پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۲۰۰۹۳

کپی تریدینگ چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

کپی تریدینگ,کپی تریدینگ چیستکپی تریدینگ یکی از مفاهیم رایج در دنیای ارز دیجیتال است
صرافی ها و پلتفرم های مختلفی، کپی تریدینگ را ارائه کرده اند. معامله گران با استفاده از کپی تریدینگ می توانند اقدام به کپی عملکرد معاملاتی سایر فعالان بازار کریپتوکارنسی، به خصوص تریدرهای حرفه ای کنند و احتمال کسب سود از معاملاتشان را افزایش دهند. در این مطلب از سرپوش با درباره انواع و اهداف کپی تریدینگ توضیح داده شده است.

کپی تریدینگ

کاربر در کپی تریدینگ یا معاملات رونویس، پس از انتخاب یک تریدر حرفه ای، دقیقاً کار تریدر را انجام می دهد. کاربران در برخی از پلتفرم ها، پروفایل تریدرهای حرفه ای را بررسی میکنند؛ سپس شخص مورد نظرشان را انتخاب می کنند، بعد از آن میتوانند روش خودکار Copy Trading را انتخاب کنند( سرویس کپی کردن معاملات به صورت اتوماتیک).

با توجه به تسلط یک تریدر حرفه ای بر انواع تحلیل ها، او قصد کسب سود و یا جلوگیری از ضرر احتمالی و به حداقل رساندن ضرر را دارد، پس یکی از روشهای مناسب برای کاربر مبتدی، Copy Trading می باشد. علت محبوبیت روش Copy Trading در بین افراد مبتدی اینست که میتوانند ، ضررهای ترید را به غیر از کسب تجربه در ابتدای راه کاهش دهند.

اهداف کپی تریدینگدر سیستم‌های کپی تریدینگ معاملات و خرید و فروش‌های شما خودکار شکل می‌گیرد

سوشال تریدینگ

تریدرها در سوشال تریدینگ، تحلیل ها و استراتژی هایشان را با دیگران به اشتراک می گذارند و سایر کاربران این استراتژی ها را بررسی می کنند و سپس اقدام به معامله می کنند. به نوعی از سوشال تریدینگ که عین معاملات تریدر دیگری را در آن کپی می کنیم؛ کپی تریدینگ میگویند.

اهداف کپی تریدینگ

هدف کپی ترید، کشف سرمایه گذاران با سابقه ایست که قصد تقلید از آن ها را دارید. معامله گران با استفاده از فرآیند کپی تریدینگ می توانند استراتژی های سایر معامله گران موفق را زیر نظر بگیرند. مانند هر سیستم معاملاتی که معامله گر از آن بهره می گیرد، بهتر است که معامله گران قبل از تصمیم گیری برای ریسک سرمایه واقعی، از سرمایه گذاری با تجربه پیروی کنند.

* کپی تریدینگ برای معامله کنندگانی مفید است که فرصت ندارند بازارها را پیگیری کنند.

* تمرکز معاملات کپی بر معاملات کوتاه مدت، به خصوص معاملات روزانه و معاملات سوئینگ میباشد اما استراتژی های مختلفی برای ایجاد درامد، کاربرد دارند.

نحوه کارکرد کپی تریدینگاستراتژی کپی تریدینگ به دودسته خودکار و دستی تقسیم‌بندی می‌شود

* معاملات بر مواردی متمرکز است که از آن ها می توان به دارایی های بازار فارکس و ارزهای رمزنگاری شده و همین طور دیگر بازارهای پیچیده یا ناپایدار اشاره کرد.

* با توجه به اینکه کپی تریدینگ دارای پتانسیل سودآوری میباشد ، شامل خطراتی است که معامله گران باید بدانند که نتایج موفق گذشته، تضمینی برای بازدهی خوب در آينده نمی باشد.

انواع کپی تریدینگ

استراتژی های Copy Trading متشکل از دو دسته خودکار و دستی به شرح زیر می باشند:

> خودکار:

شما در این حالت با قرار دادن کارتان در حالت اتوپایلوت یا خودران، نیازی نیست که کار خاص دیگری را انجام دهید. انجام کل این فرایند به صورت خودکار می باشد.

> دستی:

شما در این روش باید خودتان به صورت دستی، سیگنال ها را وارد کنید و هیچ چیز به صورت خودکار انجام نمی شود. همچنین مجوز متوقف کردن سرمایه گذاری را در هر مرحله دارید.‎

کاربرد پلتفرم های کپی تریدینگ

هر پلتفرم کپی تریدینگ دارای ویژگی های خاصی است. امروزه پلتفرم های کپی تریدینگ، مجموعه وسیعی از عملکردها را به شرح زیر دارند:

- پلتفرم های کپی تریدینگ، قابلیت جستجوی یک تریدر مناسب و تنظیم مدیریت ریسک را دارند.

- پلتفرم های کپی تریدینگ، مجموعه ای از توابع را برای ارتباط و تعامل در داخل شبکه دارند.

- پلتفرم های کپی تریدینگ می توانند نتایج معاملات معامله گران را تجزیه و تحلیل کنند.

- پلتفرم های کپی تریدینگ، در هر لحظه موجب توقف کپی تریدینگ میشوند

- پلتفرم های کپی تریدینگ، حداکثر سطح ریسک برای هر سرمایه گذاری را تنظیم می کنند.

- پلتفرم های کپی تریدینگ، این قابلیت را دارند که با استفاده از استراتژی ها و ابزارهای معاملاتی مختلف، سهام را بین ده ها معامله گر توزیع کنند.

نحوه کارکرد کپی تریدینگ

بیشتر از این که استراتژی کپی تریدینگ، وابسته به اطلاعات و روش های عرضه شده توسط تریدرها باشد، به رفتار آنها وابسته است.

کافیست که شما با پیدا کردن یک فرد حرفه ای، اقدامات او را انجام دهید. افراد حرفه ای، قابلیت تحلیل بازار را به خوبی دارند و خرید و فروش را بموقع انجام می دهند؛ پس در زمان انجام خرید و فروش ، شما موظفید که عینا همان خرید و فروش را انجام دهید اما نه این که آنها مرتکب خطا نمی شوند. ریسک پذیری در این مسیر، بسیار مهم است.

برای شروع به کار باید یک بروکر یا یک صرافی را پیدا کنید که قابلیت پشتیبانی از آنرا داشته باشد. در ادامه بهترین تریدر را بین تمام تریدرهای موفق، انتخاب کنید و درصدی از سرمایتان را به او بسپارید. سیستم در این مرحله، تمامی حرکت ها و قدم های او را به صورت خودکار برایتان کپی می کند.

تفاوت کپی تریدینگ و میرور تریدینگ

استفاده از استراتژی معاملاتی معامله گران حرفه ای، توجه فعالان بازار سرمایه را به خود جلب کرده است و میرور تریدینگ از روش های الگوگیری از معاملات تریدرهای حرفه ای به شمار می رود. معامله گران می توانند با استفاده از میرور تریدینگ، معاملات خود را بطور اتوماتیک، مثل تریدرهایی پیش ببرند که قصد پیروی از روش معاملاتی او را دارند. در نظر داشه باشید که کپی تریدینگ در بازار کریپتو نسبت به میرور تریدینگ در پلتفرم های بیشتری انجام میشود.

میرور تریدینگدر کپی ترید هدف اینست که سرمایه گذاران با سابقه‌ای را بیابید که می‌خواهید از آنها تقلید کنید

کپی تریدینگ، از این نظر با میرور تریدینگ، تفاوت دارد که معامله گر در میرر تریدینگ نمیتواند به راحتی، هر تغییری را در معامله اعمال کند و در صورتی آن معامله به صورت اتوماتیک برای معامله گر انجام میشود که یک تریدر حرفه ای انتخاب کنید و از معاملات او پیروی کنید در حالیکه معامله گر در کپی تریدینگ، مجوز ایجاد هر تغییری در معامله را دارد.

نحوه ی انتخاب بهترین تریدر برای کپی ترید

پلتفرم های کپی تریدینگ می کوشند که قابلیت استفاده از پلتفرم را تا جای ممکن بهبود بخشند و نحوه جست و جو و فیلترها را باتوجه به نیاز مشتری بسازند. برای این که یک کپی تریدینگ موفق داشته باشید باید توانایی تجزیه تحلیل درست استراتژی معامله گران را داشته باشید وگرنه احتمال موفقیت شما کم است.

- اعتماد کاربران به تریدر:

بررسی میزان اعتماد سایر فالوورها به تریدر، از ساده ترین راه شناسایی یک تریدرمحسوب میشود؛ بدین منظور به بررسی مقدار پول سرمایه گذاری شده ی کاربران برای دریافت سیگنال از معامله گر ، بپردازید. به طور کلی، درصورتی که تعداد فالوورهای یک معامله گر ، کم باشد؛ نشانه بدی است.

- تعداد معاملات:

یکی از دیگر عوامل مؤثر در انتخاب تریدر، تعداد معاملات انجام شده توسط ارائه دهنده سیگنال یا تریدر است. مقدار بالای تعداد معاملات یبه این معنیست که تریدر در این زمینه از تخصص کافی برخوردارست.

- ثبات:

تمرکز بر ثبات و تداوم تریدر به غیر از تعداد معاملات او حائز اهمیت است. به طور مثال ، معامله گری برای کپی کردن، ایده‌ال است که چندین ماه به طور متوالی( مثلاً ۱۲ ماه) سودآوری با حداقل ضرر داشته باشد.

- سطح فعالیت:

همچنین میزان فعالیت ارائه دهنده سیگنال یا تریدر در زمان انتخاب تریدر، مؤثر است. در حالت کلی معامله گران فعال که بطور پیوسته در بازار هستند بهتر از تریدرهایی می باشند که در بازار بطور مداوم فعالیت ندارند.

مزایای کپی تریدینگ

کپی تریدینگ برای سرمایه گذاران به عنوان یک راه حل عالی تلقی میشود. مزایای این روش معاملاتی، زیاد است که در ادامه با آن ها اشنا میشوید:

>> کاهش ریسک معاملات:

ریسک از دست رفتن سرمایه برای کاربران مبتدی، زیاد است و کپی تریدینگ، قابلیت کاهش این ریسک را تا حد زیادی دارد.

>> یادگیری و کسب تجربه:

دانش و تجربه برای دست یابی به موفقیت در بازار رمزارزها، بسیار مهم است. کپی تریدینگ به غیر از سود دهی برای کاربران، باعث افزایش دانش و تجربه آن ها در زمینه ترید کردن میشود. ما این روشها را در طول زمان با مشاهده روش های مختلف ترید کردن حرفه ای ها، بررسی کرده و از آن ها در آينده به نفع خود استفاده می کنیم.

>> امکان سرمایه گذاری متنوع:

از اصول مهم در تریدینگ می توان به تنوع سبد ارزی اشاره کرد. یکی از مزایای مناسب کپی تریدینگ اینست که می توانید از روی چندین تریدر مختلف، کپی کنید؛ به همین خاطر تنوع آن برای سرمایه گذاری در بازار، مناسب است و می توانید به نفع خود از جنبه های مختلف بازار استفاده کنید.

معایب کپی تریدینگ

کپی تریدینگ، علاوه بر مزایایش، دارای معایبی نیز می باشد که عبارتند از:

* امکان انتخاب اختیاری یا تطبیق تنظیمات وجود ندارد: در نظر داشته باشید که معاملات خودکار برعکس معاملات اختیاری است؛ به همین خاطر نمیتوانید به صورت اختیاری انتخاب کنید. تریدر در این حالت، قادر به تصمیم گیری برای زمان ورود یا خروج از بازار بر اساس تحلیلش از شرایط فعلی بازار و اخبار موجود نیست. بنابراین اگر شرایط بازار، خارج از تحلیل تریدر باشد؛ احتمال نامناسب بودن استراتژی معاملاتی خودکار برای مقابله با آن وجود دارد. به طورمثال ، برخی از روش های معاملاتی، موفقیت بسیاری در بازارهای پرحجم دارند اما عملکرد آن ها در برخی از بازارها ضعیف است.

* وابستگی کامل به تکنولوژی و سیستم وجود دارد : با وجود اینکه حذف احساسات انسانی از فرآیند تصمیم گیری، از مزایای بزرگ استفاده از معاملات سیستماتیک به شمار میرود ولی شخص در چنین حالتی متکی به تکنولوژی است. این موضوع، همراه با مشکلاتی است که از آن ها می توان به قطعی اینترنت، خرابی شبکه، مشکلات کامپیوتر و سرور و… اشاره کرد.

مزایا و معایب کپی تریدینگ,کاربرد پلتفرم های کپی تریدینگانتخاب معامله‌گران خوب برای کپی ترید ممکن است سخت باشد

گردآوری: بخش اقتصاد سرپوش

  • 12
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش