یکشنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۰۲۱

آشنایی با روز بزرگداشت حکیم عمر خیام

روز بزرگداشت حکیم عمر خیامروز بزرگداشت حکیم عمر خیام ۲۸ اردیبهشت ماه میباشد
خیام نیشابوری، یکی از بزرگترین دانشمندان عصر خود میباشد که از هوش بسیار بالا و حافظه ای قوی و نیرومند برخوردار بود. او مشغول فراگیری علم و دانش در دوران جوانی بود و توانست به مقامات بلندی در فلسفه، ریاضی و نجوم دستیابد و همچنین مهارت بسیاری در علم طب داشت. خیام نیشابوری در زمان تسلط ترکان سلجوقی بر خراسان بزرگ به دنیا آمد. در این مطلب از سرپوش با  روز بزرگداشت حکیم عمر خیام آشنا خواهید شد.

روز بزرگداشت حکیم عمر خیام

همه ساله روز ۲۸ اردیبهشت ماه را بعنوان روز بزرگداشت حکیم عمر خیام گرامی می دارند .رباعیات خیام به بیشترِ زبان های زنده برگردان شده است.

حکیم عمر خیام، مهارت بسیاری در مباحثی از جمله علم ستاره شناسی، طب، فلسفه و ریاضی داشته و بر روی هر کدام از این علوم، اثرات بسیار عمیقی گذاشته است. مهمترین اقدامات عمر خیام، نظیر تصحیح تقویم و ساختن تقویم جلالی، اثبات فرمول های مختلف ریاضی، ساخت رصدخانه ملکشاهی، نوشتن کتب مختلف ریاضی و فیزیک و سراییدن رباعیات زیبا می باشد.

بیوگرافی حکیم عمر خیام

از عمر خیام بعنوان فیلسوف، ستاره شناس ، ریاضی دان و رباعی سرای معروف دوره ی سلجوقیان یاد میشود. تاریخ تولد وی در نیشابور در ٢٨ اردیبهشت ۴۲۷ و تاریخ وفات او در نیشابور در ١٢ آذر ماه ۵۱۰می باشد. او را به نام های خیامی دیگری میشناسند که از آن ها می توان به خیام نیشابوری و خیامی النیساری اشاره کرد.

پس از اینکه حکیم عمر خیام، تحصیلات خود را در رشته ریاضیات و نجوم تمام کرد به تبحر خاصی دست یافت و مسایل مختلف این حوزه را به شیوه ای خاص ابداع کرد. حکیم عمر خیام به دلیل تبحرش در این دو علم، توسط ملکشاه سلجوقی بسوی در بار فراخوانده شد. خیام، کارهای علمی بسیاری را در نزد ملکشاه انجام داد که یکی از آن ها نگارش تقویم جلالی بود.

بیوگرافی حکیم عمر خیامدر روز بزرگداشت حکیم عمر خیام مراسم های مختلفی در شهرهای مختلف ایران برگزار میشود

قبلا در حوزه تقویم مسیحی، شش گونه تقویم به کار گرفته میشد که قدیمی ترین آنها، تقویم" چرخه خورشیدی" بود که مبدا آن سال ۵۷۷۷ پیش از میلاد است. همچنین یک از تقویم های دیگر، تقویم دوره ژولیان با مبدا ۴۷۱۴ قبل از میلاد است.

از دیگر تقویم های مسیحی می توان به تقویم سزار اسپانیا با مبدا سال ۳۸ پیش از میلاد اشاره کرد. مبدأ تاریخ اکسیون هم سال اول قبل از میلاد است والبته مبدأ تقویم پیسا نیز سال یک قبل از میلاد است. در حال حاضر تقویم گریگوری در اکثر کشور های جهان، حاکم است و بیشتر کشورها این تقویم را به منظور تطبیق خود با مبنای اقتصادی دیگر کشور، مبنای کارشان قرار داده اند.

سال قمری نسبت به سال شمسی، ده روز و شش ساعت و یازده ثانیه کوتاهتر است. پس از این که تقویم جلالی، تنظیم شد؛ هر چهار سال، یک روز بر تعداد روزهای سال افزوده شد و سال چهارم را ۳۶۶ روز حساب کردند و پس از هر ۲۸ سال( هفت دوره چهار ساله) به جای آنکه یک روز به آخرین ماه سال بیافزایند این روز را در نخستین دوره بعد( دوره نهم) اضافه کردند. بنابراین نزدیکترین سالهای جهان به سال شمسی، سال جلالی می باشد .

آثار حکیم عمر خیام

آثار حکیم عمر خیام عبارتند از:

* میزان الحکمه

* رباعیات خیام

* رساله کون و تکلیف

* القول علی اجناس التی بالاربعا

* لوازم الامکنه

* رساله فی براهین علی مسائل الجبر و المقابله

* رساله ای در بیان زیج ماکشاهی

* رساله فی شرح ما اشکل من مصادرات کتاب اقلیدس

عکس روز بزرگداشت حکیم عمر خیامحکیم عمر خیام ریاضیدان ، فیلسوف و رباعی سرای معروف دوره ی سلجوقیان میباشد

شهرت خیام نیشابوری

خیام در دوران زندگی اش به دلیل تبحر در حکمت، طب، نجوم و ریاضیات، شهرت پیدا کرده بود لیکن امروزه او به سبب رباعیات فلسفی لطیفش در جهان شناخته میشود. این رباعی‏ها بسیار ساده و مقرون به کمال فصاحت و بلاغت و همچنین شامل معانی عالی در الفاظ موجز و استوار است.

خیام، چند اثر معروف در حوزه ریاضیات دارد که مشهورترین آن ها کتاب جبر و مقابله می باشد. همچنین او به عنوان مأمور اصلاح تقویم ایرانی انتخاب شد و اقدام به تاسیس رصدخانه ‏ای نمود.

مراسم روز بزرگداشت عمر خیام

مراسم های مختلفی به مناسبت روز بزرگداشت حکیم عمر خیام در شهرهای مختلف ایران برگزار می شود و در این مراسم به غیر از خواندن آثار عمر خیام، به صحبت درباره علم، هنر و ادبیات او می پردازند. در آرامگاه خیام در شهر نیشابور، بهترین و جالب ترین مراسم بزرگداشت عمر خیام را برگزار می کنند.

معماری آرامگاه خیام، بسیار جالب است و این معماری، هنر دست هوشنگ سیحون، یکی از بزرگ ترين معماران ایران زمین می باشد. روز ۲۸ اردیبهشت یعنی روز بزرگداشت عمر خیام به عنوان بهترین روز بازدید از این آرامگاه محسوب میشود؛ به این دلیل که در این روز، علاوه بر گلباران کردن آرامگاه خیام، ضیافت جالبی در آن برگزار می شود و خیام شناسان در باب این شخصیت برجسته، همایش های جالبی برگزار می کنند.

آرامگاه خیام نیشابوری

حکیم عمر خیام در حدود سال ۵۱۵ الی ۵۲۵ ق فوت کرد. آرامگاه او در نیشابور در جوار امامزاده محمد محروق نیشابور، میعادگاه ادب دوستان و علاقمندان زبان و ادبیات پارسی می باشد.

بیوگرافی حکیم عمر خیام,روز بزرگداشت حکیم عمر خیام چه روزی استشهرت حکیم عمر خیام در دوران زندگی او بیشتر در حکمت، طب، نجوم و ریاضیات بود

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 17
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش