پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
۱۷:۵۷ - ۲۱ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۵۱۶۱
نفت و انرژی

دولت از حدود یک‌چهارم آب شرب تصفیه‌شده، هیچ درآمدی کسب نمی‌کند

۶/۲‌ هزار‌میلیارد تومان برای هیچ!

وضعیت آب در ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی

حدود ۲۵‌درصد آب ایران مجانی است. آنگونه که مسئولان وزارت نیرو می‌گویند، ۲۴.۸‌درصد از حدود ۷‌میلیارد مترمکعب آب مصرفی در ایران هیچ درآمدی برای وزارت نیرو ندارد. هدایت فهمی، کارشناس سابق منابع آب وزارت نیرو در این‌باره به شهروندآنلاین توضیح می‌دهد: «در واقع اگر متوسط قیمت فروش هر مترمکعب آب را با احتساب یارانه حدود ۷۰۰تومان درنظر بگیریم، می‌توان ادعا کرد که آب بدون درآمد چیزی حدود یک‌هزار و ۲۲۵‌میلیارد تومان به دولت خسارت وارد می‌کند.»

هدایت فهمی می‌گوید: «این خسارت البته جدای از یارانه پنهانی است که در این بخش پرداخت می‌کند.» به گفته قائم‌مقام آبفای استان تهران، قیمت تمام‌شده تولید آب برای دولت بین ‌‌هزار تا ۲۲۰۰ تومان است، درحالی‌ که متوسط درآمد حاصل از فروش هر مترمکعب آب برای دولت تنها ۷۰۰ تومان است. در واقع اگر قرار باشد هزینه تمام‌شده آب بدون درآمد را برای دولت درنظر بگیریم (با احتساب متوسط هزینه ۱۵۰۰ برای هر مترمکعب) به عدد ۲.۶‌هزار‌میلیارد تومانی می‌رسیم که اگر بخواهیم حداقل مزد کارگران را یک‌میلیون و ۵۰۰‌هزار تومان درنظر بگیریم، در واقع آب بدون درآمد چیزی معادل دستمزد یک‌سال حدود ۱۴۵‌هزار کارگر را حیف و میل می‌کند.»

هدررفت واقعی چیست؟

تلفات آب به آن معنا نیست که شبکه به‌طور کامل فرسوده است و کل این ۲۴.۸‌درصد در کشور از دسترس خارج می‌شود. در هدررفت آب با دو بخش هدررفت ظاهری و واقعی مواجه هستیم. هدررفت واقعی بخشی از آب ورودی به شبکه توزیع است که بدون آن‌که مصرف شود، به صورت نشت‌های مختلف از شبکه به هدر می‌رود و شامل نشت از خطوط انتقال، نشت از شبکه توزیع، نشت از انشعابات، نشت از مخازن شبکه و سرریز از مخازن شبکه می‌شود.

هدررفت ظاهری که بین ۱۰ تا ۱۲‌درصد از آب بدون درآمد را تشکیل می‌دهد، بخشی از آب ورودی به شبکه توزیع است که به صورت‌های مختلف توسط مشترکین مصرف می‌شود، ولی درآمدی برای شرکت‌ها ندارد. به عبارت دیگر، این بخش از آب ظاهرا به هدر می‌رود ولی به انواع مختلف ازجمله مصارف غیرمجاز، خطای مدیریت داده‌ها و سیستم و عدم دقت تجهیزات اندازه‌گیری مصرف می‌شود.

در واقع اگر متوسط درآمد حاصل از فروش هر مترمکعب آب را چیزی حدود ۷۰۰ تومان درنظر بگیریم، دولت تنها در این بخش حداقل ۴۹۰‌میلیارد تومان درآمد از دست داده است.

فهمی می‌گوید: «شبکه توزیع فرسوده منجر شده که بین ۱۳ تا ۱۵‌درصد از آب عرضه‌شده درکشور هیچ درآمدی برای دولت نداشته باشد، البته بخش زیادی از آبی که در شبکه توزیع هدر می‌رود، دوباره به ذخایر آب‌های زیرزمینی کشور بازمی‌گردد اما بار مالی سنگینی را به دولت تحمیل می‌کند. یک حساب کتاب ساده نشان می‌دهد که اگر از هدررفت آب در شبکه توزیع جلوگیری شود، حدود ۷۳۵‌میلیارد تومان برای دولت صرفه مالی به همراه خواهد داشت.»

آب بدون درآمد در کشورهای پیشرفته ۱۰ تا ۱۵‌درصد

البته جالب است بدانید که آب بدون درآمد تنها مختص ایران نبوده و طبق گفته‌های کارشناس سابق وزارت نیرو در همه جای دنیا ۱۰ تا ۱۵‌درصد آب شرب هدر می‌رود. او با اشاره به هزینه بالای جلوگیری از هدررفت آب گفت: «به ازای هر ‌درصد کاهش هدررفت آب باید ‌هزار‌میلیارد و ۶۰۰ تومان هزینه کرد.»

فهمی با اشاره به این‌که میزان تلفات آب در استان‌های مختلف متفاوت است، افزود: «میزان تلفات آب در تعدادی از استان‌ها بیشتر و در تعدادی دیگر کمتر از ۲۵درصد است؛ به‌عنوان مثال در استان یزد و اصفهان ۱۷‌درصد و در استان خوزستان نزدیک به ۳۵‌درصد است.»

دولت چقدر یارانه آب پرداخت کرده است

درحال حاضر متوسط آب‌‌بهای خانگی شهری در ایران حدود ۷۰۰ تومان به ازای هر مترمکعب است. این درحالی است که به گفته قائم‌مقام آبفای استان تهران، قیمت تمام‌شده تولید آب برای دولت بین‌‌ هزار تا ۲۲۰۰ تومان است.

در واقع اگر قرار باشد دولت آب را به متوسط قیمت تمام‌شده (یعنی ۱۵۰۰ تومان به ازای هر مترمکعب عرضه کند) باید چیزی حدود ۸۸۰‌میلیارد تومان درآمد از محل فروش آب کسب کند که اگر ۲۰‌درصد آن‌که معمولا در شبکه تلف می‌شود یا تحت عنوان رایگان توزیع می‌شود را از آن کسر کنیم، به عدد ۷۰۴‌میلیارد و ۴۰۰‌میلیون تومان می‌رسیم اما آمارها نشان می‌دهد که آب‌بهای دریافتی آب و فاضلاب در نیمه نخست امسال تنها ۳۲۸‌میلیارد و ۷۲۰‌میلیون تومان بوده است؛ به عبارتی می‌توان ادعا کرد که دولت در ۶ماه تنها ۳۷۵‌میلیارد و ۶۸۰‌میلیون تومان یارانه آب پرداخته است.

  • 19
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش