یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۱۲۲

معرفی رشته نقشه کشی و شرایط تحصیل در این رشته

رشته نقشه کشی,رشته نقشه کشی چیست,رشته نقشه کشی معماریهنرجویان رشته‌ ی نقشه‌کشی معماری مهارت لازم برای ترسیم انواع نقشه‌های معماری را دارند
از مباحث بسیار مهم و ضروری رشته نقشه کشی می توان به فراگیری علم و هنر معماری، آشنایی با سبک و شیوه های اسلامی و جهان و بناهای تاریخی سایر ملل اشاره کرد. در این مطلب از سرپوش با رشته نقشه کشی بیشتر آشنا می شوید.

رشته نقشه کشی

اصولاً رشته معماری در ارتباط با مسائل هنری، تاریخی، اجتماعی، فنی ساختمان ها و طراحی ساختمان میباشد و طراحی ساختمان شامل طراحی داخلی، دکوراسیون، مبلمان، فضاها، طراحی خارجی و نمای ساختمان ها است. از وظایف یک مهندس معمار می توان به طراحی نمای خارجی سازه، طراحی فضاهای داخلی بناها و ارتباط میان آنها اشاره کرد.

هنرجویان رشته ی نقشه کشی معماری، مهارتهایی را در طول تحصیل کسب می کنند که از آن ها می توان به ترسیم انواع نقشه های معماری و ساختمانی به وسیله دست و با کامپیوتر، ساخت ماکت، شناخت اجزاء مختلف ساختمان، نقشه برداری، متر و برآورد ساختمان و .... اشاره کرد. لازمه ی ورود به رشته نقشه گشی، داشتن استعداد و علاقه به مسایل هنری، علاقه به مسائل فنی و طراحی ساختمان می باشد.

اهداف رشته معماری

رشته معماری در دروه کاردانی پیوسته با این هدف بوجود آمد که افرادی را تربیت کند تا بتواند در کارهای اجرایی، فاصله بین مهندس معمار و سطوح تخصصی را پر کند و به همکاری به عنوان دستیار مهندس معمار بپردازد.

افرادی که توانایی داشته باشند طرح های مهندسین معمار را در زمینه های ارائه و ترسیم و رساندن یک طرح اولیه مهندس طراح به فاز ۱ و ۲ یعنی ترسیم نقشه های معماری و اجرایی عملی کنند و همکاري در تمامی زمینه های کیفی و کمی مرتبط بین مهندس معمار و افراد کم تخصص و یا بی تخصص را داشته باشد، به همین منظور ضرورت و اهمیت این دوره را مشخص میکند.

شرایط ورود به رشته نقشه کشی معماری

افراد برای ورود به رشته نقشه کشی باید از شرایطی برخوردار باشند که در ادامه آورده شده است:

- معدل دانش اموزان متقاضی رشته نقشه کشی در سال اول دبیرستان باید حداقل ۱۶ باشد.

- دانش اموزانی که قصد تحصیل در رشته نقشه کشی را دارند باید در ازمون دروس هنر و حرفه وفن سه ساله راهنمایی و درس ریاضی سه سال راهنمایی در مبحث هندسه و ترسیم شرکت کرده باشند.

طراحی رشته نقشه کشی,رشته نقشه کشی معماری,مهارت نقشه کشی ساختمانبرای کسب مهارت در رشته نقشه کشی ساختمان باید دروس مهارتی این رشته را بخوانید

- شرکت در مصاحبه مشاوره ای، از دیگر شروط تحصیل در رشته نقشه کشی به شمار می رود.

توانمندی های لازم برای ورود به رشته نقشه کشی معماری

برای ورود به رشته نقشه کشی باید از توانایی های زیر برخوردار باشید:

>> توان جسمانی( نداشتن ضعف چشم بالا)

>> نداشتن معلولیت جسمی و روانی

>> داشتن انگیزه

>> علاقه مندی و قوه خلاقیت

>> شناخت رنگها و آشنایی اصول هندسه و ریاضیات

>> داشتن طراحی قوی

مهارت نقشه کشی ساختمان

آشنایی با دروس مهارتی رشته نقشه کشی ساختمان، نظیر نقشه کشی ساختمان درجه ۲، نقشه کشی سازه درجه ۱ و نقشه کشی معماری درجه ۲، همچنین آشنایی با وسایل و لوازم نقشه کشی ، انجام ترسیمات هندسی و ترسیمات ساده پلان و نما و برش و آشنایی با نرم‌افزار اتوکد، لازمه ی کسب مهارت در این رشته است.

شما باید در رشته نقشه کشی ، مباحثی ازجمله ترسیم پلان های ساختمانی و انواع راه پله و طراحی پلان آپارتمانی، ویلایی، اداری و تجاری را یاد بگیرید.

وسایل مورد نیاز رشته نقشه کشی معماری

- طراحان رشته نقشه کشی برای طراحی به صورت دستی به وسایلی ازجمله زاویه سنج، کاغذ طراحی، اشل، چند گونیا، مداد و قلم موردنیاز طراحی، الگو، پاک کن و … نیاز دارند.

- طراحان رشته نقشه کشی که از کامپیوتر برای طراحی استفاده می کنند، باید وسایلی نظیر یک نرم افزار مناسب طراحی مثل اتوکد و فضای خالی لازم برای ذخیره اطلاعات و … تهیه کنند.

- با توجه به محاسبه ی زیاد طراحان، آن ها همیشه به یک ماشین حساب نیاز دارند. این متخصصان باید برای انجام محاسبات پیشرفته ای مثل مثلثات از ماشین حساب های مهندسی استفاده کنند.

شرایط تحصیلی نقشه کشی معماری

هنر جویان رشته نقشه کشی ، مجوز ادامه تحصیل در دوره های کاردانی آموزشکده های فنی – کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های داخل و خارج از کشور را دارند. طول دوره ی تحصیل در مقطع کاردانی نقشه کشی معماری، ۲ تا ۳ سال می باشد. در طول نیمسال تحصیلی، هر واحد نظری در این رشته معادل ۱۶ ساعت، آزمایشگاهی ۳۲ ساعت و کارگاهی ۴۸ ساعت و هر واحد کارآموزی معادل ۱۲۰ ساعت می باشد. در ادامه یا تعداد واحدهای درسی این دوره آشنا شوید:

* دروس عمومی:۱۱ واحد

* دروس پایه:۱۳ واحد

* دروس اصلی:۲۶ واحد

* دروس تخصصی:۲۰ واحد

* دروس اختیاری:۲ واحد

وسایل مورد نیاز رشته نقشه کشی معماری,رشته نقشه کشی چیست,مقاله ای درباره رشته نقشه کشی سادهدوره آموزشی کاردانی نقشه کشی معماری به طور متوسط ۲ تا ۳ سال است

زمینه های شغلی رشته معماری

فارغ التحصیلان رشته نقشه کشی ، مجوز فعالیت به عنوان نقشه کش نقشه های اجرایی معماری، نقشه کش کامپیوتری، کمک پژوهشگر معماری، کنترل کیفیت ساختمان، نقشه کش معماری داخلی، نقشه کش نقشه های سازه ای، دفاتر مهندسین مشاور و طراح مترو، نظارت بر امور زیبایی ساختمان را دارند.

بازار کار فارغ التحصیلان رشته معماری

دانش آموز رشته ی معماری برای فعالیت در شرکت هاي ساختمانی باید مدرک دیپلم خود را بگیرد و با نرم افزارهای مربوطه آشنا شود و یا برای این که بعنوان سرپرست کارگاه، فعاایت کنند باید پس از اخذ فوق دیپلم، در این زمینه تجربه هایی به دست آورد. دانشجویانی که در این رشته، مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را میگیرند می توانند علاوه بر کار کردن در زمینه های مذکور، بعنوان ناظر ساختمانی و طراح معماری به فعالیت بپردازند و در قالب استاد یا هیئت علمی دانشگاه در مقاطع بالاتر، کارهای اموزشی و پژوهشی را انجام دهند.

آینده تحصیلی و شغلی رشته معماری

> هنر جویان رشته معماری، مجوز ادامه تحصیل در دانشــگاههای داخل و خارج از کشور در مقاطع کاردانی، آموزشکده های فنی –کارشنـــــاســی و کارشناسی ارشد و دکترا را دارند.

> فارغ التحصیلان رشته نقشه کشی می توانند در شرکتهای ساختمانی بعنوان نقشه کش، کار کنند و یا تمام نقشه های فاز یک را به کمک رایانه ترسیم کنند.

> وزارت کار و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، وظیفه ی صدور گواهی مهارتی هنرجویان فارغ التحصیل را برعهده دارد و هنرجویان میتوانند در تمام دفاتر فنی و مهندسی ساختمان با استفاده از این گواهی بعنوان مجوز کار به فعالیت بپردازند.

> اگر دانشجویان رشته نقشه کشی در مدارج عالی و دانشگاهی، تحصیل کنند؛ میتوانند در زمینه ی طراحی و نظارت ساختمان ها و ابنیه بعنوان مهندس عمران یا معماری و اخذ پروانه اشتغال از سازمان مهندسی ساختمان کار کنند.

رشته نقشه کشی,معرفی رشته نقشه کشی,اهداف رشته معماری,زمینه های شغلی رشته معماریفارغ‌التحصیلان رشته معماری ، بعنوان نقشه‌کش در شرکتهای ساختمانی مشغول بکار میشوند

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 10
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

بیوگرافی سحر زکریا

زمان و محل تولد سحر زکریا به تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۵۲در اراک برمی گردد. مادر این بازیگر، اهل شمال بود و اصلیت پدرش که به عنوان مهندس برق، فعالیت داشت؛ از اراک بود. همین امر باعث شد که سحر تا مقطع پنجم ابتدایی در شهرهای مختلفی زندگی کند. با این که محل تولد سحر، گیلان بوده است ولی پدرش برای او از اراک، شناسنامه گرفته است. سحر دارای یک خواهر میباشد که کوچکتر از خودش است و متاهل شده و در حال حاضر ، فرزند دارد.

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
خزر معصومی,بیوگرافی خزر معصومی,عکس های خزر معصومی بیوگرافی خزر معصومی و ماجرای کشف حجاب او (+ تصاویر)

زاده:۱۳۶۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته حقوق

ادامه
دنیا مدنی,بیوگرافی دنیا مدنی,عکس های دنیا مدنی بیوگرافی دنیا مدنی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:سینما، تلویزیون، تئاتر

متولد:۱۳ تیرماه ۱۳۶۹ تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۹۱- تاکنون

تحصیلات:طراحی لباس

ادامه
ویژه سرپوش