پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲
۲۰:۰۱ - ۲۸ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۱۹۸۰
کشاورزی، دامپروری و صنایع غذایی

گوشت قرمز ایران در عمان/ ایران به دنبال گوشت کنیایی و پاکستانی!

قیمت نان ۳۰۰ نانوایی سنگکی در تهران گران شد/ آرد یارانه‌ای نانوایی‌ها حذف شد؟

نان سنگک,گرانی نان سنگک در تهران
سهمیه آرد ۳۰۰ نانوایی سنگک در تهران از نوع یک به نوع دوم تغییر پیدا کرده است.

اخیرا شنیده شد که آرد یارانه‌ای نانوایی‌های تهران حذف شده است اما پیگیری‌های تسنیم نشان می‌دهد که آرد یارانه‌ای حدود ۳۰۰ نانوایی سنگک در تهران که همچنان آرد یارانه‌ای نوع یک دریافت می‌کردند، به نوع دوم تغییر پیدا کرده‌اند.

به این ترتیب پیش‌بینی می شود، این تغییر آرد یارانه‌ای از نوع اول به نوع دوم سبب شود تا قیمت نان ساده حدود ۳۰۰ نانوایی سنگک در تهران از ۲ هزار تومان به ۳ هزار تومان تغییر پیدا کند. البته همچنان این نانوایی‌ها آرد یارانه‌ای دریافت می‌کنند اما نرخ آرد یارانه‌ای نوع دوم کمی بالاتر از نرخ آرد نوع یک است.

لازم به ذکر است، تصمیم‌گیری در خصوص بحث‌های توزیع آرد و موارد مرتبط با قیمت‌گذاری در استان‌ها به کارگروه‌های آرد و نان استان‌ها واگذاری شده است و به نظر می‌رسد تصمیمی که در این خصوص اتخاذ شده نیز از سوی کارگروه آرد و نان استان تهران بوده است.

***

گوشت قرمز ایران در عمان/ ایران به دنبال گوشت کنیایی و پاکستانی!

بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت گوسفند زنده در کنیا فقط معادل یک دلار تمام می‌شود و گوشت کنیایی هم با قیمت‌ها فزاینده نصیب ایران می‌شود. ایرانیانی که گوشت قرمز تولیدی کشور خود را باید در سفره اعراب حاشیه خلیج فارس ببینند.

نان سنگک,گرانی نان سنگک در تهران

به گزارش تجارت نیوز، در حالی که میزان تولید دام زنده بیش از نیاز کشور است، اما قیمت آن و متعاقبش گوشت قرمز همچنان روند صعودی دارد. آن‌طور که فعالان بازار می‌گویند غالب گوشت قرمز ایرانی سر از کشورهای حاشیه خلیج فارس، ازجمله عمان درمی‌آورد و سهم ایرانیان به گوشت کنیایی و پاکستانی محدود شده است.

در حالی که طبق ادعای وزارت کشاورزی و فعالان بازار، میزان تولید دام و گوشت قرمز بیش از تقاضای موجود در بازار است، اما اکنون بازار ایران وابسته به واردات گوشت کنیایی و پاکستانی شده است.

این امر باعث شده تا به‌رغم فراوانی تولید، عرضه آن کم و قیمت گوشت برای مصرف‌کننده صعودی باشد. در این بین بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت گوسفند زنده در کنیا فقط معادل یک دلار تمام می‌شود و گوشت آن هم با قیمت‌ها فزاینده نصیب ایرانیان می‌شود.

ایرانیانی که گوشت تولیدی کشور خود را باید در سفره اعراب حاشیه خلیج فارس ببینند. چراکه شیوخ منطقه علاقه ویژه‌ای به گوشت ایرانی دارند.

علیرضا پیمان‌پاک، قائم‌مقام وزیر کشاورزی، در رابطه با تأمین گوشت مورد نیاز کشور اعلام کرده است: طی سه ماه اخیر ۲۳۰ هزار تن گوشت گرم گوسفند و گوساله وارد شده است.

ضمن آنکه دو محموله ۱۰ تنی گوشت گرم گوسفندی از کنیا وارد شده و برنامه‌ریزی شده تا یک روز در میان از این کشور واردات گوشت انجام شود. همچنین تا اواخر آبان ماه ۱۵۰ هزار راس گوساله پایه پرواری که دو تا شش ماه برای پرواربندی زمان نیاز دارند از پاکستان وارد می‌شود.

منصور پوریان، رئیس شورای تامین دام کشور درباره واردات دام پرواری از پاکستان گفت: قانون این کشور اجازه صادرات دام زنده را نمی‌دهد، اما به علت افزایش تولید دام در این کشور، برخی ایالات مجوز صادرات را دریافت کرده‌اند. از سوی دیگر، چون این کشور به لحاظ بهداشتی و ظرفیت کشتارگاه‌ها ضعیف است، مسئولان تصمیم گرفتند که به صورت پایه پروار گوساله وارد کنند.

گوشت کنیایی کیلویی چند؟

وی ادامه داد: پاکستان و کنیا جزو کشورهایی هستند که ارزان‌ترین دام سبک و سنگین را دارند. پرورش دام در این کشورها به صورت کاملا سنتی است و از مراتع و آب‌های روان استفاده می‌کنند. از سوی دیگر با توجه به سیستم سنتی مالی و تجاری کنیا به لحاظ محدودیت‌های مالی بین‌المللی که ایران با آن روبه‌روست یک تامین‌کننده مناسب برای ما محسوب می‌شود.

پوریان در رابطه با تأثیر واردات گوشت کنیایی و پاکستانی بر بازار توضیح داد: ۶۸ درصد مصرف گوشت قرمز بازار کشور مربوط به گوساله است. با توجه به واردات صورت‌گرفته و موعد کشتار و همزمانی با کشتار داخلی احتمالاً قیمت گوشت تا آبان ماه کاهشی شود.

از دولت انتظار می‌رود که فقط به فکر مصرف‌کننده نباشد. امروز شرکت‌های بسته‌بندی گوشت که مشتری اصلی کشتارگاه‌ها بودند گوشت خود را از واردات تامین می‌کنند، در هفته‌های اخیر فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین میوه و تره بار نیز به این گروه اضافه شدند.

او اضافه کرد: اگر دولت فکری برای این دوره زمانی نکند، ورشکستگی و تعطیلی بسیاری از دامداری‌های صنعتی امری حتمی است. متاسفانه دولت هیچ برنامه‌ریزی برای وضعیت بازار پس از آزادسازی قیمت‌ها نداشت. پس از آزادسازی، قیمت‌ها افزایش پیدا کرد. در حالی که قیمت گوشت یا دام وارداتی بسیار ارزان‌تر از تولید داخل است.

وی در رابطه با قیمت گوشت وارداتی تصریح کرد: قیمت یک گوسفند در کنیا معادل یک دلار و در ایران ۱۷۰ هزار تومان است. بره نر درجه یک نیز ۲۰۰ هزار تومان است. اما موضوع این است که برخی یک قیمت کاذب و روانی در بازار ایجاد کردند و قیمت گوسفند زنده را تا بیش از ۲۰۰ هزار تومان نیز رساندند.

این فعال صنفی در خصوص تامین بازار گوشت گوسفندی گفت: علاوه بر واردات گوشت گوسفند، کشتارگاه جلفا نیز روزانه گوسفندهای ارمنی را ذبح می‌کند. در حالی که میزان دام سبک کشور بیشتر از نیاز کشور است، اما مدیریت ضعیف بازار باعث شده که امروز گوشت گوسفندی به کیلویی ۴۰۰ هزار تومان برسد.

قیمت دام سبک با قیمت دام عراق تقریبا برابر شده و دیگر توجیه قاچاق ندارد. اما کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس همچنان خریدار بره و گوسفند ایرانی هستند. برای همین امروز کشتار گوسفند کمتر شده و کله پاچه در بازار کم شده است.

پویان درباره وضعیت دامداری‌ها یادآور شد: دولت باید صادرات دام و گوشت را آزاد کند. زیرا با این حجم واردات بازار به زودی اشباع خواهد شد. از طرفی با وجود اینکه اقتصاد روستایی و مناطق محروم ما به دامپروری وابسته است و نزدیک به پنج میلیون نفر در این حوزه به صورت مستقیم مشغول به کار هستند نمی‌توان با فرض ارزان‌تر بودن واردات این صنعت را از اقتصاد کشور حذف کرد. دولت قبل از آزادسازی قیمت‌ها فکری برای حل این معضل نکرده بود.

  • 19
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
جرمی دوکو بیوگرافی جرمی دوکو فوتبالیست تازه نفس

تاریخ تولد: ۲۷ می ۲۰۰۲

محل تولد: آنتورپ، بلژیک

حرفه: فوتبالیست

باشگاه کنونی: منچستر سیتی، تیم ملی بلژیک

پست: مهاجم

ادامه
صدیقه وسمقی بیوگرافی صدیقه وسمقی فعال سیاسی اجتماعی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۰

محل تولد: تهران

محل زندگی: ایران

حرفه: شاعر، نویسنده، مترجم، اسلام‌پژوه، حقوق‌دان، تحلیل‌گر مسائل سیاسی و اجتماعی، استاد دانشگاه

تحصیلات: دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی در دانشگاه تهران

آثار: «زن، فقه، اسلام» - «حتماً راهی هست» و …

ادامه
جوزف جان تامسون زندگینامه جوزف جان تامسون

تاریخ تولد: منچستر، منچستر بزرگ

محل تولد: ۳۰ اوت ۱۹۴۰

ملیت: بریتانایی

حرفه: فیزیکدان

شهرت: مدل تامسون، کشف الکترون و ایزوتوپ، پراکندگی تامسون، طیف‌سنجی جرمی، کار بر روی خواص الکتریکی گازها

محل تحصیل: دانشگاه منچستر، دانشگاه کمبریج

ادامه
احسان قائم مقامی بیوگرافی احسان قائم مقامی اولین استاد بزرگ شطرنج ایران

تاریخ تولد: ۲۰ مرداد ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عنوان: استاد شطرنج ایران

بهترین ریتنیگ: ۲۶۸۹

رنکینگ: ۳۸۷

ادامه
ویژه سرپوش