پنجشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۴۰۰۰۶

دلایل گاز نخوردن خودرو و راههای پیشگیری از این مشکل چیست؟

گاز نخوردن خودرو,دلایل گاز نخوردن خودرو,گاز نخوردن ماشیندلیل گاز نخوردن ماشین می‌تواند قطعه‌ای به نام ECU باشد
امروزه در زندگی هر فردی، استفاده از ماشین برای رفت و آمد و انجام کارهای مختلف، تبدیل به یک ضرورت شده است. یکی از اتفاق های ناخوشایندی که برای خودرو رخ می دهد؛ گاز نخوردن ماشین است. دلایل مختلفی میتواند برای گاز خوردن خودرو ، باعث اختلال و مشکل شود که در این مطلب از سرپوش با آنها آشنا می شوید.

گاز نخوردن خودرو

اصطلاح گاز نخوردن ماشین در زمانی استفاده میشود که خودرو از شتاب کافی برای حرکت، برخوردار نیست و هر چقدر، پدال گاز را بیشتر فشار دهید؛ خودروی شما عکس‌العمل مناسب و سرعت موردنظر را نشان نمی دهد.

دلایل گاز نخوردن خودرو

دلایل مختلفی باعث گاز نخوردن ماشین میشود و برای رفع این مشکلات، باید درباره مشکلات فنی مطلع باشید. خرابی موتور و مشکلات گاز نخوردن خودرو در خودرو های انژکتوری و کاربراتی، دلایل گوناگون دارد. چنین مشکلاتی در ماشین های کاربراتی به شرح زیر میباشد :

>> خرابی فیلتر هوا:

فیلتر هوا در تمامی خودروهای کاربراتوری یا انژکتوری، از قطعات مهم و کاربردی به شمار میرود که معیوب بودن آن تأثير بسیاری در گاز نخوردن خودرو دارد. فیلتر، مانع از ورود اجزای ناخواسته به موتور خودرو میشود و باعث محافظت از موتور در برابر گزند آلاینده های احتمالی و ذرات خارجی می گردد.

هوای کافی در صورت معیوب شدن فیلتر هوا یا گرفتگی این قطعه، به موتور منتقل نمی شود و در نتیجه ماشین، گاز نمی خورد. فیلتر هوای گرفته یا معیوب برای موتور خودرو، مشکلات فراوانی را بوجود می آورد؛ بنابراین هرچند وقت یک بار برای اطمینان از سلامت و تمیزی فیلتر هوا، باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

>> خرابی دیسک و صفحه:

فرسوده شدن دیسک و صفحه خودرو، از دیگر دلایل و علت گاز نخوردن ماشین می باشد.

از قطعات مصرفی خودروها می توان به دیسک و صفحه اشاره کرد که با گذشت زمان، خراب و فرسوده می شوند. فرسودگی این قطعه در ارتباط با گاز نخوردن ماشین است. برای این که از سلامت دیسک و صفحه مطمئن شوید؛ باید ابتدا ماشین را در دنده چهار قرار دهید و سپس پایتان را از روی کلاچ بردارید. درصورتی دیسک و صفحه معیوب است که ماشین در چنین حالتی خاموش نشود.

گاز نخوردن خودرو در سربالایی,گاز نخوردن ماشین,علت گاز نخوردن ماشین روی CNGاستفاده از بنزین استاندارد و مرغوب می تواند تاثیر مثبتی بر گاز نخوردن ماشین بگذارد

>> کارایی نامناسب استپر موتور:

استپر در ماشین، از دیگر قطعات مهم میباشد که اگر بدرستی کار نکند بر کارکرد خودرو، تأثير مستقیمی دارد. شمع ها و کوئل وایر شمع، وابسته به استپر است و درصورت بروز اختلال در این موارد، موتور ماشین، عملکرد خوبی ندارد و میتواند باعث گاز نخوردن خودرو باشد.

>> وجود مشکل در کمپرس سیلندر:

درصورت کمتر بودن بازده موتور از حالت نرمال و استاندارد به احتمال زیاد، مشکلی در کمپرس سیلندرها بوجود آمده است. اگر هر یک از سیلندرها توانایی ایجاد کمپرس مناسب را نداشته باشند؛ موجب کاهش میزان کشش خودرو می شودو درواقع احتراق کامل، رخ نمی دهد و ماشین گاز نمی خورد که برای رفع مشکل آن باید کربن زدایی شود.

شما باید از طریق شمع، محصولات کربن زدا را در ماشین بریزید. برای این که محصولات کربن زدا را در ماشین های خودرو دیزل بریزید باید از طریق گرمکن ها اقدام کنید. در صورتی که سیلندرها را کربن زدایی نکنید، باید خودرویتان را برای تعمیر به یک مرکز تعمیرات ببرید. به عنوان مثال در این شرایط، آسیب جدی به سوپاپ ها وارد میشود و باید آنها را تعویض کنید.

>> اتمام یا نامرغوب بودن روغن موتور:

شما باید برای عملکرد بهتر خودروی خود، یک روغن موتور مناسب بخرید. افرادی که سال هاست دارای خودرو هستند؛ نسبت به اهمیت خرید روغن موتور مناسب واقفند. کیفیت پائین و مرغوب نبودن روغن موتور موجب ضعیف شدن عملکرد موتور خودرو میشود و ماشین، گاز نمی خورد. برای تهیه ی یک روغن موتور مناسب، باید از راهنمای خرید روغن موتور ماشین بهره مند شوید.

>> وجود مشکل و خرابی در پمپ بنزین ماشین:

شما می توانید با استفاده از پمپ بنزین یا پمپ سوخت، بنزین را از طریق باک به سمت موتور انتقال دهید. فشار سوخت رسانی پمپ بنزین در حالت عادی و طبیعی، بین ۴ الی ۶ بار است. در صورتی که پمپ بنزین نتواند بدرستی کار کند؛ خودرو روشن نمی شود. در حقیقت ، پمپ بنزین به میزان کافی، سوخت را به موتور نمی رساند و همین امر باعث روشن نشدن خودرو می شود.

علت گاز نخوردن ماشین اتوماتیک

مشکلات دیگری در خودروهای انژکتوری وجود دارد که ماشین در اثر آن ها گاز نمیخورد. مثلا:

* وجود مشکل در قطعه ECU:

دلیل گاز نخوردن ماشین در خودروهای مجهز به سیستم انژکتور، به خاطر قطعه ی ECU میباشد که نوعی مغز متفکر خودرو محسوب میشود. وظیفه ی این قطعه، اینست که برای تنظیم واکنش سنسورهای موجود در موتور، وضعیت خودرو را بررسی میکند. 

بنابراین اگر قطعهECU  خراب شود؛ ماشین، گاز نمیخورد و به خاطر ضرورتش برای سایر اجزا و قطعات خودرو باید از این قطعه با دقت، مراقبت کرد. مثلا درصورت معیوب بودن ECU خودروی انژکتوری، احتمال گاز نخوردن ماشین، زیاد است و موجب نوسان دور موتور میشود.

برای پیشگیری از گاز نخوردن خودروی انژکتوری خود، لازم است که این قطعه حیاتی را به کمک دستگاه دیاگ، بطور کامل عیب یابی کنید. درنتیجه توصیه میشود که برای رفع مشکل ECU به مراکز مجاز خدمات خودرو بروید.

* کثیف شدن انژکتور خودرو:

شما باید درصورت کثیف شدن انژکتور خودرو، آنرا تمیز کنید. تمیز کردن این قطعه ی حساس، فرآیند خاص خود را دارد. بنابراین نزد مراکز تخصصی مراجعه نمایید. اگر کثیفی انژکتور، باعث گاز نخوردن خودرو شود؛ پس از تمیز کردن آن، مشکل خودرو برطرف می شود.

راههای رفع مشکل گاز نخوردن ماشین,دلایل گاز نخوردن خودرو,علت گاز نخوردن ماشین در سرعت بالاعلت گاز نخوردن ماشین‌های انژکتوری می‌تواند به دلیل تمام شدن روغن باشد

* خرابی سنسور گاز:

سنسورهای مختلفی در خودروهای اتوماتیک و انژکتوری وجود دارد که یکی از آن ها گاز میباشد و اگر مشکل داشته باشد خودرو گاز نمیخورد. بر روی دریچه گاز و نزدیک استپر، سنسور گاز قرار گرفته است. تنظیم پاشش سوخت انژکتورها درصورت عدم وجود این سنسور یا حس گر، دچار مشکل می شود. سنسور گاز باید به اطلاع رسانی درباره موقعیت دریچه گاز به قطعه ECU بپردازد. چنانچه این سنسور، خراب شود؛ ماشین گاز نمیخورد. از دلایل خرابی سنسور گاز می توان به دیر پایین آمدن دور موتور، بالاماندن دور موتور در دور پائین و ثابت ماندن دور در دور پائین اشاره کرد.

* خرابی سنسور دور موتور:

سنسور دور موتور، وظیفه ی ارسال اطلاعات دور لحظه ای موتور به ایسیو را بر عهده دارد. بنابراین یکی از دلایل گاز نخوردن خودرو، ایجاد اختلال در اطلاع رسانی مشکلات مختلف می باشد.

* خرابی مَپ سنسور:

مپ سنسور هم در ارتباط با ECU میباشد و اطلاعاتی را در اختیار آن قرار می دهد. این سنسور به ECU درباره هوای مکش شده اطلاع رسانی می کند. درصورت خرابی مپ سنسور، بر میزان باز و بسته بودن دریچه هوا کنترلی وجود ندارد و ماشین، گاز نمیخورد.

* خرابی سنسور پدال گاز و کلاچ:

سنسور پدال گاز و کلاچ، تأثير مستقیمی بر روی عملکرد گاز خوردن ماشین دارد و گاز خوردن اتومبیل درصورت معیوب شدن این سنسور، با مشکل رو به رو می شود.

علت گاز نخوردن ماشین روی CNG

مشکل گاز نخوردن در ماشین های دوگانه سوز نیز وجود دارد. گاز نخوردن ماشین روی CNG، مربوط به میکسر آن می باشد. به طوریکه شتاب و سرعت خودرو در حالت گاز سوز، بالاتر است. در صورت کاهش هوای ورودی باید از حالت بنزین سوز استفاده کنید که با مشکل گاز نخوردن ماشین، مواجه میشوید و باید آنرا بطور دستی تنظیم کنید.

علت گاز نخوردن ماشین در سرعت بالا

امکان گاز نخوردن ماشین، به غیر از سربالایی ها در سرعت های بالا نیز وجود دارد. پمپ بنزین خودرو نیز باعث گاز نخوردن ماشین می شود. گاهی اوقات عملکرد پمپ های برقی در ماشین های انژکتوری با مشکل مواجه میشود درحالیکه در خودروهای کاربراتوری، بخش هایی از موتور، ایراد پیدا میکند. از بخش های آسیب دیده موتورهای کاربراتوری می توان فیلتر سوخت، صفحه تکیه گاه پمپ، لوله برگشت و یا خروجی سوخت را نام برد.

راههای رفع مشکل گاز نخوردن ماشین

چک کردن و معاینه قطعات مذکور، تأثير بسیاری در گاز خوردن ماشین دارد. در صورت اختلال و خرابی یکی از این موارد، عملکرد خودرو با مشکل رو به رو میشود. استفاده از خودروهای بنزینی باکیفیت، مانع از گاز نخوردن خودرو میشود و بنزین سوپر موجب بهبود این عملکرد میشود. دقت کنید که نمیتوان به راحتی علت خرابی و گاز نخوردن اتومبیل را تشخیص داد و باید این ایرادات توسط کارشناس و متخصص خودرو شناسایی و برطرف شود. در ادامه با راه‌های جلوگیری از گاز نخوردن ماشین اشنا شوید:

- شما باید قطعاتی که باعث گاز نخوردن اتومبیل می شود را بطور دقیق، بررسی کنید.

- استفاده از بنزین استاندارد و مرغوب، تأثير بسیاری در گاز خوردن ماشین دارد.

- بهترین راهکار برای جلوگیری از گاز نخوردن ماشین، استفاده از بنزین سوپر می باشد.

علت گاز نخوردن ماشین در سرعت بالا,علت گاز نخوردن ماشین اتوماتیکگرفتگی و انسداد فیلتر هوا از علل گاز نخوردن خودرو می باشد

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 15
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
ویژه سرپوش