جمعه ۰۴ مهر ۱۳۹۹
۰۹:۰۶ - ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۶۰۲۸۵۱
مسکن، راه، عمران

'پشت‌بام فروشی' محصول گرانی سرسام‌آور قیمت مِلک / زندگی زیر سقف سبک و دیوارهای لرزان

پشت‌بام فروشی در مشهد,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
متاسفانه مدت‌هاست که در سایه نبود نظارت‌های کافی از جانب دستگاه‌های مسؤول، با پدیده «بام‌فروشی» در کلانشهرها مواجه هستیم که اتفاقا باوجود اینکه در نقاط کمتر برخورداروجود دارند، خیلی هم ارزان قیمت نیستند!

به‌گزارش فارس، وارد منطقه طبرسی شمالی که شوید هرچه به‌سمت انتهای آن حرکت کنید با تراکم بیشتری هم در بحث جمعیت و هم ساخت و ساز مواجه می‌شوید.

در برخی خیابان‌ها به‌قدری تراکم وجود دارد که نه‌تنها جای پارک پیدا نمی‌کنید که جایی برای راه رفتن در پیاده‌رو هم نمی‌یابید!

کافی است کمی گردن بچرخانید و به‌ساخت و سازها نگاهی بیاندازید، سرتان گیج می‌رود از این همه نازیبایی و این میزان قوطی کبریت‌هایی که به‌اسم«خانه» روی هم سوار شده‌اند، خانه‌هایی که نه نمایی دارند و نه استحکامی.

تصور کنید بر روی یک زمین ۶۰ تا ۷۰ متری پنج طبقه بنا شده که سازنده چند متر هم از پیاده رو قرض کرده و علاوه بر آن یک متر هم به‌درون پیاده رو بالکن زده است تا کمبود زیربنا را جبران کند، نه جای پارک خودرو وجود دارد و نه مکانی برای رفت و آمد عابرین.

بله؛ متاسفانه رواج پدیده «بام فروشی» مدتی است که گریبان کلانشهرهای کشور را گرفته است، مشهد هم یکی از این کلانشهرهاست که از مدت‌ها قبل با این پدیده روبه‌رو بوده، اما اخیرا به‌دلیل افزایش چشمگیر قیمت مسکن، این پدیده گسترش یافته است.

البته این پدید در تمام مناطق مشهد مشاهده نمی‌شود و تنها در مناطقی که تراکم جمعیت قدری زیاد و مردم توان خرید کمتری دارند، قابل رؤیت است.

«طبرسی» منطقه‌ای است که به‌دلیل گستردگی و سکونت جمع زیادی از همشهریان این‌گونه است؛ کافی است ساعاتی را در بنگاه‌های معاملات املاک این منطقه پرسه بزنید تا از نزدیک شاهد داد و ستد این پشت‌بام‌های نه‌چندان ارزان شوید.

البته این پدیده هنوز کل منطقه را در بر نگرفته و برخی مناطق را درگیر کرده است و قیمت‌ها نیز بر اساس نوع طبقه، متراژ خیابان، نزدیکی به‌خیابان اصلی، نزدیکی به‌ایستگاه مترو و اتوبوس و نزدیکی به‌ابتدای بولوار متفاوت می‌شود.

پشت‌بام‌های ۱۰۰ میلیون تومان در بولوار طبرسی دوم!

به‌عنوان خریدار وارد یکی از بنگاه‌های قدیمی بلوار طبرسی می‌شوم و از بنگاه‌دار سوال می‌کنم که آیا پشتِ بامِ فروشی هم دارد که در جواب می‌گوید؛ یک مورد ۱۰۰ متری طبقه چهارم در خیابان ۱۲ متری دارم که اواسط بولوار دوم قرار دارد ۱۰۰ میلیون تومان آب می‌خورد!

انصافا قیمت بالایی است آن هم برای پشت بامی که در طبقه چهارم قرار دارد و آسانسورهم ندارد.

از بنگاه بیرون می‌آیم و شاید ۱۵ متر بالاتر وارد بنگاه دیگری می‌شوم از او هم همین سوال را می‌پرسم. چانه گرمی دارد نیم ساعت تمام برایم حرف زد می‌خواست اصطلاحا مُخم را بزند تا یکی از موردهایش را معامله کنم.

به‌تصور اینکه واقعا برای خرید آمده‌ام، می‌گوید: خوب جایی آمده‌ای(!) موردی دارم در طبرسی ۳۹، فروشنده حوصله این را ندارد که برای هر طبقه دنبال مشتری باشد طبقه دوم و سوم را یکجا می‌فروشد هر کدام ۵۰ میلیون.

پشت‌بام فروشی در مشهد,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران

ادامه می‌دهد: مورد خوبی است، کوچه چهار متری، سردونبش تازه مجوز ساخت هم دارد.

مورد دیگری هم دارم در طبرسی ۲۸ که فروشنده طبقه سوم و چهارم را یکجا می‌فروشد هر کدام ۸۰ میلیون تومان، هر طبقه ۶۰ متر در کوچه چهار متری!

یک مورد دیگر هم دارم تقریبا اوایل طبرسی دوم، یک پشت بام ۱۰۰ متری در طبقه چهارم که ۱۴۵ میلیون تومان فی می‌خورد بدون آسانسور.

خلاصه به‌هر قیمتی که هست می‌خواهد مشتری شوم بنده خدا به‌هر دری می‌زند و از مزایای این «بام‌ها» می‌گوید. از اینکه چند متر با ایستگاه اتوبوس فاصله دارد و چند متر با مترو. از اینکه چنانچه بنّای آشنا ندارم می‌توانم به‌‌او اعتماد کنم تا او گروهی را که با بنگاه‌دار کار می‌کنند بیاورد و سر سه‌سوت(!) پشت‌بام را برایم خانه کنند بدون دردسر به‌این شرط که مصالح را بِخِرم و به‌سرعت کار را شروع کنم!

نظرم را می‌پرسد در خصوص گزینه‌هایی که روی میز گذاشته، در جوابش می‌گویم فکرهایم بکنم خبرتان می‌کنم!

تصمیم می‌گیرم کمی پایین‌تر بیایم و اوایل بولوار را هم رصد کنم شاید نکته جالب‌تری به‌پستم خورد.

وارد بنگاهی می‌شوم در یکی از خیابان‌ها که اتفاقا می‌گویند یکی از محله‌های گران این منطقه است به‌دلیل آرامشی که در خیابان وجود دارد. درست می‌گویند انصافا نسبت به‌خیابان‌های شلوغی که دو- سه ساعت اخیر دیدم این محله آرام‌تر است.

وارد بنگاهی می‌شوم ابتدا از قیمت یک واحد ۶۰- ۷۰ متری شروع می‌کنم تا کم کم به‌خرید پشت بام یا به‌قول بنگاه‌دارها«هوایی» برسم.

در جواب می‌گوید: قیمت‌ها بسته به‌عوامل مختلف متفاوت هستند. موردی داریم در همین خیابان طبقه پنجم، بدون آسانسور، در کوچه هشت متری به‌قیمت ۱۲۰ میلیون تومان!

مورد دیگری هم دارم حدودا ۱۰۰ متر، طبقه چهارم، از کف نیمه اسکلت، ۷۰ میلیون تومان و یا هوایی دیگری در همین خیابان دارم ۱۰۰ متر که فروشنده طبقه چهارم و پنجم را با هم می‌فروشد به‌قیمت ۲۲۰ میلیون تومان در کوچه ۱۰ متری.

و یا هوای دیگری که طبقه چهارم همین خیابان است ۱۰۰ متر و حدودا ۱۴۵ میلیون تومان!

ادامه می‌دهد: موردی دیگری هم دارم ابتدای طبرسی دوم که ۱۰۰ متر است در طبقه سوم که دیوارهایش ساخته شده‌اند و فروشنده ۲۵۰ میلیون تومان قیمت گذاشته است و در صورت خرید و ساخت بنا می‌توانید آن را تا ۴۰۰ میلیون تومان بفروشید.

وارد بنگاه دیگری می‌شوم چند نفر دورن بنگاه نشسته‌اند همین که در خصوص خصوص خرید پشت بام سوال می‌کنم از چهره‌شان مشخص است که باورشان نمی‌شود یک خانم برای خرید پشت بام آمده باشد. حق دارند اکثر افرادی که در این منطقه پشت بام خریدار می‌کنند بساز و بفروش هستند، برای سکونت هوایی خرید نمی‌کنند، بلکه هوایی می‌خَرند تا با کمترین استحکام ممکن بسازند و قالب خریدار کنند.

یکی از این افراد در جوابم می‌گوید یک مورد داریم طبقه چهارم، بدون آسانسور، ۱۰۰ متر حدود ۲۵۰ میلیون تومان(!) در جواب می‌گویم پس از ساخت کل خانه را چه میزان می‌خرند که فقط برای یک هوای ۱۰۰ متری برخی حاضرند ۲۵۰ میلیون تومان بدهند در جواب می‌گوید ۴۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان!

تا می‌توانی خرج زیبایی داخل خانه بکن، اما استحکام نه!

با یکی از افرادی که در همین حوالی پشت بام خریداری و بساز و بفروشی می‌کند وارد صحبت می‌شوم. پیشنهاد می‌کند چنانچه وارد این کار شوم، سودی خوبی خواهم کرد، البته چنانچه به‌شیوه آنان کار کنم!

شیوه‌شان را می‌پرسم که در جواب می‌گوید: پشت‌بام را که خریدی شبانه مصالح می‌ریزی، تعدادی کارگر و بنّا می‌گیری و به‌سرعت، پیش از اینکه پلیس ساختمان متوجه شود دیوارها را بالا می‌بری(!) برای اینکه سود کنی خیلی بر روی استحکام خانه خرج نکن، چراکه چیزی برایت نمی‌ماند، دیوارها، سقف و آهن را با مصالح ارزان قیمت کار کن در مقابل برای اینکه مشتری جذب کنی دورن خانه را شیک بساز. کف سرامیک یا پارکت ارزان قیمت، کابینت ام.دی.اف، نور مخفی، حمام مستر و غیره. این موارد خرج آنچنانی ندارد تنها شاید با ۱۰ میلیون تومان یا کمتر بیشترین سود را می‌بری.

پشت‌بام فروشی در مشهد,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران

وقتی کل علم سازه زیر سوال می‌رود!

در جواب می‌گویم این خانه که استحکام ندارد با کوچک‌ترین زلزله فرومی‌ریزد، با پوزخند جواب می‌دهد: کی به‌این مسائل توجه می‌کنه، خریدار خانه شیک می‌خواهد ما هم خانه شیک به‌او تحویل می‌دهیم، در ضمن خانه‌های این اطراف همه به‌هم چسبیده به‌هم هستند و همین سبب استحکام می‌شود در صورت وقوع زلزله همه خانه‌ها یکدیگر را نگاه می‌دارند!!

جالب این بود که بنگاه‌داران هم معتقد بودند که به‌دلیل چسبیده بودن خانه‌ها به‌هم، حین وقوع زلزله، خانه‌ها یکدیگر را نگاه می‌دارند انگار در دیگر مناطق شهر خانه‌ها از هم جدا هستند!

باخود فکر می‌کنم احتمالا خانه‌های کرمانشاه چسبیده به‌هم نبودند که فروریختند؛ چه جذاب برخی کل علم سازه و ساختمان را زیر سوال می‌برند!

نقش برخی بنگاه‌های معاملات ملکی در تخلفات

معاون شهرسازی شهرداری منطقه سه در این خصوص به‌خبرگزاری فارس گفت: متاسفانه محدود طبرسی شمالی منطقه پرتخلف شهر است که تفکیکات غیر مجاز، معابر نامناسب و تغییر کاربری اراضی کشاورزی به‌مسکونی برخی از این تخلفات است.

احمد ابراهیمی ادامه داد: البته مدتی است که گسترشی در پهنه رخ نمی‌دهد، مگر اینکه مالکین عمده وارد شوند که در این صورت سرانه‌های خدماتی وصول و اعمال می‌شود و گسترش رخ می‌دهد.

وی تصریح کرد: متاسفانه به‌دلیل وضعیت اقتصادی مردم و افزایش قیمت مسکن و به‌تبع آن رانده شدن مردم به‌سمت حاشیه شهر، چندی است با مسئله پشت‌بام فروشی مواجه هستیم.

معاون شهرسازی شهرداری منطقه سه به‌نقش برخی از بنگاه‌ها در تفکیکات غیر مجاز و هوایی فروشی اشاره و خاطرنشان کرد: باوجود اطلاع رسانی‌هایی که می‌شود مردم بدون استعلام از شهرداری اقدام به‌خرید این پشت‌بام‌ها می‌کنند و مشکلاتی را برای شهر به‌وجود می‌آورند.

منطقه ۳ بیشترین پرونده ارسالی به‌کمیسیون ماده ۱۰۰ را دارد

ابراهیمی ضمن بیان این موضوع که منطقه ما بیشترین پرونده ارسالی به‌کمیسیون ماده۱۰۰ را دارد، عنوان کرد: این آمار نشان دهنده جلوگیری از ساخت و ساز است.

وی اضافه کرد: بسیاری از تخلفاتی که رخ می‌دهد بر روی توسعه بناهاست که معمولا فاقد استحکام است، چراکه بدون مجوز از شهرداری و شبانه اقدام به‌ساخت بنا می‌کنند.

معاون شهرسازی شهرداری منطقه سه مشهد بیان کرد: باتوجه به‌بضاعت منطقه همکاران ما جلوگیری از کار می‌کنند و اخیرا با حمایت‌های مقام قضایی اجرای بند چهار ماده ۵۵ قانون شهرسازی را دنبال می‌کنیم که با دستوری که مقام قضایی و دادسرای ناحیه۷ داده‌اند، در همان مراحل اولیه ستون گذاری سعی می‌کنیم قبل از پوشش سقف، نسبت به‌اجرای حکم و جمع‌آوری سازه‌ها اقدام کنیم.

ابراهیمی تاکید کرد: از زمانی که این اتفاق رخ داده روند پیشگیری از تخلفات ساختمانی کاهش داشته است.

وی عنوان کرد: البته روند کنترل مشاورین املاک با شهرداری نیست و اتحادیه باید بنگاه‌های غیر مجاز را رسیدگی و جمع‌آوری کند.

معاون شهرسازی شهرداری منطقه سه مشهد با اشاره به‌اینکه البته ما این تخلفات بنگاه‌ها را به‌مراجعه قضایی اعلام کردیم، گفت: متاسفانه برخی از مردم به‌دلیل شرایط اقتصادی و برخی به‌دلیل نبود آگاهی مراجعه نکرده و اقدام به‌خرید و احداث غیر مجاز سازه می‌کنند و زمانی که ساختمان‌شان پلمب شد تازه متوجه می‌شوند که کارشان غیرقانونی بوده است.

۴ کانون پشت‌بام‌فروشی در مشهد

در ادامه رئیس اتحادیه مشاورین املاک مشهد فروش بام را غیرقانونی دانست و گفت: اخیرا کارگروهی متشکل از اتحادیه مشاورین املاک، قوه قضاییه، شهرداری و نیروی انتظامی در حال تشکیل شدن است تا بتوانیم به‌واسطه این کارگروه به‌این موضوع سروسامان دهیم.

علی اصغر مرادزاده ضمن اشاره به‌‌اینکه چنانچه شکایتی صورتی گیرد وارد عمل می‌شویم، ابراز کرد: بازرسی و نظارت بر ساخت‌وساز شهر بر عهده شهرداری است و ما تنها بر کار بنگاه‌های املاک نظارت داریم.

وی تاکید کرد: تا زمانی که فردی اقدام به‌شکایت نکند اتحادیه چگونه متوجه فروش هوایی شود، بنابراین باید فردی اقدام به‌شکایت کند تا ما وارد عمل شویم!

رئیس اتحادیه مشاورین املاک مشهد با اشاره به‌اینکه به‌طور متوسط ماهیانه حدود ۱۰۰ املاکی در مشهد به‌دلیل طرح شکایت و تخلف پلمب می‌شود، تصریح کرد: جاده قدیم، نهضت، سیدی و طبرسی چهار کانون پشت‌بام فروشی در مشهد هستند.

 مرادزاده در پاسخ به‌این پرسش که نرخ‌گذاری به‌چه صورت انجام می‌شود، گفت: کانون این مدل تخلفاتما در ای نخصوص نرخنامه نداریم و به‌طور کلی بنگاه‌ها نباید به‌این مورد دخالت کنند.

نبود شفافیت در قانونی یکی از علل مهم بام فروشی

به‌گفته کارشناسان حقوقی یکی از دلایل روی آوردن عده‌ای سودجو به‌پشت‌بام فروشی شفاف نبودن قانون در این خصوص است.

آنان معتقدند در واقع شهرداری به‌دلیل اجمال قانون هیچ اقدامی نمی‌تواند انجام دهد و تنها ‌کاری که می‌تواند بکند، این است که به‌محل ساخت‌وساز غیر‌مجاز مراجعه کند و با دخالت نیروی انتظامی، وسایل سازندگان را جمع کند و اقدام دیگر شهردار پس از تخلف گزارش به‌کمیسیون ماده ۱۰۰ است.

مسؤولان منتظر شکایت نباشند

اما آنچه که در این میان حائز اهمیت است که اینکه مسؤولان ذی‌صلاح می‌توانند پیش از وقوع جرم بسیار ساده و کم خرج از آن جلوگیری کنند تنها کافی است بازرسان مدتی به‌صورت نامحسوس وارد بنگاه‌ها شده و در صورت مشاهده کردن تخلف از جانب آنان، ایشان را اعمال قانون کنند تا این‌گونه بستری برای معامله کردن امری غیرقانونی فراهم نشود تا پس از وقوع آن به‌دنبال چاره باشند و ننشینند تا فردی بیاید و شکایت کند؛ در این حالت نیازی نیست پس از وقوع جرم دست به‌تخریب و یا پلمب بزنند.

پشت‌بام فروشی در مشهد,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران

  • 17
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شوماخر,عکس از مایکل شوماخر,عکس شوماخر در بیمارستان بیوگرافی مایکل شوماخر از کودکی تا دوران بزرگسالی اش (عکس همسر و پسرش)

 زاده: ۳ ژانویهٔ ۱۹۶۹ 

زادگاه: هورت، آلمان غربی

ملیت: آلمان

سالهای فعالیت: ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۶

تیم ها: جردن، بنتون، فراری

ادامه
داریوش هخامنشی,بیوگرافی داریوش هخامنشی,همسر داریوش هخامنشی زندگی نامه داریوش هخامنشی (داریوش بزرگ)

سلطنت: ۵۲۲–۴۸۶ قبل از میلاد 

زادروز: ۵۴۹ قبل از میلاد

فوت: ۴۸۶ قبل از میلاد

دین و مذهب: مزدیسنا

خاندان: هخامنشیان

ادامه
آدام اسمیت,عکس های آدام اسمیت,زندگینامه آدام اسمیت زندگی نامه آدام اسمیت، بنیان‌گذار علم اقتصاد (+ تصاویر)

زاده: ۵ ژوئن ۱۷۲۳

محل تولد: کیرک کالدی، شهرستان فیف، اسکاتلند

ملیت: اسکاتلندی

مکتب: لیبرالیسم کلاسیک

مهمترین علایق: فلسفه سیاسی، فلسفه اخلاق، علم اقتصاد

ادامه
انوشیروان ساسانی,زندگینامه انوشیروان ساسانی,دانش انوشیروان ساسانی بیوگرافی انوشیروان ساسانی از پادشاهان مشهور ساسانی (+ تصاویر)

زادروز:۵۰۱ میلادی

محل تولد: تیسفون، ایران شهر

فوت: ۵۷۹ میلادی

دودمان: خاندان ساسان

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
عکسهای کریم باقری,کریم باقری,زندگینامه کریم باقری بیوگرافی کریم باقری و افتخاراتش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱ اسفند ۱۳۵۲

زادگاه: تبریز، ایران

قد: ۱٫۸۶ متر

پست: هافبک

کودکان: امیر و امید باقری

ادامه
امام رضا (ع),زندگی نامه امام رضا (ع),حرم مطهر امام رضا (ع) بیوگرافی امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۱ ذی القعده سال ۱۴۸ پس از هجرت

تاریخ مرگ: ۲۹ صفر سال ۲۰۳ پس از هجرت

محل زندگی: حجاز و خراسان بزرگ

کنیه: ابوالحسن (ابوالحسن ثانی)

طول عمر: ۵۵ سال

ادامه
گالیله,ماه تولد گالیله,نام پدر گالیله زندگینامه گالیله فیزیکدان ایتالیایی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ فوریهٔ ۱۵۶۴

محل زندگی: دوک نشین بزرگ توسکانی، ایتالیا

ملیت: ایتالیایی

محل تحصیل: دانشگاه پیزا

شناخته شده برای: سینماتیک (مکانیک)، Dynamics، تلسکوپ، نظریه خورشید مرکزی

ادامه
فروغ فرخزاد,اشعار فروغ فرخزاد,خانواده فروغ فرخزاد زندگینامه فروغ فرخزاد و علت فوت او (+ تصاویر)

زادروز: ۸ دی ماه ۱۳۱۳ (۲۹ دسامبر ۱۹۳۴)

پدر: محمد فرخزاد

مادر: توران وزیری تبار

مرگ: ۲۴ بهمن ۱۳۴۵ (۱۳ فوریهٔ ۱۹۶۷)

ملیت: ایرانی

محل زندگی: تهران

ادامه
جان مینارد کینز,عکس های جان مینارد کینز,زندگینامه جان مینارد کینز بیوگرافی جان مینارد کینز و فعالیت های او در دوران زندگی اش (+ تصاویر)

حیطه: اقتصاد سیاسی

مکتب: اقتصاد کینزی

زادروز: ۵ ژوئن ۱۸۸۳

زادگاه: کمبریج، انگلستان

تاریخ مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۴۶

ادامه
ویژه سرپوش