شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۱۰۰۱۳

آشنایی با رشته مدیریت دولتی و بازار کار این رشته (+ تاریخچه)

رشته مدیریت دولتی,معرفی رشته مدیریت دولتی,درباره رشته مدیریت دولتیداشتن ویژگی های شخصیتی متناسب با رشته مدیریت دولتی، شانس موفقیت را چندبرابر می کند
باتوجه به قدمت رشته مدیریت دولتی در زمان گذشته ، از این رشته بعنوان اداره امور عمومی یاد می شد و در بین رشته های مدیریت از قدیمی ترین گروه محسوب میشد و تدریس این رشته از آغاز تاسیس توسعه علوم اداری در ایران در دانشکده حقوق دانشگاه تهران صورت می گرفت.

رشته مدیریت دولتی

با انتخاب رشته مدیریت دولتی می توان علوم اداری، مدیریت اداری و نظریه های آنرا مطالعه کرد. مدیریت اداری، دربرگیرنده ی فعالیت های بسیار یک اداره نظیر امور حسابداری و حسابرسی، امور منابع انسانی، امور اداری و کارگزینی، امور پشتیبانی و رفاه، امور برنامه ریزی و خدمات، امور بیمه ای و تامین اجتماعی ، امور تغيير و تحول اداری، و ... می باشد. دانشجویان با تحصیل در رشته مدیریت دولتی، قادر به یادگیری مهارت های لازم مدیریتی به منظور کار در یک سازمان عمومی هستند و از این طریق می توانند اموری همچون حل مشکلات مدیریت بحران، فرصت های رشد سودآور و رهبری تغيير را انجام دهند. گرایشی برای مدیریت دولتی در مقطع کارشناسی اختصاص نداده اند ولی رشته مدیریت دولتی در مقطع کارشناسی ارشد، تخصصی تر شده و گرایش هایی دارد.

هدف رشته مدیریت دولتی

رشته مدیریت دولتی به این منظور تأسیس شد تا نیروی انسانی متخصص موردنیاز سازمانها، اداره ها و شرکتهای دولتی و خصوصی را اموزش دهد و دانشجویان را با کاربرد روشهای علمی در مدیریت، آشنا کند. دانشجویان در این دوره، نظریه های نوین مدیریت دولتی را یاد می گیرند تا به عنوان پژوهشگر، مطالعه کنند و سازمان ها را با تجزیه و تحلیل تخصصی مسایل مدیریتی بخوبی اداره کنند.

تاریخچه رشته مدیریت دولتی

مدیریت ارگان ها و بخش های تمدن ها با شکل گیری نخستین تمدن های بشری وجود داشت ولی به صورت علمی نبود. افرادی همچون توماس ویلسون، ماکس وبر، و فردریک تیلور، موفق به ایجاد مبانی علم مدیریت دولتی برای نخستین بار شدند؛ از این رو چنین افرادی بعنوان بنیانگذاران مدیریت دولتی شناخته میشوند. رشته مدیریت دولتی، زمانی بوجود آمد که مقاله ویلسون با عنوان مطالعه اداره در سال ۱۸۸۷ میلادی به چاپ رسید.

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، رشته مدیریت دولتی برای نخستین بار در کشور ایران ایجاد شد و به عنوان قدیمی ترین رشته مدیریت به شمار می رفت. دانشکده حقوق دانشگاه تهران در سال ۱۳۳۳ شمسی رشته ی علوم اداری را با همکاری دانشگاه کالیفرنیای جنوبی تأسیس کرد. با گذشت زمان، این رشته را از دانشکده حقوق تفکیک کردند و در سال ۱۴۴۱ شمسی در دانشکده مدیریت به صورت مستقل تدریس می شد. سید مهدی الوانی و حسین میرزایی اهرنجانی از بنیانگذاران رشته مدیریت دولتی در ایران به شمار می روند. رشته علوم اداری و بازرگانی از سال ۱۳۷۴ شمسی به مدیریت دولتی تغییرنام یافت. سپس رشته مدیریت دولتی با گذشت زمان در دانشگاه های دیگر کشور نیز توسعه و گسترش پیدا کرد. میزان پذیرش در دانشگاه های پیام نور در رشته مدیریت دولتی، بسیار بالاست.

آینده شغلی رشته مدیریت دولتی,رشته مدیریت دولتی,تاریخچه رشته مدیریت دولتیرشته مدیریت دولتی به مطالعه علوم اداری و مدیریت اداری و نظریه های آن می پردازد

توانایی های لازم برای ورود به رشته مدیریت دولتی

با تصمیم گیری می توان بیشتر امور رشته مدیریت را انجام داد و دانشجو نباید در دانشگاه، متکی به دروس تئوری خود باشد. از این رو شخصی که میخواهد در رشته مدیریت دولتی تحصیل کند باید دارای خصلت هایی همچون روحیه خلاق و قدرت تصمیم گیری خوب برای پیشبرد اهدافش باشد. تمامی دانشجویان مدیریت و گرایش های آن باید از توانایی هایی همچون اعتماد به نفس، توان رهبری، قدرت تجریه و تحلیل، توان رهبری و فن بیان قوی برخوردار باشند. همچنین دانشجوی این رشته باید مهارت کافی در دروس ادبیات فارسی، ریاضی، فیزیک و آمار را داشته باشد ولی فراموش نکنید که ملاک انتخاب این رشته، صرفا آشنایی با توانایی و مهارت های لازم برای این رشته، نیست و داوطلبانی که میخواهند در این رشته تحصیل کنند؛ باید بتوانند در کنکور سراسری، رتبه قبولی خوبی را کسب کنند. همچنین از دیگر موارد حائز اهمیت برای موفقیت دانشجویان مدیریت دولتی می توان به آشنایی با مهارت های هفتگانه کامپیوتر ICDL و زبان انگلیسی اشاره کرد.

وظایف فارغ التحصیل رشته مدیریت دولتی

>> فارغ التحصیل رشته مدیریت دولتی باید بتواند برنامه ریزی کند و کارهایش را براساس برنامه ریزی انجام دهد.

>> از دیگر وظایف فارغ التحصیلان رشته مدیریت دولتی می توان به سازمان دهی یا تقسیم وظایف بین کارکنان یک سازمان اشاره کرد.

>> عملیات امور استخدامی یا کارگزینی کارکنان جدید از مسئولیت های دانشجویان رشته مدیریت دولتی به شمار می رود.

>> یک دانشجوی رشته مدیریت دولتی باید قادر به هدایت و راهبری باشد.

>> یکی از سایر وظایفی که فارغ التحصیل رشته مدیریت دولتی برعهده دارد؛ شامل نظارت و کنترل میباشد .

دوره تحصیل کارشناسی رشته مدیریت دولتی

تحصیل در رشته مدیریت دولتی در مقطع کارشناسی شامل ۸ ترم میباشد که ۴ سال، زمان میبرد. وظیفه ی دانشجویان رشته مدیریت دولتی در مقطع کارشناسی اینست که ۱۳۳ واحد درسی را پاس کنند.

دروس اصلی و تخصصی گرایش مدیریت دولتی

از دروس اصلی و تخصصی رشته مدیریت دولتی می توان به روانشناسی کار، توسعه اقتصادی و برنامه ریزی، جامعه شناسی سازمان ها، زبان تخصصی، حسابداری دولتی، مدیریت تحول سازمانی، مالیه عمومی و تنظیم خط مشی مالی، مدیریت سازمان های محلی و شهرداری ها، فراگرد تنظیم و کنترل بودجه، مبانی مدیریت دولتی، مدیریت تطبیقی، مدیریت تعاونی ها، مدیریت توسعه، تصمیم گیری و تعیین خط مشی، مباحث ویژه مدیریت دولتی، سیر اندیشه های سیاسی و تحول نهادهای اداری، حقوق اداری، روابط کار در سازمان، سازمان دهی و اصلاح تشکیلات و روشها اشاره کرد.

رشته مدیریت دولتی چیست,درآمد رشته مدیریت دولتی,بازار کار رشته مدیریت دولتی,دروس مدیریت دولتیرشته مدیریت دولتی در ایران به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی باز می گردد

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

رشته مدیریت دولتی در ایران در مقاطع بالاتری همچون کارشناسی ارشد و دکتری تدریس میشود و پس از قبولی در کنکور کارشناسی ارشد انتخاب رشته مدیریت دولتی می توان برای تحصیل در رشته مدیریت دولتی، یکی از گرایش های مدیریت دولتی نظیر توسعه منابع انسانی، بودجه و مالیه عمومی، طراحی سازمان های دولتی، خط مشی گذاری عمومی، مدیریت پیشرفت و توسعه شهری و روستایی، مدیریت تحول و مدیریت رفتار سازمانی را در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کرد.

همچنین فارغ التحصیلان رشته مدیریت دولتی در مقطع ارشد، مجوز تحصیل در سایر گرایش های مدیریت را دارند که از آن ها می توان به بازاریابی و جهان گردی، مدیریت مالی، برنامه ریزی توسعه جهان گردی، مدیریت دولتی همه گرایش ها، مدیریت فن آوری اطلاعات همه گرایش ها، مدیریت صنعتی همه گرایش ها، مدیریت تکنولوژی همه گرایش ها، مالی همه گرایش ها، مدیریت منابع انسانی همه گرایش ها، مدیریت بازرگانی دریایی، مدیریت حمل و نقل دریایی بین قاره ای، مدیریت امور شهری، مدیریت اجرایی با دو گرایش، مدیریت کسب و کار همه گرایش ها اشاره کرد.

آینده شغلی رشته مدیریت دولتی

مشاغل متفاوتی برای فارغ التحصیلان رشته مدیریت دولتی در نظر گرفته شده است. از این رو آن ها می توانند در حیطه هایی نظیر کارشناس اداری، امور کارکنان، تشکیلات و روش ها، طبقه بندی مشاغل، تحول اداری، برنامه ریزی پرسنلی، حقوق و دستمزد، قبول مسئولیت در سمت مدیران سطوح میانی، ارزیابی عملکرد و نظایر آن، سرپرستی واحدهای اداری و خدماتی وزارت خانه ها و سازمانهای دولتی و شهرداریها مشغول به فعالیت شوند.

بازار کار رشته مدیریت دولتی به دلیل گرایش ها و زیرمجموعه های گوناگونش در بخش های دولتی و خصوصی، بسیار وسیع است. فارغ التحصیلان این رشته، مجوز فعالیت در بخش خصوصی و دولتی مشاغل گوناگونی را دارند که از آن ها می توان به زمینه های تشکیلات سازمانی، سیستم های اطلاعاتی، منابع انسانی و دیگر مباحث مطرح در مدیریت در سطوح کارشناسی و مدیریتی اشاره کرد. همچنین این فارغ التحصیلان، قادر به فعالیت در زمینه سیاست گذاری های بخش دولتی به عنوان مشاور یا مجری هستند.

بازارکار و آینده شغلی رشته مدیریت دولتی در دنیا

دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته مدیریت دولتی را دارند؛ بیشتر از طریق ازمون های استخدامی به این رشته جذب میشوند. همچنین در این رشته، بازارکار هر گرایشی نسبت به سایر گرایش ها متفاوت است؛ طیف گسترده ای از گزینه های شغلی در حوزه مدیریت دولتی نظیر تجزیه و تحلیل و مدیریت بودجه تا تدوین و اجرای سیاست ها وجود دارد. متخصصان مدیریت دولتی میتوانند در موقعیت های مدیریتی یا نظارت بر عملکرد شرکت برای رعایت مقررات یا بخشهای خاص درون سازمان مانند بازاریابی، منابع انسانی، دانش خود را به کار گیرند.

با توجه به نقش مدیریت دولتی در انواع مشاغل مختلف، برای این فارغ التحصیلان، فرصت و آینده شغلی خوبی فراهم شده است. رشته مدیریت دولتی دارای مشاغل گوناگونی نظیر تحلیلگر بودجه، پژوهشگر عملیات، تحلیلگر مدیریت، مدیر خدمات اداری، متخصص جمع آوری سرمایه، متخصص روابط عمومی، برنامه ریز شهری، متخصص ارتباطات اشاره و متخصص منابع انسانی می باشد.

مزایا و معایب رشته مدیریت دولتی

بازارکار رشته مدیریت دولتی، خیلی قابل تحسین نیست و کسانی در این رشته موفق می شوند که مهارت های گوناگونی را علاوه بر پاس کردن واحدهای درسی یاد بگیرند. علاوه‌براین بسیاری از رشته های مدیریت، با رشته مدیریت دولتی همپوشانی دارد و سازمان ها و مؤسسه ها برای استخدام فارغ التحصیلان مدیریت دولتی، تاکیدی ندارند و گاهی وقت ها اقدام به استخدام فارغ التحصیلان زیرشاخه های دیگر مدیریت می نمایند. همچنین این رشته با توجه به اینکه دانشگاه ها در زمینه مدیریت دولتی پذیرش بالایی داشته اند؛ به مرز اشباع رسیده است.

رشته مدیریت دولتی، امری ضروری برای پیشرفت و توسعه سازمان ها به شمار میرود و وجود این رشته، کارکرد ها و عملکرد سازمان را بهبود می دهد. همچنین سالانه اکثر آزمون های استخدامی نیازمند فارغ التحصیلان رشته مدیریت دولتی می باشد.

درآمد رشته مدیریت دولتی

با توجه به مواردی همچون سمت شغلی، نوع شغل و سازمان می توان درآمد رشته مدیریت دولتی را تعيين کرد که این میزان درآمد، متفاوت است. در حالت کلی در رشته مدیریت دولتی، میزان پرداختی ها بالاست. برای تعيين حقوق و دستمزد یک مدیر دولتی باید عواملی نظیر سابقه کاری، سطح تحصیلات، سمت شغلی، خصوصی یا دولتی بودن محیط کاری، را در نظر گرفت. دریافت حقوق کارمندان بخش های دولتی براساس قانون کشور می باشد.

رشته مدیریت دولتی چیست,درآمد رشته مدیریت دولتی,بازار کار رشته مدیریت دولتیبیشتر کارها در رشته مدیریت دولتی از طریق تصمیم گیری انجام می شود

مهاجرت برای رشته مدیریت دولتی

بعضی از دانشجویان رشته مدیریت دولتی برای ادامه تحصیل یا زندگی، قصد دارند از ایران مهاجرت کنند. سالانه در بسیاری از کشورها، دانشگاه های مختلف جهان از رشته مدیریت، دانشجویان بسیاری را می پذیرد. قطعا شرایط پذیرش دانشجویانی با پایه علمی قوی تر، بهتر است و چنین دانشجویانی را در دانشگاه های بهتر می پذیرند.

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 15
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۱۴
جدیدترین
قدیمی ترین
سلام عليكم خواستيم بگوييم كه بهتر است رشته مديريت دولتي با رشته مديريت گردشگري ادغام شوند و بشوند رشته ي مديريت دولتي و گردشگري و اين علم هم در زمينه علوم اداري و هم در زمينه ي گردشگري باشند.باتشكر از شما
سلام عليكم خواستيم ب...
بنظر من هم خیلی از گرایش های مدیریت باید ادغام شوند و از این راه بازار کار فارغ التحصیلان رشته مدیریت بهتر خواهد شد.
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
عکس حضرت علی اصغر,حضرت علی اصغر ع,حضرت علی اصغر زندگی نامه حضرت علی اصغر؛ نوزاد شش ماهه امام حسین

محل تولد: مدینه، حجاز

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل شهادت: کربلا، عراق

مدفن: حرم حسین بن علی

نام پدر: حسین بن علی

نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

ادامه
بیوگرافی بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین‌اللهی بیوگرافی بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت دولت سیزدهم

زاده: ۱۰ بهمن ۱۳۳۷

سمت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شروع فعالیت : ۳ شهریور ۱۴۰۰

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ادامه
ویژه سرپوش