چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۰۲۹

روز بزرگداشت عطار نیشابوری، چه روزی است؟

روز بزرگداشت عطار نیشابوری,تاریخ روز بزرگداشت عطار نیشابوری۲۵ فروردین ماه بعنوان روز بزرگداشت عطار نیشابوری نامگذاری شده است
یکی از شاعران و عارفان مشهور ایرانی در قرن ششم و آغاز قرن هفتم هجری به نام شیخ فریدالدین محمد بن ابراهیم نیشابوری می باشد. از این رو در تقویم رسمی کشور، روز ۲۵ فروردین ماه را تحت عنوان روز عطار نیشابوری می شناسند و به برگزاری مراسم بزرگداشت این شاعر در هر سال می پردازند.

روز بزرگداشت عطار نیشابوری

در نزدیکی شهر نیشابور می توانید از آرامگاه شیخ عطار بازدید کنید. در دوران تیموریان، آرامگاه عطار نیشابوری خراب شد ولی بازسازی آن به دستور وزیر سلطان حسین بایقرا انجام شد. روز ۲۵ فروردین ماه هر سال را روز ملی عطار میگویند که بطور معمول در چنین روزی، به برگزاری مراسم گلباران آرامگاه این شاعر نامی و برنامه های عطار شناسی، شب شعر و نمایشگاه کتاب و خوش نویسی می پردازند. از دیگر برنامه های روز بزرگداشت عطار نیشابوری می توان به اجرای موسیقی سنتی، سخنرانی اساتید برجسته دانشگاه، انتشار بولتن جهت معرفی اثر و شخصیت عطار نیشابوری، برگزاری نمایشگاه کتاب و صنایع دستی اشاره کرد.

زندگینامه عطار نیشابوری

عطار نیشابوری، زاده ی سال ۵۴۰ در روستای« کدکن» یا« شادیاخ» از کناره های نیشابور می باشد. او پدر و مادر صالحی داشت که ارادت مند خواجه کائنات حضرت محمد صلی الله علیه و آله وسلم بودند. هیچ اطلاعاتی درخصوص دوران کودکی این شاعر وجود ندارد جز این که شغل پدرش در شهر شادیاخ، عطاری بود و فریدالدین بعد از وفات پدرش، شغل پدرش را ادامه داد.

,روز بزرگداشت عطار نیشابوری چه روزی است,تاریخ روز عطار نیشابوری,روز بزرگداشت عطار نیشابوریعطار نیشابوری از شاعران بزرگ متصوفه است که کلام ساده و گیرایی داشت

طبابت او تا زمانی بود که انقلاب روحی در او بوجود آمد ولی بعد از متحول شدنش، در سِلک صوفیان و عارفان درآمد. سرانجام این شاعر، پس از سفر های متعدد در زادگاهش فوت کرد. گفته های مختلفی در مورد وفات او نیز بیان شده است ولی براساس اکثر تحقیقات، سال وفات او طبق نظر محققان ۶۲۷ هجری. ق می باشد.

بی شک عطار یکی از شاعران بزرگ متصوفه است که کلام ساده و گیرایش همراه با عشق و شوقی سوزان می ‏باشد. زبان نرم و گفتار دل انگیز او باعث شده تا حقایق عرفانی در دل‏ ها جایگزین شود. مثنوی‏ های متعددی از عطار به غیر از دیوان مفصّلش، برجای مانده است که از آن ها می توان به اسرارنامه، الهی ‏نامه، مصیبت‏ نامه، خسرونامه و لسان‏ الغیب و... اشاره کرد. منطق‏ الطیر به عنوان معروفترین مثنوی‏ های عطار محسوب میشود و در بیان مقامات عرفا، کتاب تذکرة الاولیاء از آثار مشهور منثور اوست.

دگرگونی درونی عطار

در زمانی که عطار نیشابوری، متحول شد به سیر و سلوک و عرفان روی آورد. همچنین جامی، شاعر قرن نهم در کتاب نَفحات الانس می گوید:

گویند سبب توبه وی آن بود که روزی در دکان عطاری مشغول و مشعوف به معامله بود، درویشی آن جا رسید و چند بار گفت:چیزی در راه خدا به من بده، وی به دوریش اعتنایی نکرد، درویش گفت:تو چگونه خواهی مُرد؟ عطار گفت:چنان که تو خواهی مرد، درویش گفت:تو چون من توانی مرد؟ گفت:بلی، درویش کاسه چوبین خود را زیر سر نهاد و گفت:اللّه، و جان بداد! عطار را حال متغیّر شد و دکان بر هم زد و به این طریقه در آمد.

آرامگاه عطار نیشابوری,تاریخ روز بزرگداشت عطار نیشابوری,روز بزرگداشت عطار نیشابوریآرامگاه شیخ عطار نیشابوری در نزدیکی شهر نیشابور قرار گرفته است

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 19
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش