سه شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳
۱۴:۱۹ - ۱۶ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۰۹۱۰
تجارت و بازرگانی

جت اسکی و چوب هاکی در شمار کالاهای وارداتی حمایت از تولید داخل!  

واردات جت اسکی ,واردات چوب هاکی,محصولات وارداتی

روزنامه توسعه ایرانی نوشت: از ابتدای سال، فعالان اقتصادی از بروز اشکال در ثبت سفارش واردات در سامانه جامع تجارت و اینکه ثبت سفارشی انجام نمی‌گیرد، خبر دادند. این اتفاق از آن جایی مورد توجه قرار گرفت که اکثر محصولات وارداتی، مواد اولیه تولید هستند و شعار سال با محوریت «جهش تولید» است.

۴ خرداد ۱۴۰۳، بر اساس اطلاعیه سامانه جامع تجارت، ثبت سفارش جدید برای واحدهای بازرگانی که مجوز واردات آن ها توسط وزارت صمت صادر می‌شود، متوقف شد. اما تنها پس از ۲۴ ساعت، این اطلاعیه از سامانه جامع تجارت حذف شد. در آخرین اطلاعیه سامانه جامع تجارت و بر اساس مصوبات جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ ثبت سفارش جدید صرفا برای واحدهای تولیدی وزارت صنعت، معدن و تجارت که برنامه تولید سال ۱۴۰۳ خود را در بخش تجارت داخلی ثبت کرده باشند و این برنامه به تایید سازمان صمت استان و دفتر تخصصی مربوطه رسیده باشد، امکان‌پذیر خواهد بود.

جت اسکی و چوب ماهیگیری، در اولویت واردات!

طبق آخرین اطلاعیه سامانه، امکان اخذ ثبت سفارش جدید برای واحدهای بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت همچون گذشته برقرار است؛ اما اولویت اول با ۷۵۰ کد تعرفه‌ای است که در تامین کالاهای مورد نیاز کشور از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. با این حال در این لیست ۷۵۰ قلمی، کالاهایی دیده می‌شود که مشخصا هیچ ارتباطی به نیازهای مصرفی و تولیدی کشور ندارند.

پژمان موسوی، فعال رسانه، درباره این لیست در فضای مجازی نوشت: «در لیست، چند کالا به چشم می‌خورد که در این اوضاع مملکت و در این وضعیت، آزاد بودنِ وارداتِ آن‌ها، بسیار جالب توجه و البته عجیب است.» او به چند مورد از این کالاها از قبیل جت اسکی، چوب هاکی، تخته برف‌سواری، چوب ماهیگیری و چوب دستی اسکی اشاره کرده و یادآور شد: « باید بررسی کرد و دید این کالا‌ها که عموما تیراژِ گسترده‌ای ندارند را چه کسی و چرا و بر اساس کدام نیاز وارد می‌کند؟ 

مرتضی کوهنورد در گفت‌وگو با «توسعه ایرانی»: محدود شدن ثبت سفارش به بهانه منفی بودن تراز تجاری است؛ اما توجه ندارند که اکثر کالاهای وارداتی ما، مواد اولیه تولید هستند و با این محدودیت، تولید نیز کاهش پیدا می‌کند که خود صادرات را تحت تاثیر قرار می‌دهد و تراز تجاری باز هم منفی می‌ماند

پشت‌پرده‌اش کیست و به کجا وصل است که در این آشفته‌بازار، می‌تواند چنین کالاهایی را آزادانه وارد کند؟»

لازم به ذکر است وزارت صمت ۱۴ خردادماه و در یک تصمیم یک شبه دیگر، تعداد اقلام این لیست را به ۳۷۷۴ کالا تغییر داد. اما باید پرسید این منطق وارداتی ناشی از چیست؟

مصوبه جدید تصمیمی ناپخته درباره ثبت سفارش‌هاست

رئیس اتاق بازرگانی تهران با انتشار متنی در فضای مجازی به مصوبه جدید مربوط به ثبت سفارش‌ها ایراد وارد دانست و آن را برآمده از تصمیم ناپخته عنوان کرد.

به گزارش ایلنا، محمود نجفی‌عرب، افزود: «جهت اطلاع همگی اینکه در همین روزهای پرسروصدای انتخابات، مصوبه‌ای جدید موجب اخلال جدی در ثبت سفارش‌ها شده است. طی نامه‌ای به وزیر صنعت موضوع را به اطلاع ایشان رسانده و امیدواریم که گشایشی صورت گیرد ولی واقعیت اقتصاد ملی همین‌هاست. اینکه برخلاف اصول قانونی و بدون مشورت با بخش خصوصی، ناگهان تصمیمی ناپخته در مورد ثبت سفارش‌ها گرفته می‌شود که جامعه اقتصادی را گرفتار می‌کند. مسئله اقتصاد ایران همین‌ نوع رفتارهاست. نمونه دیگر هم همان تعطیلات آخر هفته است که از یک بحث تخصصی به موضوعی پیچیده تبدیل شد و عاقبتش هم نامعلوم ماند.»

امروز واردات کاهش پیدا می‌کند و متعاقب آن صادرات

نایب‌رئیس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با «توسعه ایرانی» اعلام کرد که حتی پس از حذف اطلاعیه از سامانه جامع تجارت، کماکان مشکل‌ ثبت سفارش وجود دارد و ثبت سفارشی در حال حاضر انجام نمی‌شود و تا زمانی که ابلاغ جدیدی نشود، باید منتظر ماند.

مرتضی کوهنورد با تاکید بر اینکه برای این روند هیچ استدلالی را نمی‌توان قبول کرد، اظهار کرد: دلیل بخش دولتی برای جلوگیری از سفارش‌ها، منفی بودن تراز تجاری است. در واقع استدلال می‌کنند که با این کار جلوی واردات به صورت غیرمستقیم گرفته می‌شود.

او تصریح کرد: این استدلال درست نیست زیرا از آنجا که بخش قابل‌توجهی از واردات، مواد اولیه تولید ماشین‌آلات خط تولید است؛ اگر واردات محدود شود، تولید محدود می‌شود و با محدودیت تولید، صادراتی رخ نمی‌دهد.

این عضو اتاق بازرگانی با بیان اینکه با ایجاد محدودیت، امروز واردات کاهش پیدا می‌کند و متعاقب آن  به زودی صادرات کاهش می‌یابد و باز تراز تجاری ما منفی خواهد ماند، همچنین گفت: وقتی موجودی مواد اولیه تولید یک محصول در کشور کم شود، عرضه آن محصول نسبت به تقاضا کاهش پیدا می‌کند و این باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود که خود یک تورم مضاعف به‌وجود می‌آورد.

ترکیب وارداتی ۷۵۰قلم کالا صحیح نیست

کوهنورد با اشاره به اینکه با پیگیری تشکل‌های مختلف و اتاق بازرگانی، اطلاعیه از سامانه برداشته شد و شاهد معرفی ۷۵۰ قلم کالا برای واردات بودیم، درباره ترکیب کالاهای معرفی شده، اظهار کرد: این روند و ترکیب وارداتی، صحیح نیست اما استدلال بخش دولتی این است که این اقلام، اقلامی هستند که تولیدکنندگان سابقا آنها را وارد نمی‌کردند و بنابراین این اقلام را بازرگانان می‌توانند وارد کنند.

محمدرضا مودودی در گفت‌وگو با «توسعه ایرانی»: واردات برخی کالاها را به بهانه حمایت از تولید داخل ممنوع می‌کنند که نتیجه این سیاست را در صنعت خودرو دیدیم. ممنوعیت واردات به بهانه حمایت از خودروی ملی نه‌تنها باعث بهبود کیفیت و قیمت و رقابت‌پذیری محصولات خودرویی نشد، بلکه نتوانستند زیان انباشته واحد‌های تولیدی خودرو را جبران کنند

او با تصریح بر اینکه ظاهر استدلال بخش دولتی منطقی است اما باید به ماهیت آن توجه کرد، گفت: اگر تولیدکنندگان به صورت مستمر و ادامه‌دار اقلامی را وارد می‌کنند، به این دلیل است که بخش قابل توجهی از آن مواد اولیه تولید بوده است.

نایب‌رئیس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از واردات شرکت‌های بازرگانی، مواد اولیه و انواع مواد شیمیایی برای صنایع مختلف است، افزود: واردات مواد اولیه جدا از اینکه نیاز تولیدکنندگان داخل را تامین می‌کند، یک امتیاز دیگر دارد و آن این است که بار تامین سرمایه و نقدینگی را از دوش دولت برمی‌دارد.

کوهنورد با عنوان اینکه واردکننده است که سرمایه‌گذار است و مواد مورد نیاز تولید را تامین می‌کند، تاکید کرد: با رویه اخیر تولید با مشکل مواجه خواهد شد و امیدواریم که با مکاتبات انجام شده، واردات مواد اولیه انجام شود.

او در پایان با اشاره به اینکه اقلام غیرضروری چون چوب ماهیگیری در لیست کالاهای وارداتی است، بیان کرد: این کالاها را هم در کشور نیاز داریم و حتی تولید داخل نداریم. اما باید توجه کرد سهم این کالاها در ارزش کالاهای وارداتی، حجم بسیار ناچیزی است.

محدودیت به بهانه حمایت از تولید داخل

سرپرست پیشین سازمان توسعه تجارت، نیز درباره محدودیت ثبت سفارش به «توسعه ایرانی» گفت: محدود شدن ثبت سفارش به بهانه مدیریت منابع ارزی است. دستگاه‌های اجرایی، بر اساس سیاست‌های ارزی بانک مرکزی و میزان ذخایر موجود، نیازهای خود را اعلام می‌کنند و در اولویت واردات قرار می‌گیرند.

محمدرضا مودودی، درباره حذف کالاهای ضروری از لیست واردات اظهار کرد: بهانه حذف این کالاها این است که برخی شرکت‌های داخلی مدعی‌اند که توان تولید داخل این محصولات را دارند و دولت هم به بهانه حمایت از این شرکت‌ها، اجازه واردات نمی‌دهد.

این کارشناس تجاری با اشاره به اینکه واردات برخی کالاها را به بهانه حمایت از تولید داخل ممنوع می‌کنند، ادامه داد: نتیجه این سیاست را در صنعت خودرو دیدیم. اساسا هدف سیاست‌گذار این بود که با ممنوعیت واردات خودرو، از خودروی ملی حمایت شود اما تبعات آن را دیدیم که باعث بهبود کیفیت و قیمت و رقابت‌پذیری محصولات خودرویی نشد و همچنین نتوانستند زیان انباشته واحد‌های تولیدی خودرو را جبران کنند.

مودودی با تاکید بر اینکه در واردات تمام کالاها چنین منطقی حکمفرما است، درباره واردات کالاهای لوکس بیان کرد: بعضی از محصولات لوکس، شاید مورد نیاز باشند اما نحوه تخصیص ارز و نوع ارز تخصیصی نیز مهم است. همچنین از آنجا که این محصولات مدعی تولید نمونه مشابه در داخل کشور نداشته، به برخی از آنها اجازه ثبت سفارش داده می‌شود.

  • 14
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش