جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
۰۹:۰۵ - ۱۸ مهر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۷۰۰۸۸۱
سایر وسایل نقلیه

دوچرخه برقی ریوو (Reevo) معرفی شد + تصاویر

دوچرخه برقی ریوو,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,وسایل نقلیه
دوچرخه برقی ریوو با چرخ بدون محور معرفی شد.

استارتاپ Beno مستقر در سیاتل آمریکا دوچرخه برقی جدید و نوآورانه ای را با نام Reevo معرفی کرده است که از چرخ بدون توپی و موتور الکتریکی با قدرت ۷۵۰ وات بهره می برد.

طی سال های گذشته با موارد متعددی از دوچرخه برقي (ebike) روبرو شده ایم که طرح های ابتکاری برای جذب مشتری ارائه داده اند. در این مقاله می خواهیم با یکی از جدیدترین دوچرخه های الکتریکی آشنا شویم؛ این دوچرخه الکتریکی حدود ۷۵۰ وات قدرت و ۵۰۰ وات ساعت ظرفیت باتری بهمراه فهرستی طولانی از تجهیزات جالب و یک جفت چرخ بدون توپی (hubless) با ظاهری عجیب ارائه می دهد.

نام شرکت سازنده این دوچرخه، Beno و کوتاه شده جمله «be innovative» یا «نوآور باش» است. مسئولان این شرکت مستقر در سیاتل، حرف های جالبی درباره دوچرخه جدید می گویند. به طورمثال آنها می گویند که «پره های چرخ یا اسپوک از سال های خيلي دور وجود داشته اند» و «برخی عمر پره چرخ را حداقل ۴۰۰۰ سال می دانند». پره های چرخ یکی از موفقیت های کلیدی در اختراع چرخ بودند، چیزی که امکان دارد از آن شنیده باشید و خود به تنهایی نوآوری بسیار مفیدی به شمار می رود. پره های چرخ در عین وزن پائین و تقویت ساختار چرخ، کار فوق العاده ای انجام می دهند. آنها در برابر ضربات از هر جهت مقاوم هستند و اجازه می‌دهند اگر چرخ کمی دچار تغییر شکل شد، دوباره به شکل قبلی خود برگردد.

از سوی دیگر، چرخ های بدون توپی در این دوچرخه برقی اساساً یک هدف دارند: زیبا بنظر رسیدن. برای به ثمر رساندن پروژه دوچرخه برقی ریوو (Reevo)، تلاش های بسیار زیادی صورت گرفته است. Beno برای نهایی کردن طرح خود مجبور به حل کردن بعضی مشکلات در زمینه ی نصب کردن، ترمزگیری و هدایت چرخ های دوچرخه شد. این تیم همچنین مجبور شد سیستم های محرکه جدیدی را کشف کند تا نیرو را هم از پدال و هم از موتور الکتریکی به چرخ برساند.

از نزدیک به لاستیک های این دوچرخه الکتریکی دقت کنید. آنها بدون طوقه سنتی هستند و Beno مجبور شده است سوپاپ باد تایر را ازطریق دیواره لاستیکی Kenda وارد چرخ کند. درواقع هر دو پایه چرخ در جلو و عقب باید یک طرفه باشند، در غیر اینصورت فرد نمی تواند لاستیک ها را از دوچرخه جدا کند. ما هم علاقمندیم بدانیم روند تعویض لاستیک این دوچرخه چگونه است. چون نمی توان برای خارج کردن چرخ، فقط یک محور آنرا به سمت بیرون کشید.

دوچرخه برقی ریوو,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,وسایل نقلیه

بااین حال بنظر میرسد که مهندسان Beno تمام مشکلات را برطرف کرده و دوچرخه ای طراحی کرده اند که بدون پره چرخ کار می کند. ولی گاهی اوقات شرکت هاي بخاطر جلب توجه مردم، کارهای عجیبی انجام می‌دهند که شاید در عمل خیلی مناسب نباشد. این شرکت می گوید چرخ ها با وزن ۱۲۰ کیلوگرم آزمایش شده اند و در مقابل فشار مقاوم بودند. ولی آیا میتوان این دوچرخه را با هر نوع سرعت، مخصوصاً بدون سیستم تعلیق، از روی دست اندازها عبور داد؟ آیا این دوچرخه میتواند با اعتماد کامل یک فرد را به مدت یک سال هرروز سر کار برساند؟

در فیلمی که توسط وب سایت Indiegogo برای این دوچرخه الکتریکی بارگذاری شده، دوچرخه سواری با آن بسیار کند و نیازمند دقت زیاد است. لرزش جانبی چرخ در این فیلم دیده می شود و مشخص نیست که چه تدبیری برای رفع آن صورت گرفته خواهد شد. مطمئناً حتی هدایت دوچرخه نیز مقداری گشتاور روی طوقه ها ایجاد می کند. ما علاقه مندیم بدانیم که این چرخ های بدون پره چقدر در مقابل غلتش مقاومت دارند. به گفته ی تیم سازنده، ظرفیت پیمایش این دوچرخه برقی به طور متوسط حدود ۶۰ کیلومتر است که با توجه به اندازه باتری، بد بنظر نمی رسد. از جمله سایر مشکلات این دوچرخه میتوان به تک سرعته بودن اشاره کرد که برای بیشتر دوچرخه سواران، پارامتر مهمی در خرید است. از سوی دیگر، هنوز مشخص نیست که ترمزهای نصب شده روی لبه چرخ چه اندازه نسبت به ترمزهای معمولی کارایی دارند.

قطعاً نمی توان این دوچرخه برقي را به فقدان فناوری متهم کرد. تیم Beno درکنار فهرست طولانی از مشکلات مربوط به چرخ که باید آنرا برطرف کنند، امکانات بسیار زیادی نیز ارائه می دهند.

Beno قفل چرخ تعبیه شده در داخل قاب برای این دوچرخه عرضه می کند که دور از دسترس است و توسط حسگر اثر انگشت باز و قفل می شود. همچنین حسگرهای ضد سرقت و ردیابی GPS برای محافظت از این دوچرخه وجود دارد. در ضمن پایه دوچرخه جمع شدنی و مخفی وجود دارد که خيلي جالب بنظر می رسد. پایه نگهدارنده تلفن، گوشی هوشمند تلفن دوچرخه سوار را به داشبورد تبدیل می کند.

دوچرخه برقی ریوو,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,وسایل نقلیه

چراغ ها نیز بسیار جالب هستند. با توجه به این که طوقه داخلی این دوچرخه اساساً ثابت باقی می ماند و مجموعه تایر به دور آن می چرخد​​، Beno توانسته سیستم روشنایی خودکار ال ای دی را برای چراغ جلو، چراغ های ترمز و حتی نشانگر های عقب قرار دهد. نشانگرهای عقب با کم شدن نور محیط، بطور خودکار روشن می شوند.

قیمت اولیه اعلام شده توسط Beno برای این دوچرخه الکتریکی ۱، ۹۹۹ دلار است. چنین قیمتی برای یک ebike معمولی که در آن مجموعه ای از امکانات و تجهیزات ساده استفاده شده باشد، بسیار مناسب خواهد بود. حال اگر این قیمت برای تعداد زیادی از ایده های جالب و قطعات مدرن در یک دوچرخه برقي پیشرفته ارائه شود، واقعا مناسب است.

درباره ی قابل اعتماد بودن این شرکت نیز تردیدهای زيادي وجود دارد؛ آخرین بار استارتاپ سیکلوترون در سال ۲۰۱۶ دوچرخه ای بدون توپی برای جذب سرمایه در کیک استارتر معرفی کرد. این استارتاپ مبلغ ۲۰۰ دلار برای سرمایه گذاری روی پروژه ی خود دریافت کرد و مدتی بعد به طور کامل ناپدید شد و چیزی جز اظهارنظرهای بغض آلود در قسمت نظرات کیک استارتر باقی نگذاشت.

آیا Beno به نوعی با سیکلوترون ارتباط دارد؟ هیچ مدرکی برای این ادعا وجود ندارد. اما در صفحه Beno در Indiegogo نیز چیزهای زیادی برای آرامش خاطر علاقه مندان به چشم نمی خورد. هیچ کدام از اعضای تیم Beno، نام خانوادگی ندارند که بتوانیم آنها را به یک شخص واقعی پیوند دهیم؛ اگرچه مدیرعامل آن با نام Alec چند هفته پیش با شجاعت ویدیویی از خود در Reddit منتشر کرد تا از ایده های شرکتش دفاع کند.

دوچرخه برقی ریوو,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,وسایل نقلیه

اگر بخواهیم منصف باشیم، داشتن دفتر مرکزی در سیاتل لزوماً اعتبار خیلی زيادي ندارد بلکه یک آدرس تجاری ثبت شده در ساختمانی در پناهگاه مالیاتی معروف دلاور است. آن گونه که بیشتر علاقه مندان به دوچرخه سواری اشاره می کنند، حدود ۲۵۰ شرکت دیگر نیز آدرس مشابهی دارند. در حقیقت این روشی قانونی برای طفره رفتن از پرداخت مالیات به دولت است. به همین ترتیب، هیچ ایده واقعی درباره ساخت و نمونه سازی این دوچرخه در پنانگ مالزی وجود ندارد.

بنابراین می خواهیم بگوییم که شما در حال مشاهده محصولی جذاب، ولی احتمالاً غیر عملی هستید.با توجه به طراحی و فناوری های گران قیمت، بنظر میرسد که عرضه دوچرخه برقی توسط چنین شرکتی تا حدودی غیرواقعی باشد.

مطمئناً ما نمی خواهیم نتیجه ی تلاش های واقعی یک تیم جوان را بر باد دهیم و قطعا آنها زمان زيادي را برای تولید نمونه اولیه دوچرخه برقی ریوو صرف کرده اند.به هر حال این یک وسیله نقلیه ابتکاری است، حتی اگر سودمندی آن برای خریداران و دوچرخه سواران به خاطر نوآوری اصلی فدا شده باشد. اما می خواهیم بگوییم که Beno قطعاً می تواند کارهای بیشتری برای جلب اعتماد افراد در سطح جهان انجام دهد تا آنها بتوانند با اعتماد روی چنین محصولاتی سرمایه گذاری کنند. زیرا بسیار از اشخاص سرمایه های خود را روی شرکتی مشابه از دست داده اند و شاید حاضر نشوند دوباره به چنین اشتباهی دست بزنند.

ما مشتاقانه منتظریم ببینیم که سرانجام دوچرخه برقی ریوو چه خواهد شد و چگونه توسعه می یابد. در زمان نوشتن مقاله، دوچرخه برقي ریوو نزدیک به نیم میلیون دلار آمریکا سرمایه جذب کرده و هدف خود را برای جمع آوری کمک های مالی ۹ برابر کرده است.

  • 18
  • 9
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ویژه سرپوش