یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۰۲۱

آشنایی با روز بزرگداشت حکیم عمر خیام

روز بزرگداشت حکیم عمر خیامروز بزرگداشت حکیم عمر خیام ۲۸ اردیبهشت ماه میباشد
خیام نیشابوری، یکی از بزرگترین دانشمندان عصر خود میباشد که از هوش بسیار بالا و حافظه ای قوی و نیرومند برخوردار بود. او مشغول فراگیری علم و دانش در دوران جوانی بود و توانست به مقامات بلندی در فلسفه، ریاضی و نجوم دستیابد و همچنین مهارت بسیاری در علم طب داشت. خیام نیشابوری در زمان تسلط ترکان سلجوقی بر خراسان بزرگ به دنیا آمد. در این مطلب از سرپوش با  روز بزرگداشت حکیم عمر خیام آشنا خواهید شد.

روز بزرگداشت حکیم عمر خیام

همه ساله روز ۲۸ اردیبهشت ماه را بعنوان روز بزرگداشت حکیم عمر خیام گرامی می دارند .رباعیات خیام به بیشترِ زبان های زنده برگردان شده است.

حکیم عمر خیام، مهارت بسیاری در مباحثی از جمله علم ستاره شناسی، طب، فلسفه و ریاضی داشته و بر روی هر کدام از این علوم، اثرات بسیار عمیقی گذاشته است. مهمترین اقدامات عمر خیام، نظیر تصحیح تقویم و ساختن تقویم جلالی، اثبات فرمول های مختلف ریاضی، ساخت رصدخانه ملکشاهی، نوشتن کتب مختلف ریاضی و فیزیک و سراییدن رباعیات زیبا می باشد.

بیوگرافی حکیم عمر خیام

از عمر خیام بعنوان فیلسوف، ستاره شناس ، ریاضی دان و رباعی سرای معروف دوره ی سلجوقیان یاد میشود. تاریخ تولد وی در نیشابور در ٢٨ اردیبهشت ۴۲۷ و تاریخ وفات او در نیشابور در ١٢ آذر ماه ۵۱۰می باشد. او را به نام های خیامی دیگری میشناسند که از آن ها می توان به خیام نیشابوری و خیامی النیساری اشاره کرد.

پس از اینکه حکیم عمر خیام، تحصیلات خود را در رشته ریاضیات و نجوم تمام کرد به تبحر خاصی دست یافت و مسایل مختلف این حوزه را به شیوه ای خاص ابداع کرد. حکیم عمر خیام به دلیل تبحرش در این دو علم، توسط ملکشاه سلجوقی بسوی در بار فراخوانده شد. خیام، کارهای علمی بسیاری را در نزد ملکشاه انجام داد که یکی از آن ها نگارش تقویم جلالی بود.

بیوگرافی حکیم عمر خیامدر روز بزرگداشت حکیم عمر خیام مراسم های مختلفی در شهرهای مختلف ایران برگزار میشود

قبلا در حوزه تقویم مسیحی، شش گونه تقویم به کار گرفته میشد که قدیمی ترین آنها، تقویم" چرخه خورشیدی" بود که مبدا آن سال ۵۷۷۷ پیش از میلاد است. همچنین یک از تقویم های دیگر، تقویم دوره ژولیان با مبدا ۴۷۱۴ قبل از میلاد است.

از دیگر تقویم های مسیحی می توان به تقویم سزار اسپانیا با مبدا سال ۳۸ پیش از میلاد اشاره کرد. مبدأ تاریخ اکسیون هم سال اول قبل از میلاد است والبته مبدأ تقویم پیسا نیز سال یک قبل از میلاد است. در حال حاضر تقویم گریگوری در اکثر کشور های جهان، حاکم است و بیشتر کشورها این تقویم را به منظور تطبیق خود با مبنای اقتصادی دیگر کشور، مبنای کارشان قرار داده اند.

سال قمری نسبت به سال شمسی، ده روز و شش ساعت و یازده ثانیه کوتاهتر است. پس از این که تقویم جلالی، تنظیم شد؛ هر چهار سال، یک روز بر تعداد روزهای سال افزوده شد و سال چهارم را ۳۶۶ روز حساب کردند و پس از هر ۲۸ سال( هفت دوره چهار ساله) به جای آنکه یک روز به آخرین ماه سال بیافزایند این روز را در نخستین دوره بعد( دوره نهم) اضافه کردند. بنابراین نزدیکترین سالهای جهان به سال شمسی، سال جلالی می باشد .

آثار حکیم عمر خیام

آثار حکیم عمر خیام عبارتند از:

* میزان الحکمه

* رباعیات خیام

* رساله کون و تکلیف

* القول علی اجناس التی بالاربعا

* لوازم الامکنه

* رساله فی براهین علی مسائل الجبر و المقابله

* رساله ای در بیان زیج ماکشاهی

* رساله فی شرح ما اشکل من مصادرات کتاب اقلیدس

عکس روز بزرگداشت حکیم عمر خیامحکیم عمر خیام ریاضیدان ، فیلسوف و رباعی سرای معروف دوره ی سلجوقیان میباشد

شهرت خیام نیشابوری

خیام در دوران زندگی اش به دلیل تبحر در حکمت، طب، نجوم و ریاضیات، شهرت پیدا کرده بود لیکن امروزه او به سبب رباعیات فلسفی لطیفش در جهان شناخته میشود. این رباعی‏ها بسیار ساده و مقرون به کمال فصاحت و بلاغت و همچنین شامل معانی عالی در الفاظ موجز و استوار است.

خیام، چند اثر معروف در حوزه ریاضیات دارد که مشهورترین آن ها کتاب جبر و مقابله می باشد. همچنین او به عنوان مأمور اصلاح تقویم ایرانی انتخاب شد و اقدام به تاسیس رصدخانه ‏ای نمود.

مراسم روز بزرگداشت عمر خیام

مراسم های مختلفی به مناسبت روز بزرگداشت حکیم عمر خیام در شهرهای مختلف ایران برگزار می شود و در این مراسم به غیر از خواندن آثار عمر خیام، به صحبت درباره علم، هنر و ادبیات او می پردازند. در آرامگاه خیام در شهر نیشابور، بهترین و جالب ترین مراسم بزرگداشت عمر خیام را برگزار می کنند.

معماری آرامگاه خیام، بسیار جالب است و این معماری، هنر دست هوشنگ سیحون، یکی از بزرگ ترين معماران ایران زمین می باشد. روز ۲۸ اردیبهشت یعنی روز بزرگداشت عمر خیام به عنوان بهترین روز بازدید از این آرامگاه محسوب میشود؛ به این دلیل که در این روز، علاوه بر گلباران کردن آرامگاه خیام، ضیافت جالبی در آن برگزار می شود و خیام شناسان در باب این شخصیت برجسته، همایش های جالبی برگزار می کنند.

آرامگاه خیام نیشابوری

حکیم عمر خیام در حدود سال ۵۱۵ الی ۵۲۵ ق فوت کرد. آرامگاه او در نیشابور در جوار امامزاده محمد محروق نیشابور، میعادگاه ادب دوستان و علاقمندان زبان و ادبیات پارسی می باشد.

بیوگرافی حکیم عمر خیام,روز بزرگداشت حکیم عمر خیام چه روزی استشهرت حکیم عمر خیام در دوران زندگی او بیشتر در حکمت، طب، نجوم و ریاضیات بود

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 17
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش