شنبه ۰۸ آذر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۲۰۰۱۰۱

سفته بازی چیست؟

سفته بازی,سفته بازی چیست,مفهوم سفته بازیسفته‌بازی نوعی رفتار پر ریسک در بازار اقتصادی است
وارد شدن به تعاملات مالی پرریسک به منظور بهره بردن از نوسانات ارزش یک کالا یا خدمت، سفته بازی نامیده می شود. وجود سفته بازی در حد معقول، برای فعالیت هر بازار ضروری است.

سفته بازی چیست؟

سفته بازی( به فرانسوی:Spéculation) انجام معاملات اقتصادی ریسک دار، به منظور حصول سود از نوسانات کوتاه یا میان مدت، در ارزش بازاری کالای تجاری مانند روشی اقتصادی، به جای تلاش برای حصول سود از روش های اقتصادی اصولی(سود سرمایه، بهره یا سود سهام) است.

سفته بازی یکی از واژه هایی است که در ادبیات اقتصادی عامه مردم ما، بعنوان واژه ای با بار معنايي منفی رواج پیدا کرده است. سفته بازها در یک بازار مالی، به گروهی خاص با دارایی های خاص یا امتیازهای خاص محدود شوند، سفته بازی ممکن است به سلامت آن بازار خسارت جدّي وارد کند.

سفته بازی عمدتاً در سهم هایی اتفاق می افتد که از نظر بنیادی خوب هستند. در واقع سهم های گمنام مورد سفته بازی قرار نمی گیرند. سهم هایی که تحلیل بنیادی خوبی دارند و به هر دلیل مدت کوتاهی متروکه بوده اند، برای سفته بازان جذابیت دارند.

سفته بازی در بازار اقتصادی,سفته بازی,سفته بازی در بازار مسکنسفته بازی به وارد شدن به تعاملات مالی پرریسک گفته می شود

سفته بازی زمانی رخ می دهد که گروهی از افراد با سرمایه بالا وارد یک سهم میشوند و به علت نقدینگی بالایی که وارد سهم می کنند، سعی در افزایش قیمت آن دارند. در واقع این ورود نقدینگی بالا و افزایش تقاضا تنها به قصد افزایش قیمت صورت می گیرد که در اکثر اوقات منجر به ایجاد حباب در سهم می شود.

سفته بازی درواقع همان قمار کردن است که در بازارهای مالی به آن سفته بازی گفته می شود. در این باره افراد در سهام سرمایه گذاری می کنند تا از منافع کوتاه مدت و نوسانات روزمره قيمت بهره ببرند. به عنوان مثال سهمی را امروز ۴۲۳ تومان بخرند و فردا یا آخر هفته ۴۴۵ تومان بفروشند.

بیشتر بخوانید:

معمولاً سفته بازان سرمایه گذارانی ریسک پذیر و پیچیده هستند که در بازارهایی که در آن معامله می کنند، تخصص دارند. آن ها معمولاً سرمایه گذاری های اهرمی مثل قراردادهای آتی و اختیار معامله را انجام می دهند. از این جهت به این سرمایه گذاران، سفته باز گفته می شود که آن ها سعی می کنند تا تغییرات قيمت را در قسمت های بی ثبات تر بازار پیش بینی کنند و باور دارند یا فکر می کنند که سود بالایی بدست خواهند آورد، چه بسا درصورتی که شاخص های بازار، خلاف آنرا نشان دهد.

سفته بازی در بازار مسکن

در مثالی ديگر هنگامی که فردی که ملکی را سالها پیش خریده باشد و بعد از سالها که قيمت آن افزایش یافته است بخواهد آنرا بفروشد سرمایه گذار و کسی که در هنگامی که مالک ملک بخاطر کم بود نقدینگی ملکش را زیر قيمت می فروشد، ملک را خریداری کند و بعد از آن طی روزهای آينده آنرا با قیمت بسیار بالاتر بفروشد و سود قابل توجهی کند سفته باز گویند.

سفته بازی در بورس

سفته بازی در بورس,سفته بازی,تعریف سفته بازیسفته بازی در بازارهای سکه، طلا و ارز

سفته بازی معمولاً در سهام یا ارز دیجیتال (Digital currency) با بنیادی که مدتی بازار از توجه به آن ها غافل بوده است و بخاطر ویژگی مهم حجم مبنای پائین، به سهولت ارز یا سهام را اصطلاحاً باد کرده و شروع به نوسان گیری می نمایند. دلالان روزانه که در بزرگترین ارزهای جهان و بازارهای بورس سرمایه گذاری می کنند نیز سفته باز هستند.

سفته بازی عمدتاً در سهم هایی اتفاق می افتد که از لحاظ بنیادی خوب هستند. در واقع سهم های گمنام مورد سفته بازی قرار نمی گیرند. سهم هایی که تحلیل بنیادی خوبی دارند و به هر علت مدت کوتاهی متروکه بوده اند، برای سفته بازان جذابیت دارند. سهم هایی که تحلیل بنیادی خوبی دارند و به هر دلیل مدت کوتاهی متروکه بوده اند، برای سفته بازان جذابیت دارند.

نکته دوم این است که سفته بازان بر سهم هایی کار می کنند که حجم مبنای کم داشته باشد و یا فرابورسی باشد تا زمانی  که می خواهند سهم را چاق کنند، هزینه زيادي برای حجم مبنا ندهند و سهم راحت بالا برود.

در توضیح سفته بازی و راه‌های سفته بازی در سهم ابتدا باید مقدار سرمایه شرکت را هم مد نظر قرار داد. اما این موضوع را هم باید مد نظر داشت که عموما شرکتهای با سرمایه پائین پتانسل بالایی برای رشد قیمتی در آينده دارند ولی ميزان ریسک این شرکت ها نیز بالاست. در واقع باید بیان کرد که تغییرات سود در شرکتهای با سرمایه کم تر، بالاست و برای شرکتهای بزرگ تر هم این فرآیند برعکس است یعنی پتانسیل کم تر و از طرفی ریسک کمتر. حال در نظر بگیرید که هر سرمایه گذاری باید باتوجه به سطح ریسک پذیری خود این شرکت ها را انتخاب کند.

تفاوت سرمایه گذاری و سفته بازی

مقایسه سفته بازی و سرمایه گذاری,سفته بازی ارز,سفته بازیآشنایی با مفهوم سفته بازی و سرمایه گذاری

۱- در مقابل سفته بازها بيش ترین دغدغه سرمایه گذار امنیت سرمایه اصلی است.

۲- در سفته بازی، ریسک از دست دادن کل سرمایه، بیش از احتمال کسب سود بالا از آن فعالیت است. معمولاً سفته بازی را دربرابر سرمایه گذاری قرار می دهند.

۳- سرمایه گذار را کسی می دانند که محافظه کارانه تصمیم گرفته یا ریسک معقول انجام می دهد و سفته بازی را رفتار کسی می دانند که وارد ریسک های بزرگ قمارگونه می شود.

۴- سرمایه گذار طبق استانداردهای ارزش‌گذاری ، قيمت بازار را برای ارز و سهم تعیین می کند در حالیکه سفته باز طبق قيمت بازار استانداردهای ارزش‌گذاری ارز و سهم را تعیین می کند.

۵- گاهی وقت ها، سرمایه گذار و سفته باز را از نظر میزان ریسکی که معاملات خود می پذیرند، مقایسه می کنند.

۶- گاهی اوقات، سرمایه گذار و سفته باز را از نظر افق زمانی تصمیم گیری، با یکدیگر مقایسه می کنند.

۷- سرمایه گذار برای خودش سود سازی می کند در حالیکه سفته باز برای کار گزارش پول جمع می کند بخاطر همین در بورس سرمایه گذاران به پیرمرد و نوسان گیران به افراد شجاع و پرتحرک شبیه شده اند.

۸- در آخر، تفاوت اصلی سرمایه گذاری و سفته بازی در میزان ریسکی است که شما در معامله تقبل می کنید. معامله های پر ریسک که معمولاً برای دستیابی به سود کوتاه مدت هستند زیر چتر سفته بازی و معاملاتی که ریسک منطقی و متعادل دارند و بر اساس جمع آوری اطلاعات و تحلیل انجام میشوند ، زیر چتر سرمایه گذاری قرار می گیرند.

گردآوری: بخش اقتصاد سرپوش

  • 20
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آنگلا مرکل,زندگینامه آنگلا مرکل,زندگی نامه آنگلا مرکل زندگینامه آنگلا مرکل (+ تصاویر)

زاده:۱۷ ژوئیهٔ ۱۹۵۴

زادگاه:هامبورگ، آلمان غربی

شغل:صدراعظم آلمان 

اقامتگاه:برلین،  آلمان

محل تحصیل:دانشگاه لایپزیگ ( لیسانس علوم)

ادامه
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
جیل بایدن,تصاویر جیل بایدن,بیوگرافی جیل بایدن بیوگرافی جیل بایدن، همسر جو بایدن (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۵ ژوئن ۱۹۵۱

محل تولد: هامونتن، نیوجرسی

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

حزب سیاسی: دموکرات

همسران: بیل استیونسون، جو بایدن

فرزندان: اشلی، بی، هانتر

ادامه
بیدل دهلوی,زندگینامه بیدل دهلوی,بیدل دهلوی زندگی نامه زندگی نامه بیدل دهلوی شاعر پارسی گوی هندی

متولد: ۱۰۵۴ هجری قمری

زادگاه: پتنه هندوستان

فوت: ۴ صفر ۱۱۳۳ (قمری)

آرامگاه: قریهٔ خواجه رواش کابل

پیشه: شاعر

ادامه
پروفسور سمیعی,بیمارستان پروفسور سمیعی در آلمان,پروفسور سمیعی بیوگرافی بیوگرافی پروفسور سمیعی و افتخاراتش (+ تصاویر مجید سمیعی)

زادهٔ: ۲۹ خردادماه ۱۳۱۶

زادگاه: تهران 

محل زندگی: هانوفر، آلمان

ملیت: ایرانی و آلمانی

محل تحصیل: دانشگاه یوهانس گوتنبرگ

پیشه: جراحی مغز و اعصاب

ادامه
ویژه سرپوش