پنجشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹
۲۲:۴۵ - ۰۸ تير ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۴۰۰۵۶۱
مسکن، راه، عمران

جزئیات جدید بسته حمایت ازمستاجران اعلام شد

بسته حمایت ازمستاجران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
محمودزاده اعلام کرد: بسته پیشنهادی کوتاه مدت در مورد بازار اجاره مسکن پیشنهاد و تصویب شد، پیشنهاد وام ودیعه نیز ارائه شده و در حال بررسی است.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی جزئیات جدیدی از بسته حمایتی مستأجران که امروز در ستاد ملی مبارزه با کرونا به تصویب رسید، اعلام کرد.

محمود محمودزاده در گفتگو با مهر در مورد مصوبه امروز ستاد ملی مبارزه با کرونا (corona) در مورد تعیین سقف افزایش اجاره در تهران، کلانشهرها و سایر مناطق شهری به ترتیب تا ۲۵، ۲۰ و ۱۵ درصد گفت: پیشنهاد تهیه بسته حمایتی از مستأجران از سوی وزارت راه و شهرسازی به ستاد ملی مبارزه با کرونا ارائه شد که یکی از مفاد آن، تعیین حداکثر میزان افزایش اجاره بها بود.

او در مورد پیشنهادی در خصوص اعطای تسهیلات ودیعه مسکن به مستأجران نیز اظهار‌کرد: ما در دو حوزه بازار اجاره بها و بازار خرید و فروش مسکن، پیشنهاداتی را به این ستاد ارائه کرده بودیم که به دو بخش تقسیم می شد؛ یکی اقدامات کوتاه مدت و دیگری اقدامات میان مدت؛ اقدامات فوري برای مدیریت سریع وضعیت بازار مسکن بود و پیشنهادات میان مدت نیز برای ساماندهی ریشه ای مشکل اجاره بها تهیه شده بود.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: امروز بسته پیشنهادی کوتاه مدت در مورد بازار اجاره مسکن پیشنهاد و تصویب شد، پیشنهاد وام ودیعه نیز ارائه شده و در حال بررسی است چون پیشنهاداتی که بار مالی دارد، باید مراجع و دستگاه های مختلف در مورد آن اظهارنظر کنند.

محمودزاده افزود: اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور به عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی وظیفه جدیدی را ابلاغ کرد که طبق آن، قرار است بانک مرکزی بسته تأمین مالی طرح اقدام ملی مسکن و همینطور مباحث مرتبط با حوزه مسکن را تدوین و به ستاد اقتصادی دولت پیشنهاد دهد. ازاین رو جلسات متعددی در سطوح کارشناسی و مدیریتی میان وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی برگزار شده است. این بسته بزودی تهیه و به این ستاد (ستاد اقتصادی دولت) ارائه می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در مورد اینکه آیا اجرای مصوبه امروز ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر رعایت حداکثر افزایش اجاره بها تا ۲۵ درصد در تهران ضمانت اجرایی دارد؟ عنوان کرد:ضمانت اجرایی این مصوبه آن است که هیچ مرجع قضائی حق صدور حکم تخلیه برای مستأجر را ندارد؛ به این معنا که چنانچه مستأجر واجد شرایط مذکور در تبصره باشد، موجر حق فسخ قرارداد و شکایت به دادگاه برای خارج کردن مستأجر از ملک خود را ندارد چون مصوبات ستاد ملی کرونا در حکم قوانین مصوب مجلس و شورای عالی امنیت ملی است.

او ادامه داد: از سوی دیگر، چنانچه مستاجر به نرخ هایی که ستاد ملی کرونا اعلام کرده، تمکین نکند، موجر میتواند حکم تخلیه برای او صادر کند؛ به این معنا که اگر در تهران، مستاجر افزایش اجاره بهای ۲۵ درصدی را نپذیرد، موجر می تواند او را ملزم به تخلیه ملک خود کند ولی اگر موجر بیش از ۲۵ درصد از مستأجر طلب کند، مستأجر میتواند از پرداخت آن سر باز زده و از تخلیه ملک خودداری کند.

بسته حمایت ازمستاجران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران

محمودزاده در مورد این که چرا مصوبه امروز ستاد ملی کرونا، عطف به ماسبق نداشته و شامل قراردادهای رهن و اجاره مسکن که پیش از تاریخ مصوبه این ستاد به امضاء رسیده اند، نمی شود؟ گفت: از نظر قانونی، امکان عطف به ما سبق کردن این مصوبه وجود نداشت چون قراردادهای امضاء شده، عقد جاری و قانونی است و هیچ قانون جدیدی نمی تواند آنرا ملغی اثر کند.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در جواب به این پرسش که آیا امکان تعیین حداکثر نرخ افزایش کرایه در تهران به صورت شناور وجود داشت و یک نرخ ثابت برای تمام تهران تعیین نمی شد؟ گفت: در مصوبه ستاد ملی کرونا آمده که «نرخ اجاره بها نسبت به قیمت همان ملک در قرارداد قبلی رهن و اجاره، ۲۵ درصد افزایش یابد» ؛ این ۲۵ درصد طبق متوسط تورم تعيين شده است ضمن این که در مصوبه عبارت «تا ۲۵ درصد» لحاظ شده و به این معناست که موجر میتواند کم تر از ۲۵ درصد هم به رقم قبلی اجاره بها اضافه کند.

او گفت: چنانچه قرار بود ملاک ما در تعیین حداکثر افزایش اجاره بها در تهران، جدول ارزش اجاره ملک که مورد تأیید سازمان امور مالیاتی است، قرار گیرد، ایرادات زيادي می شد به آن اتخاذ کرد چون رقم اجاره هر واحد مسکونی در هر منطقه یا محله و حتی مجتمع مسکونی با واحد دیگر متفاوت است ولی هنگامی که گفته می شود که سقف افزایش اجاره بها تا ۲۵ درصد و نسبت به قرارداد قبلی همان واحد است، دیگر نمی توان چنین ایرادی را به مصوبه ذکر شده وارد دانست.

محمودزاده تأکید کرد: این مصوبه نه حقوق مالک را تضییع می کند و نه حقوق مستاجر را فراموش کرده است بلکه مصوبه متعادلی محسوب می شود.

  • 17
  • 8
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
پوریا فیاضی,پوریا فیاضی بازیکن والیبال,تصاویر اینستاگرامی پوریا فیاضی بیوگرافی پوریا فیاضی و سوابق ورزشی اش (+ مصاحبه)

تاریخ تولد:۲۲ دی ۱۳۷۱

زادگاه: ارومیه، ایران

قد: ۱۹۵ سانتیمتر

رشته ورزشی: والیبال

پُست: دریافت کننده قدرتی

ادامه
استیو هانکه,زندگینامه استیو هانکه,زندگی نامه استیو هانکه بیوگرافی استیو هانکه، اقتصاددان مشهور آمریکا (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ دسامبر ۱۹۴۲

محل تولد: ماکن، جورجیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

فارغ التحصیل: دانشگاه کلرادو بولدر

مؤسسه: مدرسه معادن کلرادو، دانشگاه برکلی، دانشگاه جانز هاپکینز

ادامه
مرتضی شریفی,زندگینامه مرتضی شریفی,عکس های مرتضی شریفی بیوگرافی مرتضی شریفی والیبالیست (+ مصاحبه و جدیدترین تصاویر)

محل تولد: ارومیه

تاریخ تولد: ۱۳۷۸/۳/۶

قد: ۱متر و ۹۳ سانتیمتر

ورزش: والیبال

شروع فعالیت در والیبال: ۱۳۸۸

ادامه
علی علیپور,تصاویر اینستاگرام علی علیپور,علی علیپور فوتبالیست بیوگرافی علی علیپور و موفقیت های آن در عرصه فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۰ آبان ماه ۱۳۷۴

محل تولد: قائم شهر

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتی متر

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
ویژه سرپوش