یکشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۹
۰۹:۳۶ - ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۶۰۱۵۰۰
بورس و سهام

رشد ۱۲ هزار واحدی شاخص کل بورس در ۲۰ دقیقه/ حمایت مجلس از مصوبات شورای‌ بورس

شاخص کل بورس99/06/23,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بورس و سهام
در آغاز معاملات امروز (دوشنبه) بورس تهران روندی صعودی در پیش گرفت.

شاخص کل بورس در آغاز معاملات امروز با رشد ۱۲ هزار و ۵ واحدی به عدد ۱ میلیون و ۵۹۰ هزار و ۱۹۶ واحدی رسید و شاخص کل هم وزن با افت ۴۱۸واحدی به عدد ۴۲۲ هزار و ۷۲۹ واحدی رسید.

شاخص کل بورس99/06/23,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بورس و سهام

گفتنی است، با توجه به اینکه حدود ۱۵ دقیقه از شروع معاملات بازار سرمایه، گذشته است و شاخص کل بیش از ۱۲ هزار واحد رشد کرده است و با نظر به اینکه حجم خرید سهام بیشتر از فروش است احتمال می رود که روند بازار در جریان معاملات امروز مثبت شود مگر اینکه حقوقی های بازار سرمایه وارد بازار شوند و سهام خود را عرضه کنند.

حمایت مجلس از مصوبات شورای‌ بورس

جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی با حضور فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی و عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در حالی دیروز برای بررسی مشکلات بازار سهام برگزار شد که پیش از آن برخی از نمایندگان مجلس نسبت به مصوبات اخیر شورای‌عالی بورس واکنش منفی داشتند. این نمایندگان برخی از مصوبات روز پنج‌شنبه شورای‌عالی بورس را غیرقانونی دانسته بودند.

با این حال مسلم صالحی، عضو ناظر مجلس در شورای‌عالی بورس فضای جلسه دیروز را مثبت ارزیابی می‌‌کند و می‌گوید اغلب نمایندگان از مصوبات اخیر شورای‌عالی بورس حمایت می‌کنند. او در همین حال از همکاران خود در بهارستان می‌خواهد قبل از هرگونه صحبتی درباره بورس، مشورت کنند تا اظهارنظرهای غیرکارشناسی موجب التهاب بازار نشود.

      

شاخص کل بورس99/06/23,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بورس و سهام

فضای جلسه غیرعلنی دیروز مجلس با وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی چگونه بود؟

به‌‌رغم همه انتقادهایی که برخی از نمایندگان مجلس به عملکرد وزارت امور اقتصادی و دارایی و همچنین سازمان بورس و اوراق بهادار داشتند، اما کلیت جلسه دیروز مثبت بود. از سوی دیگر نگاه و نظر نمایندگان به تصمیماتی که روز پنج‌شنبه در قالب آیین‌نامه صیانت از حقوق سهامداران و سرمایه‌گذاران در شورای‌عالی بورس گرفته شد، مثبت بود. الزام حقوقی‌ها به بازارگردانی و بازارسازی، ورود بانک‌ها به بازار سرمایه و تخصیص یک درصد از ورودی صندوق توسعه ملی برای تثبیت بازار سرمایه از جمله مصوبات پنج‌شنبه هفته گذشته شورای‌عالی بورس بود که مجلس نیز آنها را مورد پذیرش قرار می‌دهد. علاوه بر این در جلسه دیروز موضوع بیمه سهامداران هم مطرح شد که اگر عملیاتی شود می‌تواند به بهبود بازار کمک کند.

بعد از اعلام خبر اختصاص یک درصد از منابع ورودی توسعه ملی به بازار سرمایه، برخی جو منفی نسبت به آن به راه انداختند و برخی از این افراد نیز جزو نمایندگان مجلس بودند. نسبت به این موضوع هم نظر مجلس مثبت بود؟

بله، نظر کلیت مجلس مثبت است چون این موضوع قانون جدیدی نیست که تصویب شده باشد. این قانون برای سال ۹۴ است؛ ولی تاکنون به‌صورت جدی اجرا نشده بود. شاید علت آن است که بازار سرمایه تا سال گذشته بازاری با این حجم نبود و احساس نیاز چندانی برای تخصیص منابع از صندوق توسعه ملی به این بازار نمی‌شد ولی بازار سرمایه کنونی با سال گذشته بسیار تفاوت دارد و ظرفیت آن بسیار زیاد شده و قانون باید اجرا شود. بنابراین اختصاص یک درصد از ورودی صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه که سال ۹۴ در قانون تاکید شده هیچ منافاتی با قانون و مقررات ندارد.

به جز این مورد برخی نمایندگان نسبت به لغو ممنوعیت سرمایه‌گذاری بانک‌ها در بازار سرمایه هم اعتراض داشتند.

درباره این موضوع آقای حاجی‌بابایی صحبت کرد که اعلام کردند لغو ممنوعیت سرمایه‌گذاری بانک‌ها در بورس مخالف با قوانین و مقررات است. امروز رئیس مجلس با روسای کمیسیون مربوطه و همچنین وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس در این باره جلسه‌ای دارند و صحبت می‌کنند. این اختلاف‌نظری است که پیش آمده اما نظر کلیت مجلس نسبت به مصوبات شورای‌عالی بورس مثبت است.

یعنی در جلسه دیروز در این باره بحثی نشد که به جمع‌بندی برسد؟

تا جایی که من در جلسه بودم در این باره صحبتی نشد؛ اما فضای مجلس فضای مثبتی است و قطعا از مصوبات شورای‌عالی بورس حمایت می‌کند. آقای قالیباف هم دیروز جمع‌بندی‌ای از جلسه داشتند که جمع‌بندی مثبتی بود. البته ضعف‌هایی در عملکرد وزارت اقتصاد و سازمان بورس و اوراق بهادار وجود داشته است و نسبت به این مساله شکی نیست اما ان‌شاءالله با ورود بیشتر مجلس و همچنین وزارت اقتصاد و سازمان بورس این ضعف‌ها برطرف شود. هدف ما تعامل است؛ تعاملی که منجر به برطرف شدن نقاط ضعف فعلی شود. امیدواریم بازار سرمایه با این تصمیماتی که گرفته شده و در آینده گرفته می‌شود، به تعادل برسد.

شما بر تعامل مجلس تاکید دارید.

البته منظور ما از تعامل، تعامل به نفع سهامداران به‌ویژه سهامداران خرد است. مجلس قصد ندارد روبه‌روی بازار سرمایه قرار گیرد و تاکید دارد که بازار سرمایه ظرفیت بسیار خوبی برای جمع‌آوری نقدینگی سرگردان در جامعه و هدایت به سمت توسعه صنایع مولد است.

از یکسو مجلس اصرار به بیان حمایت از بازار سرمایه و تاکید بر تعامل می‌کند؛ اما از سوی دیگر وقتی تصمیمی در حد کلان برای حمایت از این بازار گرفته می‌شود، صحبت‌هایی از مجلس به گوش می‌رسد که خلاف آن را ثابت می‌کند. آخرین نمونه مخالفت‌های یکی دو روز گذشته برخی از نمایندگان با مصوبات شورای‌عالی بورس است. این اتفاق در حالی است که مجلس در شورای‌عالی نماینده دارد که در این باره اظهار‌نظری نکردند؛ اما افراد غیرمتخصص بلافاصله بعد از جلسه شورای‌عالی بورس به بیان مخالفت‌های خود پرداختند. این دوگانگی چگونه قابل توجیه است؟‌

طبق قانون نمایند‌ه‌ها حق اظهارنظر در تمام حوزه‌ها، چه داخلی و چه بین‌المللی را دارند و این اختیار قانونی آنان است ولی انتظار ما از همکارانمان این است که اگر اختلاف‌نظری وجود دارد قبل از اینکه این اختلاف‌نظر در جلسه‌ای تعاملی با حضور کارشناسان مطرح و چکش‌کاری شود، آن را رسانه‌ای نکنند. چون همین اظهارنظرهای غیرکارشناسی موجب التهاب می‌شود. اکنون سهامداران در بازار سرمایه عمدتا کسانی هستند که حرفه‌ای نیستند و ممکن است از ترس اینکه پول خود را از دست بدهند، هیجانی رفتار کنند. بنابراین بیان چنین صحبت‌هایی قطعا می‌تواند باعث نگرانی مردم و در نهایت خروج سرمایه و التهاب در بازار شود. ما از همکاران خود انتظار داریم اگر اختلاف‌نظر و انتقادی به مصوبات شورای‌عالی بورس دارند یک جلسه تعاملی بگذارند تا مطالب چکش‌کاری شود و به جمع‌بندی نهایی برسد تا یک حرف واحد به فضای عمومی جامعه منعکس شود.

رئیس مجلس بعد از جلسه غیرعلنی دیروز از حقوقی‌ها و شرکت‌های دولتی که در زمان رشد بازار سود خوبی به دست آوردند، انتقاد کردند. درباره این مساله چه بحثی در جلسه دیروز شد؟

نکته این انتقاد تاکید بر لزوم بازارگردانی و بازارسازی از سوی همین حقوقی‌ها و شرکت‌های دولتی بزرگ بود. انتظار است حقوقی‌هایی که در زمان رشد بازار سود خوبی کردند، اکنون هم در کنار مردم باشند و کنار نکشند. آنها باید در این شرایط بازارگردانی کنند تا بازار به تعادل برسد. بازارگردانی حداقل انتظار از حقوقی‌هاست؛ نه اینکه در اوج بازار بفروشند و در کف بخرند! این اتفاق به سهامداران خرد ضرر وارد می‌کند.

گزارش یا آماری از سودی که حقوقی‌ها در رشد بازار به دست آوردند و از بازار خارج کردند، ندارید؟

خیر، گزارشی نداریم اما سود خوبی کردند. تا الان رقم دقیقی از سود آنها منعکس نشده است.

قرار است تعامل مجلس برای بهبود بازار سرمایه چطور باشد؟

ما افق مثبتی پیش‌روی بازار سرمایه می‌بینیم. قطعا اختلاف‌نظر وجود دارد؛ اما این اختلاف‌ها در جلسات تعاملی مطرح خواهد شد تا بازار ملتهب نشود. در کل با توجه به اینکه هم دولت و هم مجلس بر حمایت از بازار سرمایه تاکید دارند، فضای مثبتی در آینده پیش‌بینی می‌شود.

  • 14
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شیخ بهایی,درباره شیخ بهایی,لقب شیخ بهایی زندگی نامه شیخ بهایی شاعر و عارف ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ فوریهٔ ۱۵۴۷

زادگاه: بعلبک، لبنان

تاریخ مرگ: ۱ سپتامبر ۱۶۲۱

آثار برجسته: کشکول

محل دفن: حرم امام رضا (علیه السلام)، مشهد، ایران

ملیت: ایرانی

ادامه
محسن ربیع خواه,افتخارات محسن ربیع خواه,بازی های باشگاهی محسن ربیع خواه بیوگرافی محسن ربیع خواه و تصاویری از وی

زادروز: ۳ دی ۱۳۶۶ ‏

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۹ متر

پست: هافبک دفاعی، مدافع

ملیت: ایرانی

ادامه
مهدی کوشکی,ازدواج اول مهدی کوشکی,گروه لیو مهدی کوشکی بیوگرافی مهدی کوشکی بازیگر و کارگردان سینمای ایران + تصاویر همسرانش

تاریخ تولد: مرداد ماه ۱۳۵۹

محل تولد: خرم آباد، ایران

حرفه: بازیگر، نویسنده

ملیت: ایرانی

تحصیلات: لیسانس ادبیات نمایشی

قد: ۱.۷۰

ادامه
حضرت زینب (س),زندگینامه حضرت زینب (س),سرگذشت حضرت زینب (س) زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش

نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

ناریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری

محل تولد: مدینه منوره

همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب

وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری

ادامه
خواهران منصوریان,زندگی نامه خواهران منصوریان,زندگینامه خواهران منصوریان بیوگرافی خواهران منصوریان ( شهربانو - الهه - سهیلا ) + تصاویر

ملیت: ایران

زادهٔ: ۸ بهمن ۱۳۶۴

محل تولد: سمیرم

قد: ۱٫۷۵ متر

وزن: ۶۰ کیلوگرم

ورزش: ووشو

ادامه
نظامی گنجوی,کتاب نظامی گنجوی,زندگی نامه ی نظامی گنجوی زندگینامه نظامی گنجوی و آثارش (+ تصاویر)

زادروز: ۵۳۷ هـ. ق گنجه

محل زندگی: گنجه

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، تاریخ نگار و داستان سرا 

سبک: عراقی

عنوان: حکیم نظامی

ادامه
محمود فکری,عکس محمود فکری,تعداد بازی ملی محمود فکری بیوگرافی محمود فکری و فوتبالیست شدن او (+ تصاویر)

زادروز: ۴ مرداد ۱۳۵۲

زادگاه: جوی بار، ایران

پُست: مدافع

ملیت: ایرانی

سال فعالیت: ۱۳۶۵

ادامه
سحر قریشی,طلاق سحر قریشی از همسرش,زندگی نامه سحر قریشی بیوگرافی سحر قریشی و علت مشهور شدنش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۶ دی ماه ۱۳۶۶

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۰ متر

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، مدل

ادامه
مارکوپولو,زندگینامه مارکوپولو,کتاب سفرهای مارکوپولو بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ سپتامبر ۱۲۵۴

زادگاه: ونیز، ایتالیا

تاریخ مرگ: ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴

ملیت: ونیزی

حرفه: تاجر و جهانگرد

ادامه
ویژه سرپوش