جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹
۰۹:۳۸ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۵۰۰۶۲۱
مسکن، راه، عمران

مالیات ۲/ ۱ میلیون تومانی برای هر مترمربع احتکار مسکن؛ معادل ۵/ ۱ برابر فرمول جهانی

اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران

موقعیت مکانی« خانه های خالی معاف از مالیات» در طرح مجلس تعیین شد. طرح چکش کاری شده کمیسیون اقتصادی برای مقابله مالیاتی با خانه های بدون استفاده، حاوی دو ستون اصلی است که اولی شامل« نرخ بی سابقه برای مالیات» و دومی نیز« امتیاز به گروهی از مالکان» است. بررسی های« دنیای اقتصاد» نشان می دهد مبلغ مالیات بعد از چندبار اصلاح نرخ، معادل ۵/ ۱ برابر اجاره بهای سالانه آپارتمان ها در نظر گرفته شده است که با این حساب، مالک خانه خالی با احتساب قیمت های فعلی، باید برای هر مترمربع، ۲/ ۱ میلیون تومان مالیات بپردازد. خانه خالی در« شهر فرعی» معافیت دارد.

طرح تهیه شده از سوی گروهی از نمایندگان مجلس برای اصلاح ماده قانونی مربوط به دریافت مالیات از خانه های خالی که یک بار به صحن ارسال شد اما قبل از بررسی جزئیات آن برای رفع ایرادات از سوی کمیسیون اقتصادی پس گرفته شد، در حالی که حاوی یک پناهگاه فرعی برای خانه های خالی است، قرار است به صورت مجدد به صحن برگردد. بررسی های« دنیای اقتصاد» درباره جزئیات طرح ملکی مجلس که بنا بر اذعان طراحان آن با هدف مقابله با احتکار مسکن وعرضه واحدهای مسکونی خالی به بازار مسکن در قالب فروش این واحدها یا عرضه آنها به بازار اجاره تهیه شده است نشان می دهد این طرح حتی پس از اصلاحات صورت گرفته و قبل از رسیدگی به جزئیات آن در صحن مجلس دست کم حاوی یک پناهگاه فرعی برای ملاکان و از سویدیگر دربردارنده ۴ حفره بزرگ در مسیر اجرا است. 

در واقع در حالی که هنوز جزئیات این طرح در صحن مجلس مورد رسیدگی و بررسی قرار نگرفته است گروهی از مالکان واحدهای مسکونی خالی از سکنه ۴ پاتک مهم برای دور زدن این مسیر مالیاتی در نظر گرفته و دنبال می کنند تا بتوانند به واسطه پناهگاه فرعی درنظر گرفته شده در متن این طرح، علاوه بر نگهداری از واحدهای مسکونی خالی از سکنه از پرداخت مالیات بر خانه های خالی نیز معاف شوند. براساس طرحی که در کمیسیون اقتصادی مجلس تهیه شد، یکبار برای بررسی جزئیات، به صحن رفت، اما بنا بر آنچه از سوی نمایندگان کمیسیون اقتصادی به عنوان ضرورت رفع پاره ای از ابهامات و انجام برخی اصلاحات در متن طرح عنوان شد از صحن پس گرفته شد و هم اکنون قرار است به صورت مجدد به صحن ارسال شود، خانه های دوم یا اقامتگاه های دوم اشخاص در شهرهایی غیر از شهر محل سکونت آنها به دلیل استفاده فصلی و موردی خانوارها از آنها، خانه خالی تلقی نشده ومشمول پرداخت مالیات بر خانه های خالی نیست.

به این معنا که برای مثال اگر فردی در تهران یا هر شهر دیگری زندگی می کند و در شهر دیگری غیر از شهر محل سکونت خود واحد مسکونی دیگری دارد آن واحد خالی تلقی نمی شود اما در شرایطی که هر دو واحد مسکونی در شهر محل سکونت وی قرار داشته باشد یک واحد مسکونی مشمول پرداخت مالیات بر خانه های خالی می شود. افرادی که در شهرهای شمالی ویلا دارند یا مدیرانی که در شهر تهران ساکن هستند اما در سایر شهرها واحدهای مسکونی دارند که عمدتا به دلیل سکونت در شهر تهران خالی مانده اند نیز مشمول پرداخت مالیات خانه های خالی نمی شوند. جزئیات مربوط به این طرح در این باره نشان می دهد این طرح مالیاتی یا به عبارت دیگر تورمالیاتی طراحی شده از سوی نمایندگان مجلس قبل از بررسی وتصویب در صحن مجلس از هم اکنون به دلیل وجود ۴ حفره مهم، منجر به چهار پاتک ملاکان به قانونی شده است که قرار است تحت عنوان طرح اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم در صحن مجلس بررسی شده سپس به تصویب برسد. در واقع این تور مالیاتی که برای رهگیری خانه های خالی و اعمال قانون به منظور دریافت مالیات از مالکان خانه های خالی طراحی شده است چهار حفره بزرگ دارد که هنوز طرح مصوب واجرا نشده است مالکان مشمول پرداخت این مالیات امکان فرار پیدا کرده اند و از هم اکنون این فرار را آغاز کرده اند.

اولین حفره بزرگ این طرح آن است که واحدهای مسکونی نوساز تا قبل از دریافت پایان کار از پرداخت این مالیات معاف شده اند. هم اکنون برخی از سازنده ها برای قرار نگرفتن ملکشان در فهرست واحدهای مسکونی خالی از سکنه و مشمول پرداخت مالیات، ساخت وسازهای خود را پشت مرحله پایان کار فریز کرده اند تا از این طریق هم واحدهای آنها خالی مانده ومشمول تورم مسکن شود وهم مجبور به پرداخت مالیات خانه های خالی نباشند. در واقع از هم اکنون برخی از سازنده ها از تکمیل آخرین مرحله ساختمانی قبل از تقاضا برای دریافت پایان کار خودداری می کنند. این در حالی است که نیمه کاره گذاشتن ساختمان ها از حدود یک دهه قبل به عنوان یک شگرد بزرگ برای فروش مسکن با قیمت بالاتر در دوره تورم، آن هم در مرحله اسکلت مشاهده شده است. حال این شگرد می تواند به بخش دیگری از ساختمان ها و عدم تکمیل تنها بخش هایی از داخل ساختمان منجر شود که این موضوع نیز برای مراجع مالیاتی قابل رهگیری نخواهد بود.

شگرد دوم مالکان خانه های خالی به انتقال خانه خالی به شهر فرعی مربوط می شود. از آنجا که خانه های دوم یا اقامتگاه های دوم افراد در شهری غیر از شهر محل سکونت آنها مشمول پرداخت مالیات خانه های خالی نمی شود گروهی از مالکان خانه های خالی برای فرار مالیاتی، خانه خالی خود را به شهر دیگری منتقل می کنند. پاتک سوم برخی دیگر از مالکان خانه های خالی مربوط به حفره بزرگی است که در مورد طرح نمایندگان برای معافیت خانه های خالی واقع در شهرهای با جمعیت کمتر از ۱۰۰هزار نفر از پرداخت مالیات خانه های خالی در نظر گرفته شده است. به دنبال در نظر گرفتن این معافیت برخی دیگر از افراد نیز خانه های خالی خود را به روستاها وشهرهای کوچک منتقل خواهند کرد که بسیاری از روستاها وشهرهای کوچک مناطق شمالی کشور نیز از این بابت تحت تاثیر افزایش تقاضا برای خرید مسکن وویلا قرار خواهند گرفت واین موضوع می تواند منجر به هجوم تقاضا به این مناطق شده وبازار مسکن آنها را تحت‌تأثیر قرار دهد.

حفره چهارم این طرح آن است که در طرح نماینده ها برای مقابله با احتکار واحدهای مسکونی، در چند جا تاکید شده است که تنها سرپرست خانوار باید مشخصات املاک تحت مالکیت و محل سکونت  خود را در قالب اعلام کدپستی در مقابل کدملی اش، درج کند و به صراحت اعلام نشده است که تکلیف خانه هایی که به نام همسر و فرزندان وی است چیست؟ عدم تعیین تکلیف این موضوع می تواند منجر به شکل شکل گیری فرار مالیاتی بزرگ از طریق انتقال صوری مالکیت واحدهای مسکونی خالی از سکنه به همسر وفرزندان شود.

پایه محاسبه مالیات از خانه های خالی براساس ماده ۵۴ قانون اصلاح قانون مالیات های مستقیم مصوب سال ۹۴،« مالیات بر درآمد اجاره مسکن » است. در این ماده قانونی مبلغ مالیات نیز معادل یک ماه اجاره آپارتمان تعیین شده است. اما در طرح نمایندگان کمیسیون اقتصادی مجلس به دلیل آنچه عدم بازدارنده بودن نرخ این مالیات مطابق با ماده ۵۴ قانون مالیات های مستقیم اعلام شده است مبلغ مالیات تغییر کرده است. بر اساس متن مکتوب طرح اصلاح ماده ۵۴ قانون اصلاح قانون مالیات های مستقیم، پیش بینی شده است در صورت تصویب، مبلغ مالیات از خانه های خالی در سال اول خالی بودن واحد مسکونی- البته بعد از فرجه زمانی ۴ ماهه برای فروش یا اجاره مسکن - معادل ۵ برابر مالیات بر درآمد اجاره مسکن ، در سال دوم معادل ۱۰ برابر مالیات بر اجاره و در سال سوم معادل ۱۵ برابر این مالیات از افراد مشمول دریافت شود.

هر چند پنج شنبه شب یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس با حضور در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دوم صدا وسیما اعلام کرد نرخ این مالیات در طرح به صورت دریافت ۶ برابر مالیات اجاره در سال اول، ۱۲ برابر در سال دوم و ۱۸ برابر در سال سوم قرار است محاسبه و دریافت شود. مالیات بر اجاره مسکن مالیاتی است که براساس اجاره بهای منطقه ای املاک مسکونی محاسبه و از مالکان واحدهای اجاره ای دریافت می شود. این نوع مالیات بسته به اینکه اجاره بهای هر واحد مسکونی به چه اندازه است از واحدی به واحد دیگر متفاوت است. نرخ مالیات بر درآمد اجاره در شهر تهران هم اکنون ۳۰ درصد اجاره بهای روز است. بنابراین در سال اول خالی ماندن واحدهای مسکونی مالک واحد خالی از سکنه باید معادل ۵/ ۱ برابر درآمد حاصل از اجاره آن واحد مسکونی را به عنوان مالیات خانه خالی پرداخت کند. هم اکنون اجاره سالانه یک واحد مسکونی متوسط براساس میانگین قیمت و اجاره بهای مسکن در شهر تهران ۴ درصد قیمت همان واحد مسکونی است. یعنی در شرایط فعلی که میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران معادل ۲۰ میلیون تومان است ۴ درصد از این میزان برابر با ۸۰۰ هزار تومان و معادل متوسط اجاره سالانه هر مترمربع مسکن در پایتخت است.

در شرایطی که نرخ مالیات از خانه های خالی براساس طرح مجلس ۵/ ۱ برابر اجاره روز واحدهای مسکونی است، مالکان خانه های خالی به ازای یک سال خالی ماندن این واحدها به طور متوسط در شهر تهران باید برای هر مترمربع مبلغ یک میلیون و۲۰۰ هزار تومان بعنوان مالیات پرداخت کنند. در چنین شرایطی مبلغ مالیات خانه های خالی برای یک واحد مسکونی معمولی و متوسط در شهر تهران با مساحت ۵۰ مترمربع به صورت سالانه معادل ۶۰ میلیون تومان می شود. این مبلغ با احتساب میانگین قیمت مسکن در شرایط فعلی محاسبه شده است.

با احتساب همین میزان متوسط قیمت مسکن این مالیات برای سال دوم خالی ماندن واحدهای مسکونی معادل ۱۲۰ میلیون تومان می شود. در عین حال در این قانون تصریح شده است مبلغ مالیات از خانه های خالی برای اشخاص حقوقی، نهادها، سازمان ها و بانک ها و سایر ملاکان حقوقی دو برابر ملاکان حقیقی است. بررسی های« دنیای اقتصاد» نشان می دهد مالیات از خانه های خالی مطابق با این طرح در سایر شهرها نیز به میزان حدود ۶ درصد قیمت روز واحد مسکونی محاسبه واخذ خواهد شد این در حالی است که عمده اوج نسبت مالیات خانه های خالی به قیمت مسکن در دنیا در اکثر قریب به اتفاق کشورها، ۴ درصد است که این نرخ حدود یک و نیم برابر نرخ جهانی محسوب می شود.

بررسی های به عمل آمده درخصوص جزئیات دیگری از طرح نماینده ها برای مقابله با احتکار واحدهای مسکونی در قالب طرح دریافت مالیات از خانه های خالی از سکنه نشان می دهد، آن دسته از مالکان واحدهای مسکونی که در کشور دیگری سکونت دارند اما یک واحد مسکونی در ایران دارند که در زمان بازگشت به ایران از آن به صورت موقتی و دوره ای استفاده کرده و در عمده مواقع سال خالی از سکنه هستند مشمول پرداخت مالیات خانه های خالی نمی شوند. این در حالی است که خانه های اول و اصلی اشخاص نیز به ازای هر فرد ایرانی با سن ۱۸ سال و بیشتر هم مشمول پرداخت این مالیات نمی شود. براساس اعلام متولی مسکن همچنین سیستم شناسایی مشمولان پرداخت این واحدها در وهله اول مبتنی بر شناسایی واحدهای خالی از سکنه بر اساس اطلاعات سامانه ملی املاک و اسکان کشور است. ضمن آنکه یک فرجه سه ماهه برای خود اظهاری مالکان خانه های خالی شناسایی شده در نظر گرفته خواهد شد. به این معنا که پس از شناسایی خانه های خالی به مالکان آنها از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود. فرد مکلف است حداکثر ظرف سه ماه نسبت به عرضه این واحدها به بازار اقدام کند و در بخش خوداظهاری نسبت به صحت خالی بودن واحد یا واحدهای خود یا خالی نبودن آن، اقدام به ارائه اظهارنامه مالیاتی کند.

در صورتی که فرد خالی بودن واحد یا واحدهای شناسایی شده را تایید کند واحد یا واحدهای مسکونی خالی برای طی پروسه تخمین و دریافت مالیات به مراجع ذی ربط معرفی شده و وارد پروسه مالیاتی می شوند. در صورتی که فرد ادعا داشته باشد واحد خالی از سکنه ای در اختیار ندارد باید با ارائه مدارکی دال بر خالی نبودن واحد مسکونی ادعای خود در این باره را به اثبات برساند. براساس اعلام طراحان، طرح اصلاح ماده ۵۴ قانون اصلاح مالیات های مستقیم در کمیسیون اقتصادی مجلس با هدف جلوگیری از احتکار مسکن و همچنین افزایش محسوس عرضه مسکن در کوتاه مدت تهیه شده است. با این حال چهار حفره شرح داده شده می تواند تحقق این اهداف را با اختلال همراه کند.

  • 16
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
استیون جرارد,عکس استیون جرارد,استیون جرارد و همسرش بیوگرافی استیون جرارد از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد: ۳۰ می ۱۹۸۰ انگلیس

پیشه: بازیکن و مربی فوتبال

مدرک تحصیلی: دیپلم

قد: ۱۸۳ سانتیمتر 

همسر: الکس کوران

فرزندان: ۳ دختر

ادامه
پروانه سلحشوری,تصاویر پروانه سلحشوری,بیوگرافی پروانه سلحشوری بیوگرافی پروانه سلحشوری و انتقادات آن به نظام حکومتی ایران

متولد: ۱۳۴۳

محل تولد: مسجدسلیمان، خوزستان

ملیت: ایران

همسر: برات قبادیان

فرزندان: دو پسر و یک دختر

شغل: سیاستمدار

ادامه
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
ویژه سرپوش