دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۲۰۰۱۰۱

سفته بازی چیست؟

سفته بازی,سفته بازی چیست,مفهوم سفته بازیسفته‌بازی نوعی رفتار پر ریسک در بازار اقتصادی است
وارد شدن به تعاملات مالی پرریسک به منظور بهره بردن از نوسانات ارزش یک کالا یا خدمت، سفته بازی نامیده می شود. وجود سفته بازی در حد معقول، برای فعالیت هر بازار ضروری است.

سفته بازی چیست؟

سفته بازی( به فرانسوی:Spéculation) انجام معاملات اقتصادی ریسک دار، به منظور حصول سود از نوسانات کوتاه یا میان مدت، در ارزش بازاری کالای تجاری مانند روشی اقتصادی، به جای تلاش برای حصول سود از روش های اقتصادی اصولی(سود سرمایه، بهره یا سود سهام) است.

سفته بازی یکی از واژه هایی است که در ادبیات اقتصادی عامه مردم ما، بعنوان واژه ای با بار معنايي منفی رواج پیدا کرده است. سفته بازها در یک بازار مالی، به گروهی خاص با دارایی های خاص یا امتیازهای خاص محدود شوند، سفته بازی ممکن است به سلامت آن بازار خسارت جدّي وارد کند.

سفته بازی عمدتاً در سهم هایی اتفاق می افتد که از نظر بنیادی خوب هستند. در واقع سهم های گمنام مورد سفته بازی قرار نمی گیرند. سهم هایی که تحلیل بنیادی خوبی دارند و به هر دلیل مدت کوتاهی متروکه بوده اند، برای سفته بازان جذابیت دارند.

سفته بازی در بازار اقتصادی,سفته بازی,سفته بازی در بازار مسکنسفته بازی به وارد شدن به تعاملات مالی پرریسک گفته می شود

سفته بازی زمانی رخ می دهد که گروهی از افراد با سرمایه بالا وارد یک سهم میشوند و به علت نقدینگی بالایی که وارد سهم می کنند، سعی در افزایش قیمت آن دارند. در واقع این ورود نقدینگی بالا و افزایش تقاضا تنها به قصد افزایش قیمت صورت می گیرد که در اکثر اوقات منجر به ایجاد حباب در سهم می شود.

سفته بازی درواقع همان قمار کردن است که در بازارهای مالی به آن سفته بازی گفته می شود. در این باره افراد در سهام سرمایه گذاری می کنند تا از منافع کوتاه مدت و نوسانات روزمره قيمت بهره ببرند. به عنوان مثال سهمی را امروز ۴۲۳ تومان بخرند و فردا یا آخر هفته ۴۴۵ تومان بفروشند.

معمولاً سفته بازان سرمایه گذارانی ریسک پذیر و پیچیده هستند که در بازارهایی که در آن معامله می کنند، تخصص دارند. آن ها معمولاً سرمایه گذاری های اهرمی مثل قراردادهای آتی و اختیار معامله را انجام می دهند. از این جهت به این سرمایه گذاران، سفته باز گفته می شود که آن ها سعی می کنند تا تغییرات قيمت را در قسمت های بی ثبات تر بازار پیش بینی کنند و باور دارند یا فکر می کنند که سود بالایی بدست خواهند آورد، چه بسا درصورتی که شاخص های بازار، خلاف آنرا نشان دهد.

سفته بازی در بازار مسکن

در مثالی ديگر هنگامی که فردی که ملکی را سالها پیش خریده باشد و بعد از سالها که قيمت آن افزایش یافته است بخواهد آنرا بفروشد سرمایه گذار و کسی که در هنگامی که مالک ملک بخاطر کم بود نقدینگی ملکش را زیر قيمت می فروشد، ملک را خریداری کند و بعد از آن طی روزهای آينده آنرا با قیمت بسیار بالاتر بفروشد و سود قابل توجهی کند سفته باز گویند.

سفته بازی در بورس

سفته بازی در بورس,سفته بازی,تعریف سفته بازیسفته بازی در بازارهای سکه، طلا و ارز

سفته بازی معمولاً در سهام یا ارز دیجیتال (Digital currency) با بنیادی که مدتی بازار از توجه به آن ها غافل بوده است و بخاطر ویژگی مهم حجم مبنای پائین، به سهولت ارز یا سهام را اصطلاحاً باد کرده و شروع به نوسان گیری می نمایند. دلالان روزانه که در بزرگترین ارزهای جهان و بازارهای بورس سرمایه گذاری می کنند نیز سفته باز هستند.

سفته بازی عمدتاً در سهم هایی اتفاق می افتد که از لحاظ بنیادی خوب هستند. در واقع سهم های گمنام مورد سفته بازی قرار نمی گیرند. سهم هایی که تحلیل بنیادی خوبی دارند و به هر علت مدت کوتاهی متروکه بوده اند، برای سفته بازان جذابیت دارند. سهم هایی که تحلیل بنیادی خوبی دارند و به هر دلیل مدت کوتاهی متروکه بوده اند، برای سفته بازان جذابیت دارند.

نکته دوم این است که سفته بازان بر سهم هایی کار می کنند که حجم مبنای کم داشته باشد و یا فرابورسی باشد تا زمانی  که می خواهند سهم را چاق کنند، هزینه زيادي برای حجم مبنا ندهند و سهم راحت بالا برود.

در توضیح سفته بازی و راه‌های سفته بازی در سهم ابتدا باید مقدار سرمایه شرکت را هم مد نظر قرار داد. اما این موضوع را هم باید مد نظر داشت که عموما شرکتهای با سرمایه پائین پتانسل بالایی برای رشد قیمتی در آينده دارند ولی ميزان ریسک این شرکت ها نیز بالاست. در واقع باید بیان کرد که تغییرات سود در شرکتهای با سرمایه کم تر، بالاست و برای شرکتهای بزرگ تر هم این فرآیند برعکس است یعنی پتانسیل کم تر و از طرفی ریسک کمتر. حال در نظر بگیرید که هر سرمایه گذاری باید باتوجه به سطح ریسک پذیری خود این شرکت ها را انتخاب کند.

تفاوت سرمایه گذاری و سفته بازی

مقایسه سفته بازی و سرمایه گذاری,سفته بازی ارز,سفته بازیآشنایی با مفهوم سفته بازی و سرمایه گذاری

۱- در مقابل سفته بازها بيش ترین دغدغه سرمایه گذار امنیت سرمایه اصلی است.

۲- در سفته بازی، ریسک از دست دادن کل سرمایه، بیش از احتمال کسب سود بالا از آن فعالیت است. معمولاً سفته بازی را دربرابر سرمایه گذاری قرار می دهند.

۳- سرمایه گذار را کسی می دانند که محافظه کارانه تصمیم گرفته یا ریسک معقول انجام می دهد و سفته بازی را رفتار کسی می دانند که وارد ریسک های بزرگ قمارگونه می شود.

۴- سرمایه گذار طبق استانداردهای ارزش‌گذاری ، قيمت بازار را برای ارز و سهم تعیین می کند در حالیکه سفته باز طبق قيمت بازار استانداردهای ارزش‌گذاری ارز و سهم را تعیین می کند.

۵- گاهی وقت ها، سرمایه گذار و سفته باز را از نظر میزان ریسکی که معاملات خود می پذیرند، مقایسه می کنند.

۶- گاهی اوقات، سرمایه گذار و سفته باز را از نظر افق زمانی تصمیم گیری، با یکدیگر مقایسه می کنند.

۷- سرمایه گذار برای خودش سود سازی می کند در حالیکه سفته باز برای کار گزارش پول جمع می کند بخاطر همین در بورس سرمایه گذاران به پیرمرد و نوسان گیران به افراد شجاع و پرتحرک شبیه شده اند.

۸- در آخر، تفاوت اصلی سرمایه گذاری و سفته بازی در میزان ریسکی است که شما در معامله تقبل می کنید. معامله های پر ریسک که معمولاً برای دستیابی به سود کوتاه مدت هستند زیر چتر سفته بازی و معاملاتی که ریسک منطقی و متعادل دارند و بر اساس جمع آوری اطلاعات و تحلیل انجام میشوند ، زیر چتر سرمایه گذاری قرار می گیرند.

گردآوری: بخش اقتصاد سرپوش

  • 20
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مرتضی شریفی,زندگینامه مرتضی شریفی,عکس های مرتضی شریفی بیوگرافی مرتضی شریفی والیبالیست (+ مصاحبه و جدیدترین تصاویر)

محل تولد: ارومیه

تاریخ تولد: ۱۳۷۸/۳/۶

قد: ۱متر و ۹۳ سانتیمتر

ورزش: والیبال

شروع فعالیت در والیبال: ۱۳۸۸

ادامه
علی علیپور,تصاویر اینستاگرام علی علیپور,علی علیپور فوتبالیست بیوگرافی علی علیپور و موفقیت های آن در عرصه فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۰ آبان ماه ۱۳۷۴

محل تولد: قائم شهر

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتی متر

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
ویژه سرپوش