۱۰:۲۵ - ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۳۰۸۵۰۲
فیلم و سینمای ایران

گزارش فروش سینمای ایران در هفته پایانی خرداد

«شبی که ماه کامل شد»، ستاره‌های سینما را پشت سرگذاشت

فیلم های سینمایی ایرانی,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایران
در هفته پایانی خرداد فیلم سینمایی «زهرمار» به کارگردانی جواد رضویان شروع ضعیفی در گیشه داشت، در مقابل فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» توانست از پس ستاره‌های فیلم «ما همه باهم هستیم» بر بیاید و به صدر جدول فروش برسد.

به گزارش خبرآنلاین، این روزها سینمای ایران شاهد چند دستگی میان مخاطبان سینماست و هر سمتی را که نگاه می کنیم طرفداران یک فیلم در حال تبلیغ فیلم خود و تا حدودی تخریب سایر فیلم‌های روی پرده هستند. با این حال نکته قابل توجه این است که تا به امروز این تنوع سلیقه نه تنها آسیبی به سینما نزده بلکه عامل رونق آن هم شده است.

در آخرین هفته خرداد فروش نسبتا خوبی عاید سینمای ایران شد که بخش عمده آن را مدیون سه فیلم «شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی نرگس آبیار، «ما همه باهم هستیم» ساخته کمال تبریزی و «سرخپوست» به کارگردانی نیما جاویدی است، در واقع سهم این سه فیلم از فروش هفت میلیارد و ۷۴۸ میلیون تومانی این هفته نزدیک به شش میلیارد تومان بوده است.

در سمت دیگر جدول هم اسامی تکراری به چشم می‌خورد، «غلامرضا تختی» به کارگردانی بهرام توکلی که چند هفته از قعر جدول فاصله گرفته بود برای دومین هفته پیاپی کمترین میزان فروش گیشه هفتگی را به خود اختصاص داد.

فروش هفتگی روی هفت میلیارد ماند

فروش این هفته سینمای ایران در مقایسه با هفته گذشته که هفت میلیارد و ۵۵۳ میلیون تومان بود، تنها ۲۰۰ میلیون تومان افزایش داشته است. با این حال سهم تهرانی ها از فروش هفت میلیارد و ۷۴۸ میلیون تومانی این هفته چهار میلیارد و ۷۴۱ میلیون تومان بوده است.

همچنین ۶۹۷ هزار و ۳۶۵ نفر در هفته پایانی خرداد به سینماهای کشور رفته و به تماشای فیلم های روی پرده نشستند که ۳۴۶ هزار و ۶۴۸ نفرشان از اهالی تهران بودند.

فیلم های سینمایی ایرانی,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایران

«زهرمار»، پدیده گیشه یا ناکام بزرگ؟

فیلم های سینمایی ایرانی,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایران

از روز چهارشنبه ۲۹ خرداد به جمع ۱۷ فیلمی که روی پرده سینماهای کشور هستند، فیلم جدیدی اضافه شد، «زهرمار» نخستین ساخته سینمایی جواد رضویان با بازی سیامک انصاری و شبنم مقدمی. فیلمی که برای نخستین بار در سی و هفتمین جشنواره ملی فیلم فجر به نمایش درآمد و با نظرات متفاوتی رو به رو شد و بسیاری معتقد بودند که سوژه فیلم تکرار «رسوایی» ده‌نمکی است و برخی هم از آن لذت بردند.

«زهرمار» ابتدا قرار بود در اکران عید فطر روی پرده برود اما به دلیل آنکه یک هفته از اکران فیلم «نبات» ساخته پگاه ارضی مانده بود اکران این فیلم به تاخیر افتاد.

رضویان در «زهرمار» داستان رضا که به عنوان یک فرد ارزشی شناخته می‌شود را روایت می‌کند که ماجرایی در گذشته‌ دارد که او را رها نمی‌کند و همین گذشته برای او ایجاد دردسر می‌کند...

این فیلم در دو روزی که روی پرده رفته است، توانسته ۱۹۹ میلیون و ۴۹ هزار تومان فروش داشته باشد که میزان قابل قبولی برای فیلم رضویان به شمار نمی‌آید. البته این در حالیست که اخبار کذبی مبنی بر فروش دو میلیارد و ۷۶۱ میلیون تومانی این فیلم در پایان نخستین روز اکران با تیتر شکستن رکورد فروش روزانه سینمای ایران منتشر و در آن علت این میزان فروش را اعتماد مردم به کارگردان و بازیگر اصلی فیلم عنوان شده بود.

حال باید دید که انتشار این خبر از کجا آب خورده بوده است، در این روزها که سامانه فروش سینمای ایران به صورت روزانه به اعلام آمار می‌پردازد اخباری از این دست خیلی زود اعتبار خود را از دست می‌دهند.

سبقت «شبی که ماه کامل شد» از «ما همه باهم هستیم»

فیلم های سینمایی ایرانی,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایران

مهم‌ترین اتفاق این هفته اکران سینما، موفقیت فیلم «شبی که ماه کامل شد» در گیشه بود که در نهایت منجر به کنار گذاشتن فیلم پرستاره و پربازیگر «ما همه باهم هستیم» تبریزی شد و این فیلم را به صدر گیشه رساند.

فیلم آبیار با وجود آنکه از فضای کمدی که مورد پسند مخاطبان سینمای ایران است برخوردار نیست اما از نعمت حضور بازیگری چون الناز شاکردوست بهره برده است که می‌توان گفت متفاوت‌ترین بازی خود را در دوران فعالیتش به نمایش گذاشته است و این مسئله هم در فروش این فیلم مطمئنا بی‌تاثیر نبوده است.

فیلم «شبی که ماه کامل شد» این هفته تنها فیلمی بود که از مرز دو میلیارد تومان فروش عبور کرد تا بدین ترتیب رقابت صدرنشینی را حسابی داغ کند.

در مقابل فیلم کمال تبریزی رقابت سختی با «سرخپوست» برای کسب جایگاه دوم جدول فروش داشت و در نهایت با اختلافی حدود ۱۰۰ میلیون تومان توانست به برتری دست یابد. «ما همه باهم هستیم» این هفته یک میلیارد و ۸۸۱ میلیون تومان فروش داشت و یک میلیارد و ۷۳۸ میلیون تومان هم عایدی «سرخپوست» نیما جاویدی بود.

در این بین مطمئنا فیلم تبریزی که هفته پیش دو میلیارد و ۱۴۰ میلیون تومان فروش داشته، این هفته افت فروش را تجربه کرده است اما فیلم آبیار و جاویدی در این هفته شیب فروششان صعودی باقی مانده است.

رقابت نزدیک به هم این سه فیلم در صدر گیشه باعث شده تا این فضای رقابتی به میان طرفدارانشان هم راه پیدا کند و در گوشه و کنار شاهد تبلیغ گسترده برای هر فیلم باشیم و در مقابل بوی تخریب دو فیلم دیگر هم گاهی به مشام برسد.

«دختر شیطان»، هزینه زیاد و فروش کم

فیلم های سینمایی ایرانی,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایران

دیگر فیلمی که دومین هفته اکرانش را سپری کرد، «دختر شیطان» به کارگردانی قربان محمدپور بود. فیلمی که به واقع می توان عنوان ناکام بزرگ گیشه را برایش به کار برد، چرا که با توجه به هزینه بالایی که صرف ساخت آن شد اما نتوانست مخاطبان سینمای ایران را با خود همراه کند و در گیشه به توفیقی دست پیدا نکرد.

در واقع تجربه موفق «سلام بمبئی» عاملی شد تا محمدپور به دنبال تکرار آن باشد و «دختر شیطان» را بسازد اما این فیلم از پتانسیل‌هایی آن فیلم برخوردار نبود. البته محمدپور به تازگی به اشتباه خود اعتراف کرد و معتقد است که زمان نامناسبی را برای اکران این فیلم در نظر گرفته اند. دلیلی که البته چندان به نظر صحیح نمی‌آید چرا که اکران عید فطر یکی از بهترین بازه های زمانی سینمای ایران برای اکران است و بسیاری از فیلم‌ها دنبال آن هستند، شاید اگر سازندگان «زهرمار» چنین حرفی را بزنند بیراه نگفته باشند اما توجیه قابل قبولی برای فروش کم «دختر شیطان» نیست.

فیلم محمدپور این هفته هم نتوانست به فروش بالاتر از ۲۰۸ میلیون و ۲۶۰ هزار تومانی دست پیدا کند که در مقایسه با هفته گذشته حدود ۷۰ میلیون تومان بیشتر بوده است.

حال به سراغ آمار فروش فیلم‌های روی پرده به تفکیک فروش هفتگی و کل می رویم. (فروش هفتگی از روز ۲۴ خرداد تا پیش از روز جمعه ۳۱ خرداد محاسبه شده و آمار از سامانه فروش سینمای ایران استخراج شده است.)

فیلم های سینمایی ایرانی,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایران

  • 12
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.5 stars from 17 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فیلم گرگ وال استریت,دیالوگ فیلم گرگ وال استریت,دیالوگ لئوناردو دی‌کاپریو

لئوناردو دی‌کاپریو: حواست به آدمهايى كه وقتى برنده ميشى، تشويقت نميكنن؛ باشه "فیلم گرگ وال استریت" نویسنده و کارگردان: مارتین اسکورسیزی محصول: ۲۰۱۳

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید