دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۵۰۰۵۶

معرفی رشته نقاشی و دروس این رشته در طول تحصیل

آشنایی با رشته نقاشی دبیرستان,تاریخچه رشته نقاشی,دروس رشته نقاشی کارشناسیرشته نقاشی از سال ۱۳۲۹ بصورت رسمی و آکادمیک وارد ایران شد
از زمان گذشته و از آغاز خلقت، انسان به دنبال این بود تا برای ثبت وقایع زندگیش راهکاری را پیدا کند؛ این وقایع در غارهایی مانند آلتامیرا فرانسه و لاسکو اسپانیا و میرملاش کشور ایران نقاشی شده که صحتی بر این ادعاست. در گذشته نقاشیهایی را با استفاده از مواد طبیعی مثل خاک و دوده به شکل حیوانات، شکارچیان، اثرات دست و … می کشیدند.

رشته نقاشی

یکی از زیرمجموعه های کنکور هنر در انتخاب رشته کنکور سراسری، رشته نقاشی نام دارد. با استفاده از این رشته می توان فضایی را به وجود آورد که هر دانشجوی خلاق، دنیای خاص آفرینندگی خود را متناسب با توان، سلیقه، دانش و ذهنیت خویش، در آن می یابد و در نتیجه به خلق آثاری که باعث تحول او و در مرحله بعد جامعه اش میشود، می پردازد .هنر نقاشی برگرفته از بروز احساس و عواطف است و در نتیجه پیغام و موضوعات مختلفی را به دیگران می رساند.

رشته نقاشی که در کشور ایران تأسیس شد از نخستین رشته های هنر به شمار می رفت. افراد تحصیل کرده در این رشته با سبک های مختلف نقاشی اشنا میشوند که از آن ها می توان به رئالیسم و کوبیسم اشاره کرد. در ایران و جهان، نقاشی را با فلسفه هنر، روانشناسی رنگ، عکاسی، فیزیک نور، طراحی و چاپ می آموزند. هنرجویان این رشته، اصول طراحی و مبانی هنرهای تجسمی را یاد میگیرند و با مکاتب نقاشی، عکاسی، چاپ دستی، کارگاه نقاشی آشنایی پیدا می کنند و استعداد و قدرت خلاقیت خود را در دوران تحصیلشان پرورش می دهند.

موقعیت شغلی رشته نقاشی,دروس رشته نقاشی,معرفی رشته نقاشیرشته نقاشی فضایی را ایجاد می‌ کند که هر دانشجویی، دنیای خاص آفرینندگی خود را در آن می‌ یابد

یکی از رشته های نیمه متمرکز که دانشجویان بعد از قبولی در آزمون کنکور می توانند در یک آزمون عملی شرکت کنند و افراد با صلاحیت از بین آن ها برای این رشته انتخاب شوند، رشته نقاشی می باشد. از گرایشهای رشته کارشناسی نقاشی می توان به نقاشی عمومی( سطوح کوچک) و نقاشی دیواری( سطوح بزرگ) اشاره کرد. به این ترتیب اگر شخصی از قریحه و ذوق نقاشی برخوردار نباشد، با ورود به این رشته صرفا می تواند اطلاعاتی  را کسب کند که بازدهی ندارد.

تاریخچه رشته نقاشی

از سال ۱۳۲۹ رشته نقاشی به صورت رسمی و آکادمیک در ایران وارد شد و در مدرسه صنایع مستظرفه، این رشته را تدریس میکردند که ناظر آن، کمال الملک نام داشت و پس از این که فوت کرد به دو مدرسه دیگر تقسیم شد که شامل هنرستان کمال الملک و هنرستان هنرهای سنتی بود.

