یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
۰۸:۲۹ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۱۰۰۰۰۸
موبایل و تبلت

سقوط آزاد قیمت ها در بازار موبایل؛ قیمت آی فون ۱۲ مینی ۷ میلیون تومان کاهش یافت!

بازارموبایل,سقوط قیمت دربازارموبایل

مهم ترین وسلیه ارتباطی متأثر از افت قیمت دلار با کاهش قابل ملاحظه قیمت مواجه شد. قیمت گوشی های موبایل پرچم دار طی هفته اخیر روزانه با افت زیادی مواجه بوده اند. کارشناسان بازار معتقدند ادامه مسیر نزولی قیمت دلار و چشم انداز سیاسی روزهای پیشرو سبب شده است واردکنندگان موبایل با فروش سریع- به همراه تخفیف- دنبال واردات باشند.

موج جدید کاهش قیمت های ناشی از کاهش قیمت ارز بار دیگر بازار موبایل را تحت‌تأثیر قرار داده و طی چند روز اخیر برخی قیمت های این بازار به پایین ترین حد خود از ابتدای امسال تاکنون رسیده و فروشندگان پیش بینی می کنند قیمت ها باز هم کاهش بیشتری داشته باشد. به رغم آنکه عامل اصلی کاهش قیمت ها در بازار موبایل افت پیاپی قیمت ارز طی چند هفته اخیر بوده، اما کارشناسان بازار موبایل یک علت ديگر را هم عامل این افت قیمت می دانند و آن نیاز واردکنندگان به فروش اجناس فعلی و سفارش اقلام جدید با قیمت های تازه است تا به این ترتیب جلوی ادامه ضرر آن ها گرفته شود. نتیجه این تصمیم اما منجر به ریزش قیمت ها در بازار و افزایش کالا در پشت ویترین ها شده است.

به اعتقاد کارشناسان در ماه های گذشته به علت مشکلات مربوط به کرونا و تولید و از سوی دیگر، مشکلات واردات و خبر محدودیت واردات موبایل با ارزش بالای ۳۰۰ یورو، قیمت گوشی با افزایش نامتعارف در بخش عرضه به مصرف کننده مواجه بود، ولی اکنون و با توجه به اینکه قیمت موبایل به صورت مستقیم تحت‌تأثیر نرخ دلار قرار دارد و طبق شواهد در هفته های گذشته هم نرخ ارز افزایش نداشته و در این مدت واردکنندگان نیز با دلاری ارزان تر از ماه های گذشته، کالا وارد نموده اند ، موبایل هم شاهد کاهش قیمت بوده است.

سقوط آزاد قیمت ها

بسیاری از فروشندگان می گویند ریزش سریع قیمت ها با چنین سرعتی باعث تعجب بسیاری شده است. بیشترین تأثير از کاهش قیمت ها را گوشی های پرچمدار و گران قیمت تجربه نموده اند از جمله قیمت آی فون ۱۲ مینی در زمان ۱۰ روز گذشته بالغ بر ۷- ۶ میلیون تومان کاهش قیمت را تجربه کرده است.

آی فون پرو مکس با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت که تا دو هفته قبل بالای ۵۰ میلیون تومان قیمت خورده بود و هفته قبل به ۴۴ میلیون تومان رسیده بود حالا با قیمت ۳۹ میلیون تومان به فروش می رسد. نوت ۲۰ اولترا سامسونگ هم که تا دو هفته قبل نزدیک به ۵۰ میلیون تومان برچسب قیمت داشت حالا به ۳۰ میلیون تومان رسیده است. سامسونگ اس ۲۰ اولترا هم با سه میلیون کاهش در دو، سه هفته اخیر به ۲۸ میلیون تومان رسیده است. نوت ۹ پرو شیائومی ۱۲۸ گیگابایتی نیز که هفته پیش با قیمت ۸ میلیون تومان عرضه می شد حالا۶ میلیون و ۳۰ هزارتومان عرضه شده است و هوآوی میت ۳۰ پرو نیز ۱۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خرید و فروش می شود.

رضا خوش خرام از فعالان بازار موبایل درباره این کاهش قیمت در بازار می گوید:با سقوط قیمت دلار که ریزش زیادی را در چند روز اخیر شاهد هستیم تلفن همراه هم تحت‌تأثیر قرار گرفت. واردکنندگان و فروشندگان عمده این کالا در کشور شرایط بازار و افق پیش رو را کاهشی می بینند و پیش بینی می کنند در ادامه هم شاهد کاهش بیشتر باشیم. با توجه به این روند کاهشی تصمیم می گیرند کالایی را که در انبار دارند تبدیل به ریال کنند و با دلار با نرخ پایین تر مجددا وارد پروسه واردات بشوند که ضرری را که الان متوجه شان هست جبران کنند.

به گفته خوش خرام این نمونه از تصمیم باعث افت شدید قیمت ها به خصوص در بین پرچمداران شده است و روند قیمت ها بستگی به تقاضای بازار دارد

رئیس اتحادیه:فروشنده هم باید سود کند

رئیس اتحادیه صوتی و تصویری و تلفن همراه معتقد است که سود در بازار موبایل عمدتاً از آن واردکننده است و حالا زمان آن رسیده که فروشندگان هم سود کنند.

نماینده وزیر صمت در اصناف کشور و رئیس اتحادیه صوتی و تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی تهران معتقد است اگر واردکنندگان، فاکتورهای فروش خود به مغازه داران را بر مبنای نرخ روز دلار اصلاح کنند، مصرف کنندگان کاهش قیمت ها را احساس می کنند.

ابراهیم درستی خاطرنشان کرد:قیمت ها در این بازار وابسته به نرخ ارز است و اگر واردکنندگان با توجه به کاهش نرخ ارز فاکتورهای فروش خود به مغازه داران را اصلاح کنند، کاهش قیمت ها در بازار محسوس می شود.

درستی افزود:با روند کاهشی نرخ ارز، قیمت موبایل هم باید کاهش یابد و هر چه قیمت ارز به سمت ثبات و تعادل برود، آثار آن در بازار موبایل بیشتر مشخص می شود.

عضو هیأت رئیسه اتاق اصناف ایران تأکید کرد:واحدهای صنفی کالاها را بر مبنای نرخ خرید خود عرضه می کنند؛ اما بسیاری از واردکنندگان، هزینه موبایل ها را به صورت نقدی و پیش پرداخت از مغازه داران دریافت می کنند. اکنون که نرخ دلار کاهش یافته است، آنها باید قیمت محصولات را بر مبنای نرخ جدید و روز تحویل محاسبه کنند، تا مغازه دار بتواند قیمت گوشی را کاهش دهد.

نایب رئیس اول اتاق اصناف تهران خاطر نشان کرد :واردکنندگان هنگامی که نرخ دلار درحال افزایش بود، لحظه به لحظه، قیمت کالاهای خود را بالا می بردند؛ اکنون که روند برعکس شده است، آنها باید فاکتورهای خود را تغییر و نرخ را کاهش دهند. درستی خاطرنشان کرد :شرکت های واردکننده، روزهایی که کالاها را با دلار ۱۰ هزار تومانی وارد می کردند نیز آنها را با قیمت بالاتر می فروختند و همیشه سود بیشتر نصیب شرکت ها شده نه فروشندگان؛ بنابراین اکنون باید به گونه ای عمل کنند که مغازه داران و به دنبال آن مصرف کنندگان متضرر نشوند.

او در پایان خاطرنشان کرد:در بازار تا حدودی رکود حاکم است و بدون تغییر در فاکتورها، کاهش قیمت ها احتمالا چندان محسوس نباشد، اما اصلاح و کاهش قیمت توسط واردکنندگان بدون شک به نفع مصرف کنندگان تمام می شود.

زمان خرید گوشی یا صبر؟

به گفته رئیس اتحادیه دستگاه های مخابراتی تهران، با توجه به کاهش قیمت ارز و آینده نامعلوم این بازار، این روزها زمان خوبی برای خرید گوشی است.

محبی، رئیس اتحادیه دستگاه های مخابراتی تهران در گفت وگو با« ایسنا» با بیان اینکه با توجه به اینکه نرخ دلار کاهش یافته و بازار مقداری آرامش داشته، قیمت موبایل هم تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است ، افزود:اکنون هم فروشگاه ها با توجه به روند کاهشی دلار، قیمتشان را کاهشی کردند و هم شرکت های واردکننده سود بازرگانی شان را پایین آوردند و چون دو طرف درحال فروش هستند، قیمت ها شدیدا افت کرده، به طوریکه برای مثال قیمت یک گوشی ۱۱ میلیونی در ۱۰ روز گذشته، حدود سه میلیون تومان کاهش پیدا کرده است.

او در مورد استقبال مردم از خرید گوشی در این روزهای بازار گفت :درحال حاضر با این دید که قیمت دلار رو به کاهش است، خریدار کم شده، البته این احتمال هم وجود داردکه باز هم قیمت ها کاهش یابد اما این کاهش قطعی نیست و اگر دلار ثابت بماند، همین قیمت های فعلی بازار هم ممکن است افزایش یابد. به همین دلیل درحال حاضر زمان خوبی برای خرید گوشی است.پیش از این نیز انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی عنوان کرده بود طی ۶ ماه اخیر هیچ وقت قیمت موبایل تا این اندازه کاهش نداشته و با توجه به پیشی گرفتن عرضه از تقاضای موبایل و رقابت بین شرکت های واردکننده و البته کاهش نرخ ارز، قیمت موبایل کاهش یافته است، به طوریکه شاهد کاهش ۱۲ تا ۱۵ درصدی قیمت عمده موبایل ها و کاهش حتی ۲۰ درصدی قیمت، یعنی کاهش حدود ۱۲ میلیون تومانی موبایل های گران تر در بازار بودیم.

بازارموبایل,سقوط قیمت دربازارموبایل

  • 12
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
اون زمان که دلار هر روز میرفت بالا و مردم بیچاره بخاطر شاد مجبور به خرید بودن که خوب خوش خوشانتون بود و لحظه ای قیمتها رو میبردین بالا و ویترینها رو خالی میکردین میگفتین نیست که بره بالاتر مردمو زجر کش کردین چه دعواها و مشاجرات و خودکشی ها که سر همین گوشی ها نشد!!!! امیدوارم قیمتش به زمین بخوره
مشاهده کامنت های بیشتر
حامد حدادى,بیوگرافی حامد حدادى,عکس از حامد حدادى بیوگرافی حامد حدادى بسکتبالیست ایرانی + تصاویر

تولد: ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۶۴

زادگاه: اهواز

قد: ۲۱۸سانتی متر

ملیت: ایرانی

سمت: بسکتبالیست

ادامه
اردشیر بابکان,اردشیر بابکان جوان ترین پسر پاپک,درگذشت اردشیر بابکان زندگی نامه اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانیان

زادگاه: اصطخر، پارس

سلطنت: ۲۲۴ – ۲۴۲

جانشین: شاپور یکم

درگذشت: ۲۴۲ میلادی

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
امید عالیشاه,امید عالیشاه تراکتور سازی,امید عالیشاه به ذوب آهن بیوگرافی امید عالیشاه بازیکن فوتبال مارندرانی + تصاویر

محل تولد: ساری

متولد: ۲۰ دی ماه ۱۳۷۰

پست: هافبک- مهاجم سایه

ملیت: ایرانی

 قد: ۱۷۰ سانتیمتر

ادامه
تراویس کالانیک,زندگی نامه تراویس کالانیک,تصاویر تراویس کالانیک بیوگرافی تراویس کالانیک برنامه نویس مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۶ اوت ۱۹۷۶ 

زادگاه: لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

ییشه: از بنیانگذاران اوبر و رد سوش

شهرت: مدیرعامل اوبر

ادامه
دیبا زاهدی,عکس از دیبا زاهدی,بیوگرافی دیبا زاهدی بیوگرافی دیبا زاهدی بازیگر جوان سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۷ آذر ماه ۱۳۶۸ در تهران

پیشه: بازیگر

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته معماری

وضعیت تأهل: مجرد

ملیت: ایرانی

سالهای فعالیت: از سال ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
ادوارد اسنودن,محکومیت ادوارد اسنودن,بیوگرافی ادوارد اسنودن زندگینامه ادوارد اسنودن یکی از مشهوررترین هکرهای تاریخ

زاده: ۲۱ ژوئن ۱۹۸۳

زادگاه: ایلیزبت سیتی، کارولینای شمالی، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

سمت: مدیر سیستمهای رایانه ای و شبکه ای

دین: مسیحی

ادامه
وانگ جیانلین,سربازی وانگ جیانلین,عکس از وانگ جیانلین زندگینامه وانگ جیانلین تاجر و سیاست مدار چینی + تصاویر

زاده: ۲۴ اکتبر ۱۹۵۴

زادگاه: میانیانگ، سیچوآن

ملیت: چینی

تحصیلات: دانشگاه لیاولینگ

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
علی انصاریان,عکس علی انصاریان,زندگینامه علی انصاریان بیوگرافی علی انصاریان، برادر زاده روحانی معروف (+ تصاویر)

زاده: ۱۴ تیر ۱۳۵۶

زادگاه: تهران 

ملیت: ایرانی

پست: مدافع

پیشه: بازیکن فوتبال، هنرپیشه، مجری

ادامه
امیرعباس گلاب,بیوگرافی امیرعباس گلاب,آهنگ های امیرعباس گلاب بیوگرافی امیرعباس گلاب خواننده و آهنگ ساز ایرانی (+تصاویر)

تولد: ۲۴ آبان ۱۳۶۵

سبک: پاپ و راک

ساز: گیتار و پیانو

زمینهٔ فعالیت: خواننده و آهنگ ساز

سال های فعالیت: از ۸۶ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش