یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۱۲۰۰۰۲۳

چگونه عمر باتری لپ تاپ را افزایش دهیم؟

باتری لپ تاپ,نکات خرید باتری لپ تاپ,راه های افزایش عمر باتری لپ تاپطول عمر باتری لپ تاپ با چرخه شارژ و دشارژ آن ها رابطه مستقیم دارد
یکی از مهم ترین واساسی ترین بخش های لپ تاپ، باتری لپ تاپ می باشد. درواقع باتری برای روشن ماندن لپ تاپتان به آن نیرو و توان می دهد. در ادامه شما را با روش های افزایش عمر باتری لپ تاپ آشنا می کنیم.

باتری لپ تاپ

برای تامین انرژی موردنیاز لپ تاپ از باتری لپ تاپ استفاده می شود. درصورتی که تصمیم دارید باتری اصلی به صورت جداگانه خرید کنید، حتماً باید به ویژگیهای فنی باتری موردنیازتان توجه کنید. برای آگاهی از این اطلاعات باید برچسب پشت باتری را مطالعه کنید یا به وب سایت سازنده لپ تاپتان مراجعه کنید و نوع باتری مناسب را جستجو کنید.

انواع باتری لپ تاپ

باتری لپ تاپ انواع مختلفی دارد و به ۵ گروه تقسیم می شود که در ادامه عبارتست از:

۱- باتری لپ تاپ لیتیوم یون (Li- ion)

۲- باتری لپ تاپ نیکل کادمیوم (Ni- Cd)

۳- باتری لپ تاپ نیکل متال هیدرید (Ni- MH)

۴- باتری لپ تاپ لیتیوم پلیمری (li- pol)

۵- باتری لپ تاپ  هوشمند (Smart Battery)

دلیل شارژ نشدن باتری لپ تاپ,باتری لپ تاپ,در آوردن باتری لپ تاپهر باتری لپ تاپ باید حداکثر تا دو هفته بعد از شارژ مورد استفاده مجدد قرار گیرد

علت کاهش ظرفیت باتری لپ تاپ

باتری ها به علل مختلفی مثل دما، میزان استفاده از آن و طول عمر دچار کاهش ظرفیت می شوند. نکته ای که باید در این خصوص به آن توجه نمود اینست که تمامی باتری ها طول عمر مشخصی دارند. یعنی حتی اگر برای مدتی کوتاه هم از آنها استفاده نکنید امکان دارد گاهی وقت ها بعد از مدتی به خرید یک باتری جدید احتیاج داشته باشید. از موارد مهم دیگری که درمورد باتری لپ تاپ باید به آن توجه کنید اینست که اگر مدت زمان زیادی از لپ تاپ استفاده می کنید و میتوانید آنرا به برق متصل کنید برای جلوگیری از گرمای لپ تاپ که سبب میشود عمر باتری کاهش یابد بهتر است باتری را از لپ تاپتان خارج کنید.

نحوه استفاده از باتری لپ تاپ

نحوه استفاده ی صحیح از باتری لپ تاپ هم خصوصیت دیگریست که در  طول عمر آن تاثیرگذار است.چنانچه در یک روز چند مرتبه لپ تاپتان را به برق متصل و از برق خارج می کنید، باتری آن عمر کمتری خواهد داشت و در نتیجه ضعیف خواهد شد. ولی درصورتی که برای استفاده از لپ تاپ به جای باتری برای روشن ماندن لپ تاپتان از برق شهری استفاده کنید در افزایش عمر آن بسیار مؤثر است. وقتی که از باتری لپ تاپ به صورت مکرر استفاده میکنید، عمر باتری لپ تاپ حدودا دو تا چهار سال کاهش می دهد.

داغ شدن بیش از حد باتری لپ تاپ

یکی از مهمترین دلایل شارژ نشدن باتری لپ تاپ، داغ شدن باتری این وسیله است. زمانیکه احساس کردید باتری بیش از حد داغ شده است، بهتر است آنرا خاموش کنید. اگر ناگزیرید با لپ تاپتان ادامه ی کار خود را انجام دهید و باتری آن از نوع جداشدنی است، بهتر است باتری خود را بعد از خاموش کردن لپ تاپ به دقت از آن جدا کنید و بعد به ادامه کارحود بپردازید. این امر به خنک شدن باتری لپ تاپ تا حد متعددی کمک می کند.

افزایش عمر باتری لپ تاپ,شارژ نشدن باتری لپ تاپ,باتری لپ تاپباتری لپ تاپ مختلف، درجه بندی های خود را دارند

نکات خرید باتری لپ تاپ

درصورتی که متوجه شدید که پس از مدتی باتری لپ تاپ شما خراب شده و لپ تاپ شما را به اندازه کافی روشن نگه نمی دارد از این رو باید یک باتری جدید بخرید. بنابراین بهتر است در زمان خرید باتری لپ تاپ به نکات و راهنمای زیر توجه کنید  تا به  مشکل برنخورید:

در زمانیکه تصمیم دارید باتری لپ تاپ بخرید، باید خاطرجمع شوید باتری موردنظرتان با لپ تاپ سازگاراست، بعد موارد دیگر را بررسی کنید. بهتراست باتری بخرید که قدرت بیشتری دارد چون این عامل در  طول عمر باتری تأثير میگذارد.

۱. نوع باتری لپ تاپ:

 باتری لپ تاپ  از نوع استاندارد در انواع گوناگونی نظیر( nicad) نیکل کادمیوم،( nimh) نیکل هیدرید فلز و( li- ion) یون لیتیوم تولید می شود.

۲. تولیدکننده باتری لپ تاپ:

  بعضی از لپ تاپ ها صرفا از باتری های یک تولیدکننده خاص استفاده می کنند. بدین ترتیب پیش از خرید باتری لپ تاپ حتماً تحقیق کنید و همین طور مطمئن شوید که باتری مورد نظر شما در انحصار شرکت سازنده لپ تاپ نبوده و به صوت جداگانه می توان آنرا خریداری کرد.

۳. ظرفیت باتری لپ تاپ:

 یکی دیگر از موارد مهم در زمانیکه باتری لپ تاپ میخرید ظرفیت و یا قدرت باتری لپ تاپ است. درواقع ظرفیت باتری لپ تاپ میزان قدرتی است که این باتری میتواند تولید کند و اصولاً این عدد با واحد میلی آمپر ساعت( mAh) بیان می شود. هر چه باتری لپ تاپ قدرت ظرفیت بالاتری داشته باشد شما بیشتر میتواند لپ تاپتان را روشن نگه دارد. ظرفیت قوی ترین باتری ها معادل ۵۰۰۰ میلی آمپر ساعت است.

۴. تعداد سلول های باتری لپ تاپ:

در زمان خرید باتری لپ تاپ، تعداد سلول ها نیز اهمیت دارد به علت این که هرچقدر سلول های باتری بیشتر باشد سبب افزایش ظرفیت باتری نیز می شود، همینطور وزن آن سنگین تر خواهد شد. اغلب باتری ها در حالت استاندارد شش سلول دارند ولی در صورتیکه میخواهید لپ تاپتان را بدون شارژ کردن، بیشتر استفاده کنید، باید یک نسخه ۹ یا ۱۲ سلولی را انتخاب کنید. با‌این‌ وجود ، این  تعداد سلول برعواملی مانند میزان سنگینی و هزینه باتری جدید تأثیر گذار خواهد بود.

باتری لپ تاپ,نگهداری باتری لپ تاپ,نگهداری از باتری لپ تاپبا غیرفعال کردن بلوتوث و وای‌فای به ماندگاری عمر باتری لپ تاپ کمک خواهید کرد

۵. تنش باتری لپ تاپ:

از پارامترهای دیگری که درهنگام خرید باتری لپ تاپ باید به آن توجه کنید، تنش باتری نام دارد. بیش از ۹۰ درصد از لپ تاپ های موجود در بازار در ولتاژ ۷.۲ ولت تا ۱۴.۸ ولت عمل می کنند. بدین ترتیب باید باتری متناسب با ولتاژ لپ تاپ تهیه کنید. این اطلاعات بر روی باتری درج شده است. تفاوت های بسیار جزئی، چندان مهم نیست. به عنوان مثال ، اگر لپ تاپتان ۱۰.۸ ولت باشد و اگر باتری ۱۱.۱V  برای این مدل لپ تاپ بخرید، در عملکرد آن مشکلی بوجود نمی آید، ولی استفاده از باتری ۷.۲ ولت با یک لپ تاپ که در  ولتاژ استاندارد ۱۴.۸ کار می کند و یا برعکس، توصیه نمی شود.

۶. سیکل شارژ باتری لپ تاپ:

انواع باتری لپ تاپ نیز مثل دیگر وسایل تکنولوژی طول عمر مشخصی دارند.  درواقع هنگامی که یک باتری به خوبی کار می کند و دستگاه را روشن نگه میدارد و سپس خاموش میشود، را طول عمر باتری می نامند. به این اصطلاح سیکل شارژ باتری هم می گویند. سیکل شارژ باتری به معنای استفاده ۱۰۰ درصد از قدرت دستگاه است. یعنی چنانچه بعد از این که دستگاهتان کامل شارژ شد از ۱۰۰ درصد قدرت آن استفاده کنید می توان گفت که یک چرخه را پشت سر گذاشته اید. بنابراین وقتی برای باتری شما عدد x به عنوان تعداد سیکل شارژ باتری در نظر گرفته می شود، یعنی این باتری در طول طول عمر خود میتواند x بار تخلیه و بعد شارژ شود. درواقع زمانی که شما از باتری لپ تاپتان x  بار استفاده کنید، بعد ازآن مدت باتری از کار نمی افتد، بلکه دیگر مانند قبل شارژ و دشارژ نمیشود. یعنی بعد از x  بار تخلیه از حالت ایدئال و استاندارد خود باتری لپ تاپ خارج می شود.

۷. توان الکتریکی باتری لپ تاپ:

توان الکتریکی باتری لپ تاپ با واحد میلی آمپر سنجیده می شود و مقادیر متنوعی با توجه به نوع باتری و لپ تاپ دارد.

۸. بررسی تاریخ تولید باتری لپ تاپ:

در زمان حرید یک باتری لپ تاپ جدید باید حتما به تاریخ تولید آن توجه کنید یا از فروشنده درباره این موضوع سؤال نمایید. معمولاً باتری ها تا ۱۸ ماه بعد از تولید باید فروخته شده باشند. اگر عمر باتری بیش از این زمان بود بهتر است آن باتری را نخرید.

۹. ضمانت و خدمات پس از فروش باتری لپ تاپ:

یکی از نکات خرید باتری اینست که حتماً از بین انواع باتری لپ تاپ، آن باتری را بخرید که ضمانت معتبر دارد و قابل اطمینان است. در صورتیکه چند گزینه برای خرید باتری دارید، باتری هایی که ضمانت طولانی مدت تری دارند، برای خرید ارجحیت دارد. بدین ترتیب اگر پس از خرید باتری لپ تاپ با مشکلی روبرو شوید، میتوانید به آسانی آنرا تعویض نموده یا مرجوع کنید.

مشکل باتری لپ تاپ,باتری لپ تاپ,علت شارژ نشدن باتری لپ تاپباتری لپ تاپ در طول مدت استفاده مدام ضعیف و ضعیف تر می شود

کلا تشخیص کیفیت قطعات لپ تاپ کاری سخت است و نمی توان از روی ظاهر آن را تشخیص داد! چون که شما در جریان ساخت آن قطعه نبوده اید! بر خلاف آنچه فروشندگان در زمان خرید بعنوان کیفیت باتری بیان می کنند، اعتبار و سیاست های بازگشت مناسب تنها چیزی که میتواند کیفیت باتری لپ تاپ شما را معلوم کند.

نحوه ی شارژر اولیه باتری لپ تاپ

 بعد از خرید باتری جدید اگر برای شارژ اولیه باتری لپ تاپ دستورالعملی در دفترچه راهنمای محصول بود، به دقت مراحل پیشنهادی را دنبال کنید. در غیر اینصورت بهتر است باتری را به مدت ٢۴ساعت در شارژ بگذارید.

روش های افزایش عمر باتری لپ تاپ

در واقع عمر باتری لپ تاپ دغدغه ای بسیار مهم برای کاربران لپ تاپ است. در این مطلب آموزشی ما شما را با چند راه حل برای افزایش عمر باتری لپ تاپ آشنا می کنیم:

>> هرچند وقت یکبار عملیات Defragmentation را در سیستم انجام دهید:

روی دیسک سخت انجام مرتب سازی اطلاعات به شما کمک می کند تا بطور کارآمدتری اطلاعات را مرتب کرده و در نتیجه هارد دیسک تلاش کمتری برای دسترسی به اطلاعات خواهد کرد. هرچه درایو دیسک سخت زودتر اطلاعات را بخواند مقدار مصرف انرژی آن کم تر و بنابراین عمر باتری لپ تاپ شما بیشتر میشود.

>> از نرم افزار ها و ضد ویروس های مناسب و اورجینال استفاده کنید:

سعی کنید برای لپ تاپتان از ضد ویروسی مناسب و سبک استفاده کنید تا به میزان کمتری از پردازنده اشغال شود و سبب افت سرعت لپ تاپ نشود. بر روی لپ تاپ خود نرم افزارهای مناسب را نصب کنید تا میزان باتری لپ تاپ شما کاهش یابد. از نصب نرم افزارهایی که اطمینان ندارید نرم افزارند یا بد افزار بپرهیزید یا پیش از نصب آن نرم افزار را ویروس یابی کنید. سعی کنید از لایسنس ها و نرم افزار های اورجینال و اصل شرکت نرم افزاری استفاده کنید مخصوصا سیستم عامل که درصورت استفاده کردن از نسخه های کرک آن لپ تاپتان را با مشکل روبرو می کند و هر چند وقت یک بار مجبورید سیستم عاملتان را عوض کنید.

عمر باتری لپ تاپ,نحوه استفاده از باتری لپ تاپ,باتری لپ تاپکم کردن نور صفحه نمایش لپ تاپ باعث کاهش مصرف شارژ باتری می شود

>> فعال سازی حالت  Power Saving باتری لپ تاپ:

در اکثر لپ تاپها حالت Power Saving وجود دارد ،  که فعال کردن این قابلیت باتری لپ تاپ سبب میشود سیستم یکسری از تغییرات کوچک( کاهش شدت نور نمایشگر، کوتاه کردن مدت زمان قبل از به خواب رفتن و ...)  و اثرات مثبتی را بر عملکرد باتری بگذارد.

>> از Hibernate به جای Sleep یا Standby استفاده کنید:

در حالت (Stand By) یا( Sleep Mode)، درایو دیسک سخت و نمایشگر خاموش میشود و پردازنده کند می شود، ولی حافظه هم چنان فعال می ماند این مسأله سبب میشود میزان مصرف باتری لپ تاپ شما افزایش یابد. برای کاهش مصرف باتری، حالت Hibernation را انتخاب کنید. به علل اینکه کامپیوتر در این حالت،  وضعیت کنونی اش را ذخیره می کند و بطور کامل خودش را خاموش می کند و این عامل باعث میشود تا مصرف انرژی کاهش یابد  .

>> مواظب درایو لپ تاپ خود باشید:

سعی کنید از رایتر لپ تاپ خود کم تر استفاده کنید یا درصورت استفاده از سی دی ها و دی وی دی های خش دار استفاده نکنید؛ این امر سبب میشود لنز درایو خراب شود و آسیب ببیند. هنگامی که از دی وی دی یا سی دی رایتر استفاده می کنید حتماً لپ تاپ خود را به برق متصل کنید، تا رایترها جریان بسيار بالايي را از منبع تغذیه کشیده و اگر صرفا از باتری استفاده شود به آن آسیب می رساند، زیرا در این حالت سبب افرایش مصرف باتری لپ تاپ شما میشود. حتی در حالتی که باتری کاملاً شارژ نشده امکان دارد لپ تاپتان خاموش شده و دیسک نوری شما بسوزد. به همین علت اگر شارژ باتری در لپ تاپ های مدرن امروزی کم باشد، لپ تاپ بطور اتوماتیک درایو نوری را خاموش می کند.

>> نور نمایشگر خود را کمتر کنید:

برای این که میزان مصرف باتری لپ تاپ تقلیل یابد، در هر بار نور نمایشگر خود را کمتر کنید و نرم افزارهای در حال اجرا روی سیستم خود را ببندید و اتصالاتی که به آن نیازی ندارید مثل وای فای ، بلوتوث و… را غیرفعال کنید 

باتری لپ تاپ,نحوه استفاده از باتری لپ تاپ,مشکلات باتری لپ تاپبهتر است از تخلیه شدن کامل شارژ باتری لپ ‌تاپ اجتناب کنید

گردآوری: بخش دیجیتال سرپوش

  • 13
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
صابر کاظمی,فعالیت های ورزشی صابر کاظمی,صابر کاظمی و افراد پشت خط زن بیوگرافی صابر کاظمی بازیکن والیبال (+جدیدترین تصااویر)

تاریخ تولد:  ۳ دی ماه سال ۱۳۷۷

محل تولد: شهرستان آق قلای استان گلستان

قد ۲:  متر و ۵ سانتی متر 

وزن: ۸۷ کیلوگرم 

پست:پشت خط زن

ادامه
باران کوثری,فیلمهای باران کوثری,تصاویری از باران کوثری بیوگرافی باران کوثری بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

نام خانوادگی: کوثری

تاریخ تولد:۲۵ مهر ۱۳۶۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: دانش آموختهٔ رشته نمایش از هنرستان سوره

ملیت: ایرانی

ادامه
آتوسا,زندگی نامه آتوسا,آتوسا دختر کوروش بیوگرافی آتوسا دختر کوروش کبیر و مادر خشایارشا

زادروز:۵۵۰ (پیش از میلاد)

زادگاه:پاسارگاد

مرگ:۴۷۵ (پیش از میلاد)

محل مرگ:پارسه

آرامگاه:نقش رستم در کنار داریوش بزرگ

دودمان:هخامنشی

ادامه
امانوئل سویدنبرگ,تصاویر امانوئل سویدنبرگ,عکسهای امانوئل سویدنبرگ زندگینامه امانوئل سویدنبرگ فیلسوفی باهوش تر از انیشتین (+تصاویر)

زاده:۲۸ ژانویهٔ ۱۶۸۸

زادگاه:استکهلم،  امپراتوری سوئد

دوره:فلسفه قرن هجدهم

علایق اصلی:الهیات, علم, فلسفه

درگذشت:۲۹ مارس ۱۷۷۲ 

ادامه
آریا برزگر,بازیهای لیگ برتر آریا برزگر,بازی های تیم ملی آریا برزگر بیوگرافی آریا برزگر بازیکن فوتبال ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۸ مهر ۱۳۸۱   

زادگاه:شیراز

ملیت:ایرانی

پست:مهاجم

قد:۱٫۸۹ متر

ادامه
XXXXXXXXXXXX بیوگرافی آرمان درویش کارگردان و بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد:ملایر

حوزه فعالیت:کارگردانی و بازیگری

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
گابریل پین,گابریل پین مربی فوتبال ایتالیایی,بیوگرافی گابریل پین زندگینامه گابریل پین مربی فوتبال ایتالیایی (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژانویه ۱۹۶۲

زادگاه:ویتوریو ونتو، ایتالیا

ملیت:ایتالیایی

قد:۱.۷۴ m

پست:هافبک

ادامه
مسیح مهاجری,زندگینامه مسیح مهاجری,فعالیت های مسیح مهاجری زندگینامه مسیح مهاجری سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۳۲۶ 

زادگاه:تنکابن،  ایران

ملیت:ایرانی

پیشه:مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی

دین:اسلام

ادامه
شفیعی کدکنی,دکتر شفیعی کدکنی,محمد رضا شفیعی کدکنی زندگینامه شفیعی کدکنی شاعر معاصر ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۹ مهر ۱۳۱۸

زادگاه:کدکن،  نیشابور

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر،  استاد دانشگاه، پژوهشگر و نویسنده

دین:اسلام

ادامه
ویژه سرپوش