دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۳
۱۱:۰۵ - ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۱۰۶۶۰
تجارت و بازرگانی

صادرات کشور در ۱۰ ماهه امسال به ۴۰ و نیم میلیارد دلار رسید

بحران کسری تجاری ایران/ چین در رتبه اول تراز تجاری مثبت جهان

صادرات و واردات ایران,بحران کسری تجاری ایران

روزنامه جهان صنعت نوشت: در ۱۰ ماهه سال جاری، صادرات کشور (بدون احتساب نفت، تجارت چمدانی، برق و صادرات خدمات فنی – مهندسی) در ۱۰ ماهه امسال به عدد ۴۰‌ونیم میلیارد دلار رسیده است. گفتنی است در مجموع تجارت کشور حدود ۸/۹۴ میلیارد دلار بوده که با توجه به وضعیت صادرات و واردت، تراز تجاری منفی ۸/۱۳ میلیارد دلار است.

پیش از این وزارت اقتصاد، دلیل اصلی کسری تراز بازرگانی غیر‌نفتی کشور در سال جاری را افزایش قیمت جهانی کالاهای وارداتی اعلام کرده بود.

براساس اعلام محمد رضوانی‌فر، رییس کل گمرک، در ۱۰ ماهه سال جاری صادرات کشور (بدون احتساب نفت، تجارت چمدانی، برق و صادرات خدمات فنی- مهندسی) به عدد ۴۰‌ونیم میلیارد دلار رسیده است که از نظر وزن به ۱۱۳ میلیون تن رسیده است و رشد ۹/۴ درصدی را نشان می‌دهد. از نظر ارزش نیز صادرات غیرنفتی کشور نسبت به عدد ۴۵ میلیارد دلاری ۱۰ ماهه سال گذشته، کاهش ۱۱ درصدی در ارزش را به ثبت رسانده است. به گفته رضوانی‌فر، در این مدت ۹/۲۹ میلیارد دلار صادرات نفت رخ داده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش را از نظر ارزش به ثبت رسانده است.

رییس کل گمرک افزود: در ۱۰ ماهه سال جاری ۳/۵۴ میلیارد دلار واردات انجام شده است که نسبت به ۷/۴۸ میلیارد دلار سال گذشته، ۶/۱۱ درصد افزایش در ارزش واردات به کشور اتفاق افتاده است. وزن این واردات ۷/۳۲ میلیون تن بوده که افزایش وزنی ۶ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل به دنبال داشته است.

رضوانی‌فر در ادامه افزود: طلا، قطعات و لوازم خودرو و تلفن هوشمند، اقلام اصلی وارداتی در این مدت بوده است. واردات طلا با ۵/۲۴ تن به ارزش بیش از یک‌وشش‌دهم میلیارد دلار انجام شده است. در مورد گوشی تلفن همراه نیز بیش از ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار دستگاه تلفن در رویه تجاری و مسافری وارد کشور شده که ۵/۲ میلیارد دلار ارزش این واردات بوده است.

رییس کل گمرک درباره اقلام وارداتی گفت: در بین عمده کالاهای وارداتی که بیشترین کاهش ارزش را داشتند، برنج، گندم و جو نسبت به سال گذشته به ترتیب حدود ۴۴ درصد، ۳۶ درصد و ۱۱ درصد کاهش واردات را به ثبت رساندند. به گفته رضوانی‌فر، میزان ورود کالاهای اساسی در این مدت، رقمی بالغ بر ۲۱ میلیون تن به ارزش ۳/۱۶ دهم میلیارد دلار بوده است.

رییس کل گمرک افزود: آرایش مقاصد صادرات کشور در ۱۰ ماهه امسال تغییری نکرده و به ترتیب؛ چین با ۱۱‌ونیم میلیارد دلار، عراق با ۷/۷ میلیارد دلار، امارات متحده عربی با ۲/۵ میلیارد دلار، ترکیه با ۵/۳ میلیارد دلار و هند با ۸/۱ دهم میلیارد دلار، به ترتیب ۵ مقصد اصلی صادراتی کشور هستند. بزرگ‌ترین مبادی وارداتی کشور نیز امارات با ۱/۱۷ میلیارد دلار، چین با ۲/۱۵ میلیارد دلار، ترکیه با ۶ میلیارد دلار، آلمان با ۸/۱ میلیارد دلار و هند با ۶/۱ میلیارد دلار به ترتیب مبادی اصلی واردات کالا به کشور هستند.

رییس کل گمرک درباره کالاهای ترانزیت‌شده در کشور گفت: در ۱۰ ماهه سال جاری ۲/۱۴ میلیون میلیون تن کالا ترانزیت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۲۹ درصد افزایش ترانزیت اتفاق افتاده است. رضوانی‌فر گفت: درباره واردات خودرو نیز در ۱۰ ماهه سال جاری آنچه که به عنوان ترخیص قطعی در گمرکات کشور اتفاق افتاده، حدود ۵ هزار دستگاه خودروی سواری به ارزش بیش از ۱۰۱ میلیون دلار است.

این در حالی است که به گفته یک عضو هیات نمایندگان اتاق‌های بازرگانی، واردات و صادرات غیرقانونی در حالی انجام می‌شود که آمار عملکرد آنها هیچ‌جا ثبت نمی‌شود و این امر سبب می‌شود ترازی که برای تجارت کشور اعلام می‌شود واقعی نباشد.

چین رتبه اول تراز تجاری مثبت جهان

در این میان، پایگاه Statista آماری از تراز تجاری چین در بازه زمانی ۱۰ ساله اخیر منتشر کرد. واردات چین در سال ۲۰۲۳ تقریبا ۵۶/۲ تریلیون دلار و صادرات آن حدود ۳۸/۳ تریلیون دلار بود. مازاد تجاری کالای چین در سال ۲۰۲۳ بالغ بر ۲/۸۲۳ میلیارد دلار بود. تراز تجاری ارزش کالا‌های صادراتی منهای ارزش کالا‌های وارداتی است. تراز مثبت نشان‌دهنده مازاد تجاری است.

چین در رتبه اول تراز مثبت تجاری جهان قرار دارد. در نقطه مقابل، آمریکا در رده اول تراز منفی تجاری است. با استناد به دفتر نماینده تجاری ایالات متحده آمریکا (ustr)، آمریکا بزرگ‌ترین واردکننده کالا در جهان است. این واردات در سال ۲۰۲۲ میلادی به ۲/۳ تریلیون دلار رسید. میزان صادرات این کشور نیز ۱/۲ تریلیون دلار بود که نشان‌دهنده تراز تجاری منفی این کشور است.

  • 15
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش