دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۰۹۸

فدرال رزرو چیست و چه وظایفی دارد؟

فدرال رزرو,بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا,فدرال رزرو چیست،اعضای فدرال رزروفدرال رزرو با هدف نظارت بر عملیات بانکی در کشور ایالات متحده آمریکا تأسیس شد
امروزه ۱۲ بانک مرکزی ناحیه ای در کشور ایالات متحده وجود دارد که به مجموعشان« فدرال رزرو » می گویند و بعنوان بازوهای سیستم بانکی این کشور شناخته میشوند. در این مطلب از سرپوش با بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا یا فدرال رزرو آشنا می شوید.

فدرال رزرو

مخفف کلمه ی فدرال رزرو ، فد می باشد. به بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا که با هدف نظارت بر عملیات بانکی در سال ۱۹۱۳ در این کشور تاسیس شد؛ فدرال رزرو می گویند. این بانک در سال ۱۹۱۳ با تصویب لایحه فدرال رزرو در پاسخ به رشته بحران های مالی که به کنترل مرکزی سیستم پولی نیاز داشت؛ راه اندازی شد.

این نهاد ۱۲ بانک مرکزی بعنوان حامیان فدرال رزرو تشکیل شده است که از نظر قانون ایالات متحده آمریکا ، به صورت خصوصی و مستقل است ولی بخشی از تصمیمات دولتی، نظارت بر فعالیت هایشان دارد.

از وظایف فدرال رزرو می توان به پیگیری رسیدن به اشتغال کامل، تدوین سیاست های پولی، تثبیت قیمت ها و رشد اقتصادی در آمریکا اشاره کرد.

بررسی تاریخچه فدرال رزرو

سیستم فدرال رزرو پیش از تأسیس شدنش مشکلات بسیار زیادی داشت. ایالت ها تا پیش از جنگ های داخلی امریکا، اکثر بانک ها را اجاره می کردند. در حقیقت ، ایالات متحده امریکا تا اواسط قرن ۱۹، هیچ بانک مرکزی نداشت. سرانجام فدرال رزرو امریکا در ۲۳ دسامبر ۱۹۱۳ پس از مواجه شدن با یک سری بحران های مالی، مشکلات فراوان، جنگ ها و ناارامی های داخلی، با هدف نظارت بر عملیات بانکی این کشور و با امضای رئیس جمهور و ودرو ویلسون تأسیس شد.

وظایف فدرال رزرو

قدرتمندترین و مهمترین نهاد مالی در دنیا، فدرال رزرو می باشد که دارای ۵ وظیفه اصلی به شرح زیر است:

- فدرال رزرو باید سیاست های پولی و مالی آمریکا را تعيين کند.

- فدرال رزرو باید در داخل و خارج از کشور، ثبات سیستم مالی را ارتقاء دهد.

- فدرال رزرو موظف است که بر روی بانک ها و موسسات مالی، نظارت داشته باشد.

- از دیگر وظابف فدرال رزرو می توان به اجرا و ارتقای امنیت و کارایی سیستم های تراکنش و پرداخت اشاره کرد.

- حمایت از مصرف کننده از طریق نظارت بر شاخص های اقتصادی

کشور به منظور اجرای عملیات روزمره، متشکل از ۱۲ بانک مرکزی منطقه ای میباشد که هر یک عملکرد مجزایی بعنوان بانک مرکزی دارد. هیئت دولت فدرال رزرو بر فعالیت این بانک های عضو مستقل، نظارت دارد.

مناطق بانکی ایالات متحدهٔ آمریکا

ذخیره فدرال در سال ۱۹۱۳بر اساس قانون مصوب کنگره ایالات متحده آمریکا تاسیس شد. سراسر ایالات متحده آمریکا بر اساس این قانون به ۱۲ منطقهٔ بانکی تقسیم می شود. هیئت مدیره سیستم ذخیره فدرال موظف است که کلیه فعالیت های بانکی این مناطق را کنترل و هماهنگ کند.

بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا,منبع درآمد فدرال رزرو,تاریخچه فدرال رزروفدرال رزرو مسئول تدوین سیاست‌های پولی، پیگیری رسیدن به اشتغال کامل و ... در آمریکا است

ریاست بانک مرکزی آمریکا

کمیته بازار باز فدرال رزرو ، وظیفه ی تعيين سیاست های پولی را بر عهده دارد. این کمیته از ۱۲ عضو، تشکیل شده که رییس جمهور ایالات متحده آمریکا ، ۷ نفرشان را به مدت ۱۴ سال انتخاب میکند. به این ترتیب که یکی از این اعضاء که پس از دو سال و در ژانویه، دوره اش تمام میشود؛ شخص دیگری را برطبق پیشنهاد رییس جمهور و تائید سنا، جایگزین خود میکند.

رئیس فدرال رزرو نیویورک( که عملیات بازار باز در آن جا انجام می گیرد) و چهار رئیس فدرال رزروهای منطقه ای دیگر، از ۵ عضو دیگر محسوب می شوند که از میان ۱۱ فدرال رزرو منطقه ای باقی مانده به صورت دوره ای انتخاب می شوند. رییس جمهور وظیفه دارد که یک نفر را بعنوان رئیس فدرال رزرو و نفر دیگر را بعنوان نایب رییس، از میان این ۷ نفر انتخاب کند که در یک دوره چهار ساله فعالیت داشته باشند. رییس و نایب رییس هر یک از مناطق ۱۲گانه توسط هیئت مدیره فدرال رزرو انتخاب میشوند.

اعضای هیئت رئیسه فدرال رزرو وظیفه دارند که نرخ ذخایر بانکی را تعيين کنند. این نرخ که باید برای مواجه با مواقع دشوار اقتصادی نگه داشته شود؛ کسری از دارایی های بانکهاست. نرخ سود وام های بانکی را به موسسات مالی و بانک های تجاری می پردازند.

رییس فدرال رزرو

چارلز سامنر، نخستین رئیس فدرال رزرو بود. او بر ریاست فدرال رزرو به عنوان اولین نفر، تکیه زد. وی در مقام وزیر تجارت و فرمانداری ماساچوست، تا پیش از تصدی این سمت فعالیت میکرد و سپس در آگوست ۱۹۱۴ با معرفی رئیس جمهور وقت به نام« وود رو ویلسون»، به جایگاه ریاست رسید و آنرا در سال ۱۹۱۶ ترک کرد.

هم اکنون جروم اچ. پاول به عنوان رئیس فدرال رزرو شناخته میشود. جروم اچ. پاول، در دانشگاه پرینستون در رشته علوم سیاسی تحصیل کرده است. وی در سال ۱۹۷۹ میلادی مدرک حقوق خود را از دانشکده حقوق جورج تاون گرفت. پاول به فعالیت در شرکتهای سرمایه گذاری بانکی در رده های مدیریتی به مدت چندین سال پرداخته است که از آن ها می توان به« دیلون» و« کارتیل» اشاره کرد.

نحوه عملکرد فدرال رزرو

قانون فدرال رزرو که از سال ۱۹۱۳ تصویب شد، تنظیم سیاست پولی آمریکا را برعهده گرفت. فدرال رزرو ، کنترل سه ابزار مهم سیاست پولی کشور، ازجمله عملیات بازار آزاد، نرخ بهره و ذخیره پولی را برعهده دارد.

فدرال رزرو، میزان ذخایر بانکی و موسسات مالی را از طریق ارائه ی وام های بین بانکی، تحت کنترل دارد. وقوعهرگونه اتفاقی در خصوص نرخ بهره در صندوق فدرال باعث میشود که زنجیره ای از وقایع رخ دهد و اثراتی بر سایر نرخ های بهره کوتاه مدت و ارزهای خارجی و حساب های بلندمدت برجای بگذارد و امور متأثر از این نرخ، شامل طیف وسیعی از اقتصاد از جمله اشتغال و حتی قیمت کالاها و خدمات نیز بهره میباشد ولی در بدنه فدرال رزرو، یک نهاد بسیار مهم وجود دارد که فرایندهای مالی را تعيين و کنترل می کند.

هیات مدیره و بانک های ذخیره مناطق برطبق قانون فدرال رزرو ، وظیفه دارند که گزارش های خود را به صورت سالانه برای کنگره ارسال کنند و در طول یک سال، به شرح عملکرد سیستم فدرال رزرو و بودجه های مصوب سال جاری با جزییات بپردازند. فدرال رزرو ، یک رسالت اساسی و مهمی را بعنوان بانک مرکزی آمریکا در نظر گرفته که از این رسالت می توان به تقویت ثبات، یکپارچگی و کارایی سیستم های پولی، مالی و پرداختی کشور و همچنین ارتقای عملکرد اقتصادی کشور، اشاره کرد.

رییس فدرال رزرو,فدرال رزرو چیست,بانک مرکزی آمریکا,اعضای فدرال رزروفدرال رزرو در سال ۱۹۱۳ تأسیس شد

اصلی ترین وظیفه هیات مدیره فدرال رزرو ، شامل ارتقای سیاست های اقتصادی صحیح، سیستم های پرداخت، نظارت، حمایت از مصرف کننده، پرداختن به خطراتی تهدید کننده سیستم مالی کشور می باشد.

فدرال رزرو چگونه پاسخگوی عملکردش است ؟

فدرال رزرو، پاسخگوی مردم و کنگره ایالات متحده است. رییس و مقامات فدرال رزرو در مقابل كنگره شهادت میدهند ، ولی طراحی سیستم تعیین سیاست های پولی، شفاف و بدون ابهام است. کمیته فدرال عملیات بازار باز به منظور پاسخگویی، بیانیه هایی را به دنبال تمام جلسات سالانه منتشر می کند. کلیه صورتهای مالی به منظور جوابگویی به صورت مستقل در هر سال، مورد حسابرسی قرار می گیرد.

نشست های کمیته فدرال بازار آزاد

کمیته بازار آزاد باید نسبت به برگزاری ۸ نشست در هر سال، اقدام کند که از قبل، تاریخ برگزاری آن ها تعيين شده است و امکان برگزاری نشست فوق برنامه در صورت نیاز وجود دارد . اعضای پیرامون پیشرفت های اقتصادی در این نشست ها به گفت و گو درباره ی بازارهای مالی داخلی و بین المللی و پیش بینی های مالی و اقتصادی می پردازند. تمامی اعضا درخصوص وضعیت اقتصادی کشور و نیاز به تغییرات سیاست پولی در آینده، نظراتشان را شرح میدهند و در آخر، رأی گیری می شود. با وجود حضور رییس تمامی بانک های مرکزی ۱۲ گانه در جلسات، تنها ۱۲ نفری میتوانند در رأی گیری شرکت کنند که حق رأی دارند. اعضای FOMC، متشکل از دو دسته ی هاوکیش و داویش هستند. هاوکیش ها پیرو سیاست انقباضی هستند درحالیکه داویش ها پیرو سیاست انبساطی هستند. دو روش عمده برای تعيين سیاست های پولی وجود دارد که از آن ها می توان به تعيين نرخ بهره و سیاست تسهیل کمی اشاره کرد .

منبع درآمد فدرال رزرو

دولت ایالات متحده ، طیف وسیع اوراق بهاداری را می فروشد که به عنوان منبع اصلی درآمد فدرال رزرو محسوب میشود. از منابع درآمدی می توان، خدمات اعتباری و بانکی به سایر موسسات و سپرده گذاری های ارزی را نام برد. فدرال رزرو ، پس از تامین هزینه های خود، مابقی درآمدش را به خزانه ایالات متحده می دهد.

اختیارات کلیدی اقتصادی فدرال رزرو

اصلی ترین اختیارات بانک فدرال رزرو ، سیاست های پولی ایالات متحده می باشد. کنگره به تشریح اهداف قانونی این سیاست پولی پرداخته که عبارتند از:

>> حداکثر اشتغال:

FOMC پس از تعيين سیاست پولی باید از پائین ماندن نرخ بیکاری اطمینان حاصل کند و در صورت لزوم برای تقویت اقتصاد، تلاش می کند تا کسب و کارها شکوفا شوند و پس از کسب سود، کارمندان بیشتری را برای رشد استخدام کنند.

اعضای فدرال رزرو,اختیارات اقتصادی فدرال رزرو,وظایف فدرال رزرو,فدرال رزروسیاست های پولی ایالات متحده اصلی ترین اختیارات بانک فدرال رزرو است

>> ثبات قیمت:

فدرال رزرو در درازمدت به تعریف ثبات قیمت بعنوان نرخ تورم ۲٪ می پردازد.

>> تعدیل کردن نرخ بهره بلند مدت:

درصورت پایدار بودن یک اقتصاد، نرخ بهره بلند مدت در سطح متوسط باقی می ماند.

گردآوری: بخش اقتصاد سرپوش

  • 14
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
دمیتری مندلیف,زندگینامه دمیتری مندلیف,بیوگرافی دمیتری مندلیف دمیتری مندلیف دانشمند بزرگ و پایه گذار جدول تناوبی

تاریخ تولد: ۸ فوریه ۱۸۳۴

محل تولد: دهکده Verhnie Aremzyani، نزدیک توبولسک، امپراتوری روسیه

ملیت: روس

حرفه: شیمی دان

شهرت: پایه گذاری جدول عناصر شیمیایی مندلیف

محل تحصیل: دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
ویژه سرپوش
X