سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۰۹۷

آموزش ترفندهای گوناگون برای کاهش مصرف اینترنت

کاهش مصرف اینترنت,کاهش مصرف اینترنت حجمی,کاهش مصرف اینترنت برای اندرویدی‌هابرای کاهش مصرف اینترنت راهکارهای بسیاری ارائه شده است
امروزه با استفاده از اینترنت می توان بسیاری از اپلیکیشن های موبایل را اجرا کرد و به انجام برخی از کارهای بانکی پرداخت. با وجود به صرفه بودن وای فای، استفاده از اینترنت گوشی ضروری است؛ به این خاطر که همیشه قابل دسترس نیست.

کاهش مصرف اینترنت

استفاده از اینترنت موبایل، هزینه اضافی را برای شما به صورت مداوم دربر دارد و بسته های اینترنتی و یا دیتای گوشی موبایل شما بخاطر چهار برابر شدن ترافیک سایت های خارجی و بسیاری از برنامه های پیام رسان مانند تلگرام، بزودی تمام می شوند. با این که از نظر اقتصادی، بهره گیری از وای فای اینترنت یا شبکه وایرلس، بیشتر است ولی گاهی اوقات نمیتوان به راحتی آن دسترسی پیدا کرد، از این رو باید ناچارا از اینترنت گوشیتان استفاده کنید. برای کاهش مصرف اینترنت موبایل،  راهکارهایی به شرح زیر وجود دارد :

- خاموش کردن دیتای گوشی برای کاهش مصرف اینترنت:

خاموش کردن دیتا یا داده به عنوان ساده ترین و ابتدایی ترین کاری محسوب میشود که می توانید در مواقع عدم نیاز به اینترنت برای کاهش مصرف اینترنت گوشی خود، انجام دهید؛ زیرا با این که در ظاهر، استفاده ای از اینترنت گوشی خود ندارید ولی برنامه های موجود در پس زمینه ی گوشیتان، نت شما را مصرف و به روزرسانی می کنند. ضمنا این کار، مصرف باتری گوشی شما را کاهش می دهند.

- بهره گیری از مرورگر کم مصرف:

درصورت مصرف زیاد از مرورگر گوشی خود، بهتر است بر روی گوشیتان یک مرورگر اینترنت کم مصرف، نصب کنید تا باعث صرفه جویی در مصرف اینترنت شما شود. به عنوان نمونه ، مرورگر Brave Browser بخاطر عدم نمایش تبلیغات اضافی، کم مصرف است و یا ویدیو های اینترنتی را با استفاده از مرورگر opera میتوان فشرده سازی کرد تا مصرف نت شما در زمان تماشای بر خط ویدیو های اینترنتی کاهش یابد. از مرورگر های مختلف گوگل پلی استور می توان به UC Browser Mini و Flynx اشاره کرد که موجب صرفه جویی در مصرف نت گوشی میشود.

- محتوای حافظه نهان برای استفاده آفلاین:

ذخیره سازی محتوای اپ ها در حافظه ی نهان یا کش، ترفند دیگریست که می توان با استفاده از آن مصرف داده تلفن همراه را کاهش داد. مثلا اپلیکیشن Google Maps، قابلیت ذخیره سازی نقشه ها در گوشی را فراهم می کند تا در زمان آفلاین بودن، بتوانید از آنها بهره ببرید. همچنین اپلیکیشن Spotify امکان ذخیره سازی و گوش دادن به موزیک ها و پلی لیست ها را در گوشیتان بدون نیاز به آنلاین بودن فراهم میکند. همچنین با استفاده از YouTube میتوان ویدیوها را در زمان استفاده از وای فای ، ذخیره کرد تا در حالت آفلاین بتوانید آنها را ببینید. شما می توانید با بررسی اپ محبوبتان از قابلیت های ذخیره سازی آن در زمان استفاده از وای فای مطلع شوید.

- تعیین محدودیت مصرف داده:

شما میتوانید نظاره گر میزان مصرف داده ها باشید و یک محدودیت مشخص برای آن از طریق تنظیمات اندروید قرار دهید. در بخش Setting و Data Usage میتوانید ببینید که چه میزان از داده ی تلفن همراهتان در یک بازه زمانی مشخص، استفاده شده است و همچنین می توانید به صورت مجزا میزان مصرف هر اپ را ببینید.

شما میتوانید برای داده ها براساس حجم بسته ی اینترنتتان محدودیتی را تعيين کنید؛ یعنی اتصال اینترنت شما با مصرف حجم مشخصی از داده قطع شود. همچنین میتوانید در زمان مصرف اینترنت خود، یک محدودیت به صورت اخطار، با کشیدن خط خاکستری به بالا تعیین نمایید.

کاهش مصرف اینترنت تبلت و گوشی های آندروید,کاهش مصرف اینترنت برای اندرویدی‌ها,بروزر کاهش مصرف اینترنتتعیین محدودیت مصرف داده یکی از راه های کاهش مصرف اینترنت است

- فشرده سازی صفحات وب از راه مرورگر کروم:

درصورت استفاده از مرورگر کروم در گوشی خود، به بخش تنظیمات آن بروید و گزینهData saver را انتخاب  و فعال کنید؛ مرورگر کروم با فشرده سازی صفحات موردنظر وب، باعث کاهش حجم آنها میشود. بطور کلی، درصورت استفاده از مرورگر chrome، از فعال بودن قابلیت صرفه جویی داده در آن مطمئن شوید، یعنی گزینه Data saver باید روی حالت on باشد تا مصرف نت گوشی شما به یک سوم برسد. البته کروم با فشرده سازی صفحات وب باعث می شود که این صفحات با سرعت کمتری لود شوند.

- غیرفعال کردن دانلود خودکار برنامه واتساپ:

دو کار کلی برای صرفه جویی در مصرف اینترنت در واتساپ وجود دارد. نخستین راهکار، خاموش کردن دانلود خودکار تصاویر و ویدئوها میباشد و دیگری، تعیین کیفیت آپلود بر روی حالت Data Saver است.

بدین منظور، در برنامه ی واتساپ، گزینه Settings یا تنظیمات را از طریق سه نقطه بالا سمت راست انتخاب کنید. اینک به بخش فضای ذخیره سازی و دیتا یا Storage and Data  بروید.

در این بخش باید حالت No media را برای سه گزینه When using mobile data، When connected on Wi- Fi و When roaming  انتخاب کنید. در این صورت هیچ عکس و فیلمی به صورت خودکار در برنامه ی واتساپ، دانلود نمی شود و باید محتوای مورد نظر را انتخاب کنید تا دانلود شود.

گزینه ی Photo upload quality در پائین همین صفحه قرار دارد که پیش فرض، روی Auto یا حالت خودکار است. این گزینه را برای صرفه جویی در دیتا در حالت Data saver قرار دهید. با انجام این کار، دیتای کمتری از شما در هنگام آپلود کردن محتوا استفاده می شود. البته فراموش نکنید که این موضوع باعث کاهش کیفیت عکس های شما در زمان ارسال میشوند و به این ترتیب واتساپ، حجم دیتای کمتری را برای ارسال، مصرف می کند.

بروزر کاهش مصرف اینترنت,راههای کاهش مصرف اینترنت,طریقه کاهش مصرف اینترنت خونگییکی از راههای کاهش مصرف اینترنت، غیرفعال کردن دانلود خودکار برنامه‌ واتساپ میباشد

- کاهش مصرف اینترنت در تلگرام:

غیرفعال کردن دانلود خودکار تصاویر، فیلم ها، موزیک و تصاویر Gif، از بهترین راههای کاهش مصرف حجم اینترنت در تلگرام به شمار می رود. بنابراین فایل ها و مدیاها در زمان باز کردن چت خصوصی، گروه یا کانال های تلگرام، بطور خودکار دانلود نمی شوند و تنها موارد انتخابی شما، بارگذاری میشوند. به این ترتیب بخش Data and Storage را در منوی Setting انتخاب کنید، سپس حالت دانلود خودکار تصاویر، ویدیو و فایل های مختلف را در قسمت Automatic media download برای سه حالت اینترنت دیتا، وای فای و رومینگ، غیرفعال کنید.

- مدیریت مصرف حجم در زمان تماشای تلویزیون­های اینترنتی و آنلاین:

تلویزیون­های اینترنتی، حجم بیشتری از بسته های اینترنت همراه را در عین سرگرم گننده بودن، درصورت بالاتر رفتن کیفیت پخش مصرف می کنند. بنابراین در زمان تماشای آنلاین برای کم کردن مصرف اینترنت، از کاهش کیفیت ویدئوها از حالت HD به کیفیت  SD  استفاده کنید. مثلا یکی از پلتفرم های بزرگ پخش آنلاین فیلم و سریال در ایران، به نام تلویزیون اینترنتی لنز ایرانسل، این امکان را فراهم کرده تا در زمان تماشای فیلم ها و سریال ها اینترنت مصرفی تان را با تنظیم کیفیت پخش، کنترل کنید. برای انجام چنین کاری باید گزینه« کیفیت» را در زمان شروع شدن پخش ویدئو، انتخاب کنید و به دلخواه خود، سرعت های پائین تر( با واحد Kbps) را انتخاب کنید.

- حذف برنامه های پر مصرف گوشی:

بهترین کار برای کاهش مصرف دیتای گوشی، حذف اپ های پر مصرف از گوشی، یا کشف جایگزین برای آنها می باشد. به بیان دیگر، برنامه هایی با مصرف نت زیاد را جایگزین برنامه هایی کنید که مصرف نت کمتر دارند ولی دارای کارایی مشابهی می باشند.

- توقف حالت آپدیت خودکار:

درصورت فعالسازی حالت خودکار آپدیت اپلیکیشن ها، بدون اطلاع شما حجم زیادی از دیتا مصرف می شود و در برنامه پلی استور گوگل می توانید با چنین مسأله ای رو به رو شوید. برای این که چنین قابلیتی را غیر فعال کنید باید گزینه های به روزرسانی خودکار را در تنظیمات پلی استور و در بخش Auto- update apps، غیرفعال کنید. برای این که در بعضی از پیام رسان ها، مصرف اینترنت را کاهش دهید باید پس از نصب برنامه موردنظرتان، دانلود خودکار فایل ها و ویدئوها را در بخش تنظیمات، غیرفعال کنید.

طریقه کاهش مصرف اینترنت خونگی,کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام,طریقه کاهش مصرف اینترنتتوقف حالت آپدیت خودکار از دیگر راههای کاهش مصرف اینترنت میباشد

- استفاده کمتر از فیلترشکن:

قطعاً نسبت به مصرف زیاد نت توسط فیلترشکن، مطلع هستید. بدین ترتیب توصیه میشود که آن را به غیر از مواقع ضروری، خاموش کنید.

- کنترل مصرف نت در یوتیوب و توییتر:

راهکار هایی توسط بیشتر برنامه های کاربردی تلفن همراه به منظور کاهش مصرف نت، وجود دارد. گزینه های مختلفی در برنامه یوتیوب برای مصرف داده وجود دارد. بنابراین در قسمت منوی برنامه یوتیوب، گزینه Limit mobile data usage را در مسیر General فعال کنید. ضمنا قابلیت غیرفعال کردن پخش خودکار ویدیو ها برای شما فراهم شده است. برای غیرفعالسازی پخش خودکار ویدیو ها در منوی سمت چپ برنامه توییتر، به مسیر setting and privacy> Data usage بروید.

- غیرفعال کردن گزینه Smart Network یا Wi- Fi Assist:

در برخی از گوشی ها گزینه ی Smart Network با نام Switch to Mobile Date شناخته میشود که درصورت ضعیف یا ناپایدار شدن سیگنال، حین اتصال به وای فای ، بدون این که شما مطلع شوید باعث تغییر اتصال اینترنت به دیتای موبایل میشود و حجم زیادی از اینترنت دیتای شما را مصرف میکند. بنابراین برای پیشگیری از مصرف ناخواسته اینترنت دیتا باید این بخش را غیرفعال کنید. این گزینه با نام Wi- Fi Assist در iOS شناخته می شود که برای غیرفعال کردنش باید به منوی Cellular بروید.

- محدود کردن مصرف نت اینستاگرام برای کاهش مصرف اینترنت:

اینستاگرام از برنامه هایی به شمار میرود که روزانه حجم زیادی از دیتای گوشی همراهتان را مصرف میکند؛ به همین منظور برای کاهش مصرف آن باید چند مرحله ی ساده را انجام دهید. برای این که مصرف اینترنت اینستاگرامتان را مدیریت کنید باید در صفحه پروفایلتان به قسمت تنظیمات بروید و با انتخاب گزینه account بر روی cellular Data use در صفحه ی باز شده کلیک کنید، سپس گزینه use less data را غیر فعال کنید. این کار، در زمان اتصال به اینترنت باعث میشود که ویدیو ها به صورت خودکار، دانلود نشوند و مصرف داده گوشی شما کم شود.

,کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام,طریقه کاهش مصرف اینترنت,کاهش مصرف اینترنت حجمیمحدود کردن مصرف نت اینستاگرام یکی از راههای کاهش مصرف اینترنت میباشد

گردآوری: بخش دیجیتال سرپوش

  • 9
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش