یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱
۱۱:۰۳ - ۱۷ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۱۵۷۳
نفت و انرژی

تعرفه جدید گاز پرمصرف‌ها مصوب شد؛ ابلاغ در روزهای آینده

تعرفه جدید گاز پرمصرف ها,شرکت ملی گاز
مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز با بیان اینکه ابلاغیه تعرفه‌های جدید گاز برای پرمصرف‌ها تصویب شده است، افزود: براین اساس طی یکی دو روز آینده تغییراتی در حوزه تعرفه‌های قبوض گاز خواهیم داشت.

به گزارش  تسنیم، محمدرضا جولایی مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز در برنامه میز اقتصاد با بیان اینکه بالغ بر ۸۳۰ میلیون متر مکعب در روز گاز شیرین و تصفیه شده تحویل شبکه سراسری گاز قرار می‌گیرد، گفت: ظرف یکی دو روز آینده با اقداماتی که انجام می‌شود می‌توانیم ۱۰ تا ۲۰ میلیون متر مکعب به وضعیت تولید اضافه کنیم.

به گفته محمدرضا جولایی میزان مصرف گاز در شش ماهه اول سال نسبت به پارسال، نزدیک به شش درصد رشد رشد داشته است که مصرف بخش خانگی ۷۱ درصد و بقیه گاز را نیروگاه‌ها و صنایع عمده و بخش‌های دیگر مصرف کرده اند.

در ادامه،  گودرزی کارشناس انرژی در خصوص مصرف گاز در ادارات، گفت: به منظور رعایت مصرف در بخش ادارات، بحث پایش مصارف به صورت جدی توسط شرکت‌های گاز استانی در حال پیگیری است.

به گفته وی تمام ادارات به صورت موردی، ادامه دار و مستمر، پایش و مصارف آن‌ها کنترل می‌شود. حتی دمای فضای اداری آن‌ها بررسی می‌شود و مشخص می‌شود که چقدر الگوی مصرف رعایت می‌کنند. به کسانی که بخشنامه دولت را رعایت نمی‌کنند حتما اخطار کتبی داده می‌شود و در صورت تکرار، باعث قطع جریان گازشان می‌شود و برای وصل مجدد هم لازم است که حتما تائیدیه بیاورند و عملا این موضوع را برای دفعات بعد رعایت کنند.

در بخش دیگر این گفتگو، رحمانی مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز با تایید گفته‌های این کارشناس انرژی گفت: مصرف بخش ادارات در سال ۱۴۰۰ در فصل سرد حدود ۶۰۰ میلیون متر مکعب بوده است که با اعمال بخشنامه‌ای که از طرف هیات دولت و معاون اول ریاست محترم جمهور ابلاغ شد بخش پایش ادارات اتفاق افتاد و با این پایش تقریبا بیش از ده درصد در بخش اداری صرفه جویی شد.

به گفته رحمانی مصرف بعضی ادارات از این مقدار بیشتر بود که شامل جریمه شدند و در برخی حتی کمتر از میزان تعیین شده مصرف کرده بودند.

مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز با بیان اینکه اولین اداره‌ای که مورد ارزیابی قرار گرفت ادارات وزارت نفت در تهران بود، افزود: گاز یکی از ادارات شرکت گاز استان تهران در پی توجه نکردن به اخطار داده شده قطع شد.

گازرسانی به استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان تسریع می یابد

وی در ادامه گفت: در حال حاضر بالغ بر ۱۲۲۰ شهر از شهر‌های کشور گاز دارند و ۲۵ شهر جدید هم در دست اقدام داریم که در انتهای سال و ابتدای سال آینده انشاالله این ۲۵ شهر گازدار خواهند شد.

به گفته وی این شهر‌ها در استان کرمان، آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان و هرمزگان قرار دارند که از درصد متوسط کشور مقداری عقب‌تر هستند.

مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز درخصوص تمهیدات گازرسانی به این استان‌ها نیز گفت: به خصوص استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان که تمهیدی را برای این دو استان دیدیم. پنج استان به عنوان شرکت گاز معین برای گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان انتخاب شدند همکار شدند با شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان، همچنین دو استان هم در کنار استان هرمزگان قرار گرفتند که بحث گازرسانی به این دو استان هم تسریع شود و هرچه سریع‌تر این دو استان هم به متوسط کشوری برسند.

ناترازی گاز  به ۲۰۰ میلیون مترمکعب رسیده است

در بخش دیگری از این گفتگو آقای جولایی با اشاره به ناترازی گاز در کشور گفت: الان چیزی حدود ۲۰۰ میلیون ناترازی داریم که عامل عمده آن مصرف بخش خانگی است. حدودا هرسال بین ۳ تا ۴ درصد افزایش مشترکین داریم یعنی در تمام نقاط افزایش مشترکین را داریم امسال هم مثل سال‌های گذشته حدود ۳ درصد افزایش مشترکین است.

مدیر دیسپاچینگ شرکت ملی گاز با بیان اینکه مذاکراتی درخصوص واردات گاز با کشور‌های دیگر ازجمله ترکمنستان درجریان است افزود: اگر بتوانیم از قابلیت‌های کشور‌های همسایه هم استفاده کنیم حتما این کار را انجام می‌دهیم.

نظام تعرفه گذاری پلکانی ادامه می یابد

گودرزی، کارشناس انرژی در بخش دوم گفتگوی خود، درباره نقش الگو‌های مصرف و استفاده از تعرفه‌ها توضیح داد.

وی با بیان اینکه تعرفه‌های کنونی، تعرفه‌هایی است که آذرماه سال گذشته ابلاغ شده است گفت: تعرفه‌ها به منظور رعایت شرایط جغرافیایی مشترکین و تشویق مشترکین به صرفه جویی است.

به گفته وی سه عامل مهم در تعرفه گذاری دخیل بوده است: یکی دوره مصرف بوده، که ۱۲ پله دارد. تعرفه گذاری بر مبنای پنج اقلیم آب و هوایی تقسیم بندی شده است، اقلیم‌های آب و هوایی هم که در شرکت ملی گاز است بر روی صورتحساب‌ها اعمال می‌شود که این اقلیم‌ها از اقلیم یک تا اقلیم پنج است، اقلیم یک سردترین و اقلیم پنج هم گرمترین است این اقلیم بندی هم توسط پژوهشکده هواشناسی است.

وی درخصوص نظام تعرفه‌ها ادامه داد: در راستای همین اقلیم بندی، ما دامنه مصرف هم داریم یعنی کسی که در اقلیم یک قرار دارد با دامنه‌های مصرف متفاوت، تعرفه متفاوتی هم پرداخت می‌کند. عملا کسی که در اقلیم یک قرار می‌گیرد در آذربایجان شرقی مثلا در شهر تبریز در پله یک دامنه مصرف بیشتری دارد مثلا تا ۳۰۰ متر می‌تواند در دامنه یک باشد کسی که در اقلیم پنچ است دامنه مصرف ش کمتر است، به منظور رعایت شرایط جغرافیایی مشترک این اقلیم بندی انجام شده و پله‌ها هم متناسب با همان تخصیص داده شده است.

گودرزی درخصوص میزان گازبهاء نیز گفت: در بخش خانگی مشترکین کم مصرف که در پله اول قرار می‌گیرند ۴۱۴ ریال پرداخت می‌کنند که تا پله ۱۲ همین روند افزایش پیدا می‌کند تا برسد به هزار و ۹۹۵ تومان و ۹ ریال، یعنی حول و حوش ۲ هزار تومان به ازای هر متر مکعب که گازب‌ها بر مبنای آن صادر می‌شود.

به گفته وی نرخ جدید گازبهاء هنوز ابلاغ نشده است.

در ادامه این موضوع مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز با تایید صحبت‌های این کارشناس انرژی گفت: برخی از این موارد نیاز مانند هزینه‌ها و همچنین مبلغ تعرفه‌ها و بحث برآورد مصارف و پلکان‌ها به کار کارشناسی داشت. همچنین دوره مصرف و هم چنین اقلیم‌ها نیاز به یک پایش داشت، چون برخی از اقلیم‌ها بنا به اصلاحی که مرکز پژوهش‌های هواشناسی داده بود باید تغییر می‌کرد که یکی از دلایل تاخیر در ابلاغ تعرفه‌های جدید همین مسائل بود.

رحمانی با بیان اینکه ابلاغیه تعرفه‌های جدید تصویب شده است، افزود: براین اساس طی یکی دو روز آینده تغییراتی در حوزه تعرفه‌های قبوض گاز خواهیم داشت.

وی درخصوص تغییرات جدید در نظام تعرفه‌ها اینگونه توضیح داد: براساس پیشنهادی که داده شده در سه پلکان اول یعنی مصارف متعارف هیچ گونه تغییری اتفاق نخواهد افتاد یعنی یک مدل مشوق برای کسانی است که متعارف مصرف کنند، اما از پلکان چهارم تا پلکان دهم در تقسیم بندی که اتفاق افتاده مشترکین پرمصرف و پلکان یازدهم و دوازدهم یعنی مشترکین بسیار پرمصرف مبلغی که در نظر گرفته شده است تقریبا به قیمت خوراک پتروشیمی‌ها یعنی براساس قیمت صادراتی است که بین ۵ تا ۶ هزار تومان قیمت دارد.

مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز درخصوص فراوانی مشترکین و میزان مصرف آن‌ها در پله‌های مختلف نیز گفت: ۶۴ درصد مشترکین شرکت گاز، در سه پلکان اول قرار گرفتند که ۳۵ درصد مصرف را انجام می‌دهند، اما ۳۵ درصد از مشترکین، ۶۰ درصد مصرف را انجام می‌دهند و و قریب به ۲ درصد هم نزدیک به ۵ و نیم درصد مصرف می‌کنند که شامل پرمصرف‌ها هستند.

به گفته آقای رحمانی بسیار پرمصرف‌ها در سال گذشته نزدیک به ۲ میلیارد مکعب گاز را در چهار ماهه سرد مصرف کردند که باید حتما طبق قانون هرچه سریع‌تر جریمه شوند. ولی آن سه پلکان متعارف به هیچ عنوان تغییر تعرفه‌ای اتفاق نخواهد افتاد.

در ادامه این بحث آقای گودرزی ضمن تایید گفته‌های مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز گفت: درخصوص تعرفه‌ها این نکته خیلی مهمی است که حتما مشترکین محترم مدنظر قرار دهند، عملا این تعرفه‌ای که می‌گوییم ۵ هزار یا ۶ هزار تومان یا تعرفه‌های بالاتر، بصورت پلکانی محاسبه می‌شوند و این طور نیست که کسی که در پله دوازده قرار می‌گیرد تمام تعرفه گازش ۶ هزار تومان باشد بلکه بصورت پلکانی پرداخت می‌شود و عملا شاید کسی که در پله دوازدهم قرار می‌گیرد حول و حوش ۲-۳ هزار تومان تعرفه‌ای باشد که برایش اتفاق می‌افتد.

در پایان مدیردیسپچینگ شرکت ملی گاز گفت: این مصوبه از ۱۶ آذر اجرایی خواهد شد و گازب‌های آن‌هایی که مصرفی درحد متعارف داشته باشند پایین‌تر و حتی رایگان می‌شود.

  • 19
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
سردار اسعد بختیاری,بیوگرافی سردار اسعد بختیاری,عکس سردار اسعد بختیاری زندگینامه سردار اسعد بختیاری رهبر جنبش آزادی خواهی

تاریخ تولد: ۱۲۳۶

محل تولد: منطقه چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

ملیت: ایرانی

حرفه: سیاستمدار

خویشاوندان مهم: صمصام‌السلطنه (برادر)، بی‌بی مریم بختیاری (خواهر)، حسین‌قلی‌خان ایلخانی (پدر)

درگذشت: ۱ آبان ۱۲۹۶

ادامه
علی ضیا,بیوگرافی علی ضیا,عکس های علی ضیا بیوگرافی سید علی ضیا؛ مجری خوب برنامه های ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ شهریور ۱۳۶۴

محل تولد: کاشان

حرفه: مجری برنامه های صدا و سیما و گوینده رادیو

تحصیلات: کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد واحد کاشان

شروع فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
احمد علیرضابیگی,بیوگرافی احمد علیرضابیگی,عکس های احمد علیرضابیگی بیوگرافی احمد علیرضابیگی

تاریخ تولد: ۲۲ بهمن ۱۳۴۲

محل تولد: ارومیه، ایران

حرفه: نظامی، سیاستمدار و نماینده تبریز در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تحصیلات: دکتری امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی

شروع فعالیت: از اوایل انقلاب

حزب سیاسی: بدون حزب سیاسی

ادامه
سرنای ساریکایا,بیوگرافی سرنای ساریکایا,عکس های سرنای ساریکایا سرنای ساریکایا بازیگر زیبای ترکی

تاریخ تولد: ۱ جولای ۱۹۹۱

محل تولد: آنکارا، ترکیه

حرفه: بازیگر، مدل

شروع فعالیت: سال ۲۰۰۶ تا کنون

تحصیلات: مقطع دبیرستان

ادامه
لیلا حاتمی,بیوگرافی لیلا حاتمی,عکس های لیلا حاتمی بیوگرافی لیلا حاتمی فرزند مرحوم علی حاتمی

تاریخ تولد: ۹ مهر ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع به کار: سال ۱۳۶۱ تا کنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته برق

همسر: علی مصفا

ادامه
عسجدی,زندگینامه عسجدی,آثار عسجدی زندگینامه عسجدی شاعر دربار غزنویان

دوران زندگی: قرن چهارم و پنجم هجری

پادشاهی: پادشاهای غزنوی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۴۳۲ هجری قمری

عسجدی,زندگینامه عسجدی,عسجدی شاعرزندگینامه عسجدی

ادامه
مهدی پاکدل,بیوگرافی مهدی پاکدل,عکس های مهدی پاکدل بیوگرافی مهدی پاکدل و ماجرای ازدواجش

تاریخ تولد: ۱۰ تیر ۱۳۵۹

محل تولد: اصفهان

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر، خواننده، مدل

شروع فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی گرافیک

نام همسر: رعنا آزادی ور

ادامه
ویژه سرپوش