دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
۲۱:۵۵ - ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۱۱۰۹۳
فیلم و سینمای جهان

۱۰ فیلم برتر ژانر ترسناک علمی تخیلی که داستان‌شان در سیاره ای غیر از زمین می گذرد

فیلم های برتر ژانر ترسناک علمی تخیلی,فیلم علمی تخیلی

به عنوان یک ژانر ترکیبی، ژانر ترسناک علمی تخیلی یکی از موفق ترین ژانرهای سینمایی است. جمع کردن وحشت های متعدد در گستره وسیعی از فضای سرد و دشوار برای زندگی، دستورالعملی برای موفقیت است، فضایی که برخی فیلم ها بیشتر از دیگران از آن استفاده کرده اند. رویارویی با کابوس ها در سیاره خودمان به اندازه کافی سخت هست و به همین خاطر در سیاره ای دیگر شرایط هولناک تر نیز می شود. برای شفاف سازی این موضوع، ده فیلمی که در ادامه به آن ها شاره می کنیم کاملاً یا بخش اعظم داستان خود را در دنیایی غیر از زمین روایت می کند و البته بیرون از یک ایستگاه فضایی یا یک فضاپیما.

فیلم های برتر ژانر ترسناک علمی تخیلی,فیلم علمی تخیلی

در حالی که با فضاهای داخلی سرد و متالیک، چنین مکان هایی گزینه های خوبی برای یک تجربه ترسناک ناشی از فضای تنگ و تاریک باشند اما ساخت فیلم در فضای یک سیاره دیگر وظیفه بسیار دشواری است، در حالی که بسیاری از فیلم های این فهرست با بودجه ای اندک توانسته اند چنین کاری را انجام دهند. مواجه شدن با هیولاهای نامرئی، موجودات شب زی، یا آیس کیوب با لباس چرمی سربازی چگونه است؟ این فیلم ها سعی دارند پاسخ این سوال را پیدا کنند و همزمان تلاش می کنند منحصربفرد و عجیب باشند. با داشتن این موضوع در ذهن، می خواهیم شما را با بهترین فیلم های ترسناک علمی تخیلی آشنا کنیم که داستان آن ها در سیاره ای دوردست و ناآشنا روایت می شود.

۱۰- Europa Report (2013)‎

فیلم های برتر ژانر ترسناک علمی تخیلی,فیلم علمی تخیلی

بله درست است، اروپا سیاره نیست (یکی از قمرهای مشتری است)، اما اگر یک زندگی فرازمینی روی منظومه شمسی ما باشد، اروپا یکی از محتمل ترین مکان ها برای پیدا کردن چنین حیاتی است. احتمال پیدا کردن یک زندگی فرازمینی در این قمر است که تیمی شش نفره به رهبری ویلیام ژو را به این دنیای دوردست و ایزوله در فیلم Europa Report ساخته سباستین کوردرو می کشاند. با سوار شدن به فضاپیمایی که در جریان یک پروژه با سرمایه خصوصی تهیه شده، خدمه پروژه اروپا وان ارتباطشان با زمین را در جریان یک طوفان خورشیدی از دست داده و مجبور می شوند در مسیرشان به سمت قمر مشتری و بعد از فرود آمدن روی آن با یک سری مشکلات و معضلات روبرو شوند.

علیرغم این موضوع، آن ها مصمم هستند تا شواهد حاکی از وجود حیات زیر سطح این قمر را پیدا کنند. اما همانطور که انتظار می رود آن ها با چیزهایی بسیار بیشتر از آنچه که انتظار داشتند مواجه می شوند و چیزی که شبیه یک ماموریت علمی آغاز می شود به نبرد اراده و قدرت برای بازگشت به خانه تبدیل می شود. فیلم Europa Report یک فیلم آرام سوزان است اما فضای خفه کننده و وحشت های واقعی آن نقطه قوت فیلم به شمار می آیند. فیلم کوردرو لاوه بر این که به خاطر مفهومش و تصویرسازی بی نقص از جستجو در فضا (غیر از موجودات فرازمینی) مورد تحسین قرار گرفته بلکه به لطف انتخاب بازیگران مناسب و بااستعداد نیز یکی از بهترین فیلم های علمی تخیلی ترسناکی است که داستان آن در سیاره ای غیر از زمین روایت می شود.

۹- Planet Of The Vampires (1965)‎

فیلم های برتر ژانر ترسناک علمی تخیلی,فیلم علمی تخیلی

ماریو براوو که لقب «استاد وحشت ایتالیا» را یدک می کشد، پشت این فیلم علمی تخیلی بی نقص در یک سیاره بررسی نشده به نام آئورا است. وقتی خدمه دو فضاپیمای بزرگ در اثر سانحه ای روی یک سیاره ناشناخته فرود می آیند، خود را در مواجهه با حمله موجودات فضایی بدون جسمی قرار می گیرند که در کالبد قربانیانشان فرو می روند. در این شرایط است که خدمه تلاش می کنند فرار کرده و همکاران تسخیر شده شان را جا بگذارند.

Planet of the Vampires یک فیلم پر از خونریزی، احساس برانگیز و با فیلمبرداری خیره کننده است که همانند دیگر آثار باوا مورد تحسین قرار گرفته است. سخت است به فیلم علمی تخیلی بهتری فکر کرد که ساخت سینمای ایتالیا باشد، کشوری که به خاطر سینمایش در قرن بیستم مشهور است. فیلم Planet of the Vampires بر فیلم های Alien و Prometheus ساخته ریدلی اسکات تاثیرگذار بود، هم از لحاظ طراحی و هم روایت داستان. علاوه بر این، جیمز وان نیز تایید کرده است که دنباله آکوامن او در سال ۲۰۱۸ به شدت تحت تاثیر فیلم باوا بوده است.

۸- Ghosts Of Mars (2001)‎

فیلم های برتر ژانر ترسناک علمی تخیلی,فیلم علمی تخیلی

نام جان کارپنتر مترادف با ژانر وحشت است و در حالی که Ghosts of Mars جایگاه رفیعی مانند Halloween یا The Thing ندارد، در سال های پس از انتشارش دنباله روهای کالت وفاداری پیدا کرده است. داستان فیلم در قرن ۲۲اُم روایت می شود و در شباهتی آشکار و عجیب با دیگر فیلم کارپنتر به نام Assault on Precinct 13، جایی که افسران پلیس و جنایتکاران محکوم شده باید با ساکنان یک کولونی معدن کاوی در فضا مبارزه کننده که توسط ارواح ساکنان قدیمی مریخ تسخیر شده اند. با تیمی از بازیگران متنوع این فیلم می توانست جایگاه بهتری داشته باشد و کارپنتر بارها از منتقدان به خاطر متوجه نشدن هجو ظریف داستانش انتقاد کرده است.

در حالی که بسیاری Ghosts of Mars را یک فیلم ترسناک سرراست می دانند، خود کارپنتر شدیداً بر این باور بود که فیلمش به همان اندازه که یک ماجراجویی خونین است، یک فیلم هجوآمیز و با نیش تند نیز هست. اما تعدادی هنوز بر باور خود تاکید داشته و هجو فیلم کارپنتر را درک نکرده اند، از جمله آیس کیوب که گفته بابت بازی در این فیلم پشیمان است. اما ارواح مریخ یک فیلم ترسناک علمی تخیلی بامزه، هجوآمیز و کلاسیک است که برای برخی جذابیت خاص خودش را دارد.

۷- Pitch Black (2000)‎

فیلم های برتر ژانر ترسناک علمی تخیلی,فیلم علمی تخیلی

اولین فیلم در فرانچایز ریدیک، Pitch Black به عنوان یک فیلم پرطرفدار و کالت محبوب علمی تخیلی از اوایل دهه ۲۰۰۰ است که سال ها بعد بینندگان واقعی اش را پیدا کرد. وقتی یک جانی خشن به نام ریدیک (وین دیزل) به زندان منتقل می شود، سفینه ای که او را حمل می کند و چند سفینه دیگر روی یک سیاره مرموز و ناشناخته سقوط می کنند. در این سیاره، هیولاهایی شکارچی به دنبال بازماندگان می گردند، بازماندگانی که از ریدیک می خواهند در فرار به آن ها کمک کند زیرا به باور آن ها «با شیطان باید با شیطان جنگید». این همان فیلمی است که در کنار فرانچایز سریع و خشن، وین دیزل را به یک ستاره تبدیل کرد. بسته به اینکه از کی سوال کنید، Pitch Black یا یک فیلم فراموش شدنی و بی کیفیت است یا یک کلاسیک تاریک کمتر مورد توجه قرار گرفته.

کیت دیوید که در این فیلم نقش بازی می کند بسیار از آن تعریف کرده و آن را تجربه ای بسیار عالی برای خود توصیف کرده است. موفقیت Pitch Black باعث شروع یک فرانچایز چند رسانه ای شد، از جمله دو دنباله سینمایی به نام های The Chronicles of Riddick (2004)‎ و Riddick (2013)‎، اگر چه هیچکدام به اندازه قسمت اورجینال مورد توجه قرار نگرفتند. یک فیلم انیمیشن کوتاه به نام The Chronicles of Riddick: Dark Fury نیز در سال ۲۰۰۴ برای پل زدن بین دو قسمت اول این فرانچایز ساخته شد. یک بازی ویدیویی بسیار تحسین شده به نام The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay نیز در سال ۲۰۰۴ از روی این فرانچایز ساخته شده است.

۶- Forbidden Planet (1956)‎

فیلم های برتر ژانر ترسناک علمی تخیلی,فیلم علمی تخیلی

Forbidden Planet که پدربزرگ و پیشگام ژانر علمی تخیلی ترسناک به شمار می آید، یک رویکرد درجه دوم و تئاتری به فضای خارج از زمین داشت و از همان زمان بود که به یک کلاسیک محبوب در میان طرفداران سینما تبدیل شد. بسیاری آن را اقتباسی نصفه و نیمه از نمایشنامه The Tempest نوشته ویلیام شکسپیر می دانند، فیلمی که به چندین دلیل یک فیلم پیشگام است. این اولین فیلمی است که داستان آن تماماً در یک سیاره دیگر روایت می شود و اولین فیلمی که انسان ها را در حال سفر سریع تر از نور به نمایش می گذارد.

این فیلم کلاسیک قابل توجه از فرد ام ویلکاکس که همزمان بامزه، پرهیجان و گاهی به شدت ترسناک است، تاکید بیشتری روی داستان پردازی دارد تا واقعیت های علمی. نتیجه این رویکرد نیز فیلمی سرگرم کننده و بسیار هیجان انگیز در دنیایی دیگر است که تصاویر آن خاص فیلم های با بودجه ندک در سینمای دهه ۱۹۵۰ است. میراث این فیلم بسیار قابل توجه بوده و موسسه فیلم آمریکا آن را در میان ۱۰۰ فیلم برتر علمی تخیلی تمام دوران قرار داده است. تاثیر فیلم Forbidden Planet از زمان انتشار تا دهه ها بعد از آن هنوز هم حس می شود. رابی روبات به بخشی از فرهنگ عامه تبدیل شده و جین رودنبری، خالق Star Trek، از این فیلم به عنوان یکی از فیلم های الهام بخش او در ساخت این فرانچایز نام برده است.

۵- The Last Days On Mars (2013)‎

فیلم های برتر ژانر ترسناک علمی تخیلی,فیلم علمی تخیلی

فیلم The Last Days On Mars ساخته روایری رابینسون اقتباسی از داستان کوتاه The Animators نوشته سیدنی جی بوندز است که در سال ۲۰۱۳ در فستیوال کن به نمایش درآمد. با بازی لیو شریبر، الیاس کوتیس و رومولا گارای، این فیلم در مورد خدمه یک ایستگاه تحقیقاتی به نام تانتالوس در مریخ است. در حالی که آن ها مشغول کارشان هستند که شامل جمع آوری نمونه ها و تکمیل گزارش هایشان است، یک به یک قربانی نیرویی مرموز می شوند که علاوه بر جانشان، ماموریت آن ها را نیز تهدید می کند. این فیلم چندان مورد پسند جامعه دانشمندان فضایی قرار نگرفت که مایه تاسف است زیرا چیزهای جذاب بسیاری در این فیلم وجود دارد که می توان از آن ها یاد گرفت اگر چه با بودجه ای بسیار اندک ساخته شده است.

بسیار واقع گراتر از بسیاری از فیلم های ترسناک با فضای فرازمینی، رویکرد رابینسون به ساخت این فیلم به او کمک کرده تا خطری که بشریت را تهدید می کند به مقدار قابل توجهی افزایش دهد. فیلم The Last Days on Mars یک فیلم نئوزامبی ماجراجویانه در فضا است که با دقت و هوشمندی بالایی ساخته شده است. قرار بود پل واکر نقش اصلی این فیلم را بازی کند اما به ادعای رابینسون، پدر او این پیشنهاد را رد کرد. فیلیپ سیمور هافمن و نیکلای کاستر والدو (بازیگر نقش جیمی در سریال بازی تاج و تخت) نیز پیش از شریبر از بازیگرانی بودند که برای ایفای نقش اصلی فیلم در نظر گرفته شده بودند.

۴- Forbidden World (1982)‎

فیلم های برتر ژانر ترسناک علمی تخیلی,فیلم علمی تخیلی

فیلم Forbidden World ساخته آلن هولزمن که نامزد دریافت سه جایزه Saturn Awards در سال ۱۹۸۳ شد، توسط راجر کورمن ملقب به «پاپ سینمای پاپ» تهیه شده بود، کسی که به دلیل حمایت از سینمای مستقل این لقب را دریافت کرده است. این فیلم که در هنگام انتشار چندان مورد توجه قرار نگرفت اما مدتی بعد و در دهه های اخیر به عنوان یک فیلم جذاب در ژانر ترسناک علمی تخیلی شناخته شد. یک آزمایشگاه تحقیقات ژنتیک در سیاره دوردست زاربیا میزبان یک موجود جهش یافته است که «شهروند ۲۰» (Subject 20) نام دارد.

این موجود از زندان فرار کرده و شروع به خوردن کارکنان آزمایشگاه می کند. این موجود که با هدف راه حلی برای رها کردن بشریت از گرسنگی و قحطی ساخته شده، خیلی زود به تهدید اصلی علیه بشریت تبدیل می شود. با بازی جسی وینت و داون دونلپ، این فیلم برخی از سکانس های فیلم Battle Beyond the Stars در سال ۱۹۸۰ را نیز استفاده می کند که یکی دیگر از تولیدات کورمن بود. Forbidden World بعدها در سال ۱۹۹۱ توسط فرد گالو با نام Dead Space بازسازی شد و کورمن نقش تهیه کننده اجرایی فیلم را داشت.

۳- Screamers (1995)‎

فیلم های برتر ژانر ترسناک علمی تخیلی,فیلم علمی تخیلی

بر اساس داستان کوتاهی از فیلیپ کی دیک به نام Second Variety، فیلم Screamers ساخته کریستین دوگوای در سال ۲۰۷۸ روی سیاره سیریوس ۶ بی روایت می شود که در اثر یک جنگ بین ستاره ای خونین به یک برهوت سمی غیرقابل سکونت تبدیل شده است. «بلوک اقتصادی جدید» و «اتحاد» که از کارگران بیشین کولونی تشکیل شده اند، هنوز با هم دشمنی دارند وقتی که نیروهای اتحاد از یک ماشین کشتار خودکار به نام جیغ زن علیه طرف مقابل استفاده می کنند که هنگام کشتن دیگران صدایی شبیه جیغ تولید می کند.

وقتی فرستاده ای از جانب بلوک اقتصادی با پیام صلح به نیروهای اتحاد می رسد، پایان جنگ بی ارزش به نظر می رسد. با حضور پیتر ولر در نقش اصلی، این فیلم از اواسط دهه ۱۹۸۰ در جهنم تولید گرفتار شود اما در نهایت در فستیوال فیلم تورنتو در سال ۱۹۹۵ به نمایش درآمد. فیلم دیگری که با بودجه ای اندک ساخته شده، The Screamers شاهد دیگری بر ارزش تجسم و داستان قوی است حتی در شرایطی که خبری از جلوه های بصری باکیفیت نباشد. اگر چه این فیلم بی نقص نیست اما بار دیگر به ما یادآور می شود که با بودجه های کم نیز می توان فیلم هایی قابل قبول ساخت.

۲- Galaxy Of Terror (1981)‎

فیلم های برتر ژانر ترسناک علمی تخیلی,فیلم علمی تخیلی

فیلم دیگری از راجر کورمن، Galaxy Of Terror نه در یک سیاره بلکه در دو سیاره روایت می شود: سیاره طوفان زده مورگانتوس و زراکسس که شبیه زمین است. در یک داستان کمتر دقیق اما باکیفیت و پیچیده برای یک فیلم ترسناک فضایی، خدمه یک سفینه فضایی از جمله یک شخصیت های باتجربه و توانمند به نام کالبرن و کاپیتان ترانتور ناسالم از لحاظ روانشناختی در یک عملیات نجات به سیاره مورگانتوس فرستاده می شوند. در مدت حضور در این سیاره، با بدترین و اصلی ترین ترس هایشان روبرو می شوند وقتی تصورات و توهماتشان بر آن ها غلبه کرده و نتایج خونینی در پی دارد.

Galaxy of Terror یکی از اولین فیلم هایی است که جیمز کامرون در ساخت آن مشارکت داشت، کسی که سه سال بعد فیلم The Terminator را ساخت و در این فیلم نقش طراح تولید و دستیار دوم کارگردان را ایفا می کند. فیلم Alien از ریدلی اسکات که کامرون در سال ۱۹۸۶ دنباله ای بر آن ساخت نیز به شدت تحت تاثیر فیلم Galaxy of Terror بود اگر چه تفاوت بین کیفیت دو فیلم زیاد است. علیرغم نقدهای تند در زمان انتشار، این فیلم و مفاهیم کانونی داستانش راه را برای فیلم های علمی تخیلی بسیاری در سال های آینده باز کرد، به ویژه فیلم هایی مانند Event Horizon (1997)‎ که در آن شخصیت ها مجبور می شوند با ترس های خود روبرو شوند.

۱- The Planet (2006)‎

فیلم های برتر ژانر ترسناک علمی تخیلی,فیلم علمی تخیلی

فیلم ترسناک علمی تخیلی کمتر شناخته شده The Planet ساخته مارک استیرتون در مورد خدمه یک سفینه سقوط کرده است که نباید با فیلم مستند سوئدی به همین نام که در سال ۲۰۰۶ منشتر شد اشتباه گرفته شود. در حالی که فیلم دوم بیشتر به شرایط دنیای کنونی مربوط است، فیلم کم هزینه استیرتون بیشتر روی فرار از سیاره ای تمرکز دارد که شبیه زمین خودمان نیست. سربازان سفینه سقوط کرده به رهبری کاپیتان مورگن بعد از اینکه مورد حمله ای غافلگیر کننده قرار می گیرند، روی یک سیاره غیرقابل سکونت فرود می آیند.

در مدت گرفتار شدن در این ستاره ناآشنا، آن ها در می یابند که تنها نیستند. یک نیروی شرور مرموز آن بیرون به دنبال شکارشان است و هر قربانی که می گیرد قوی تر می شود. استیرتون کارگردان فیلم کوتاه Wrong Time, Wrong Space است که در سال ۲۰۲۰ مورد تحسین همگان قرار گرفت، اما The Planet یک فیلم هیجان انگیزتر و فیزیکی تر است. در واقع این فیلم به همان اندازه که ترسناک است، اکشن نیز بوده و از ترکیب انفجارهای فراوان با ترس های متعدد، برای خلق یک فیلم ترسناک علمی تخیلی خلاقانه و گاه مضحک استفاده می کند.

  • 19
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
مائوریستو موتا پائز بیوگرافی مائوریسیو موتا پائز؛ سرمربی والیبال

تاریخ تولد: ۲۶ مه ۱۹۶۳

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

ملیت: فرانسه

حرفه: سرمربی والیبال

آغاز فعالیت: سال ۱۹۹۴ تاکنون

ادامه
دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی

دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی شهاب حسینی یکی از بهترین بازیگران سینمای ایران است که تا به حال در آثار فاخری مانند محیا، دلشکسته، شهرزاد و... به نقش آفرینی پرداخته است. این هنرمند در هر یک از هنرنمایی های خود دیالوگ های ماندگاری دارد که در ادامه این مقاله از سرپوش قصد داریم به بخشی از آنها اشاره کنیم. بیوگرافی کوتاه از شهاب حسینی سید شهاب الدین حسینی تنکابنی در ۱۴ بهمن ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد. وی اصالتا تن کابنی است و تحصیلات عالیه خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه تهران برای مهاجرت به کانادا ناتمام گذاشت. وی در سال ۱۳۷۳ با پریچهر قنبری ازدواج کرد و حاصل این پیوند دو فرزند پسر به نام های محمد امین و امیرعلی است. فعالیت هنری شهاب حسینی با تئاتر دانشجویی و سپس، گویندگی در رادیو شروع شد. از جمله جوایز این هنرمند می توان به موارد زیر اشاره کرد: - او برای بازی در شمعی در باد (۱۳۸۲) و رستگاری در هشت و بیست دقیقه (۱۳۸۳) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شد.  - حسینی در سال ۱۳۸۷ با بازی در فیلم سوپر استار جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد. -  او خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۱ را به‌همراه گروه بازیگران فیلم جدایی نادر از سیمین کسب کرد. - او در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ نیز با ایفای نقش در فیلم فروشنده توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را به خود اختصاص بدهد. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی؛ درباره شهاب حسینی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی فیلم سینمایی دلشکسته در نقش امیرعلی: - هر کی ریــش گـذاشت مسلمـــون نیـست، هـــرکی پیـشونیش رو داغ کـــرد، مــرد خــدا نیست. - تو همه ی اعتقادا اشتباه میشه. همیشه ام یه عده گرگن تو لباس میش! -  من بنده آن دمم که ساقی گوید یک جام دگر بگیر و من نتوانم - ما فردا میایم خواستگاری، دیگه نمی خوام خواهرم باشی می خوام نفسم باشی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در فیلم دلشکسته سریال شهرزاد در نقش قباد: -شهرزاد نمی دونی بدون، من با تو چیزایی پیدا کردم که هیچوقت تو زندگیم نداشتم و نمی خوام از دستش بدم. - ما همه مهره های سوخته ایم که زیر دست بزرگ آقاییم. -  آره خب عمو جان حقیقت تلخه عموجان، شنیدنش همچین یه جاهایی از وجدان آدمو جز میده. -  میرم صاف وامیستم جلوی بزرگ آقا بش میگم بزرگ آقا من، زن من، خب؟! پا به ماهه! عین ۱۰-۱۲ ماهو میخوام بمونم ور دلش چی میگی شما؟ - قباد : فقط یه سوال، خیلی دلم می خواد جوابشو بدونم، تو هنوزم دلت باهاشه؟ شهرزاد : فراموشی زمان می بره، فقط فکر می کنم اگه من به هر دری زدم، و اونی نشد که می خواستم بشه، لابد قسمت خرافه نیست، هست واقعا - موقتیه این روزا شهرزاد، می گذره. این وسط تنها چیزی که مهمه اینه که من هنوز با همه ی وجودم دوست دارم. عاشقتم - قباد : سخته واسم دوری تو اینو بفهم، چطوری اینو بهت ثابت کنم؟ شهرزاد : دیر شده، برای ثابت کردنش خیلی خیلی دیر شده … حتی ملک جوانبخت هزار و یک شبم نبودی وگرنه من کم قصه و داستان به گوش تو نخوندم. عاشق بزدل عشقو هم زایل می کنه آقای قباد دیوانسالار -قباد : این کارو باهام نکن شهرزاد. اینطوری خردم نکن. من هنوز دوستت دارم، خیلی بیشتر از قبل. همه چیو خراب نکن شهرزاد : برو قباد، پشت سرتم دیگه نگاه نکن -  من چی کار به کسی داشتم، داشتم زندگیمو می کردم. با بدبختی خودم سر و کله می زدم. اصلا روحمم خبر داشت همچین کسی تو این دنیا زندگی می کنه؟ کی نشونم داد؟ شما. بعدشم که فرستادینم تو بهشت تازه می خواستم بفهمم زندگی یعنی چی؟ تازه طعمش داشت زیر دهنم مزه مزه می کرد که یقه مو گرفتین ترپ انداختینم وسط جهنم. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال شهرزاد سریال مدار صفر درجه در نقش حبیب پارسا: -تو را به جای همه دوست میدارم-تو را به خاطر عطر نان گرم برفی که اب میشود -برای بخشش اولین گناه-تو را برای دوست داشتن دوست میدارم-تو را به خاطر تمام کسانی که دوست نمیدارم دوست میدارم ...  - همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛همين  - مظفر:منوببخش ...یافراموش کن! حبیب:میبخشم...ولی فراموش نمیکنم!!!  -حبيب: فقط چرا فكر مي كنيد كه سفر اعزام ممكنه منتفي بشه؟ دكتر: اين مملكت پسرجان،سرزمين گسل و زلزله و پس لرزه است!آدم از فردا روزش - این و خداوند باید جواب بده ، باید جواب این سوال رو بده ! اگه تو این دنیا هیچ جایی برای آرامش وجود نداره ؛ و اگه تمام رویاهای ما از عشق ، عدالت و آزادی فقط ی خیال بیهودس! پس چرا ما رو آفرید ؟!... -ميدوني چيه تقي جان؟من بر خلاف مرحوم پدرم،ازسياست چيز زيادي نميدونم! همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛ همين دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال مدار صفر درجه سایر فیلم ها: -یه پایان تلخ بهتر از یه تلخی پایان ناپذیره ... (درباره الی) - میدونی برتر از عشق بی فرجام چیه؟فرجام بدون عشق... (برف روی شیروانی داغ) - من زندگی مو باختم حاج اقا منو از زندون می ترسونی؟برو از خدا بترس ... (جدای نادر از سیمین) - جنگ احساس مسولیته نه شلیکه گلوله ... (شوق پرواز) - هر چه تو اوج میگیری دنیا از دید تو بزرگتر می شود و تو از دید دنیا کوچکتر می شوی ... (شوق پرواز) - تو کویر ادم به خدا نزدیک تره چون اسمون به زمین نزدیک تره ... (پلیس جوان) - میدونی چیت حرص ادمو درمیاره؟اینکه حالت از من بده ولی حس واقعیتو بهم نمیگی خب چیه هر چی هست بیا به خودم بگو فکر میکنی چیزیمه؟فکر میکنی چون چیزیمه عرضه ندارم پس چون عرضه ندارم دیگه.....این منصفانه نیست چون من دارم سعی خودمو میکنم غلطی تا حالا نتونستم بکنم چون نمیتونم تمرکز کنم رو کاری ک باید بکنم نمیتونم تمرکز کنم چون همه ی وقتمو اون چرت وپرتا ی مزخرف و دغدغه های احمقانه پر کرده دانشکده ی مزخرف و شاگردای خنگ و... (پرسه در مه) گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش