چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۹۰۰۵۵

معرفی کامل رشته مدیریت رسانه

رشته مدیریت رسانه,رشته مدیریت رسانه چیست,معرفی رشته مدیریت رسانهمدیریت رسانه علمی میان رشته ای ست و شامل گرایش دیگری نمیشود
یکی از رشته های نو پا در جهان، رشته مدیریت رسانه نام دارد. مدیریت رسانه به عنوان یکی از زیرمجموعه های رشته مدیریت محسوب میشود که در جهان، عمر علمی آن به کم تر از ۳ دهه می رسد. در این مطلب از سرپوش با رشته مدیریت رسانه بیشتر آشنا خواهید شد.

رشته مدیریت رسانه

مدیریت رسانه از رشته های دانشگاهی مربوط به مدیریت کسب و کار به شمار میرود که مقوله مدیریت در رسانه ها را مورد بررسی قرار می دهد.

تاریخچه رشته مدیریت رسانه در ایران

در سال ۱۳۸۲ رشته مدیریت رسانه در ایران در مقطع دکترا بوجود آمد و سپس در سال ۱۳۸۷ در مقطع کارشناسی ارشد راه اندازی شد. این رشته، تحصیلات آکادمیک خود را از دانشکده صدا وسیما شروع کرد که ابتدا برخی از مدیران سازمان صدا و سیما در آن جا تحصیل کردند و سپس، این رشته در دانشگاه های تهران و علامه تدریس شد.

در حال حاضر، تدریس رشته مدیریت رسانه در دو مقطع ارشد و دکترا امکانپذیر است. دانشگاه های ارائه کننده این رشته در مقطع ارشد، شامل دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، دانشکده صدا وسیما، دانشکده علوم ارتباطات علامه و پیام نور می باشند. همچنین دانشگاه های ارائه کننده این رشته در مقطع دکترا نظیر دانشگاه تهران و دانشگاه علوم تحقیقات می باشند.

ضرورت و اهمیت رشته مدیریت رسانه

از مفاهیم رشته مدیریت رسانه می توان به تهاجم فرهنگی و جنگ نرم، کسب و کار و کار آفرینی اشاره کرد. باتوجه به تدوین این رشته در دانشکده های مدیریت و بازرگانی، جهت گیری عمده آن بسوی اشتغال هایی است که از آن ها می توان به اشتغال های فن آور، تولید محتواهای خلاق فرهنگی، کار آفرینی رسانه ای و ایجاد سازمان های موفق رسانه ای اشاره کرد. موفقیت این رشته باعث میشود که بازار های نوین در کشور، توسعه یابد.

هدف کارشناسی ارشد رشته مدیریت رسانه

کارشناسی ارشد رشته مدیریت رسانه با ایجاد مجموعه ای هماهنگ از فعالیت های تحقیقی، در پی دستیابی به اهداف زیر است:

> رشته مدیریت رسانه با این هدف بوجود آمد که مدیرانی را تربیت کند تا آن ها سازمان های فعال در هریک از بخش های رسانه ای را با درک ویژگی های صنایع خلاق و شناخت فناوری های جدید ارتباطی و اطلاعاتی، مدیریت کنند.

> رشته مدیریت رسانه با هدف تربیت مدیرانی ایجاد شد که قادر به هدایت و رهبری رسانه ها در انطباق با اهداف کلان توسعه ملی باشند.

آینده شغلی رشته مدیریت رسانه,رشته مدیریت رسانه چیست,رشته مدیریت رسانهرشته مدیریت رسانه در ایران در مقطع دکترا در سال ۱۳۸۲ راه اندازی شد

> مدیران رشته مدیریت رسانه باید بتوانند از طریق نوآوری و خلاقیت در تولید، توزیع، عرضه محصولات رسانه ای به نیازهای مرتبا در حال تغيير مخاطبان پاسخ دهند.

> از اهداف کارشناسی ارشد رشته مدیریت رسانه می توان به جذب مدیران کنونی رسانه ها، ارتقاء دانش آکادمیک و مهارت های ادراکی آنها در رابطه با مدیریت سازمان های رسانه ای اشاره کرد.

> مدیران رشته مدیریت رسانه باید بتوانند در حوزه مدیریت رسانه، نیروی انسانی پژوهشی، مشاوره ای و حرفه ای را پرورش دهند.

واحدهای کارشناسی ارشد مدیریت رسانه

مجموع واحدهای دوره کارشناسی ارشد مدیریت رسانه، ۳۲ واحد می باشد.

سه رویکرد متفاوت در سه دانشکده در مقطع ارشد

- دانشکده صدا وسیما:

در دانشکده ی صدا و سیما، رشته مدیریت رسانه به صورت مدیریت در رسانه است. دانشجویان این دانشگاه در ۴ حوزه مجوز ورود به سازمان را دارند که از آن ها می توان به پژوهشگری، ناظر و بازبین پخش، سردبیرخبر و تحلیل گر سیاسی و رسانه ای اشاره کرد. برای پذیرش در این دانشگاه نباید صرفا رتبه کنکور خوبی داشته باشید بلکه با برخورداری از مراحل مختلف نظیر مصاحبه عمومی، تخصصی، عقیدتی، معاینات پزشکی و… می توانید در این دانشگاه، پذیرش شوید.

- دانشکده علوم ارتباطات علامه:

اساتید کارکشته ارتباطاتی، رشته مدیریت رسانه را در دانشکده علوم ارتباطات علامه تدریس می کنند و هیچ تعهدی برای کار، پس از تحصیل در این دانشگاه وجود ندارد.

- دانشکده مدیریت دانشگاه تهران:

در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، رشته مدیریت رسانه با دیدگاه مدیریتی ترکیب شده است و سازگار با نگاه مدیریت بر رسانه می باشد. در حال حاضر ، تنها این دانشگاه در میان دانشگاه های دولتی به تدریس دکترای مدیریت رسانه می پردازد و هیچ تعهدی برای کار، پس از تحصیل در این دانشگاه وجود ندارد.

توانایی و نقش فارغ التحصیلان رشته مدیریت رسانه

فارغ التحصیلان رشته مدیریت رسانه باید از مهارت های زیر برخوردار باشند:

>> فارغ التحصیلان رشته مدیریت رسانه باید از بازارهای مختلف رسانه ای درک صحیحی داشته باشند و میزان رقابت در این بازارها را تحلیل کنند.

کارشناسی ارشد مدیریت رسانه,معرفی رشته مدیریت رسانهشروع تحصیلات آکادمیک رشته مدیریت رسانه به دانشکده صدا وسیما باز میگردد

>> یکی از توانایی های فارغ التحصیلان رشته مدیریت رسانه، شناسایی فرصت های کسب و کار و ارائه ارزش جدید به مخاطبان می باشد.

>> از دیگر مهارت های فارغ التحصیلان رشته مدیریت رسانه می توان به مدیریت نوآوری و خلاقیت توسط منابع انسانی و استعدادهای خلاق اشاره کرد.

>> فارغ التحصیلان رشته مدیریت رسانه باید بتوانند استراتژِی های رقابتی را طراحی و اجرا کنند.

>> فارغ التحصیلان رشته مدیریت رسانه باید نسبت به اقتصاد رسانه شناخت داشته باشند و همچنین از توان تحلیل اقتصادی برخوردار باشند.

>> طراحی و اجرای کمپین های بازاریابی، از دیگر وظایف فارغ التحصیلان رشته مدیریت رسانه به شمار می رود.

>> فارغ التحصیلان رشته مدیریت رسانه باید این توانایی را داشته باشند که مدل های کسب و کار و مدل های درآمدی را بشناسند.

>> فارغ التحصیلان رشته مدیریت رسانه باید نسبت به فناوری های نوین، رسانه های اجتماعی، پلتفرم ها و سایر تحولات جدید صنعت رسانه آشنایی داشته باشند و برای موفقیت کسب و کار از امکانات آنها بهره بگیرند.

بازار کار رشته ی مدیریت رسانه

فارغ التحصیلان رشته مدیریت رسانه مجوز فعالیت در بخش هایی از رادیو و تلویزیون، مراکز تصویر‌برداری، روزنامه ها و انتشارات و خانه های فرهنگ را دارند.

رشته مدیریت رسانه چیست,رشته مدیریت رسانه,رشته مدیریت رسانه و اطلاعاتفارغ التحصیلان رشته مدیریت رسانه میتوانند در بخش هایی از رادیو و تلویزیون مشغول بکار شوند

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 15
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش