چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲
۱۵:۳۰ - ۰۸ آذر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۹۰۴۴۰
اقتصاد جهانی

عربستان سعودی، میزبان اکسپو ۲۰۳۰ شد

 اکسپو قبلی در دبی ، ۲۴ میلیون بازدید کننده داشت.

عربستان سعودی میزبانی اکسپو ۲۰۳۰ را کسب کرد.

به گزارش عصرایران شهر ریاض (پایتخت سعودی) در رقابت با دو شهر رم ایتالیا و بوسان کره جنوبی توانست میزبانی اکسپو سال ۲۰۳۰ را به دست آورد.

دفتر نمایشگاه های بین المللی روز سه شنبه (دیروز) اعلام کرد در رای گیری، ریاض ۱۱۹ رای در مقابل ۲۹ رای برای پوسان کره جنوبی و ۱۷ رای برای رم ایتالیا جذب کرد.

ایران هم در کنار بسیاری از کشورها از واگذاری میزبانی اکسپو به ریاض حمایت کرده بود.

دبیر کل دفتر نمایشگاه های بین المللی،‌ به ریاض بابت "پیروزی کوبنده" تبریک گفت.

کسب میزبانی اکسپو ۲۰۳۰ برای ریاض، نه تنها امکان بی نظیری برای معرفی جهانی عربستان سعودی است بلکه فرصت بزرگی برای جذب گردشگران و درآمدزایی است.

عربستان سعودی قبل از این هم میزبانی جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۳۴ را کسب کرده بود.

این میزبانی ها در راستای چشم انداز ۲۰۳۰ سعودی انجام می شود. براساس این چشم انداز،‌ درآمدهای غیرنفتی این کشور باید با افزایش جهشی، تکیه ریاض به درآمد نفتی را قطع کنند. بخش های گردشگری، سفر ، حمل ونقل و ورزش از مهمترین بخش های درآمدزایی غیرنفتی در این چشم انداز است.

"دمتریکرکنتزیس" بعد از رای گیری در نشست خبری گفت: این نمایشگاه می توان انگیزه ای برای تحول عربستان سعودی باشد.

وزیر خارجه سعودی (شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود) هم که در مراسم معرفی شهر پیروز میزبانی اکسپو در پاریس حضور داشت گفت "پادشاهی عربی سعودی ،‌نسخه استثنایی برای اکسپو ۲۰۳۰ ارائه خواهد کرد".

وی افزود سعودی به هنگام میزبانی اکسپو، بر اهداف توسعه پایدار متمرکز خواهد شد. این وزیر سعودی ادامه داد "بر بسیاری از طرح ها و ابتکارات کار کردیم. برای همکاری بین المللی تلاش خواهیم کرد. به شما در ریاض خوش آمد می گوییم".

سعودی ها بودجه ۷.۳ میلیارد دلاری برای میزبانی از رویداد جهانی اکسپو ۲۰۳۰ اختصاص داده اند. این بودجه شامل ۵.۸ میلیارد دلار سرمایه ای و ۱.۴ میلیارد دلار بودجه هزینه ای است.

همچنین سعودی ها پیش بینی کرده اند اکسپو ریاض ۲۰۳۰ در مکانی به مساحت یک میلیون مترمربع برپا شود ۴۰ میلیون بازدیدکننده داشته باشد و ۲۲۶ کشور و سازمان بین المللی در آن حاضر باشند.

در طرح پیشنهادی سعودی ها برای کسب میزبانی آمده است شعار اصلی اکسپو ۲۰۳۰ ریاض این خواهد بود:‌ " عصر تغییر: با هم به آینده نگاه می کنیم" . سه موضوع فرعی هم اینگونه هستند:‌ "آینده بهتر است"، "فعالیت آب و هوایی" و شکوفایی برای همه ".

 در طرح سعودی پیش بینی شده درآمد ۱.۵۳ میلیارد دلاری از اکسپو ۲۰۳۰ به دست آید که اندکی بیش از هزینه راه اندازی خواهد بود. درآمد فروش بلیط هم بیش از ۸۹۴ میلیون دلار پیش بینی شده است.

تاریخ پیشنهاد سعودی ها برای برگزاری اکسپو ریاض در فاصله ۱ اکتبر ۲۰۳۰ تا ۳۱ مارس ۲۰۳۱ ( ۹ مهر ۱۴۰۹ تا ۱۱ فروردین ۱۴۱۰) است که بهترین زمان از لحاظ آب و هوایی در این پایتخت است. ماه رمضان نیز در این مدت خواهد بود.

همچنین گفته شده است محل برگزاری نمایشگاه بزرگ اکسپو در جایی در نزدیکی فرودگاه بین المللی ملک سلمان در ریاض برپا خواهد شد و نقش مهمی در رونق گردشگری این کشور خواهد داشت. تا آن زمان طرح هایی مثل شهر جدید نیوم ، منطقه گردشگری الدرعیه و دریای سرخ و پروژه های القدیه، باغ ملک سلمان، ریاض آرت، امالا و مسیر ورزشی نیز تکمیل خواهند شد.

مدیر دفتر بین المللی نمایشگاه ها قبلا گفته بود نمایشگاه اکسپو اجازه می دهد خود را به جهان اظهار کنید. همزمان به محلی برای نمایش کار مهندسان معماری تبدیل شده است.

به عنوان مثال،‌ برج ایفل در پاریس به مناسبت برگزاری اکسپو ۱۸۸۹ و "اتومیوم" در بروکسل به مناسبت میزبانی "اکسپو ۱۹۵۸" و "سوزن فضایی" در سیاتل، امریکا به مناسبت میزبانی "اکسپو ۱۹۶۲" ساخته شدند.

اکسپو قبلی در دبی برگزار شد. اکسپو ۲۰۲۰ در دبی ۲۴ میلیون بازدید کننده داشت. اکسپو ۲۰۲۵ هم قرار است در شهر اوزاکای ژاپن برگزار شود.

اکسپو هر ۵ سال یک بار و به مدت ۶ ماه برگزار می شود. کشورهای مختلف در محل اکسپو غرفه هایی برای نمایش توانمندی ها، جاذبه ها،‌ دارایی ها و زیبایی های خود می سازند. اولین دوره اکسپو در سال ۱۸۵۱ در لندن برگزار شد.

در جریان ارائه پرونده های هر شهر در ژوئن در پاریس، محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی و جورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا، حضور داشتند.

پیش از این، "گامبیرو ماسولو" رئیس کمیته ترویج نامزدی رم به خبرگزاری فرانسه گفته بود: "ریاض پیشتاز است. ما و بوسان برای کسب رای رقابت می کنیم" تا به دور دوم در برابر نامزدی عربستان برسیم.

وی افزود: "این چند متر آخر است، یک دویدن سریع است". با توجه به اینکه پایتخت ایتالیا از نظر آرا "کمی جلوتر از بوسان" است.

"پاتریک لو گالی" جامعه شناس، مدیر پژوهشی در موسسه ملی تحقیقات علمی فرانسه و کالج Sciences Po، معتقد است این نمایشگاه های جهانی "ماشینی برای رشد و افزایش نفوذ" هستند و امکان دستیابی به یک "تصویر سیاسی بین المللی" را فراهم می کنند.

وی افزود: نامزدی عربستان سعودی که بحث برانگیزترین است، با " چشم اندازهای طبیعی در سطح جهانی" غنی شده. این نمایشگاه در زمینه توسعه پایدار، متعهدترین و "اولین نمایشگاه متعهد به بی طرفی کربن" خواهد بود. علیرغم این واقعیت که عربستان سعودی کشوری خشک، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت در جهان و یکی از بزرگترین منابع انتشار سرانه گازهای گلخانه ای است.

انتقادات

اما نامزدی عربستان سعودی انتقادات زیادی را برانگیخته است.

۱۵ سازمان غیردولتی حقوق بشری روز سه شنبه از  دفتر بین المللی نمایشگاه ها BIE خواسته بودند به دلیل سابقه حقوق بشری «وحشتناک»، به ریاض رای ندهد.

در نامه هشدار امیز ۱۵ سازمان حقوقی غیردولتی خواسته شده بود کشورها برای میزبانی اکسپو به ریاض رای ندهند زیرا به گفته آنها این باعث می شود سکوی جهانی در اختیار رژیمی قرار بگیرد که به نقض حقوق اساسی بشر ،‌ عادت کرده است. واگذاری اکسپو به ریاض یعنی جامعه جهانی پیام می فرستد که این فعالیت ها (نقض حقوق بشر) قابل قبول هستند.

گامبییرو ماسولو  Gambiero Massolo، رئیس کمیته ترویج میزبانی رم ۲۰۳۰، قبل از رای گیری به خبرگزاری فرانسه گفته بود دیگر نامزدها وعده سرمایه گذاری های خصوصی یا عمومی بزرگی را برای جذب رای مطرح کرده اند.

پاتریک لو گالی، جامعه شناس این موضوع را یک سبزشویی در مقایس بزرگ و گسترده توصیف می کند.

سبزشویی یکی از روش های گمراه سازی آگاهانه مصرف کنندگان از سوی شرکت ها درباره فعالیت های زیست محیطی یا فواید زیست محیطی محصولات تولیدی یا خدمات آنان است.

  • 12
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
ویژه سرپوش