پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
۰۸:۵۷ - ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۲۲۳۶
بورس و سهام

بهبود نرم بورس تهران

بازارسرمایه,بورس
زمین بازی در واپسین روز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های معاملاتی در بورس تهران تغییر کرده‌است. از آمار و ارقام به‌ثبت رسیده می‌توان بدین صورت استنباط کرد که بخش عمده سرمایه‌‌‌‌‌گذاران ریسک‌گریز از گردونه معاملات بازار سهام خارج شده‌اند. حال هیجان فروش کاهش یافته و عمده معامله‌گرانی که قصد شناسایی سود در جهت بستن پرونده سال‌۱۴۰۱ را داشتند نیز به اهداف خود رسیده‌‌‌‌‌اند. تسویه اعتباری کار‌‌گزاری‌‌‌‌‌ها فروکش پیدا کرده‌است. اغلب حقوقی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، هلدینگ‌‌‌‌‌ها و صندوق‌ها نیز به دلیل افزایش پرداختی‌‌‌‌‌ها در پایان سال‌بخش قابل‌توجهی از عرضه سهام خود را انجام داده‌اند و در این روز‌‌‌‌‌های بورس شاهد دادوستد‌‌‌‌‌هایی مثبت در جریان بازار هستیم. شاخص‌کل بورس اوراق‌بهادار تهران در معاملات دیروز ۳۸‌هزار واحد افزایش ارتفاع داد و توانست بیشترین رشد هفتگی را به‌ثبت برساند.

این معیار بورسی تا رقم یک‌میلیون و ۸۲۰‌هزار واحد پیشروی کرد و شاخص‌کل هم‌وزن با تاثیرپذیری یکسان از کلیت نماد‌‌‌‌‌های معاملاتی (۴۳/ ۲‌درصد رشد) وضعیت به‌مراتب بهتری را نمایش داد. از طرفی ارزیابی روند حرکتی این پارامتر از ورود به سقف تاریخی خبر می‌دهد. به هر ترتیب در روزی که شاخص همه صنایع مثبت بود، بیشترین مقدار رشد روزانه شاخص‌کل از ۷ اسفند ماه تاکنون به‌ثبت رسید. دیروز ۲۴۴‌میلیارد‌تومان پول حقیقی وارد گردونه معاملات بازار شد و بیشترین مقدار از ۲اسفند ماه تاکنون در این روز به‌وقوع پیوست. صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز همزمان با کاهش ریسک معاملات بورس تهران با تغییراتی همراه شدند، به‌نحوی‌که بخشی از ریسک‌گریز‌‌‌‌‌ها با عرضه یونت‌‌‌‌‌های خود از صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF خارج شدند. مقدار خروج پول از صندوق‌ها ۵۷‌میلیارد ‌تومان برآورد می‌شود. در این میان گمانه‌‌‌‌‌زنی‌‌‌‌‌هایی پیرامون تزریق بخشی از نقدینگی صندوق‌ها به‌طور مستقیم به جریان معاملات بازار سهام وجود دارد. در روز چهارشنبه ارزش معاملات خرد (سهام و حق‌تقدم) رقم ۴‌هزار و ۷۴۴‌میلیارد ‌تومانی را به خود اختصاص داد.

اهرم دلاری بورس

افزایش بی‌مهابای اسکناس آمریکایی در بازار آزاد تا حدود زیادی کنترل شده‌است و نرخ حواله (تا لحظه تنظیم این گزارش) رقم ۳۶‌هزار و ۷۰۰‌تومان را نمایش می‌دهد. شکست سیاست تثبیتی و حرکت به سمت نرخ استخراج‌شده از فرآیند عرضه و تقاضا در بازار حواله ارزی دیگر رویدادی است که می‌تواند در بهبود وضعیت سودآوری شرکت‌ها نقش مثبتی ایفا کند، اما چرایی اینکه بازار برخلاف انتظارات وزن قابل‌توجهی در محاسبات خود به این مهم نداده است را می‌توان از زاویه دیگر مورد جست‌وجو قرار داد. به باور برخی از کارشناسان بازار سرمایه، سهامداران بورسی در انتظار نمایش اثرگذاری دلار حواله در صورت‌های مالی شرکت‌ها هستند. انتشار گزارش‌های ماهانه در سال‌آتی می‌تواند سمت و سوی شرکت‌ها و راهبرد دقیق سرمایه‌‌‌‌‌گذاران در جهت تداوم حرکت در بخش مولد را به تصویر بکشد.

پاندمی در اقتصاد‌‌‌‌‌های جهانی؟

از طرفی ورشکستگی ۲ بانک آمریکایی سیلیکون‌‌‌‌‌ولی و سیگنیچر که به‌تازگی روی‌داد دیگر رویداد حائزاهمیت معامله‌گران در سطح جهان است. هرچند بازار سرمایه ایران از این مهم جدا نیست و تبعات ورشکستگی می‌تواند در جریان دادوستد‌‌‌‌‌های بورس و فرابورس نیز اثر‌‌‌‌‌گذار باشد. در اینجا به هیچ‌عنوان مساله‌ای تحت‌عنوان اثرات منفی سقوط بانک‌های آمریکایی در بازار سرمایه کشور مطرح نیست. این رویداد تا زمانی‌که به سایر بانک‌های بزرگ جهانی سرایت پیدا نکند و به‌عبارتی موج ورشکستگی به یک پاندمی در اقتصاد‌‌‌‌‌های بزرگ دنیا مبدل نشود، به اعتقاد برخی از صاحب‌نظران بورسی جای نگرانی نخواهد داشت، اما نقطه‌عطف ماجرا کجاست و چرا برخی از سرمایه‌‌‌‌‌گذاران نگرانی در این‌خصوص ندارند؟ این قشر از معامله‌گران عمدتا بر این باورند که ورشکستگی بانک‌های آمریکایی هرچند بایدن، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده وعده امن‌بودن سیستم بانک‌های این کشور را داد اما در واقع چنین رویدادی سیگنال جدی به سیاستگذار مبنی‌بر شکست سیاست‌های فدرال‌رزرو ارسال می‌کند و حاوی پیغامی جدی مبنی‌بر ضرورت کاهش سرعت افزایش نرخ بهره بانکی است. آنچه پیداست هیجان سیاستگذار در راستای کنترل تورم تا حدود زیادی توانست زمینه‌‌‌‌‌ ورشکستگی بانک‌ها را فراهم کند. عقب‌‌‌‌‌نشینی سیاستگذار تا حدودی می‌تواند آرامش را به بازار‌‌‌‌‌ها بازگرداند. در عین‌حال انعکاس رویداد احتمالی (کاهش سرعت افزایش نرخ بهره از سوی فد) می‌تواند در ابتدا بازار کامودیتی‌‌‌‌‌ها را تحت‌تاثیر مثبت قرار دهد، به‌نحوی‌که سرمایه به‌جای تزریق به سیستم بانک به سمت خرید سهام سوق پیدا خواهد کرد. در این حالت افزایش نرخ کالاهای پایه جهانی می‌تواند بازار سرمایه کشور را هم تحت‌تاثیر مثبت خود قرار دهد. شکل‌‌‌‌‌گیری موج تازه‌‌‌‌‌ای از صعود می‌تواند از پیامد‌‌‌‌‌های سناریوی مذکور درنظر گرفته شود.

گام بلند هم‌‌‌‌‌وزن

در هفته‌جاری میانگین خروج پول در رقمی بالغ بر ۱۷۸‌میلیارد‌تومان برآورد شد که به‌نظر می‌رسد فشار عرضه از سوی حقوقی‌‌‌‌‌ها و بعضا شناسایی سود برخی از معامله‌گران به دلیل نزدیکی به تعطیلات سال‌نو می‌تواند از جمله دلایل این میزان از فرار نقدینگی محسوب شود. در عین‌حال اما بازدهی هفتگی شاخص‌کل از رشد ۲۳/ ۰درصدی حکایت می‌کند. متعاقبا ارزیابی شاخص‌کل هم‌وزن نیز نشان می‌دهد که این معیار بورسی در هفته‌ای که روز‌‌‌‌‌های معاملاتی آن به اتمام رسید ‌۵۶/ ۱‌درصد افزایش ارتفاع داد. چرخش نقدینگی و حرکت به سمت صنایع و شرکت‌های عمدتا کوچک و متوسط بازار سهام می‌تواند از جمله دلایل اقبال شاخص هم‌‌‌‌‌وزن درنظر گرفته شود. هرچند در این میان کاهش نرخ ارز در بازار آزاد موجب افت صنایع دلاری در بورس تهران شد و در جای خود توانست تا حدودی نفس بزرگان بازار را بگیرد. در هفته‌ای که سپری شد صنایعی همچون نهاد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مالی، مخابرات و کانی غیر‌فلزی مورد اقبال سرمایه‌‌‌‌‌گذاران خرد قرارگرفتند. خودرو و ساخت قطعات، محصولات شیمیایی و فلزات اساسی نیز شاهد فرار سرمایه خرد از جانب حقیقی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها بودند.صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته جاری تماما خروج پول را ثبت کردند.

بازارسرمایه,بورس

در آن‌سوی بازار اما هستند معامله‌گرانی که همچنان انتظارات تورمی سال ۱۴۰۲ را در محاسبات خود مورد توجه قرار می‌دهند. این قشر از سرمایه‌گذاران که عمدتا چشم‌انداز بلندمدت‌تری نسبت سایرین دارند، موقعیت کنونی را که اغلب فعالان به شناسایی سود و خروج می‌پردازند، بهترین زمان برای چینش پرتفوی در نظر می‌گیرند، چرا که بر این باورند در سال آتی مواردی همچون تورم که در سطوح بالایی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، در کنار گمانه‌زنی‌ها پیرامون نرخ دلار حواله‌ای (احتمالا بیش‌از ۴۰ هزار تومان) و جاماندگی بازار سهام از سایر بازارهای مالی(به لحاظ کسب بازدهی)می‌تواند امنیت سرمایه معامله‌گران بورسی را به نوعی تضمین کند.

donya-e-eqtesad.com
  • 18
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش