت از این مجموعه ضروری است و ۲شورای پروانه تولید سریال ها و شورای پروانه انتشار محتوای نمایشی وظیفه نظارت بر محصولات تازه این عرصه را بر عهده دارند. اعضای این دو شورا نیمه مرداد ماه معرفی شدند.

 اعضای حقیقی شورای پروانه تولید سریال ها عبارتند از:حجت الاسلام محمد قمی، منصور واعظی، علی اصغر پورمحمدی، محسن مهاجرانی، پرویز شیخ طادی و غلامرضا میرحسینی ؛ اسامی ای که هر کدام در سازمان ها و ارگان های دولتی سابقه مدیریتی داشته و دارند و پرویز شیخ طادی هم بعنوان کارگردان سینما در میان این جمع دیده می شود.

اعضای حقیقی شورای انتشار محتوای نمایشی رسانه های صوت و تصویر فراگیر نیز علی اصغر پورمحمدی، محسن مهاجرانی، محمدرضا جعفری جلوه و عبدالکریم خیامی معرفی شده اند. این اسامی به عنوان اعضای حقیقی معرفی شدند و باید دید اعضای حقوقی هم در ترکیب این دو شورا یا به شکل مجزا وجود دارد؟ و اینکه اعضای دو شورایی که معرفی شدند با توجه به مشغله هایی که دارند، تا چه اندازه در روند صدور مجوز برای تولید و نمایش سریال ها تأثیرگذار هستند؟ اسامی این افراد در جلسه ای با حضور عبدالعلی علی عسگری، رئیس صدا و سیما اعلام شده و با توجه به صحبت های علی عسگری در آن جلسه مبنی بر اینکه تسهیل گری در کنار تنظیم گری از مأموریت های صداوسیماست، احکام این افراد را هم رئیس رسانه ملی صادر کرده است.

تغییرات در صداوسیما / گزینه های ریاست رسانه ملی چه کسانی هستند؟

خراسان نوشت: در روزهای اخیر اخبار تحولات قریب‌الوقوع در رسانه ملی اوج گرفته است. گفته می‌شود عبدالعلی علی‌عسکری رئیس رسانه ملی که از اردیبهشت ۹۵ بر کرسی ریاست سازمان صداوسیما تکیه زده است، به زودی جای خود را به یکی از معاونانش خواهد داد.

ساترا و صدا و سیما,ممیزی ها و سانسورها در ساترا

 این در حالی است که از اوایل امسال، به طور جدی زمزمه‌های بررسی کارنامه عبدالعلی علی‌عسکری در نهادهای عالی شنیده و نام گزینه‌های متفاوتی برای تصدی این مسئولیت برده می‌شد که به نظر می‌رسید چندان صحیح نباشد؛ چرا که با سیاست اعتماد به نیروهای داخلی رسانه ملی که جایگاه ریاست سازمان در دو دهه اخیر شاهد آن بوده، چندان مطابق نبود.

تغییرات قطعی در رسانه

عصر دیروز ۲۸ شهریور وبسایت خبری نورنیوز نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، اخباری را که از ریاست پیمان جبلی بر سازمان صداوسیما به گوش می‌رسید، تایید کرد و او را «گزینه اول ریاست رسانه ملی» دانست. این رسانه در ادامه این گزارش کوتاه، حضور جبلی را در جایگاه ریاست صداوسیما مثبت ارزیابی کرد و نوشت: «دانش کلاسیک، تجربه عملی و طی کردن سطوح مختلف مدیریتی در صداوسیما از جمله ویژگی‌های مثبت پیمان جبلی در حوزه مدیریت رسانه است که می‌تواند در ارتقای سطح کیفی و حرفه‌ای این رسانه در تراز نظام جمهوری اسلامی موثر واقع شود. انتظار می‌رود حضور او در رأس هرم مدیریتی رسانه ملی موجب ایجاد تحول در حوزه‌های مختلف سازمان به ویژه بخش‌های خبری شود و انتظارات افکار عمومی را برآورده سازد.» پیش از انتشار خبر نورنیوز، برخی رسانه‌ها نیز از تغییرات قریب‌الوقوع در سازمان صداوسیما خبر داده بودند. بامداد یک شنبه خبرگزاری صبا در خبری اعلام کرد نام پیمان جبلی معاون برون‌مرزی رسانه ملی، شهاب اسفندیاری رئیس دانشگاه صداوسیما و مصطفی محمدی رئیس مرکز طرح، برنامه و بودجه این سازمان برای تصدی ریاست رسانه ملی مطرح شده و جدی‌ترین گزینه تصدی بزرگ ترین و فراگیرترین رسانه کشور، پیمان جبلی است.

