پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۰۳۸

کنستروکتیویسم (ساخت گرایی) چیست؟

اصول معماری کانستراکتیویسم روس,کنستروکتیویسم,سبک های نقاشیساخت گرایی نام دیگر کنستروکتیویسم میباشد
در دهه ۲۰ میلادی و اوایل دهه ۳۰ یکی از شیوه های معماری مدرن به نام کنستروکتیویسم در اتحاد جماهیر شوروی، شکوفا شد. این شیوه معماری، تاکید بسیاری بر برجسته کردن شکل های هندسی و انتزاعی و خطوط رابط و اجزای سازنده می شود.

کنستروکتیویسم

یکی از سبک های نقاشی در دوره پست مدرنیسم ، تحت عنوان کنستروکتیویسم یا ساخت گرایی شناخته میشود. شکل گیری این نوع جنبش هنری بر مبنای منطبق کردن اشکال هندسی همراه با اصل های فنی و مهندسی علوم جدید در کشور روسیه بود. ترکیب بندی و کمپوزوسیون سه بعدی، از ویژگی های به ارث رسیده ی نقاشان کوبیسم برای هنرمندان این سبک می باشد.

سبک معماری کنستروکتیویسم با اهداف آشکار کمونیسم اجتماعی ، فناوری پیشرفته و مهندسی را ترکیب نموده است. با وجود تقسیم این جنبش به چندین شاخه رقیب، به عنوان مولد بسیاری از پروژه های پیشگام محسوب میشد که البته محبوبیت خود را در سال ۱۹۳۲ از دست داد. گرچه در تحولات بعدی در معماری می توان اثرات آن را مشاهده کرد.

تاریخچه کنستروکتیویسم

در بین جنبش های هنری روسیه در قرن بیستم، آخرین و موثرترین آن جنبش کانستراکتیویسم بود. شکل گیری این سبک به اکتبر ۱۹۱۷ میلادی برمی گردد. در واقع تاثیرات مکتب کنستروکتیویسم، نشات گرفته از مکاتبی همچون کوبیسم و فوتورسیم می باشد. درواقع هنرمند در این مکتب، بجای استفاده از اشیاء بعنوان لوازمی برای ایجاد ترکیب بندی مناسب، از آن بعنوان وسیله ای برای ایجاد نوعی ساختار، استفاده می کند و به تولید انبوه نیز می اندیشید.

انواع هنر در جنبش هنر ساختارگرایی

هنر ساخت گرایی، دربرگیرنده ی طیف گسترده ای از رسانه های هنری می باشد.

> طراحی گرافیکی:

برخی از هنرمندان، از طراحی گرافیک با حروف درشت استفاده می کردند تا سبک های جدیدی را بوجود آورند و از این هنرمندان می توان به گوستاو کلوتسیس و الکساندر رودچنکو از فوتومونتاژ اشاره کرد.

ساخت گرایی,روش ساخت گرایی,ساختارگرایی در هنرکنستروکتیویسم از جمله سبک های نقاشی در دوره پست مدرنیسم می باشد

> طراحی پارچه:

ارتباط روسیه پس از انقلاب این کشور، با صنعت مد با مرکزیت پاریس قطع شد. هنرمندانی به نامهای Varvara Stepanova و Lyubov Popova که برای مبلمان و لباس، نیازمند طرحهای جدید صنعتی بودند؛ بمنظور این که طرحهای جدید تولیدشان افزایش یابد تولید منسوجات را شروع کردند.

> نقاشی:

منشأ نقاشی، جنبش هنری والاگرایی می باشد. نقاشی های سازنده به استفاده از اشکال هندسی رنگارنگ می پرداختند که این اشکال، نظیر مربع ها، دایره ها، صلیب ها و خطوط روی زمینه های ساده بود.

> معماری و مجسمه سازی :

سازه گرایان، به توسعه ی سبک های جدیدی از معماری و مجسمه سازی پرداختند.

ولادیمیر تاتلین ؛ پدر نهضت کانستراکتیویسم

ولادیمیر تاتلین به عنوان پدر نهضت کانستراکتیویسم معرفی شده است. او که در ابتدا املاح نهضت کوبیسم فوتورسیم بود. پس از این که در سال ۱۹۱۳ به پاریس سفر کرد و با پیکاسودیدار کرد و آثار چوبی نقش بر جسته او را تماشا نمود، پی برد که نیازی به استفاده از روشهای سنتی در ساخت این آثار نیست بلکه در کنار هم قراردادن قطعات مختلف سازه که از قبل آماده شده ، از اهمیت به سزایی برخوردار است. تاتلین پس از این که به روسیه بازگشت، در زندگی خود فصل جدیدی را رقم زد و پتانسیل مواد مختلف را مورد بررسی قرار داد و نقش بر جسته های سه بعدی را ساخت. تاتلین در سال ۱۹۱۹ میلادی در آخرین نمایشگاه نقاشی فوتورسیم، به ارائه آثاری پرداخت.

روش ساخت گرایی,ساختارگرایی در هنر,ساخت گرایی چیستسبک کنستروکتیویسم یک جنبش هنری می باشد

یکی از این آثار در گوشه ای از فضا، روی طرحی بود که از سقف آویزان شده( به جای این که بر صفحه ای متصل باشد) بود؛ هدف این فرم انتزاعی بر خلاف سبک سنتی، به تصویر کشیدن پیکره ای بدون در نظر گرفتن سبک های سنتی بود. بعلاوه ببیننده با دیدن چنین اثری، قابلیت تمرکز بیشتر بر روی انواع مختلف مواد را داشت. پس از رونق کانستراکتیویسم در تئاتر، سبک های هنری زیبایی بوجود آمد.

هنرمندان سبک کنستروکتیویسم

اعتقاد هنرمندان سبک کنستروکتیویسم اینست که باید از تمام تجربیات نسل های گذشته در آثار خود استفاده کنند و از لحاظ مصالح و متریال، هیچ محدودیتی در هنر نداشته باشند. پس از گسترش این سبک در روسیه، به تدریج در اروپا و سپس آمریکا رواج یافت و هنرمندان سرتاسر جهان را به خود جذب کرد.

یکی از هنرمندان سبک کنستروکتیویسم به نام ار کی پنکو، بعد از تبدیل فضاهای خالی و تهی به اشکال جامد متوجه شد که فضای محیط هم از این پتانسیل برخوردارست که به اندازه توده فشرده ماده قدرتمند باشد. او از چراغ های الکتریکی و مداد در آثاش بهره می گرفت. افرادی همچون نائوم گابو، جوآن اشنایدر، لیربو پوآآ، ولادیمیر تاتلین، آنتوان پوسنر، بوریس آزواتوتو، الکساندر وسینین، رودچنکو، آر کی پنکو، اوزیپ بریک، رووت ولمر، واروارا، استپانوآ و ژرژ وانتو نولو از هنرمندان و نقاشان بزرگ سبک کنستروکتیویسم به شمار می روند.

ساختارگرایی در هنر,ساخت گرایی چیست,ساختارگرایی در نقاشیجنبش کانستراکتیویسم آخرین و موثرترین جنبش‌های هنری روسیه در قرن بیستم بود

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 9
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی

دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی شهاب حسینی یکی از بهترین بازیگران سینمای ایران است که تا به حال در آثار فاخری مانند محیا، دلشکسته، شهرزاد و... به نقش آفرینی پرداخته است. این هنرمند در هر یک از هنرنمایی های خود دیالوگ های ماندگاری دارد که در ادامه این مقاله از سرپوش قصد داریم به بخشی از آنها اشاره کنیم. بیوگرافی کوتاه از شهاب حسینی سید شهاب الدین حسینی تنکابنی در ۱۴ بهمن ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد. وی اصالتا تن کابنی است و تحصیلات عالیه خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه تهران برای مهاجرت به کانادا ناتمام گذاشت. وی در سال ۱۳۷۳ با پریچهر قنبری ازدواج کرد و حاصل این پیوند دو فرزند پسر به نام های محمد امین و امیرعلی است. فعالیت هنری شهاب حسینی با تئاتر دانشجویی و سپس، گویندگی در رادیو شروع شد. از جمله جوایز این هنرمند می توان به موارد زیر اشاره کرد: - او برای بازی در شمعی در باد (۱۳۸۲) و رستگاری در هشت و بیست دقیقه (۱۳۸۳) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شد.  - حسینی در سال ۱۳۸۷ با بازی در فیلم سوپر استار جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد. -  او خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۱ را به‌همراه گروه بازیگران فیلم جدایی نادر از سیمین کسب کرد. - او در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ نیز با ایفای نقش در فیلم فروشنده توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را به خود اختصاص بدهد. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی؛ درباره شهاب حسینی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی فیلم سینمایی دلشکسته در نقش امیرعلی: - هر کی ریــش گـذاشت مسلمـــون نیـست، هـــرکی پیـشونیش رو داغ کـــرد، مــرد خــدا نیست. - تو همه ی اعتقادا اشتباه میشه. همیشه ام یه عده گرگن تو لباس میش! -  من بنده آن دمم که ساقی گوید یک جام دگر بگیر و من نتوانم - ما فردا میایم خواستگاری، دیگه نمی خوام خواهرم باشی می خوام نفسم باشی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در فیلم دلشکسته سریال شهرزاد در نقش قباد: -شهرزاد نمی دونی بدون، من با تو چیزایی پیدا کردم که هیچوقت تو زندگیم نداشتم و نمی خوام از دستش بدم. - ما همه مهره های سوخته ایم که زیر دست بزرگ آقاییم. -  آره خب عمو جان حقیقت تلخه عموجان، شنیدنش همچین یه جاهایی از وجدان آدمو جز میده. -  میرم صاف وامیستم جلوی بزرگ آقا بش میگم بزرگ آقا من، زن من، خب؟! پا به ماهه! عین ۱۰-۱۲ ماهو میخوام بمونم ور دلش چی میگی شما؟ - قباد : فقط یه سوال، خیلی دلم می خواد جوابشو بدونم، تو هنوزم دلت باهاشه؟ شهرزاد : فراموشی زمان می بره، فقط فکر می کنم اگه من به هر دری زدم، و اونی نشد که می خواستم بشه، لابد قسمت خرافه نیست، هست واقعا - موقتیه این روزا شهرزاد، می گذره. این وسط تنها چیزی که مهمه اینه که من هنوز با همه ی وجودم دوست دارم. عاشقتم - قباد : سخته واسم دوری تو اینو بفهم، چطوری اینو بهت ثابت کنم؟ شهرزاد : دیر شده، برای ثابت کردنش خیلی خیلی دیر شده … حتی ملک جوانبخت هزار و یک شبم نبودی وگرنه من کم قصه و داستان به گوش تو نخوندم. عاشق بزدل عشقو هم زایل می کنه آقای قباد دیوانسالار -قباد : این کارو باهام نکن شهرزاد. اینطوری خردم نکن. من هنوز دوستت دارم، خیلی بیشتر از قبل. همه چیو خراب نکن شهرزاد : برو قباد، پشت سرتم دیگه نگاه نکن -  من چی کار به کسی داشتم، داشتم زندگیمو می کردم. با بدبختی خودم سر و کله می زدم. اصلا روحمم خبر داشت همچین کسی تو این دنیا زندگی می کنه؟ کی نشونم داد؟ شما. بعدشم که فرستادینم تو بهشت تازه می خواستم بفهمم زندگی یعنی چی؟ تازه طعمش داشت زیر دهنم مزه مزه می کرد که یقه مو گرفتین ترپ انداختینم وسط جهنم. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال شهرزاد سریال مدار صفر درجه در نقش حبیب پارسا: -تو را به جای همه دوست میدارم-تو را به خاطر عطر نان گرم برفی که اب میشود -برای بخشش اولین گناه-تو را برای دوست داشتن دوست میدارم-تو را به خاطر تمام کسانی که دوست نمیدارم دوست میدارم ...  - همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛همين  - مظفر:منوببخش ...یافراموش کن! حبیب:میبخشم...ولی فراموش نمیکنم!!!  -حبيب: فقط چرا فكر مي كنيد كه سفر اعزام ممكنه منتفي بشه؟ دكتر: اين مملكت پسرجان،سرزمين گسل و زلزله و پس لرزه است!آدم از فردا روزش - این و خداوند باید جواب بده ، باید جواب این سوال رو بده ! اگه تو این دنیا هیچ جایی برای آرامش وجود نداره ؛ و اگه تمام رویاهای ما از عشق ، عدالت و آزادی فقط ی خیال بیهودس! پس چرا ما رو آفرید ؟!... -ميدوني چيه تقي جان؟من بر خلاف مرحوم پدرم،ازسياست چيز زيادي نميدونم! همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛ همين دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال مدار صفر درجه سایر فیلم ها: -یه پایان تلخ بهتر از یه تلخی پایان ناپذیره ... (درباره الی) - میدونی برتر از عشق بی فرجام چیه؟فرجام بدون عشق... (برف روی شیروانی داغ) - من زندگی مو باختم حاج اقا منو از زندون می ترسونی؟برو از خدا بترس ... (جدای نادر از سیمین) - جنگ احساس مسولیته نه شلیکه گلوله ... (شوق پرواز) - هر چه تو اوج میگیری دنیا از دید تو بزرگتر می شود و تو از دید دنیا کوچکتر می شوی ... (شوق پرواز) - تو کویر ادم به خدا نزدیک تره چون اسمون به زمین نزدیک تره ... (پلیس جوان) - میدونی چیت حرص ادمو درمیاره؟اینکه حالت از من بده ولی حس واقعیتو بهم نمیگی خب چیه هر چی هست بیا به خودم بگو فکر میکنی چیزیمه؟فکر میکنی چون چیزیمه عرضه ندارم پس چون عرضه ندارم دیگه.....این منصفانه نیست چون من دارم سعی خودمو میکنم غلطی تا حالا نتونستم بکنم چون نمیتونم تمرکز کنم رو کاری ک باید بکنم نمیتونم تمرکز کنم چون همه ی وقتمو اون چرت وپرتا ی مزخرف و دغدغه های احمقانه پر کرده دانشکده ی مزخرف و شاگردای خنگ و... (پرسه در مه) گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش