یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۱۵۶

دیتیلینگ خودرو چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

دیتیلینگ خودرو,دیتیلینگ خودرو چیست,تجهیزات لازم برای دیتیلینگ خودرودیتیلینگ خودرو هنر تمیز کردن و بازیابی ظاهر نو خودرو می‌باشد
دیتیلینگ خودرو، معنای خاصی در تمام نقاط دنیا دارد. به طور مثال به شست و شوی ماشین در ایالات متحده آمریکا دیتیلینگ خودرو میگویند درحالیکه این کلمه در کشور انگلستان، مختص صفر شویی خودرو است. درواقع کاربرد اصطلاح دیتیلینگ برای خدمات زیبایی بدنه خودرو از جمله پولیشکاری و پوشش نانو سرامیک می باشد. در این مطلب از سرپوش درباره دیتیلینگ خودرو توضیح داده شده است با ما همراه باشید.

دیتیلینگ خودرو

به هنر تمیز کردن و بازیابی ظاهر نو خودرو، دیتیلینگ خودرو میگویند که با نام اتودیتیلینگ نیز شناخته میشود و شامل شستشوی تمامی قسمت های خودرو از داخل تا خارج آن می باشد. رنگ ماشین شما با شستشوی خودرو، مجددا براقیت و تازگی خود را بدست می آورد.

عملیات Car Detailing صرفا برای تعمیر فنی یا مکانیکی، صافکاری و رنگ کاری خودرو کاربرد ندارد بلکه گاهی اوقات براساس شرایط وسیله نقلیه و امکانات موجود در مرکز دیتیلینگ مربوطه، کارهای ساده و سبکی مانند لیسه گیری یا صافکاری جزئی انجام میشود.

هدف از دیتیلینگ خودرو

به تمیز کردن و اصلاح و محافظت تمام جزئیات داخلی و خارجی خودرو، دیتیلینگ خودرو میگویند. هدف از دیتیلینگ، بهبود و اصلاح و محافظت کلی از داخل و خارج خودرو میباشد که از آن ها می توان به رنگ بدنه، چراغ، شیشه، سپر، رینگ و لاستیک، سطوح پلاستیکی و وینیل، سطوح پارچه ای و چرمی و …. اشاره کرد. فرآیند دیتیلینگ خودرو نسبت به کارواش، پیچیده تر است؛ به این صورت که در آن تمام جزییات خودرو مورد بررسی قرار میگیرد که شامل تمیزی، پولیش یا صفرشویی و محافظت می باشد.

- یکی از مزایای دیتیلینگ خودرو اینست که رنگ بدنه بطور کامل، بهبود و ترمیم میشود.

- دیتیلینگ خودرو، خراش های کوچک و چرخشی موجود روی خودرو را از بین میبرد.

- جرم های روی صندلی ها و سایر قسمت های داخلی خودرو با استفاده از دیتیلینگ خودرو از بین می رود.

- از دیگر مزایای دیتیلینگ خودرو می توان به صرفه جویی در وقت و هزینه اشاره کرد.

- با فرآیند دیتیلینگ خودرو، قطعات داخلی و خارجی خودرو عمر طولانی تری دارند.

دیتیلینگ خودرو,دیتیلینگ خودرو به انگلیسی,دیتیلینگ بیرون خودرودیتیلینگ خودرو هم داخل خودرو و هم خارج خودرو را شامل میشود

تجهیزات دیتیلینگ خودرو

در دیتلینگ خودرو از تجهیزات و دستگاه هایی استفاده میشود که در ادامه با آن ها اشنا میشوید:

* دستگاه های کارواش نانو بخار

* حوله های میکروفایبر

* دستگاه های خشک کننده خودرو

* فرش و مبل شویهای حرفه ای مخصوص صفر شویی

* بخارشوی های صنعتی

بخش های مختلف دیتلینگ خودرو

عملیات دیتلینگ خودرو مانند صفرشویی از دو بخش داخلی و خارجی تشکیل شده است که عبارتند از:

۱. دیتیلینگ داخل خودرو:

دیتیلینگ داخل خودرو به این صورت انجام میشود که تمامی اجزایی که در بخش داخلی خودرو قابلیت حرکت دارند خارج میشود، سپس هر قطعه را با مواد شوینده مخصوص شست و شو می دهند. از عملیات دیتلینگ برای داخل خودرو می توان به نظافت دریچه کولر، نظافت صندلی های خودرو، تمیزی کف خودرو، تمیزی سقف و تمیزی دستگیره ها اشاره کرد.

مراحل انجام دیتلینگ داخلی خودرو بصورت زیر می باشد :

> روکش ها با استفاده از شوینده تخصصی، شسته می شوند.

> یکی از دیگر مراحل دیتیلینگ داخلی خودرو، جرم گیری چرم صندلی است.

> با استفاده از واکس، چرم صندلی را نرم و تغذیه می کنند.

> از دیگر مراحل دیتیلینگ داخلی خودرو می توان به پولیش شیشه های داخلی اشاره کرد.

> با استفاده از وکیوم های صنعتی، تمام بخش های داخل کابین را گردگیری میکنند.

> پدال ها و داخل درب های خودرو با برس های مخصوص نظافت می شوند.

> موکت های داخل خودرو نظافت میشود.

> برای نظافت از بخارشوی، جاروبرقی و مواد جرم گیر استفاده می شود.

> برای پیشگیری از ایجاد خط و خش روی خودرو از دستمال نرم مایکروفایبر برای شوینده ها استفاده می شود.

> همچنین با استفاده از مواد مناسب و واکس، تمامی اجزای پلاستیکی را به منظور درخشش در مقابل خورشید، تمیز می کنند.

اتو دیتیلینگ,دیتیلینگ داخل خودرو,تجهیزات لازم برای دیتیلینگ خودرواتو دیتیلینگ نام دیگر دیتیلینگ خودرو میباشد

۲. دیتیلینگ بیرون خودرو:

مراحل انجام دیتلینگ بیرون خودرو عبارتست از:

- برای انجام دیتیلینگ بیرون خودرو، ابتدا کثیفی و رسوب های روی بدنه تمیز می شود؛ به این صورت که از مواد شوینده ی ضد اسیدی نظیر پودر نانو تاچلس و شوینده هایی استفاده می شود.

- فرآیند پولیش، قابلیت از بین بردن هر نوع خسارت سطحی ازجمله سوختگی، لکه، خراش و بخارگرفتگی را دارد. انجام چنین فرآیندی، گاهی اوقات با استفاده از دستگاه پولیشر و در مواقع دیگر با استفاده از دست می باشد. بنابراین از محلول پولیش باتوجه به وضعیت رنگ خودرو استفاده میشود.

- با استفاده از واکس های تخصصی یا نانو سرامیک، تمام بدنه خودرو را واکس می زنند که این واکس ها در هر ناحیه با هم فرق دارند. در این مرحله برای ایجاد محافظت طولانی مدت و درخشندگی قابل توجه از واکس های خمیری استفاده می شود.

- با استفاده از مواد تخصصی و پولیش، سایر نواحی بیرونی مانند شیشه ها، پنجره ها بخش آهنی یا کرومی، کالپیر ترمز و چرخ ها را میشوند.

- لاستیک ها را برای محافظت دربرابر عوامل بیرونی، واکس لاستیک می زنند.

- ترمزها با استفاده از محصولات خاص و از طریق پولیش و واکس کاری، بهبود پیدا می کنند.

- موتور خودرو با استفاده از شوینده ها، فرچه ها، واکس و پولیش، دیتیل می شود.

اجرای پوشش سرامیک بدنه خودرو در معرفی دیتیلینگ خودرو

احیای رنگ یا همان ریکاوری رنگ، تمام نواقص بدنه فلزی ماشین را رفع می کند و همچنین قادر است که خط و خشهای سطح رنگ اتومبیل که با پولیش کاری از بین رفته را برطرف کند؛ چنین فرآیندی پوشش سرامیک بدنه خودرو نام دارد.

درواقع به یک نوع لایه حفاظتی رنگ بدنه اتومبیل، پوشش سرامیک بدنه خودرو میگویند که مزایایی ازجمله زیبایی و درخشندگی، افزایش مقاومت رنگ خودرو دربرابر عوامل اسیب زای محیطی را دارد.

با گذشت زمان، رنگ بدنه خودرو بر اثر عواملی دچار خط و خش میشود که از آن ها می توان به برخورد سنگریزه ، نور ماوراء بنفش خورشید، ذرات گرد و غبار و شستشوی نامناسب خودرو اشاره کرد.

افرادی که ظاهر و زیبایی رنگ بدنه اتومبیل برایشان اهمیت دارد؛ میتوانند از پوشش سرامیک بدنه خودرو استفاده کنند تا یک لایه حفاظتی را به غیر از درخشندگی و زیبایی رنگ بدنه، برای آن به وجود آورند. پوشش های محافظ، تنوع بسیار زیادی برای بدنه خودور دارد و برای پیشگیری از رنگ پریدگی و ایجاد خراشیدگی و اکسید شدن رنگ و غیره میتوانید از مواردی همچون واکس و نانو سرامیک استفاده کنید. بهتر است که سایر بخش های پلاستیکی و محافظ موتور و موارد مشابه به غیر از بدنه خودرو، با پوشش محافظ مناسب دربرابر آب و آلاینده ها مقاوم شوند.

دیتیلینگ ماشیناصطلاح دیتیلینگ خودرو، به مجموعه فعالیت های پاکسازی جزئی خودرو می گویند

تفاوت دیتیلینگ خودرو با شستشوی خودرو( کارواش)

فرایند شستشوی ماشین، مشابه عملیات دیتیلینگ نیست بلکه آن ها با هم فرق دارند. در حقیقت ، زدودن و نظافت سطحی انواع گرد و خاک و لکه های سطحی گوناگون از روی سطوح خودرو در فرایند شستشوی ماشین، اهمیت بسزایی دارد و اگر می خواهید به صورت سطحی، فضای داخلی ماشین را نظافت کنید، توصیه میشود که از دستگاه های جاروبرقی کارواشی استفاده کنید که انواع الودگی های تر و خشک را جمع اوری می کنند. معمولاً عملیات شستشوی ماشین، زمانبر است( مثلاً ۲۰ دقیقه) درحالیکه فرایند دیتیلینگ خودرو نسبت به شستشوی سطحی خودرو، فراتر است.

انجام نظافت در فرایند دیتیلینگ، به صورت عمیق و با تجهیزات حرفه ای نظیر دستگاه های کارواش نانو بخار، بخارشوی های صنعتی و فرش و مبل شوی ها حرفه ای مخصوص صفرشویی میباشد و عملیات ضد عفونی کردن سطوح با بخار به غیر از نظافت دقیق خودرو انجام می شود. از فرآیند دیتیلینگ می توان به عملیات بازسازی رنگ، پولیش و واکس اشاره کرد که مدت زمان طولانی تری را می طلبد.

هزینه دیتیلینگ خودرو

دیتلینگ خودرو با توجه به مواردی ازجمله اندازه، نوع، تجهیزات موردنیاز برای دیتلینگ خودرو، بسته به حرفه ای بودن، کیفیت و خدمات موجود در مرکز دیتلینگ، هزینه ی متفاوتی دارد. بنابراین ممکن است که قیمت های مختلفی را باتوجه به این عوامل در بر بگیرد.

مزایای دیتیلینگ ماشین

>> بدنه خودروی شما از طریق فرآیند دیتیلینگ خودرو و لایه های محافظ نانوسرامیک، مقاومت خوبی نسبت به انواع خط و خش های معمولی روی سطح بدنه و شاسی خودروها پیدا میکند؛ به طوریکه تا چند وقت به پولیش کردن سطح خودرو و واکس، نیازی نخواهید داشت.

>> از دیگر مزایای دیتیلینگ خودرو می توان به جلیوگیری از آفتاب سوختگی اشاره کرد. سقف خودروی شما با قرارگیری در معرض نور شدید آفتاب، دچار تغيير رنگ میشود که این پوشش ها باعث مقاومت خودرو در مقابل تغيير رنگ شده و همچنین مانع آفتاب سوختگی میشوند. فرآیند دیتیلینگ خودرو، بیشتر برای خودرو هایی با بدنه تیره پینشهاد می شود.

>> دیتیلینگ خودرو، بدنه خودروی شما را براق تر می کند به این صورت که با افزایش میزان انعکاس نور در بدنه خودرو باعث براق تر دیده شدن بدنه و افزایش جذابیت آن می شود. پوشش های نانوسرامیک به غیر از افزایش جذابیت لحظه ای، باعث عدم جذب لکه های آلودگی روی بدنه خودرو و همچنین عدم کدر شدن رنگ خودرو میشوند.

معایب دیتیلینگ خودرو

- توصیه میشود که دیتیلینگ خودرو را به تعداد دفعات زیاد انجام ندهید؛ به این دلیل که برای رنگ ماشین ضرر دارد. البته در صورت تمایل به انجام این کار در تعداد دفعات زیاد، بهتر است که این موضوع را با مسئول دیتیلینگ در میان بگذارید تا برخی از نکات حفظ رنگ ماشین را رعایت کند.

- یکی دیگر از معایب دیتیلینگ خودرو نسبت به کارواش، هزینه ی گران آن می باشد. در نظر داشته باشید که از تجهیزات و مواد اولیه زیادی در این کار استفاده می شود که گران قیمت هستند. فرآید انجام دیتیلینگ خودرو ممکن است از چند ساعت تا چند روز طول بکشد.

مزایا و معایب دیتلینگ خودروهزینه نهایی دیتلینگ خودرو بسته به عواملی نظیراعتبار کسب و کار، میزان حرفه ای بودن دارد

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 15
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش