شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۰۶۱

معرفی کامل رشته فقه و حقوق و دروس آن

رشته فقه و حقوق,رشته فقه و حقوق چیست,پیشینه رشته فقه و حقوق اسلامیرشته فقه و حقوق اسلامی یکی از رشته های دانشگاهی در رشته انسانی است
علم فقه اصولاً به وظایف و حقوق انسان در برابر خداوند و نیز سایر اجزاء هستی می پردازد. بنابراین مسائل گوناگون اقتصادى، اجتماعى و سیاسى جامعه در رشته فقه و حقوق اسلامی، با مراجعه به احكام و حقوق اسلامى بررسى میشود. از دیدگاه شریعت الهی، وظایف و حقوق انسان شامل رابطه میان انسان و خدا، رابطه انسانها با یکدیگر یا وظایف انسان نسبت به خود و طبیعت بررسی می شود. در این مطلب از سرپوش با رشته فقه و حقوق اسلامی آشنا می شوید.

رشته فقه و حقوق

یکی از رشته های زیرگروه یک رشته علوم انسانی در کنکور سراسری، رشته فقه و حقوق اسلامی است. درواقع یکی از مباحث قابل تدریس در این رشته، مسائل حقوقی و قوانین می باشد.

پیشینه رشته فقه و حقوق اسلامی

قدیمی ترین و اصیل ترین رشته از دانش های دینی و اسلامی را دانش فقه میگویند که در زمان نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و ائمه اطهار علیهم السلام، پایه هایش نهاده شده است و به دلیل این که مسلمانان در زندگی روزمره خود به احکام الهی، نیاز فراوانی دارند؛ رشد و بالندگی بسیاری داشته است.

تا پیش از تأسیس دانشگاه در ایران، دانش فقه در حوزه های علمیه به عنوان اصلی ترین دانش محسوب میشد و هم اکنون این دانش توسط طلاب حوزه های علمیه بعنوان محوری ترین درس حوزوی اموزش داده میشود. درواقع دانش فقه، هم زمان با تاسیس دانشگاه، در سال ۱۳۱۳ برای نخستین بار در دانشکده معقول و منقول( دانشکده الهیات امروزی) دانشگاه تهران به صورت رشته دانشگاهی تدریس گردید.

در ادامه با اهداف رشته فقه و حقوق اسلامی آشنا شوید:

>> رشته فقه و حقوق قصد دارد که از طریق دوره های کارشناسی ارشد و دکتری، اساتید موردنیاز دانشگاهها و موسسات اموزش عالی را تربیت کند.

>> رشته فقه و حقوق در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری با هدف تربیت محققان و پژوهشگران موردنیاز مراکز علمی و تحقیقاتی بوجود آمد.

>> یکی از اهداف رشته فقه و حقوق، تربیت کارشناسان موردنیاز دستگاه قضایی کشور می باشد.

>> این رشته قصد دارد که کارشناسان توانا را در قسمتهای کارشناسی مراکز دولتی و غیره تربیت کند تا بتوانند خدماتی را ارائه دهند.

توانایی های لازم برای رشته فقه و حقوق اسلامی

برخورداری از توانایی های زیر برای رشته فقه و حقوق اسلامی از مهم ترین توانایی ها محسوب می شود :

- دانشجویان رشته فقه و حقوق باید بتوانند اطلاعات را تحلیل کنند.

- دانشجویان رشته فقه و حقوق ار شهامت و جسارت برخوردارند.

- دانشجویان این رشته منطق و استدلال بسیار بالایی دارند.

- دانشجویان رشته فقه و حقوق باید به تحقیق و مطالعه علاقه داشته باشند.

- داشتن تسلط به زبان و ادبیات عربی، از دیگر توانایی های لازم برای ورود به رشته فقه و حقوق است.

- دانشجویان رشته فقه و حقوق باید برای تبلیغ و گشترش معارف اسلام به زبان انگلیسی مسلط باشند.

- یکی از توانایی های لازم برای رشته فقه و حقوق اسلامی اینست که دانشجویان با مباحث بنیادی و اساسی در زمینه های مختلف علوم اسلامی اشنا باشند.

بازار کار رشته فقه و حقوق,شغل های رشته فقه و حقوق اسلامی,رشته فقه و حقوق چیستتعداد کل واحدهای دوران کارشناسی رشته فقه و حقوق اسلامی ۱۳۷ واحد میباشد

وضعیت رشته فقه و حقوق اسلامی و ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

فارغ التحصیلان رشته فقه و حقوق در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، این مجوز را دارند که علاوه بر ادامه تحصیل در این رشته در تمامی رشته های مرتبط با رشته الهیات، رشته فقه و رشته حقوق شرکت کنند. علاقمندان به ادامه تحصیل در حوزه علمیه باید در ابتدا مدرک تحصیلی این رشته را دریافت کنند و سپس برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر حوزه( سطح ۳ و ۴) اقدام کنند.

دروس رشته فقه و حقوق اسلامی

رشته فقه و حقوق در مقطع کارشناسی، ۱۳۷ واحد دارد؛ به این صورت که شامل ۱۵ واحد دروس عمومی، ۳۹ واحد دروس پایه، ۷۸ واحد دروس تخصصی الزامی و ۵ واحد دروس تخصصی اختیاری می باشد. تحصیل در رشته فقه و حقوق اسلامی در مقطع کارشناسی بمدت ۸ ترم متوالی طول میکشد.

* عناوین دروس عمومی:

از دروس عمومی رشته فقه و حقوق می توان به فلسفه اخلاق، تفسیر موضوعی نهج البلاغه، تاریخ تحلیلی صدر اسلام ۱و ۲، ادبیات فارسی، تربیت بدنی، زبان انگلیسی، دانش خانواده و جمعیت اشاره کرد.

* عناوین دروس پایه:

دروسی ازجمله ادبیات عرب ۱و ۲، صرف و نحو پیشرفته، منطق( مرحوم علامه مظفر) ۱و ۲، علوم بلاغت، مقدمه علم حقوق، فلسفه اسلامی ۱و۲، کلام( توحید، نبوت، امامت، عدل و معاد)، علوم قرآن و آیات الاحکام، درایت الحدیث، مبانی اصول فقه، حقوق اساسی و روش تحقیق از دروس پایه رشته فقه و حقوق به شمار می رود.

* عناوین دروس تخصصی:

۱. دروس فقهی:

دروس فقهی رشته فقه و حقوق، شامل فقه عبادیات ۱ و ۲، متون فقه( قضا و شهادت، متاجر، عقود ۱و ۲، احکام، خانواده، ارث و وصیت، فقه جزایی)، اصول فقه( مباحث الفاظ و مستقلات عقلیه، غیر مستقلات عقلیه، مباحث حجت و....)، تاریخ فقه و فقها می باشد.

رشته فقه و حقوق,توانایی های لازم برای رشته فقه و حقوق اسلامی,پیشینه رشته فقه و حقوق اسلامیدر رشته فقه و حقوق مسائل حقوقی و قوانین تدریس می شود

۲. دروس حقوقی:

از دروس حقوقی رشته فقه و حقوق می توان حقوق مدنی( اشخاص و محجورین، اموال و مالکیت، قواعد عمومی قرارداد، الزامات خارج قرار داد، عقود معین)، حقوق جزای اختصاصی۱ و ۲، حقوق بین الملل عمومی و خصوصی، حقوق جزای عمومی ۱ و ۲، آئین دادرسی کیفری، آئین دادرسی مدنی، متون حقوقی، قواعد فقه جزایی، حقوق تجارت و قواعد فقه مدنی را نام برد.

* عناوین دروس اختیاری:

دروسی نظیر آئین دادرسی مدنی ۲ و ۳، حقوق تجارت ۳، آیین دادرسی کیفری ۲، حقوق کار، حقوق اساسی ۲، حقوق ثبت، حقوق اداری، فلسفه حقوق، فقه پزشکی، فقه سیاسی، قواعد فقه عبادی، فقه اقتصادی، قواعد فقه قضایی، حقوق مدنی عقود معین ۲، حقوق مدنی خانواده، حقوق مالکیت فکری، اصول و فنون قانونگذاری، حقوق فناوری نوین، کلام جدید، حقوق تطبیقی، ادله اثبات دعوا، حقوق تحقیقی و مهارتهای زندگی از دروس اختیاری محسوب میشود.

صنعت و بازار کار رشته فقه و حقوق

دانشجویان رشته فقه و حقوق در مقطع کارشناسی می توانند با مباحث بنیادی و اساسی در زمینه های مختلف علوم اسلامی، آشنایی پیدا کنند و درباره حقوق اسلامی و عرفی بطور نسبی، تخصص به دست آورند. بگونه ای که پس از فارغ التحصیلی می توانند به ادامه تحصیل و پژوهش های تخصصی و اجتهادی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری فقه و حقوق خصوصی و فقه و حقوق جزا در مدرسه عالی و سایر رشته های مرتبط در دیگر مراکز اموزش عالی بپردازند.

شغل های رشته فقه و حقوق اسلامی در ایران و جهان

رشته حقوق باعث جذب علاقمندان بسیاری به خود شده است، ترکیب این رشته با احکام اسلامی در ایران باعث ایجاد رشته فقه و حقوق اسلامی شده است، شرایط بازار کار فارغ التحصیلان این رشته در ایران خوب است و آن ها بعنوان استاد دانشگاه، مجوز فعالیت در مراکز وکالت، مراکز مشاوره و راهنمایی، حوزه های فرهنگی و حقوقی و همچنین در دستگاه قضایی کشور را دارند. فارغ التحصیلان این رشته میتوانند در شغل های مرتبط با این رشته به غیر از شغل های رشته فقه و حقوق اسلامی کار کنند.

امکان تحصیل در رشته فقه اسلامی در کشورهای اسلامی نظیر ایران، عربستان و … وجود دارد. با اینکه رشته فقه و حقوق اسلامی در ایران تدریس می شود ولی در رابطه با تدریس و بازار کار این رشته در کشورهای دیگر، هیچ اطلاعاتی دردسترس نیست.

بازار کار رشته فقه و حقوق,شغل های رشته فقه و حقوق اسلامیرشته فقه و حقوق اسلامی در کشورهای اسلامی نظیر ایران، عربستان و … تدریس می شود

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 12
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
سلام بسيار بهتر است كه رشته هاي فقه و مباني حقوق اسلامي در مقطع كارشناسي بشوند رشته حقوق و حقوق عمومي اسلامي تا با رشته فقه و حقوق اسلامي اشتباه نشوند .باتشكر از شما
مشاهده کامنت های بیشتر
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
ویژه سرپوش