پیمان جبلی کیست؟

پیمان جبلی متولد ۱۳۴۵ در تهران، دانش‌آموخته کارشناسی ارشد معارف اسلامی و تبلیغ و دکترای فرهنگ و ارتباطات از دانشگاه امام صادق(ع) است. او که از سال ۱۳۹۵ و ابتدای ریاست علی‌عسکری بر صداوسیما تاکنون معاون برون‌مرزی رسانه ملی بوده است، پیش از این در بخش‌های خبری رادیو و تلویزیون فعالیت کرده و مسئولیت‌های مختلفی چون دبیر خبر، سردبیر، مدیرکل خبر و... را در این زمینه داشته است. جبلی در دوره دو ساله ریاست محمد سرافراز در صداوسیما، معاون خبر این سازمان بود؛ معاونتی که پیش و پس از او، عنوان «معاونت سیاسی» داشته و هم‌اکنون در اختیار مجید آخوندی از مدیران بازنشسته سازمان رسانه ملی است.

یک جنگ رسانه‌ای

وقوع تغییرات در فراگیرترین، مهم ترین و پرمخاطب‌ترین رسانه کشور در حالی اتفاق افتاده که در سال‌های اخیر، چندین بار رهبر انقلاب درباره وقوع جنگ رسانه‌ای و تبلیغاتی سنگین علیه جمهوری اسلامی ایران صحبت کرده‌اند؛ از جمله در بیانات اخیر ایشان در دیدار با اعضای هیئت دولت که از آن با عناوین «جنگ نرم» و «جنگ فرهنگی» یاد کردند. بنابراین آن چه بدیهی است، این که سازمان صداوسیما از جهات مختلف نیاز به بازطراحی ساختاری دارد تا به عنوان صدای رسای جمهوری اسلامی در این عرصه، به اندازه آن چه که باید، حرفی برای گفتن داشته باشد؛ بماند که  مسائلی از قبیل شفاف نبودن، فربهی ساختاری، پرهزینه بودن و... که رسانه ملی   را درگیر کرده است.

فروغی ارتقا می‌یابد؟

تغییرات در سازمان صداوسیما، محدود به رئیس سازمان نیست و بعضی مدیران ارشد رسانه نیز تغییر کرده یا خواهند کرد. صبح دیروز علی دارابی معاون امور استان‌های سازمان صداوسیما، با حکم عزت‌ا... ضرغامی به وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رفت و عهده‌دار معاونت این وزارتخانه شد؛ کسی که در یک دهه اخیر همواره در میان مدیران ارشد رسانه ملی بوده است. برای تصدی مسئولیت معاونت استان‌های رسانه ملی که در اختیار دارابی بود و به تازگی خالی شده نیز گزینه‌هایی مطرح شده که بر اساس ادعای کانال تلگرامی نبض صداوسیما، در روزهای اخیر نام علی فروغی بیش از دیگران شنیده شده است. هر چند دوران حضور فروغی در شبکه ۳ بسیارخبرساز بوده اما او با حضور احتمالی در جایگاه معاونت استان‌ها، یک ارتقای مهم را در ۳۳ سالگی تجربه خواهد کرد.

دیگر تحولات در رسانه ملی

بر اساس ادعای کانال نبض صدا وسیما  با حضور احتمالی فروغی در معاونت استان‌ها، شبکه۳ مدیر تازه‌ای به خود خواهد دید که محسن یزدی خواهد بود. یزدی مدیر شبکه مستند سیماست که سابقه حضور در شبکه۳ را دارد و پیشتر قائم‌مقام فروغی در این شبکه بوده است.همچنین بر اساس شنیده‌های خراسان، محمدمهدی رحمتی رئیس کنونی بسیج سازمان صداوسیما نیز دیگر نامی است که برای مدیریت شبکه۳ سیما مطرح شده است. علی فروغی نیز پیش از تصدی مدیریت شبکه۳، رئیس بسیج سازمان صداوسیما بود. باید تا روزهای آینده منتظر انتصاب رسمی رئیس جدید سازمان صداوسیما و تغییرات احتمالی مدیران ارشد این سازمان ماند؛ به نظر می‌رسد پاییز داغی در انتظار مدیران ارشد سازمان صداوسیما خواهد بود.

  • 19
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وفات یعقوب لیث,یعقوب لیث صفار,جنبش یعقوب لیث زندگی نامه یعقوب لیث؛پادشاهی که از زبان فارسی حمایت کرد

۸۶۱ – ۸۷۹ میلادی

جانشین: عمرو لیث

زاده: ۲۲۵ قمری

۸۴۰ میلادی

روستای قرنین، سیستان

درگذشته: شوال ۲۶۵ قمری

ادامه
زندگی نامه حجت الله عبدالملکی,بیوگرافی حجت الله عبدالملکی,حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون زندگی نامه حجت الله عبدالملکی؛وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت ابراهیم رئیسی

شهر ری

ملیت: ایران

سمت : وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

محل تحصیل: دانشگاه امام صادق

دانشگاه اصفهان

پیشه: اقتصاددان، سیاستمدار

ادامه
عکسهای مریلا زارعی,همسر مریلا زارعی,مریلا زارعی بازیگر بیورگرافی و عکس های مریلا زارعی بازیگر موفق سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۵۳ ‏

تهران، ایران

تحصیلات: مهندسی علوم صنایع غذایی

محل تحصیل: دانشگاه آزاد اسلامی

پیشه: بازیگر

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۴–اکنون

ادامه
امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,تصاویر امیر جعفری بیوگرافی امیر جعفری بازیگر خانواده دوست و پرتلاش ( + تصاویر همسر و فرزندش)

تولد: ۱۰ شهریور ۱۳۵۳

تهران،ایران

ملیت: ایرانی

پیش: بازیگر

همسر: ریما رامین‌فر

مدرک تحصیلی: کارشناسی مدیریت بازرگانی از دانشگاه آزاد اسلامی اراک

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
دیالوگ های ماندگار درباره عشق,دیالوگ درباره عشق,دیالوگ فیلم درباره عشق

دیالوگ های ماندگار درباره عشق باتوجه به تاثیرگذار بودن برخی از دیالوگ های فیلم و سریال ها، وقتی که آن ها را تماشا میکنید در ذهنتان ثبت میشود. خیلی از افراد، این دیالوگ ها ماندگار را برای بیان احساسات و ابراز علاقه به مخاطب خاصشان بکار میبرند. دیالوگ های ماندگار درباره عشق با دیالوگ های عاشقانه در فیلم ها و سریال ها میتوانید حرف دل و حس خود را به مخاطب خود بیان کنید. این دیالوگ های عاشقانه نشان دهنده احساسات شما هستند و میتوانید در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. >> دیالوگ های ماندگار عاشقانه: ویل: یه چیزیو میدونی کلارک؟ تو تنها دلیلی هستی که صبح به خاطرش از خواب بیدار میشم. ( من پیش از تو) >> دیالوگ های جذاب و عاشقانه: من نمی خوام که اون توی قلبم باشه، من می خوام این جا کنارم باشه ( فیلم فرنکن وینی) >> دیالوگ های تایتانیک: رز: من هیچ عکسی ازش ندارم، اما او تا ابد توی ذهن من میمونه. ( تایتانیک) >> دیالوگ های عاشقانه طولانی: هیچوقت از ازدواجت پشیمون شدی؟ نه، نه، من عاشق فرانسیس هستم. الان بیشتر از قبل من پشیمون شدم، قبل از این که بدونم خودم کی هستم یه یک نفر متعهد شدم! ( سریال خانه پوشالی) >> دیالوگ ماندگار عاشقانه: ای کاش میشد همه چیز روی زمین رو با تـو تجربه می کردم. ( فیلم گتسبی بزرگ) >> دیالوگ های عاشقانه و غمگین: حامد بهداد: وقتی نیستی، یجوریه انگار هستی. وقتی هستی، انگار هیچ کس نیست…! ( پرتقال خونی) >> دیالوگ های عاشقانه خارجی: والتر وایت:ما همیشه از چراغ سبز خوشحال میشیم ولی یه وقتایی هم هست که دعا میکنیم همه چراغا قرمز باشن تا چند ثانیه بیشتر کنار اونایی که دوسشون داریم باشیم... دیالوگ های ماندگار عاشقانه >> دیالوگ های عاشقانه سریال شهرزاد: بیا، اینو( مرغ آمین) دوباره به من بده، بیا این لحظه رو وصل کنیم به همزادش تو گذشته دور، انگار هیچ کابوسی این وسط نبوده، بیا برگردیم به نقطه صفر، انگار برگشتیم به همون روزا، نه خسته ایم، نه پیر، نه اینهمه زخمی سریال شهرزاد >> دیالوگ های عاشقانه بلند: رضا( خسرو شکیبایی): فرید، بابا عشق اون نیست که وقتی دیدیش دلت بلرزه، عشق اونه که وقتی نمیبینیش دلت میخواد کَنده شه… ( خانه سبز) >> دیالوگ های ماندگار سینمای جهان: بابک حمیدیان:یه چیزی بگو ترسم بریزه… باران کوثری:میمیرم برات… بغض  >> دیالوگ های عاشقانه زیبا و ماندگار فیلم ها: خسرو شکیبایی: این زن… این زن سهم منه، حق منه، عشق منه، طلاق نمیدم. ( هامون) >> دیالوگ های دونفره: مایک:تو یه روانی هستی و من عاشقتم … اَبی:من روانی نیستم مایک:من الان بهت گفتم عاشقتم ولی تو فقط واژه روانیُ شنیدی، این نشونه آدمای روانیه! دیالوگ فیلم حقیقت زشت >> دیالوگ های کوتاه عاشقانه: ای کاش میشد همه چیز روی زمین رو با تـو تجربه می کردم. ( فیلم گتسبی بزرگ) >> دیالوگ های عاشقانه خاص: همه ما در لحظات تنهایی، لحظات دلتنگی، خستگی، نا امیدی، افسردگی؛ نیاز داریم تا یک نفر عاشقمون باشه…! و تو منو داری… ( سریال گمشدگان) >> دیالوگ های عاشقانه ایرانی: خسرو شکیبایی: عاشق ها آدمای متوسطی هستن که با تعریف کردن از هم خودشونو بزرگ میکنن. ( حکم) دیالوگ های زیبا و ماندگار درباره عشق گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش