شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
۱۴:۳۱ - ۲۶ آبان ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۸۲۳۲۳
دانشگاه

جوانان مستعد دیگر «رشته مهندسی» را انتخاب نمی‌کنند / «رشته دبیری»، انتخابِ تعداد زیادی از رتبه‌های زیرِ هزار

رشته دبیری,عدم استقبال از مهندسی
سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی گفت: رشته مهندسی یک زمانی خیلی مورد توجه بود، اما اکنون به دلیل اینکه برخی مهندسان ما بیکار هستند جوانان مستعد ما دیگر رشته‌های مهندسی را انتخاب نمی‌کنند.

به  گزارش ایلنا؛ سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی گفت: رشته مهندسی یک زمانی خیلی مورد توجه بود، اما اکنون به دلیل اینکه برخی مهندسان ما بیکار هستند جوانان مستعد ما دیگر رشته‌های مهندسی را انتخاب نمی‌کنند.

"عبدالله معتمدی" سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به موضوع کمبود استاد در دانشگاه‌های کشور اظهار داشت: ما در دانشگاه علامه طباطبایی کمبود استاد نداریم. در واقع دانشگاه علامه طباطبایی در شرایطی قرار ندارد که به علت کمبود استاد واحدهای آموزشی را دیر ارائه کند. در همه دانشگاه‌ها یک شاخصی به نام نسبت استاد به دانشجو وجود دارد که این شاخص در بهترین شرایط یک به ۲۵ تا ۳۰ است. تا جایی که من مطلعم دانشگاه علامه طباطبایی هم در همین نسبت قرار دارد.

وی ادامه داد: البته این بدان معنی نیست که ما برای همه درس‌هایمان استاد داریم؛ در همه جای دنیا و همچنین در ایران سایر دانشگاه‌های دیگر بالاخره بخشی از دروس را توسط اساتید دانشگاه‌های دیگر به شکل استاد مدعو ارائه می‌دهند.

سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی افزود: در عین حال ما در دانشگاه کمبود استاد نداریم و ممکن است در یک رشته خاص چنین باشد، که این مساله هم در برنامه‌های جذب اساتید مورد توجه قرار خواهد گرفت و امیدوارم که این نقیصه را برطرف کنیم.

معتمدی با اشاره به‌ عدم تمایل جوانان به انتخاب رشته در حوزه علوم انسانی گفت: شاید بتوان گفت که جامعه بر اساس تشخیص درستی که از شرایط دارد این قضاوت را می‌کند. به عبارت دیگر فرض کنید اگر یک خانواده‌ای فرزند تیزهوش داشته باشد که از نظر هوشمندی سطح بالایی دارد بیشتر او را به سمت رشته‌هایی سوق می‌دهد که فکر می‌کند درآمد بالاتری داشته باشد. مانند پزشکی یا مهندسی. البته اکنون این اتفاق در زمینه رشته مهندسی کمتر می‌افتد، پیشتر انتخاب رشته‌های مهندسی بیشتر بود.

وی با بیان اینکه جوانان مستعد دیگر رشته مهندسی را انتخاب نمی‌کنند، گفت: رشته مهندسی یک زمانی خیلی روی بورس و مورد توجه بود اما اکنون به دلیل اینکه برخی مهندسان ما بیکار هستند جوانان مستعد ما دیگر رشته‌های مهندسی را انتخاب نمی‌کنند. چندی پیش یک جلسه در مشهد با افرادی که رتبه زیر هزار کسب کرده بودند داشتیم که تعداد زیادی از آن‌ها رشته دبیری و دانشگاه فرهنگیان را انتخاب کرده بودند.

سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی گفت: یکی از دلایل این است که دانشجویان دانشگاه فرهنگیان از همان ابتدای تحصیل استخدام می‌شوند، حقوق دارند و آینده شغلی خودشان را می‌دانند. بنابراین یکی از کارهایی که ما باید در دانشگاه انجام دهیم این است که رشته‌های تحصیلی را به گونه‌ای طراحی کنیم که بعدها دانشجویان بتوانند در جامعه نقش آفرینی داشته باشند.

وی تاکید کرد: رشته‌ها باید مهارتی شوند، یعنی دانشجویان ما بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه باید بتوانند متناسب با دانش و آگاهی خودشان کار کنند نه اینکه بروند کار دیگری انجام دهند. باید طبق تحصیلی که دانشجویان دارند بتوانند در جامعه نقش آفرینی کنند.

معتمدی درباره تغییر برنامه‌های درسی دوره کارشناسی گفت: من در جریان هستم که برنامه‌های درسی دوره کارشناسی در حال تغییر است. همچنین رویکرد ما نسبت به کارشناسی ارشد باید قطعا اینگونه باشد و دانشجویان کارشناسی ارشد ما به لحاظ تخصصی بتوانند خدمات مرتبط با رشته خود را ارائه دهند.

وی تاکید کرد: بنابراین تعریفی که ما از دوره‌های تحصیلی داریم این است که دوره تحصیلی کارشناسی در عین حال که دانشجو را با مبانی نظری رشته آشنا می‌کند باید امکان مهارتی شدن را هم فراهم کند. به نظر می‌رسد که اگر این اتفاق بیافتد نگاه جامعه هم تغییر پیدا می‌کند.

معتمدی گفت: مساله دیگر این است که ما باید یک مقدار باز بودن رشته‌های علوم انسانی را که در همه جای ایران به شکل بی‌رویه اتفاق افتاده است کنترل کنیم. نباید اینگونه باشد که چون رشته علوم انسانی نیازی به آزمایشگاه ندارد، هر جایی یک کلاس و یک تابلو وجود دارد، پس امکان راه اندازی رشته علوم انسانی هست.

سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی گفت: رشته‌های علوم انسانی به دلیل ماهیت متفاوتی که دارند از ارزش علمی بالایی برخوردار هستند و اینجا نیاز به نظارت وزارت علوم را در کیفیت بخشی می‌طلبد.

  • 11
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش