جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹
۱۱:۴۹ - ۲۸ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۶۶۶۶
فیلم و سینمای جهان

۱۰ فیلم جنایی با بن مایه های کمدی سیاه برای دوستداران سریال «بریکینگ بد»

فیلم های جنایی,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

سریال «بریکینگ بد» (Breaking Bad) یک سریال موفق ۵ فصلی است که یک معلم ساده در آن به یک قاچاقچی بیرحم مواد مخدر تبدیل می شود. این سریال یکی از سرگرم کننده ترین و منسجم ترین سریال هایی به شمار می آید که در بیش از یک دهه اخیر ساخته شده است و حتی برخی از منتقدان از آن با عنوان بهترین سریال تمام دوران یاد می کنند. نکته جالب در مورد سریال «بریکینگ بد» طنز و کمدی موجود در آن است که در کنار خشونت فراوان داستان یک فضای دراماتیک و البته خنده دار را ایجاد می کند که همراه با مقدار خاص و کافی از کمدی سیاه است.

فیلم های جنایی,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

این ترکیب جذاب با فضای داستان که در آن شخصیت هایی بسیار معمولی مرتکب خلاف های سنگین و گاه هولناک می شوند کاملاً متناسب است. اگر شما نیز از طرفداران سریال «بریکینگ بد» هستید، در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با فیلم هایی آشنا کنیم که می توان آن ها را نسخه سینمایی این سریال دانست که ترکیبی جذاب از ژانر جنایی و کمدی سیاه هستند.

۱۰- سگ های انباری (۱۹۹۲)

فیلم های جنایی,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

اینکه نام خانوادگی انتخاب شده برای شخصیت جسی در سریال «بریکینگ بد» پینکمن است و اینکه وی همواره از عنوان «آقای وایت» (Mr. White) برای شخصیت والتر استفاده می کند را بسیاری نشانه الهام گرفتن وینس گیلیگان از فیلم مستقل «سگ های انباری» ( Reservoir Dogs)، اولین ساخته کوئنتین تارانتینو می دانند، فیلمی که در آن تمامی شخصیت ها دارای کدهای رنگی هستند. این فیلم در مورد یک سرقت از بانک است که بسیار بد پیش رفته و در نهایت مرگبار به پایان می رسد، در حالی که بدون پرداختن به خود ماجرای سرقت، صرفاً به اتفاقات و ماجراهای پیش و پس از آن می پردازد. بدین ترتیب می توان گفت که این فیلم که در مورد سرقت از بانک است بر ماجرای سرقت از بانک تمرکز ندارد. به جای آن، تمرکز اصلی فیلم تارانتینو بر شخصیت ها و روابطشان پیش و پس از انجام نافرجام سرقت است. در حالی که همه مطمئن هستند یکی از آن ها پلیس مخفی است این موضوع باعث بی اعتمادی آن ها به یکدیگر شده که فضایی ایده آل را برای یک تریلر پرتنش در یک فضای تنگ ایجاد می کند.

۹- منور (۱۹۹۶)

فیلم های جنایی,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

فیلم «منور» (Bottle Rocket) به عنوان اولین تجربه کارگردانی وس اندرسون را می توان عجیب و غریب ترین کمدی جنایی که تاکنون ساخته شده دانست. در سریال «بریکینگ بد» تمرکز داستان بر این بود که افرادی که کوچکترین چیزها را در مورد دنیای خلافکاری و جنایت نمی دانند وارد این دنیا می شوند و این همان چیزی است که در داستان فیلم «منور» نیز شاهد آن هستیم. لوک ویلسون از یک آسایشگاه روانی آزاد شده و به خانه باز می گردد. در ادامه وی دوست قدیمی اش را پیدا می کند که در فیلم نقش او را برادر واقعی لوک، اوون ویلسون، بازی می کند، شخصیتی که بدون فکر و به شکلی دیوانه وار در صدد انجام کارهای خلاف است. چیزی که باعث شده «منور» یک جواهر هیستریک در دنیای کمدی جنایی باشد، میزان ناآمادگی این دو شخصیت برای دنیای جرم و جنایت در مقیاسی بسیار خنده دار است.

۸- اگه می تونی منو بگیر (۲۰۰۲)

فیلم های جنایی,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

استیون اسپیلبرگ در فیلم «اگه می تونی منو بگیر» (Catch Me if You Can) داستان واقعی سرگذشت فرانگ اباگنیل جونیور را بازگو می کند، هنرمند مشهور و خلافکاری که در بیمارستانی به عنوان پزشک استخدام شد، در یک موسسه حقوقی به عنوان وکیل مشغول به کار شد و حتی در یک خطوط هوایی توانست خود را به عنوان خلبان جا بزند بدون این که در هیچ یکی از این زمینه ها کوچکترین مدرک یا تجربه ای داشته باشد. او میلیون ها دلار از بانک ها و موسسات سرقت کرده و همواره یک قدم جلوتر از مامورین اف بی آی بود. در فیلم مذکور، لئوناردو دی کاپریو نقش اباگنیل را بازی می کند و نقش مامور اف بی آی در تعقیب او نیز بر عهده تام هنکس است. پویایی تعقیب موش و گربه ای این دو بسیار شبیه آن چیزی است که در سریال «بریکینگ بد» بین والتر وایت و هانک شریدر رخ می دهد، مجرم در تمام مدت در برابر چشمان پلیس قرار داشت.

۷- سانتای بد (۲۰۰۳)

فیلم های جنایی,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

فیلم «سانتای بد» (Bad Santa) به نحوی مقابل داستان سریال «بریکینگ بد» است. در «بریکینگ بد» یک مرد خوب، پسری را که زندگی پرتنش و همراه با خلافکاری داشته زیر پر و بال خود می گیرد و رفته رفته با گذشت زمان خود به هیولایی در این زمینه تبدیل می شود.در «سانتای بد»، یک مرد بد، پسری که زندگی اش با جرم و جنایت دمساز بوده را زیر پر و بال خود گرفته و رفته رفته به یک انسان خوب و مهربان تغییر پیدا می کند. در فیلم «سانتای بد»، بیلی باب تورنتون نقش بابانوئلی را بازی می کند که در همراهی با اِلف خود، هر سال همزمان با کریسمس به فروشگاه ها دستبرد می زند. با این وجود، وقتی که با یک پسربچه که مورد بی اعتنایی والدینش قرار گرفته، همدم می شود، ارزش مراقبت کردن از دیگران و اهمیت دادن به آن ها را متوجه می شود.

۶- رییس های وحشتناک (۲۰۱۱)

فیلم های جنایی,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

داستان سریال «بریکینگ بد» در مورد یک مرد بسیار طبیعی و ساده است که مشکلات و شرایط او را وادار به ورود به دنیای خلافکاران می کنند. فیلم «رئیس های وحشتناک» (Horrible Bosses) را می توان نسخه امروزی «غریبه ها در قطار» (Strangers on a Train) ساخته آلفرد هیچکاک دانست، فیلمی در مورد سه مرد معمولی است که رییس هایی بسیار بد دارند، رییس هایی که به قول هایشان وفادار نبوده، کارمندانشان را آزار داده، هیچ روزی را بدون مصرف مواد مخدر سر نکرده و به دلایل مضحک کارمندان خود را اخراج می کنند. و اکنون این سه مرد تصمیم می گیرند روسای یکدیگر را به قتل برسانند. این داستان تفاوت زیادی با تصمیم والتر وایت معلم برای ساخت و فروش ماده مخدر شیشه بعد از اطلاع از ابتلایش به سرطان ریه ندارد.

۵- قفل، انبار و دو بشکه باروت (۱۹۹۸)

فیلم های جنایی,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

اولین تجربه کارگردانی گای ریچی با عنوان «قفل، انبار و دو بشکه باروت»  یا «ضامن، قنداق و دو لوله تفنگ شلیک کرده» ( Lock, Stock, and Two Smoking Barrels) دارای روایت هایی در لایه های موازی و در هم تنیده شده است. از بسیاری از جهات، این فیلم سینمای بریتانیا را می توان پاسخی به «پالپ فیلکشن» یا همان «داستان های عامه پسند» (Pulp Fiction) تارانتینو دانست اما این بار با اسلحه. داستان این فیلم در مورد مرد جوانی است که در یک بازی کارتی مبلغ ۵۰۰٫۰۰۰ پوند به رییس بیرحم یک باند خلافکار می بازد و همراه با دوستانش و برای پرداخت این بدهی خود تصمیم می گیرد که از یک دار و دسته محلی کوچک دزدی کند. این همان فیلمی بود که علاوه بر کارگردان، جیسون استاتهام در نقش راننده و وینی جونز در نقش فوتبالیست را به شهرت رساند.

۴- دزدهای خرده پا (۲۰۰۰)

فیلم های جنایی,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

در فیلم «دزدهای خرده پا» (Small Time Crooks) ساخته وودی آلن، خود او نقش یک خلافکار بازنشسته را بازی می کند که می خواهد با سرقت از بانک یک شبه ثروتمند شود. نقشه او بسیار ساده است: او و همسرش یک مغازه کوچک شیرینی فروشی در نزدیکی بانک تاسیس می کنند و در شرایطی که همسرش در طول روز مغازه را باز نگه داشته و شیرینی درست می کند، او و دوستانش تونلی کنده و از طریق زیرزمین به محل نگهداری پول ها در بانک می رسند. در پایان آن ها در می یابند که نقشه موقعیت بانک را برعکس گرفته و در مسیر کاملاً مخالف تونل کنده اند. در این میان مغازه شیرینی فروشی آن ها بسیار پررونق شده و به دلیل درآمد بالای آن دیگر نیازی نیز به سرقت از بانک وجود ندارد.

۳- کوتوله را بگیرید (۱۹۹۵)

فیلم های جنایی,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

در فیلم «کوتوله را بگیرید» (Get Shorty) که اقتباسی از رمانی به همین نام نوشته المور لئونارد است، جان تراولتا نقش یک خلافکار به نام چیلی پالمر را بازی می کند که پیشنهاد کاری در لس آنجلس دریافت کرده و وقتی می فهمد که دنیای هالیوود تفاوت چندانی با دنیای خلافکاری گذشته او ندارد تصمیم می گیرد به عنوان تهیه کننده سینمایی مشغول به کار شود. از آنجایی که شخصیت اصلی داستان یک ضد قهرمان خلافکار است و شخصیت های منفی داستان نیز از جنایتکاران رقت انگیز تا افرادی که تاکنون در زندگی شان مرتکب خلافی نشده اند هستند، «کوتوله را بگیرید» شخصیت هایی مشابه شخصیت های سریال «بریکینگ بد» دارد. داستان پر از خشونت و بدخلقی سریال همراه با لودگی و بن مایه کمیک آن در یک درام مربوط به تولید و قاچاق مواد مخدر، چیزی است که این سریال را با «کوتوله را بگیرید» مشابه ساخته است.

۲- در بروژ (۲۰۰۸)

فیلم های جنایی,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

یکی از تم های اصلی در سریال «بریکینگ بد» مسائل اخلاقی است، جایی که والتر وایت معمولی و با رفتار و اخلاق بهنجار تحت فشار قرار گرفته و مجبور می شود با زیر پا گذاشت اصول اخلاقی اش به یک قاچاقچی بیرحم و بی اخلاق به نام هایزنبرگ تبدیل شود. فیلم کمدی تاریک «در بروژ» (In Bruges) به عنوان اولین تجربه کارگردانی او نیز شرایط مشابهی داشته و تماماً در مورد اخلاق و محدودیت های اخلاقی است. برخی حتی عنوان فیلم و شهر بروژ را ایهامی برای برزخ دانسته اند، جایی که دو قاتل با بازی کالین فارل و برایان گلیسون بعد از شکست در یک عملیات برای قضاوت به آنجا فرستاده می شوند. در این فضای ساده انتخاب شده به شکل تصادفی است که شخصیت های داستان مجبور می شوند به طور جدی خود، رفتارها، اعمال و اصول اخلاقی شان را به چالش بکشند.

۱- فارگو (۱۹۹۶)

فیلم های جنایی,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

فیلم کمدی جنایی تاریک «فارگو» (Fargo) از برادران کوئن یکی از آن شاهکارهایی است که سینما برای ساختن آن ابداع شده بود. این فیلم داستانی بسیار محدود و سرراست، شخصیت هایی بسیار خارق العاده و یک فیلمبرداری حیرت انگیز و نفس گیر از راجر دیکینز را به مخاطبان خود ارائه می دهد. «فارگو» داستان یک فروشنده بیمه را روایت می کند که قصد دارد با اجیر کردن دو نفر دست و پا چلفتی برای ربودن همسرش و درخواست پول برای آزادی او، از پدر زن ثروتمند اما خسیس خود کلاهبرداری کند. در این میان، یک پلیس زن باردار ماموریت رسیدگی به پرونده را بر عهده گرفته و رفته رفته از ماجرای واقعی این آدم ربایی ساختگی پرده بر می دارد. اصول اخلاقی پیچیده هر شخصیت و پیچش های داستانی خیره کننده باعث شده که «فارگو» یکی از فیلم هایی باشد که تماشای آن برای طرفداران سریال «بریکینگ بد» یک ضرورت محسوب شود.

  • 13
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رافائل نادال,زندگینامه رافائل نادال,بیوگرافی رافائل نادال بیوگرافی رافائل نادال مشهورترین تنیسور جهان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۳ جون ۱۹۸۶

محل تولد: ماناکور/مایورکا

نام پدر: سباستیان

نام مادر: آنا ماریا

قد: ۱/۸۵ سانتی متر 

تعداد عنوانهای قهرمانی: ۲۲ عنوان قهرمانی

ادامه
رونالدینیو,زندگینامه رونالدینیو,ازدواج رونالدینیو بیوگرافی رونالدینیو فوتبالیست مشهور (+ تصاویر خانوادگی)

القاب: ال ماسترو، گوچو، دنیو، رونی، وان ماگو

ملیت: برزیلی

تاریخ تولد: ۲۱ مارس ۱۹۸۰

محل تولد: پورتو آلگرا

قد: ۱۸۱ سانتیمتر 

ادامه
علی اصغر مجرد,بیوگرافی علی اصغر مجرد,زندگینامه علی اصغر مجرد زندگی خصوصی و ورزشی علی اصغر مجرد (+عکس)

چکیده ای از "بیوگرافی علی‌اصغر مجرد"

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۷۶

زادگاه: بجنورد، خراسان شمالی، ایران

شغل: بازیکن والیبال

پست در والیبال: مدافع میانی( سرعتی زن)

قد: ٢٠۵ سانتی‌متر

وزن: ۹۰ کیلوگرم

ادامه
مجید علیاری,زندگینامه ی مجید علیاری,مجید علیاری بازیکن فوتبال بیوگرافی مجید علیاری مهاجم فوتبال (+ تصاویر)

ملیت: ایرانی

زادروز: ۱۲ اسفند ۱۳۷۴

زادگاه: تهران، ایران

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: مهاجم

ادامه
محمدرضا حضرت ‌پور,بیوگرافی محمدرضا حضرت ‌پور,زندگینامه محمدرضا حضرت ‌پور بیوگرافی محمدرضا حضرت ‌پور (+تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ فروردین ۱۳۷۸

زادگاه:ارومیه، کشور ایران

شغل:بازیکن والیبال

پست در والیبال:لیبرو

قد:۱۸۷

وزن:۸۷ کیلوگرم

ادامه
مسعود صادقلو,عکس اینستاگرام مسعود صادقلو,بیوگرافی مسعود صادقلو بیوگرافی مسعود صادقلو، خواننده ی پاپ (+ تصاویر)

متولد: ۱۹ فروردین ماه ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

فعالیت: نوازنده، خوننده

سبک: پاپ

ادامه
همایون شجریان,آلبوم همایون شجریان,همسر همایون شجریان بیوگرافی همایون شجریان از بزرگان موسیقی سنتی کشور (+ تصاویر)

ملیت: ایرانی

محل تولد: تهران

تاریخ تولد: ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۵۴

سبک: موسیقی سنتی ایرانی

سازها: تنبک، کمانچه

همسر: گیتا خوانساری

ادامه
وارن بافت,بیوگرافی وارن بافت,تجربیات وارن بافت بیوگرافی وارن بافت، مشهورترین سرمایه گذار آمریکایی (+ تصاویر)

متولد:۳۰ اوت ۱۹۳۰ ‏

محل تولد: اوماها، ایالات متحده آمریکا

دین: ندانم گرایی

همسران: سوزان بافت (۱۹۵۲–۲۰۰۴)، استرید مینکس (۲۰۰۶–تاکنون)

محل تحصیل: دانشگاه نبراسکا در لینکلن (کارشناسی مدیریت اجرایی)، دانشگاه کلمبیا (کارشناسی ارشد اقتصاد)

ادامه
شهرام محمودی,شهرام محمودی و سوگند خورشیدی,اینستاگرام شهرام محمودی بیوگرافی شهرام محمودی والیبالیست ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

تولد: ۱۳۶۷/۰۴/۲۹

زادگاه: میانه - آذربایجان شرقی 

قد: ۱۹۸ سانتیمتر 

پُست: پشت خط زن

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
دیالوگ های فیلم سینمایی,بررسی بهترین دیالوگ ها,دیالوگ های باارزش

سخنوری یکی از ارکان ادبیات ایران و جهان است و نغزگویی و جمله‌های تاثیرگذار دو بن مایه اصیل در زبان محاوره تمامی ملل هستند. با توجه به همین اصل یکی از پایه‌های ماندگاری فیلم‌های سینمایی و مجموعه‌های تلویزیونی را باید در دیالوگ‌هایی جستجو کرد که در حافظه تاریخی مخاطبانشان نقش بسته‌اند. با توجه به استقبال و درخواست شما عزیزان تصمیم گرفتیم دیالوگ‌های ماندگار سینمای جهان و ایران و همچنین سریال‌های تلویزیونی را بازنشر کنیم. از این که همراه ما هستید و نظرات خود را با ما در میان می‌گذارید، سپاسگزاریم.

ویژه سرپوش