توانایی های لازم برای ورود به رشته نقاشی

یکی از توانایی های دانشجوی موفق رشته نقاشی اینست که باید از ویژگی های جسمی و روحی خاصی برخوردار باشد و به همین دلیل به صورت نیمه متمرکز، آزمون نقاشی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی را برگزار میکنند؛ یعنی پیش از این که داوطلب به دانشگاه وارد شود در یک آزمون عملی، میزان استعداد و خلاقیت وی را میسنجند تا از این طریق بهترین و توانمندترین داوطلبان در دانشگاه تحصیل کنند. از سوی دیگر نقاش به کسی گفته میشود که خلاقیعنی آفریننده باشد و از مرز بایدها و نبایدها بگذرد تا طرحی نو را خلق کند، به همین خاطر نمی توان به نقاش دستور داد که چگونه و از چه طریقی راهت را ادامه بده تا به موفقیت برسی. حقیقتا یک نقاش در چهارچوب مشخص و معینی محدود نمیشود. بدین ترتیب باید گفت که مثل هر هنر دیگری، هنر نقاشی هم کاری طاقت فرساست که نیازمند هوش، نبوغ و شعور فراوان می باشد.

سرفصل دروس رشته نقاشی

تعداد کل واحدها:۱۶۰ واحد

دروس عمومی:۳۹ واحد

دروس پایه:۳۲ واحد

دروس اصلی:۳۲ واحد

دروس تخصصی:۴۹ واحد

دروس اختیاری:۸ واحد

رشته نقاشی عمومی,درآمد رشته نقاشی,آینده شغلی رشته نقاشیرشته نقاشی از زیرمجموعه های کنکور هنر در انتخاب رشته کنکور سراسری است

درس های رشته نقاشی در طول تحصیل

- دروس پایه رشته نقاشی:

از دروس پایه رشته نقاشیم ی توان به مبانی هنرهای تجسمی، کارگاه عکاسی پایه، کارگاه طراحی پایه( سطح یک)، هندسه مناظر و مرایا، کارگاه حجم سازی، کارگاه چاپ های دستی، تجزیه و تحلیل و نقد آثار هنرهای تجسمی، آشنایی با هنر در تاریخ و هنر و تمدن اسلامی اشاره کرد.

- دروس اصلی رشته نقاشی:

دروس اصلی رشته نقاشی شامل کارگاه طراحی( سطح دو)، کارگاه نقاشی دیواری( سطح یک)، نقاشی دیواری کارگاه نقاشی( سطح یک)، تجزیه و تحلیل و نقد آثار نقاشی و تاریخ عمومی نقاشی میباشد .

- دروس تخصصی رشته نقاشی:

دروسی همچون کارگاه طراحی( سطح سه)، کارگاه نقاشی( سطح دو)، کارگاه نقاشی( سطح سه)، مرمت آثار نقاشی. طرح عملی جامع، طرح و رساله نهایی از دروس تخصصی رشته نقاشی محسوب میشود.

گرایش های ارشد رشته ی نقاشی

از گرایش های ارشد رشته نقاشی می توان به گرایش های فلسفه هنر، نقاشی، پژوهش هنر، انیمیشن و هنر اسلامی، تصویر سازی اشاره کرد.

درآمد رشته نقاشی

درامد طبق عوامل گوناگونی مانند مهارت کاری، سبک کاری و ... تعيين میشود. اگر فارغ التحصیل رشته نقاشی از مهارت و تجربه کافی و ذهن خلاق برخوردار باشد می تواند درآمد خوبی را کسب کند. این نکته را در نظر بگیرید که استفاده از شبکه های رسانه ای و گستره ارتباطی زیاد با افراد این حوزه، در کسب درامد خوب نقش بسزایی دارد. البته منبع درآمد اصلی خیلی از افراد، هنر نقاشی نیست بلکه منبع درآمدی دیگری در کنار این رشته دارند.

تاریخچه رشته نقاشی,دروس رشته نقاشی کارشناسی,رشته نقاشیمیزان درآمد رشته نقاشی‌ ، با توجه به مهارت کاری، سبک کاری و ... بسیار متفاوت است

به عنوان مثال فردی که در آموزش و پروش استخدام می شود در مقایسه با فردی که در آموزشگاه های آزاد تدریس می کند؛ میزان حقوق بسیار متفاوتی دارد. افرادی که در این حرفه در اماکن دولتی کار می کنند معمولاً تایم کارشان به صورت تمام وقت است که از این اماکن دولتی می توان به شهرداری ها، مطبوعات و نشریات، صدا و سیما، سازمان میراث فرهنگی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ... اشاره کرد در حالی که افرادی که در این حوزه به کارهای آزاد مشغولند، درآمدی بسیار متفاوت دارند که این میزان درآمد ثابت نیست، به این معنی که حقوق این افراد به صورت سلیقه ای و بر اساس حجم کاری معین میشود. کارهای آزاد این حوزه شامل برگزاری گالری، کشیدن چهره و غیره می باشد.

موقعیت شغلی رشته نقاشی در ایران

کسی که در رشته نقاشی تحصیل کرده نباید انتظار داشته باشد که نقاشی کشیدن، تنها مشغله و منبع درآمد او باشد بدین دلیل که مشغله ی نقاش های موفق و معروف جهان هم صرفا، کشیدن نقاشی نیست بلکه به کار تدریس نقاشی در کنار نقاشی می پردازند. این کار بسیار مفید است بدین دلیل که تدریس و ارتباط با دیگران در دید، اندیشه و ذهن یک نقاش تأثیر بسزایی دارد. یک نقاش در کشور ما میتواند علاوه بر نقاشی کردن، در مراکز آموزش عالی یا آموزشگاه های آزاد، این هنر را تدریس کند و در امکانی همچون مطبوعات و نشریات، فرهنگسراها، صداوسیما، سازمان میراث فرهنگی، شهرداری ها( بعنوان طراح و مجری نقاشی های دیواری)، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول به فعالیت شود.

دروس رشته نقاشی کارشناسی,رشته نقاشی,کار در رشته نقاشیدانشجوی‌ رشته‌ نقاشی‌ باید ویژگی‌های‌ جسمی‌ و روحی‌ خاصی‌ داشته‌ باشد تا موفق‌ شود

بازارکار و آینده شغلی رشته نقاشی در دنیا

شاید دانشجو در زمان تحصیل رشته نقاشی به فکر مهاجرت بیفتد، ولی نسبت به وضعیت بازارکار این رشته در دنیا مطلع نیست. افرادی که رشته های هنری را انتخاب می کنند نباید دنبال تضمین شغلی باشند. حتی این افراد باید در تلاش باشند تا درآمد خود را از طریق کشیدن تابلو، برگزاری نمایشگاه، تدریس و …. به دست آورند. درصورت داشتن رزومه خوداشتغالی و توانایی انجام کارهای بزرگ هنری، زمینه ی مهاجرت برایتان به راحتی انجام می شود. شروط مهاجرت فارغ التحصیلان رشته نقاشی در هر کشور باتوجه به سابقه کاری، سطح تحصیلات و ... تعیین میشود.

ادامه تحصیل در رشته نقاشی

رشته نقاشی در ایران در مقاطع گوناگونی مانند مقطع هنرستان، کارشناسی و کارشناسی ارشد تدریس می شود و طرحی مبنی بر ارائه دکتری هنرهای تجسمی، جدیدا در این کشور ارائه شده است. تاکید بیشتر رشته نقاشی در مقاطع پایینتر نظیر هنرستان و کارشناسی بر کارگاههای عملی و مهارت هنرآموز میباشد در حالی که تمرکز این رشته در مقاطع ارشد و دکترا بیشتر بر مسائل تئوری و بیان ایده شخصی می باشد. در صورتیکه هنرجو، رشته نقاشی را در مقطع هنرستان انتخاب کند، به این ترتیب مسیرش را هموارتر و آشناتر کرده است بدین دلیل که در مقایسه با دیگران برای آشنایی با نقاشی زمان بیشتری دارد؛ ولی درصورت عدم انتخاب این رشته در سطح هنرستان، باز هم مشکلی بوجود نمی آید و اجازه ی شرکت در کنکور هنر و ادامه تحصیل در این رشته را دارد.

آشنایی با رشته نقاشی دبیرستان,تاریخچه رشته نقاشی,دروس رشته نقاشی کارشناسیرشته نقاشی یکی از رشته های نیمه متمرکز است

شخص برای این که در دانشگاه در رشته نقاشی به ادامه تحصیل بپردازد باید در آزمون گروه آزمایشی هنر که به صورت نیمه متمرکز است، شرکت کند و اگر امتیاز لازم را کسب کرد وارد مرحله عملی شود و چنانچه قبول شد به دانشگاه راه یابد.

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 12
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش