جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲
۱۵:۱۴ - ۲۱ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۱۷۱۸
فناوری اطلاعات و ارتباطات

با میرا موراتی، مدیر ارشد فن آوری OpenAI آشنا شوید؛ یکی از تأثیرگذارترین افراد در دنیای هوش مصنوعی

میرا موراتی، یکی از ستارگان دنیای هوش مصنوعی و یکی از مهره های اصلی شرکت OpenAI، علایق و نگرش های جذابی دارد که می توانند الهام بخش باشند.

همه ما Open AI را با ChatGPT و Dall- E می شناسیم؛ اما احتمالاً ستاره اصلی این شرکت،« میرا موراتی»، مدیر ارشد فناوری آن است. در این مطلب می خواهیم شما را با ۶ حقیقت جذاب درباره موراتی آشنا کنیم.

موراتی متولد آلبانی و یکی از کارمندان سابق تسلا محسوب می شود که مسئولیت توسعه خودروی مدل ایکس تسلا را بر عهده داشت. او از سال ۲۰۱۸ به OpenAI پیوسته و با اعضای تیمش روی تقویت محصولات این شرکت تمرکز کرده است. درصورت موفقیت این محصولات، میلیاردها دلار نصیب OpenAI خواهد شد و محصولات این شرکت میتوانند پرسروصداترین محصولات سیلیکون ولی از زمان آیفون شوند.

حقایقی درباره میرا موراتی

در این مطلب قصد داریم بیشتر با موراتی آشنا شویم.

وی سابقه ای طولانی در تأثیرگذاری روی نحوه تعامل مردم با فن آوری های جدید دارد

تاریخ علاقه مندشدن موراتی به هوش مصنوعی به سال ۲۰۱۳ که در تسلا مشغول به کار شد، بازمی گردد. در آن زمان تسلا درحال انتشار نسخه های اولیه Autopilot، نرم افزار کمک راننده مجهز به هوش مصنوعی خود و همچنین کار روی ربات های مجهز به AI برای استفاده در کارخانه های خود بود. این فعالیت ها باعث شد موراتی به دنبال کاربردهای دیگر هوش مصنوعی در دنیای واقعی باشد.

موراتی در سال ۲۰۱۶ به لیپ موشن، شرکت نرم افزاری آمریکایی پیوست تا روی یک سیستم واقعیت افزوده برای جایگزینی آن با کیبورد کار کند. او به عنوان معاون بخش تولید و مهندسی، امیدوار بود انسان بتواند تعامل با کامپیوتر را به صورت شهودی به شکل بازی با یک توپ امکان پذیر کند؛ اما فوراً فهمید که فن آوری های مبتنی بر واقعیت افزوده هنوز برای عموم مردم قابل استفاده نیستید و تا دستیابی به چنین وضعیتی فاصله دارد.

به همین دلیل قدم بعدی را برداشت و به این نتیجه رسید که فناوری برای دستیابی به پیشرفت گسترده باید درزمینه ارائه راه حل ها برای حل چالش ها، مؤثر واقع شود. چنین تفکری در سال ۲۰۱۸ او را به سمت OpenAI و نظارت بر پروژه های ایجاد ChatGPT و Dall- E هدایت کرد.

او جزو نخستین موافقان آزمایش عمومی محصولات است

با اینکه گوگل بخش عمده ای از پژوهش های هوش مصنوعی خود را به صورت مخفیانه در آزمایشگاه انجام می دهد و از سوی دیگر توانایی های ارنی( Ernie)، چت بات هوش مصنوعی بایدو، برای کاربران خارج از چین هنوز تا حدود زیادی شناخته شده نیست، محصولات OpenAI به شکل گسترده ای در دسترس عموم مردم هستند.

موراتی دوست دارد محصولات این شرکت را به صورت عمومی آزمایش کند و در مورد موضوع این چنین گفته است:

« می توان محصولات را به صورت مخفیانه و بدون حضور کاربران نهایی آن ها آزمایش کرد؛ اما سؤال این است که آیا در چنین شرایطی در مسیر درستی هدایت می شویم؟»

او معتقد است ایجاد هوش عمومی مصنوعی در فضای محدود آزمایشگاه میتواند منجر به ایجاد شوک اجتماعی شود و حتی ممکن است پس از عرضه، مخرب تر گردد. آموزش مدل های زبانی OpenAI از طریق یادگیری تقویتی با بهره مندی از بازخورد انسان و یافتن روشی برای مشارکت دادن عموم مردم برای گفت وگو با AI برای رفع هرگونه چالش مرتبط با نحوه عملکرد هوش مصنوعی ، تأثیرگذارتر از سایر روش ها است.

او حامی قانون گذاری برای هوش مصنوعی است

افزایش سرعت استفاده از AI و بحث در مورد آن زمینه ساز ایجاد ترس در خصوص توانایی های این فناوری شده است؛ سیستم های هوش مصنوعی آخرالزمانی نگرانی هایی را به وجود آورده اند؛ اما نگرانی اصلی دست یافتن افراد شرور با اهداف مخرب به هوش مصنوعی مولد جهت اشاعه اطلاعات نادرست یا انجام اقدامات آسیب زننده به گروه خاصی از افراد است.

موراتی به موارد خاصی اشاره نکرده است، اما به صراحت گفته که حوزه هوش مصنوعی به قانون نیاز دارد و در گفت وگویی با برنامه تلویزیونی Daily Show در این مورد این چنین گفته است:

« در OpenAI چند فیلسوف و اخلاق شناس داریم؛ اما به نظرم واقعاً سؤالات اجتماعی بزرگی وجود دارند که نباید تنها فناوری شناسان در مورد آن ها اظهارنظر کنند.»

او در مصاحبه ای با مجله تایم بار دیگر در مورد این موضوع تأکید کرد و این چنین گفت:

« ما در این لحظه خاص احساس می کنیم روی نحوه شکل دهی جامعه توسط فناوری و پیامدهای آن کنترل داریم و هم فناوری ما را شکل می دهد و هم ما فناوری را شکل می دهیم. درضمن سؤالات زیادی در مورد تأثیر اجتماعی و همچنین سؤالات اخلاقی و فلسفی زیادی وجود دارند که باید تمام آن ها را در نظر بگیریم. برای پاسخ دهی به این سؤالات باید افراد مختلفی مثل فیلسوفان، دانشمندان اجتماعی، هنرمندان و صاحب نظران علوم انسانی مشارکت داشته باشند.»

وی روی نحوه تعامل انسان با هوش مصنوعی متمرکز شده است

به نظر میرسد علی رغم اعتماد موراتی به توانایی های OpenAI، نمی خواهد علاقه« سم آلتمن»، مدیرعامل این شرکت، برای کشف قابلیت های فناوری حساس هوش عمومی مصنوعی( AGI) را دنبال کند. هرچند آلتمن استعداد خبرسازی برای داستان های ترسناک علمی- تخیلی مرتبط با استفاده های مخرب از هوش عمومی مصنوعی را دارد، ولی موراتی بیشتر می خواهد روی نحوه تعامل عموم انسان ها با هوش مصنوعی متمرکز شود.

او دوست دارد برای مشخص کردن این موضوع که آیا کامپیوتر مانند انسان فکر می کند یا نه، در مورد turing test بازنگری کند. turing test روشی برای پرس وجو و بررسی در حیطه هوش مصنوعی است که برای مشخص کردن مسئله مذکور استفاده می شود. او تصمیم گرفته است طیف گسترده ای از وظایف شناختی را در turing test دخیل کند؛ اما درکل می خواهد انسان های زنده و واقعی سیستم های OpenAI را آموزش دهند.

او امیدوار است نسل بعدی GPT دردسرهای کمتری ایجاد کند

تعداد کاربران ماهانه فعال ChatGPT تنها دو ماه پس از راه اندازی آن به ۱۰۰ میلیون نفر رسید. طبق اطلاعات ارائه شده از سوی شرکت تحلیلی سیمیلار وب( Similarweb)، این چت بات هوش مصنوعی سریع ترین رشد در میان اپلیکیشن های مصرفی در تاریخ را داشته است( به عنوان مثال تعداد کاربران تیک تاک طی ۹ ماه و تعداد کاربران اینستاگرام طی ۲.۵ سال به این میزان رسیده است).

موراتی قبل از انتشار رسمی GPT 4، نسل جدید چت بات AI OpenAI، می دانست که این ابزار هوش مصنوعی بیشتر زیر ذره بین قرار می گیرد. به اعتقاد او هیجان کمتر، بهتر است.

موراتی به GPT 4 به چشم شانسی برای رشد فرصت ها برای عموم مردم نگاه می کرد. مثلاً می خواست به اساتید نشان دهد که هوش مصنوعی مولد بسیار فراتر از ابزاری است که تنها دانشجویان برای مقاله نویسی با آن تقلب کنند و ثابت کند که این ابزار AI می تواند برای نوشتن برنامه های درسی و کمک به آموزش دانشجویان با روش های جدید نیز استفاده شود. او در مورد این موضوع این چنین گفته است:

« با ChatGPT می توانید تعامل بی مرزی با هوش مصنوعی برقرار کنید و از آن برای آموزش موضوعات پیچیده براساس روش موردنظر کمک بگیرید. این ابزار میتواند یک معلم خصوصی شود.»

او به منابع مختلف فرهنگی علاقه دارد

مسئله یکی از فیلم های موردعلاقه موراتی، هوش مصنوعی مخربی است که همه را می کشد. او گفته فیلم ۲۰۰۱:A Space Odyssey با موسیقی و فضای تخیلی اش هنوز هم قوه تخیل او را تحریک می کند؛ مخصوصاً سکانس نفس گیر فرود شاتل فضایی با موسیقی دانوب آبی ساخته اشتراوس.

آهنگ پارانویید اندروید ساخته گروه موسیقی ریدیوهد و مجموعه شعر مرثیه های دوینو اثر راینر ماریا ریلکه، از دیگر عناصر فرهنگ الکترونیکی الهام بخش برای موراتی هستند. او در مورد پارانویید اندروید گفته است که این اثر تعالی بخش ترین موسیقی که شنیده ام، نیست؛ اما زیبا است و تفکر را تحریک می کند.

  • 10
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
حامد آهنگی بیوگرافی حامد آهنگی، کمدین پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۷ تیر ۱۳۵۸

محل تولد: بندر انزلی، گیلان

حرفه: استندآپ کمدین، بازیگر، مجری، کارگردان

آغاز فعالیت: ۱۳۸۱ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق

ادامه
جابر بن حجاج جابر بن حجاج یار با وفای امام حسین (ع)

محل تولد: کوفه

تاریخ شهادت: ظهر عاشورا 

محل شهادت: کربلا

طول عمر: حدود ۴۵ سال

دلیل شهرت: از یاران امام حسین (ع) 

ادامه
انوری زندگینامه انوری ابیوردی شاعر بزرگ قرن ششم

تاریخ تولد: اواخر قرن پنجم یا اوایل قرن ششم هجری قمری، ۱۱۲۶ میلادی

محل تولد: ابیورد، درگز

دوران زندگی: سلجوقیان

حرفه: شاعر، دانشمند، خوشنویس، موسیقی دان، ریاضی دان، ستاره شناس، فیلسوف

لقب: انوری ابیوردی، حجّة الحق

آثار: دیوان اشعار، البشارات فی شرح الاشارات

ادامه
مری بارا بیوگرافی مری بارا، مدیر اجرایی جنرال موتورز

تاریخ تولد: ۲۴ دسامبر ۱۹۶۱

محل تولد: رویال اوک، میشیگان

ملیت: آمریکایی

حرفه: مدیر عامل اجرایی شرکت جنرال موتورز 

آغاز فعالیت: از سال ۲۰۱۳

محل تحصیل: دانشگاه استنفورد

ادامه
ویژه سرپوش