جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۷۰۰۳۱

معرفی رشته جغرافیا و آینده شغلی آن

رشته جغرافیا,رشته جغرافیا انسانی,تحصیل در رشته جغرافیارشته جغرافیا یکی از ضروری‌ترین و کاربردی‌ترین علوم در دوره مدرن هست
از مهم ترین و کاربردی ترین رشته های تحصیلی در سراسر جهان می توان به رشته جغرافیا اشاره کرد که از رشته های زیر گروه چهار کنکور انسانی محسوب میشود و دانشجویان این رشته به صورت ناحیه ای پذیرش میشوند. در این مطلب از سرپوش درباره این رشته به طور کامل توضیح داده شده است.

رشته جغرافیا

رشته جغرافیا از رشته های علوم انسانی است. رشته جغرافیا چهار شاخه اصلی در مقطع کارشناسی دارد که شامل جغرافیای طبیعی، جغرافیای انسانی، کارتوگرافی و جغرافیا سیاسی- نظامی است و گرایش های متعددی برای هر یک از گرایش های جغرافیای طبیعی و انسانی وجود دارد.

البته هر گرایشی صرفا به خاطر ۸ واحد تخصصی با گرایش دیگر، فرق دارد و همین امر باعث شده تا بسیاری از دانشگاه ها، به گرایش های خود در دفترچه راهنمای آزمون سراسری اشاره ای نکنند و تنها به شاخه های اصلی جغرافیا اشاره کنند که در آن دانشگاه تدریس می شود. شما با مطالعه ی گرایش جغرافیا میتوانید بر جغرافیای انسانی یا جغرافیای فیزیکی، متمرکز شوید و زمانی که مدرک کارشناسی( لیسانس) خود را دریافت کردید؛ می توانید تمام جوانب جغرافیای فیزیکی و انسانی را مطالعه کنید و در هر دو مورد، تخصص کسب کنید.

گرایش های رشته جغرافیا و امکان ادامه تحصیل فارغ التحصیلان جغرافیا

دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته جغرافیا می توانند در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ادامه تحصیل دهند. در ادامه با انواع گرایشهای این رشته اشنا شوید:

* گرایش جغرافیای انسانی: 

گرایش جغرافیای انسانی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری شامل رشته های جغرافیا و برنامه ریزی شهری، وجغرافیا و برنامه ریزی روستایی، جغرافیا و برنامه ریزی گردشگری می باشد.

* گروه جغرافیای سیاسی و نظامی: 

گرایش جغرافیای سیاسی و نظامی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه میشود.

* گروه جغرافیای طبیعی: 

گرایش جغرافیای طبیعی ارائه شده در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، شامل رشته های ژئومورفولوژی و آب و هوا است.

رشته جغرافیا انسانی,موقعیت شغلی رشته جغرافیا,شرایط تحصیل رشته جغرافیا در خارج از کشوریکی از رشته های موجود در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری، رشته جغرافیا است

* گروه کارتوگرافی :

از رشته های گرایش کارتوگرافی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می توان به سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافی اشاره کرد.

توانایی های فارغ التحصیلان رشته جغرافیا

هر گرایش رشته جغرافیا نیازمند توانمندی های خاصی میباشد اما توانایی های این رشته به صورت کلی عبارتند از:

>> فارغ التحصیلان رشته جغرافیا باید به دروسی همچون علوم ریاضی، هندسه، آمار و مدل سازی، علاقه داشته باشند.

>> یکی از توانایی های فارغ التحصیلان رشته جغرافیا، علاقه به جست وجوگری و گردشگری می باشد.

>> فارغ التحصیلان رشته جغرافیا باید نسبت به مسائل اجتماعی، درک درستی داشته باشند و بتوانند برای حل آن مشکل، راه حلی را ارائه دهند.

>> فارغ التحصیلان رشته جغرافیا از توانایی روحی و جسمی بالا برخوردارند.

>> فارغ التحصیلان رشته جغرافیا باید برای سفرهای علمی و خارج شهر، توان جسمی و روحی داشته باشند.

واحدهای درسی مشترک جغرافیا با سایر رشته ها

برخی از دروس رشته جغرافیا با بسیاری از دروس رشته های دیگر، مشترک است و از این دروس می توان به زمین شناسی، مهندسی محیط زیست ، اقتصاد و مهندسی کشاورزی اشاره کرد. همچنین شاخه ها و گرایش های تحصیلی رشته جغرافیا، بسیار زیاد است. این نکته را در نظر بگیرید که تمام گرایش های تحصیلی رشته جغرافیا، دروس مشترک دارند.

برخی از دروس مشترک گرایش های تحصیلی رشته جغرافیا شامل ژئومورفولوژی مناطق شهری، نقشه ها و نمودارهای ژئومورفولوژی، کاربرد ژئومورفولوژی در برنامه ریزی شهری و منطقه ای، هیدرولوژی کاربردی، حمل و نقل و انرژی، تفسیر نقشه( توپوگرافی و زمین شناسی)، جغرافیای زیستی، جغرافیای آب ها، جغرافیای تاریخی، جغرافیای خاک ها، ژئومورفولوژی، مبانی جغرافیای جمعیت، مبانی جغرافیای روستایی، اصول و روش های برنامه ریزی ناحیه ای، مبانی جغرافیای اقتصادی:کشاورزی، مبانی جغرافیای اقتصادی:صنعت، اصول و روشهای برنامه ریزی روستائی، اقتصاد روستائی، روابط متقابل شهر و روستا، مبانی جغرافیای شهری، جغرافیای سیاسی، جغرافیای کوچ نشینی، پژوهش میدانی در جغرافیا( روش تحقیق عملی) و… است.

مقاطع تحصیلی رشته جغرافیا

ادامه تحصیل در رشته جغرافیا در مقاطع گوناگونی نظیر کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکانپذیر است که در ادامه آورده شده است:

- مقطع کارشناسی رشته جغرافیا:

طول دوره ی تحصیل در رشته جغرافیا در دوره کارشناسی بمدت سه یا چهار سال می باشد. دانشجویان با اصول و مفاهیم اولیه رشته جغرافیا در این دوره آشنایی پیدا میکنند. رشته جغرافیا در دوره لیسانس، دربرگیرنده مباحث گسترده ای نظیر تغییرات جغرافیایی، نقشه برداری و … می باشد. رشته جغرافیای طبیعی و جغرافیای انسانی از شاخه های اصلی رشته جغرافیا در مقطع کارشناسی محسوب میشود.

- مقطع کارشناسی ارشد رشته جغرافیا:

دانشجویان رشته جغرافیا در دوره کارشناسی ارشد باید بمدت دو یا سه سال، تحصیل کنند. آن ها میتوانند در این دوره، دانش و اطلاعات خود را در این رشته گسترش دهند. گرایش های رشته جغرافیا در مقطع کارشناسی ارشد، بسیار متنوع است و از این گرایش ها می توان به جغرافیای فرهنگی، جغرافیای تاریخی، جغرافیای سیاسی، جغرافیای محیطی، جغرافیای جمعیت، جغرافیای شهری/ مطالعات شهری، مخاطرات محیطی، جغرافیا و برنامه ریزی شهری، ژئومورفولوژی، جغرافیا و برنامه ریزی روستایی، آب و هواشناسی( اقلیم شناسی)، جغرافیا و پایداری محیط اشاره کرد.

رشته جغرافیا,مقاطع تحصیلی رشته جغرافیازمینه های کاری رشته جغرافیا بسیار متعدد است

وظیفه ی دانشجویان دوره کارشناسی ارشد جغرافیا در پایان دوره تحصیلی اینست که نسبت به ارائه ی یک پایان نامه با موضوع مرتبط با گرایش تحصیلی خود اقدام کنند و به دفاع از پایان نامه خود بپردازند. 

- مقطع دکتری رشته جغرافیا:

تحصیل در رشته جغرافیا در دوره دکتری بمدت ۳ تا ۵ سال زمان میبرد. به دوره دکتری جغرافیا، یک دوره پژوهش محور اطلاق میشود. دانشجویان این دوره با انواع روش های تحقیق در جغرافیا آشنایی پیدا میکنند. از مباحثی که دانشجویان در این دوره مطالعه میکنند؛ می توان به الگوسازی محیط، روش های تحقیق در جغرافیا، نقشه برداری محیط، تحقیق و کار میدانی در جغرافیا، تغییرات آب و هوایی، خطرات محیطی، ژئومورفولوژی پیشرفته، برنامه ریزی شهری و روستایی، سنجش از راه دور پیشرفته، سیستم های اطلاعات جغرافیایی پیشرفته، منابع انرژی و فرآیندهای محیطی اشاره کرد.

 دانشجویان در سال اول در یک برنامه آموزشی جامع، شرکت می کنند که این برنامه مبتنی بر سمینار و کارگاه های آموزشی مرتبط با گرایش تحصیلی آن هاست. دانشجویان در دوره دکتری با تاریخ و اصول نظری جغرافیا آشنا میشوند و به گسترش مهارت های تحقیق خود می پردازند. دانشجویان این رشته در دوره دکتری باید یک پایان نامه در پایان دوره تحصیلی ارائه دهند و از آن دفاع کنند. این برنامه موجب مهیا کردن دانشجویان برای مشاغل دانشگاهی و مشاغل صنعتی میشود.

شرایط تحصیل رشته جغرافیا در خارج از کشور

شرایط اخذ پذیرش در هر دانشگاهی نسبت به دانشگاه های دیگر، فرق دارد. شرط پذیرش در از برخی دانشگاه ها اینست که داوطلبان در آزمون های ورودی و جلسات مصاحبه شرکت کنند. داوطلبانی که تمایل به تحصیل در دانشگاه های معتبر جهان در دوره کارشناسی جغرافیا دارند باید در مقاطع دیپلم و پیش دانشگاهی، ریزنمرات خوب و معدل بالایی( معدل ۱۶ به بالا) داشته باشند. البته افراد دارای معدل پایینتر می توانند پذیرش خود را از دانشگاه های خارجی، تحت شرایطی بگیرند؛ به این صورت که مدرک زبان آیلتس یا تافل داشته باشند. سنین بین ۱۸ تا ۲۲ سال، بهترین سنیست که دانشجویان می توانند پذیرش خود را در دوره کارشناسی این رشته بگیرند.

داوطلبانی که قصد اخذ پذیرش در دانشگاه های معتبر خارجی در دوره کارشناسی ارشد جغرافیا را دارند باید در مقطع کارشناسی، ریزنمرات خوب و معدل بالایی داشته باشند. همچنین شرط پذیرش داوطلبان در دوره دکتری جغرافیا اینست که از معدل بالایی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برخوردار باشند. داوطلبان با شرکت در آزمون تحصیلات تکمیلی GRE و کسب نمره قابل قبول می توانند شانس بیشتری برای اخذ پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی داشته باشند.

بازار کار فارغ التحصیلان  رشته جغرافیا

فارغ التحصیلان رشته جغرافیا بسته به گرایش تحصیلی خود، مجوز فعالیت در اماکنی ازجمله در سازمان هواشناسی، سازمان زمین شناسی، سازمان برنامه و بودجه، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ، سازمان نقشه برداری کشور، سازمان جغرافیایی نیرو های مسلح، سازمان محیط زیست ، شهرداری ها و وزارت خانه های اموزش و پرورش، مسکن و شهرسازی، کشاورزی، صنایع دفاع و نفت و زیرمجموعه های مربوط به آنها را دارند، همچنین میتوانند فعالیت خود را در سطح ملی و بین المللی بعنوان بازاریاب، شروع  کنند. فارغ التحصیلان جغرافیای شهری و برنامه ریزی توریسم، مجوز فعالیت بعنوان راهنمای گردشگران داخلی و خارجی را دارند و همچنین فارغ التحصیلان جغرافیای نظامی، این اجازه را دارند که در سازمان های سیاسی و نظامی کار کنند.

درآمد ماهیانه رشته جغرافیا

موارد زیادی در تعيين میزان درآمد جغرافیدان ها مؤثر است. درآمد جغرافیدان های دارای مدرک تحصیلی بالاتری، بیشتر از جغرافیدان های دیگر است. از دیگر موارد تاثیرگذار در میزان درامد جغرافیدان ها می توان به سابقه کاری اشاره کرد.

رشته جغرافیا انسانی,موقعیت شغلی رشته جغرافیا,شرایط تحصیل رشته جغرافیا در خارج از کشور موقعیت های شغلی و بازار کار رشته جغرافیا با توجه به علاقه داوطلب ارائه شده است

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 19
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۸
جدیدترین
قدیمی ترین
سلام لطفا به مسعولين علمي بگوييد تا رشته كارشناسي ارشد رشته جغرافيايي طبيعي را نيز ايجاد كنند براي دانشجويان در دانشگاه هاي پيام نور در مركز استان بوشهر باتشكر از شما
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش