پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۹۰۰۵۵

معرفی کامل رشته مدیریت رسانه

رشته مدیریت رسانه,رشته مدیریت رسانه چیست,معرفی رشته مدیریت رسانهمدیریت رسانه علمی میان رشته ای ست و شامل گرایش دیگری نمیشود
یکی از رشته های نو پا در جهان، رشته مدیریت رسانه نام دارد. مدیریت رسانه به عنوان یکی از زیرمجموعه های رشته مدیریت محسوب میشود که در جهان، عمر علمی آن به کم تر از ۳ دهه می رسد. در این مطلب از سرپوش با رشته مدیریت رسانه بیشتر آشنا خواهید شد.

رشته مدیریت رسانه

مدیریت رسانه از رشته های دانشگاهی مربوط به مدیریت کسب و کار به شمار میرود که مقوله مدیریت در رسانه ها را مورد بررسی قرار می دهد.

تاریخچه رشته مدیریت رسانه در ایران

در سال ۱۳۸۲ رشته مدیریت رسانه در ایران در مقطع دکترا بوجود آمد و سپس در سال ۱۳۸۷ در مقطع کارشناسی ارشد راه اندازی شد. این رشته، تحصیلات آکادمیک خود را از دانشکده صدا وسیما شروع کرد که ابتدا برخی از مدیران سازمان صدا و سیما در آن جا تحصیل کردند و سپس، این رشته در دانشگاه های تهران و علامه تدریس شد.

در حال حاضر، تدریس رشته مدیریت رسانه در دو مقطع ارشد و دکترا امکانپذیر است. دانشگاه های ارائه کننده این رشته در مقطع ارشد، شامل دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، دانشکده صدا وسیما، دانشکده علوم ارتباطات علامه و پیام نور می باشند. همچنین دانشگاه های ارائه کننده این رشته در مقطع دکترا نظیر دانشگاه تهران و دانشگاه علوم تحقیقات می باشند.

ضرورت و اهمیت رشته مدیریت رسانه

از مفاهیم رشته مدیریت رسانه می توان به تهاجم فرهنگی و جنگ نرم، کسب و کار و کار آفرینی اشاره کرد. باتوجه به تدوین این رشته در دانشکده های مدیریت و بازرگانی، جهت گیری عمده آن بسوی اشتغال هایی است که از آن ها می توان به اشتغال های فن آور، تولید محتواهای خلاق فرهنگی، کار آفرینی رسانه ای و ایجاد سازمان های موفق رسانه ای اشاره کرد. موفقیت این رشته باعث میشود که بازار های نوین در کشور، توسعه یابد.

هدف کارشناسی ارشد رشته مدیریت رسانه

کارشناسی ارشد رشته مدیریت رسانه با ایجاد مجموعه ای هماهنگ از فعالیت های تحقیقی، در پی دستیابی به اهداف زیر است:

> رشته مدیریت رسانه با این هدف بوجود آمد که مدیرانی را تربیت کند تا آن ها سازمان های فعال در هریک از بخش های رسانه ای را با درک ویژگی های صنایع خلاق و شناخت فناوری های جدید ارتباطی و اطلاعاتی، مدیریت کنند.

> رشته مدیریت رسانه با هدف تربیت مدیرانی ایجاد شد که قادر به هدایت و رهبری رسانه ها در انطباق با اهداف کلان توسعه ملی باشند.

آینده شغلی رشته مدیریت رسانه,رشته مدیریت رسانه چیست,رشته مدیریت رسانهرشته مدیریت رسانه در ایران در مقطع دکترا در سال ۱۳۸۲ راه اندازی شد

> مدیران رشته مدیریت رسانه باید بتوانند از طریق نوآوری و خلاقیت در تولید، توزیع، عرضه محصولات رسانه ای به نیازهای مرتبا در حال تغيير مخاطبان پاسخ دهند.

> از اهداف کارشناسی ارشد رشته مدیریت رسانه می توان به جذب مدیران کنونی رسانه ها، ارتقاء دانش آکادمیک و مهارت های ادراکی آنها در رابطه با مدیریت سازمان های رسانه ای اشاره کرد.

> مدیران رشته مدیریت رسانه باید بتوانند در حوزه مدیریت رسانه، نیروی انسانی پژوهشی، مشاوره ای و حرفه ای را پرورش دهند.

واحدهای کارشناسی ارشد مدیریت رسانه

مجموع واحدهای دوره کارشناسی ارشد مدیریت رسانه، ۳۲ واحد می باشد.

سه رویکرد متفاوت در سه دانشکده در مقطع ارشد

- دانشکده صدا وسیما:

در دانشکده ی صدا و سیما، رشته مدیریت رسانه به صورت مدیریت در رسانه است. دانشجویان این دانشگاه در ۴ حوزه مجوز ورود به سازمان را دارند که از آن ها می توان به پژوهشگری، ناظر و بازبین پخش، سردبیرخبر و تحلیل گر سیاسی و رسانه ای اشاره کرد. برای پذیرش در این دانشگاه نباید صرفا رتبه کنکور خوبی داشته باشید بلکه با برخورداری از مراحل مختلف نظیر مصاحبه عمومی، تخصصی، عقیدتی، معاینات پزشکی و… می توانید در این دانشگاه، پذیرش شوید.

- دانشکده علوم ارتباطات علامه:

اساتید کارکشته ارتباطاتی، رشته مدیریت رسانه را در دانشکده علوم ارتباطات علامه تدریس می کنند و هیچ تعهدی برای کار، پس از تحصیل در این دانشگاه وجود ندارد.

- دانشکده مدیریت دانشگاه تهران:

در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، رشته مدیریت رسانه با دیدگاه مدیریتی ترکیب شده است و سازگار با نگاه مدیریت بر رسانه می باشد. در حال حاضر ، تنها این دانشگاه در میان دانشگاه های دولتی به تدریس دکترای مدیریت رسانه می پردازد و هیچ تعهدی برای کار، پس از تحصیل در این دانشگاه وجود ندارد.

توانایی و نقش فارغ التحصیلان رشته مدیریت رسانه

فارغ التحصیلان رشته مدیریت رسانه باید از مهارت های زیر برخوردار باشند:

>> فارغ التحصیلان رشته مدیریت رسانه باید از بازارهای مختلف رسانه ای درک صحیحی داشته باشند و میزان رقابت در این بازارها را تحلیل کنند.

کارشناسی ارشد مدیریت رسانه,معرفی رشته مدیریت رسانهشروع تحصیلات آکادمیک رشته مدیریت رسانه به دانشکده صدا وسیما باز میگردد

>> یکی از توانایی های فارغ التحصیلان رشته مدیریت رسانه، شناسایی فرصت های کسب و کار و ارائه ارزش جدید به مخاطبان می باشد.

>> از دیگر مهارت های فارغ التحصیلان رشته مدیریت رسانه می توان به مدیریت نوآوری و خلاقیت توسط منابع انسانی و استعدادهای خلاق اشاره کرد.

>> فارغ التحصیلان رشته مدیریت رسانه باید بتوانند استراتژِی های رقابتی را طراحی و اجرا کنند.

>> فارغ التحصیلان رشته مدیریت رسانه باید نسبت به اقتصاد رسانه شناخت داشته باشند و همچنین از توان تحلیل اقتصادی برخوردار باشند.

>> طراحی و اجرای کمپین های بازاریابی، از دیگر وظایف فارغ التحصیلان رشته مدیریت رسانه به شمار می رود.

>> فارغ التحصیلان رشته مدیریت رسانه باید این توانایی را داشته باشند که مدل های کسب و کار و مدل های درآمدی را بشناسند.

>> فارغ التحصیلان رشته مدیریت رسانه باید نسبت به فناوری های نوین، رسانه های اجتماعی، پلتفرم ها و سایر تحولات جدید صنعت رسانه آشنایی داشته باشند و برای موفقیت کسب و کار از امکانات آنها بهره بگیرند.

بازار کار رشته ی مدیریت رسانه

فارغ التحصیلان رشته مدیریت رسانه مجوز فعالیت در بخش هایی از رادیو و تلویزیون، مراکز تصویر‌برداری، روزنامه ها و انتشارات و خانه های فرهنگ را دارند.

رشته مدیریت رسانه چیست,رشته مدیریت رسانه,رشته مدیریت رسانه و اطلاعاتفارغ التحصیلان رشته مدیریت رسانه میتوانند در بخش هایی از رادیو و تلویزیون مشغول بکار شوند

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 15
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش