شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
۱۰:۲۵ - ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۳۰۸۵۰۲
فیلم و سینمای ایران

گزارش فروش سینمای ایران در هفته پایانی خرداد

«شبی که ماه کامل شد»، ستاره‌های سینما را پشت سرگذاشت

فیلم های سینمایی ایرانی,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایران
در هفته پایانی خرداد فیلم سینمایی «زهرمار» به کارگردانی جواد رضویان شروع ضعیفی در گیشه داشت، در مقابل فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» توانست از پس ستاره‌های فیلم «ما همه باهم هستیم» بر بیاید و به صدر جدول فروش برسد.

به گزارش خبرآنلاین، این روزها سینمای ایران شاهد چند دستگی میان مخاطبان سینماست و هر سمتی را که نگاه می کنیم طرفداران یک فیلم در حال تبلیغ فیلم خود و تا حدودی تخریب سایر فیلم‌های روی پرده هستند. با این حال نکته قابل توجه این است که تا به امروز این تنوع سلیقه نه تنها آسیبی به سینما نزده بلکه عامل رونق آن هم شده است.

در آخرین هفته خرداد فروش نسبتا خوبی عاید سینمای ایران شد که بخش عمده آن را مدیون سه فیلم «شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی نرگس آبیار، «ما همه باهم هستیم» ساخته کمال تبریزی و «سرخپوست» به کارگردانی نیما جاویدی است، در واقع سهم این سه فیلم از فروش هفت میلیارد و ۷۴۸ میلیون تومانی این هفته نزدیک به شش میلیارد تومان بوده است.

در سمت دیگر جدول هم اسامی تکراری به چشم می‌خورد، «غلامرضا تختی» به کارگردانی بهرام توکلی که چند هفته از قعر جدول فاصله گرفته بود برای دومین هفته پیاپی کمترین میزان فروش گیشه هفتگی را به خود اختصاص داد.

فروش هفتگی روی هفت میلیارد ماند

فروش این هفته سینمای ایران در مقایسه با هفته گذشته که هفت میلیارد و ۵۵۳ میلیون تومان بود، تنها ۲۰۰ میلیون تومان افزایش داشته است. با این حال سهم تهرانی ها از فروش هفت میلیارد و ۷۴۸ میلیون تومانی این هفته چهار میلیارد و ۷۴۱ میلیون تومان بوده است.

همچنین ۶۹۷ هزار و ۳۶۵ نفر در هفته پایانی خرداد به سینماهای کشور رفته و به تماشای فیلم های روی پرده نشستند که ۳۴۶ هزار و ۶۴۸ نفرشان از اهالی تهران بودند.

فیلم های سینمایی ایرانی,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایران

«زهرمار»، پدیده گیشه یا ناکام بزرگ؟

فیلم های سینمایی ایرانی,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایران

از روز چهارشنبه ۲۹ خرداد به جمع ۱۷ فیلمی که روی پرده سینماهای کشور هستند، فیلم جدیدی اضافه شد، «زهرمار» نخستین ساخته سینمایی جواد رضویان با بازی سیامک انصاری و شبنم مقدمی. فیلمی که برای نخستین بار در سی و هفتمین جشنواره ملی فیلم فجر به نمایش درآمد و با نظرات متفاوتی رو به رو شد و بسیاری معتقد بودند که سوژه فیلم تکرار «رسوایی» ده‌نمکی است و برخی هم از آن لذت بردند.

«زهرمار» ابتدا قرار بود در اکران عید فطر روی پرده برود اما به دلیل آنکه یک هفته از اکران فیلم «نبات» ساخته پگاه ارضی مانده بود اکران این فیلم به تاخیر افتاد.

رضویان در «زهرمار» داستان رضا که به عنوان یک فرد ارزشی شناخته می‌شود را روایت می‌کند که ماجرایی در گذشته‌ دارد که او را رها نمی‌کند و همین گذشته برای او ایجاد دردسر می‌کند...

این فیلم در دو روزی که روی پرده رفته است، توانسته ۱۹۹ میلیون و ۴۹ هزار تومان فروش داشته باشد که میزان قابل قبولی برای فیلم رضویان به شمار نمی‌آید. البته این در حالیست که اخبار کذبی مبنی بر فروش دو میلیارد و ۷۶۱ میلیون تومانی این فیلم در پایان نخستین روز اکران با تیتر شکستن رکورد فروش روزانه سینمای ایران منتشر و در آن علت این میزان فروش را اعتماد مردم به کارگردان و بازیگر اصلی فیلم عنوان شده بود.

حال باید دید که انتشار این خبر از کجا آب خورده بوده است، در این روزها که سامانه فروش سینمای ایران به صورت روزانه به اعلام آمار می‌پردازد اخباری از این دست خیلی زود اعتبار خود را از دست می‌دهند.

سبقت «شبی که ماه کامل شد» از «ما همه باهم هستیم»

فیلم های سینمایی ایرانی,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایران

مهم‌ترین اتفاق این هفته اکران سینما، موفقیت فیلم «شبی که ماه کامل شد» در گیشه بود که در نهایت منجر به کنار گذاشتن فیلم پرستاره و پربازیگر «ما همه باهم هستیم» تبریزی شد و این فیلم را به صدر گیشه رساند.

فیلم آبیار با وجود آنکه از فضای کمدی که مورد پسند مخاطبان سینمای ایران است برخوردار نیست اما از نعمت حضور بازیگری چون الناز شاکردوست بهره برده است که می‌توان گفت متفاوت‌ترین بازی خود را در دوران فعالیتش به نمایش گذاشته است و این مسئله هم در فروش این فیلم مطمئنا بی‌تاثیر نبوده است.

فیلم «شبی که ماه کامل شد» این هفته تنها فیلمی بود که از مرز دو میلیارد تومان فروش عبور کرد تا بدین ترتیب رقابت صدرنشینی را حسابی داغ کند.

در مقابل فیلم کمال تبریزی رقابت سختی با «سرخپوست» برای کسب جایگاه دوم جدول فروش داشت و در نهایت با اختلافی حدود ۱۰۰ میلیون تومان توانست به برتری دست یابد. «ما همه باهم هستیم» این هفته یک میلیارد و ۸۸۱ میلیون تومان فروش داشت و یک میلیارد و ۷۳۸ میلیون تومان هم عایدی «سرخپوست» نیما جاویدی بود.

در این بین مطمئنا فیلم تبریزی که هفته پیش دو میلیارد و ۱۴۰ میلیون تومان فروش داشته، این هفته افت فروش را تجربه کرده است اما فیلم آبیار و جاویدی در این هفته شیب فروششان صعودی باقی مانده است.

رقابت نزدیک به هم این سه فیلم در صدر گیشه باعث شده تا این فضای رقابتی به میان طرفدارانشان هم راه پیدا کند و در گوشه و کنار شاهد تبلیغ گسترده برای هر فیلم باشیم و در مقابل بوی تخریب دو فیلم دیگر هم گاهی به مشام برسد.

«دختر شیطان»، هزینه زیاد و فروش کم

فیلم های سینمایی ایرانی,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایران

دیگر فیلمی که دومین هفته اکرانش را سپری کرد، «دختر شیطان» به کارگردانی قربان محمدپور بود. فیلمی که به واقع می توان عنوان ناکام بزرگ گیشه را برایش به کار برد، چرا که با توجه به هزینه بالایی که صرف ساخت آن شد اما نتوانست مخاطبان سینمای ایران را با خود همراه کند و در گیشه به توفیقی دست پیدا نکرد.

در واقع تجربه موفق «سلام بمبئی» عاملی شد تا محمدپور به دنبال تکرار آن باشد و «دختر شیطان» را بسازد اما این فیلم از پتانسیل‌هایی آن فیلم برخوردار نبود. البته محمدپور به تازگی به اشتباه خود اعتراف کرد و معتقد است که زمان نامناسبی را برای اکران این فیلم در نظر گرفته اند. دلیلی که البته چندان به نظر صحیح نمی‌آید چرا که اکران عید فطر یکی از بهترین بازه های زمانی سینمای ایران برای اکران است و بسیاری از فیلم‌ها دنبال آن هستند، شاید اگر سازندگان «زهرمار» چنین حرفی را بزنند بیراه نگفته باشند اما توجیه قابل قبولی برای فروش کم «دختر شیطان» نیست.

فیلم محمدپور این هفته هم نتوانست به فروش بالاتر از ۲۰۸ میلیون و ۲۶۰ هزار تومانی دست پیدا کند که در مقایسه با هفته گذشته حدود ۷۰ میلیون تومان بیشتر بوده است.

حال به سراغ آمار فروش فیلم‌های روی پرده به تفکیک فروش هفتگی و کل می رویم. (فروش هفتگی از روز ۲۴ خرداد تا پیش از روز جمعه ۳۱ خرداد محاسبه شده و آمار از سامانه فروش سینمای ایران استخراج شده است.)

فیلم های سینمایی ایرانی,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایران

  • 12
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رافائل نادال,زندگینامه رافائل نادال,بیوگرافی رافائل نادال بیوگرافی رافائل نادال مشهورترین تنیسور جهان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۳ جون ۱۹۸۶

محل تولد: ماناکور/مایورکا

نام پدر: سباستیان

نام مادر: آنا ماریا

قد: ۱/۸۵ سانتی متر 

تعداد عنوانهای قهرمانی: ۲۲ عنوان قهرمانی

ادامه
رونالدینیو,زندگینامه رونالدینیو,ازدواج رونالدینیو بیوگرافی رونالدینیو فوتبالیست مشهور (+ تصاویر خانوادگی)

القاب: ال ماسترو، گوچو، دنیو، رونی، وان ماگو

ملیت: برزیلی

تاریخ تولد: ۲۱ مارس ۱۹۸۰

محل تولد: پورتو آلگرا

قد: ۱۸۱ سانتیمتر 

ادامه
علی اصغر مجرد,بیوگرافی علی اصغر مجرد,زندگینامه علی اصغر مجرد زندگی خصوصی و ورزشی علی اصغر مجرد (+عکس)

چکیده ای از "بیوگرافی علی‌اصغر مجرد"

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۷۶

زادگاه: بجنورد، خراسان شمالی، ایران

شغل: بازیکن والیبال

پست در والیبال: مدافع میانی( سرعتی زن)

قد: ٢٠۵ سانتی‌متر

وزن: ۹۰ کیلوگرم

ادامه
مجید علیاری,زندگینامه ی مجید علیاری,مجید علیاری بازیکن فوتبال بیوگرافی مجید علیاری مهاجم فوتبال (+ تصاویر)

ملیت: ایرانی

زادروز: ۱۲ اسفند ۱۳۷۴

زادگاه: تهران، ایران

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: مهاجم

ادامه
محمدرضا حضرت ‌پور,بیوگرافی محمدرضا حضرت ‌پور,زندگینامه محمدرضا حضرت ‌پور بیوگرافی محمدرضا حضرت ‌پور (+تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ فروردین ۱۳۷۸

زادگاه:ارومیه، کشور ایران

شغل:بازیکن والیبال

پست در والیبال:لیبرو

قد:۱۸۷

وزن:۸۷ کیلوگرم

ادامه
مسعود صادقلو,عکس اینستاگرام مسعود صادقلو,بیوگرافی مسعود صادقلو بیوگرافی مسعود صادقلو، خواننده ی پاپ (+ تصاویر)

متولد: ۱۹ فروردین ماه ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

فعالیت: نوازنده، خوننده

سبک: پاپ

ادامه
همایون شجریان,آلبوم همایون شجریان,همسر همایون شجریان بیوگرافی همایون شجریان از بزرگان موسیقی سنتی کشور (+ تصاویر)

ملیت: ایرانی

محل تولد: تهران

تاریخ تولد: ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۵۴

سبک: موسیقی سنتی ایرانی

سازها: تنبک، کمانچه

همسر: گیتا خوانساری

ادامه
وارن بافت,بیوگرافی وارن بافت,تجربیات وارن بافت بیوگرافی وارن بافت، مشهورترین سرمایه گذار آمریکایی (+ تصاویر)

متولد:۳۰ اوت ۱۹۳۰ ‏

محل تولد: اوماها، ایالات متحده آمریکا

دین: ندانم گرایی

همسران: سوزان بافت (۱۹۵۲–۲۰۰۴)، استرید مینکس (۲۰۰۶–تاکنون)

محل تحصیل: دانشگاه نبراسکا در لینکلن (کارشناسی مدیریت اجرایی)، دانشگاه کلمبیا (کارشناسی ارشد اقتصاد)

ادامه
شهرام محمودی,شهرام محمودی و سوگند خورشیدی,اینستاگرام شهرام محمودی بیوگرافی شهرام محمودی والیبالیست ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

تولد: ۱۳۶۷/۰۴/۲۹

زادگاه: میانه - آذربایجان شرقی 

قد: ۱۹۸ سانتیمتر 

پُست: پشت خط زن

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
دیالوگ های فیلم سینمایی,بررسی بهترین دیالوگ ها,دیالوگ های باارزش

سخنوری یکی از ارکان ادبیات ایران و جهان است و نغزگویی و جمله‌های تاثیرگذار دو بن مایه اصیل در زبان محاوره تمامی ملل هستند. با توجه به همین اصل یکی از پایه‌های ماندگاری فیلم‌های سینمایی و مجموعه‌های تلویزیونی را باید در دیالوگ‌هایی جستجو کرد که در حافظه تاریخی مخاطبانشان نقش بسته‌اند. با توجه به استقبال و درخواست شما عزیزان تصمیم گرفتیم دیالوگ‌های ماندگار سینمای جهان و ایران و همچنین سریال‌های تلویزیونی را بازنشر کنیم. از این که همراه ما هستید و نظرات خود را با ما در میان می‌گذارید، سپاسگزاریم.

ویژه سرپوش