دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۳۰۰۳۷

آشنایی با رشته های دارای تعهد خدمت و شرایط انصراف از آن

رشته های دارای تعهد خدمت,رشته های دارای تعهد خدمت انسانی,رشته های تعهد داردلیل اصلی ایجاد تعهد خدمت آماده سازی نیروی انسانی جهت خدمت به مردم محروم کشور می باشد
به رشته هایی که دانشجو باید خدمتی را به میزان حداکثر سه برابر مدت زمان تحصیلی اش پس از دوران تحصیلات خود به مراکز دولتی ارائه دهد؛ رشته های دارای تعهد خدمت می گویند.

رشته های دارای تعهد خدمت

به تعدادی از رشته ها، رشته های تعهد دار اطلاق میشود. دانشجویان تعدادی از رشته ها باتوجه به رایگان بودن تحصیل در دوره روزانه دانشگاه های سراسری کشور، وظیفه دارند که پس از فارغ التحصیلی به ازای خدمات دریافتی رایگان درطول سال های تحصیلیشان حداکثر ۳ برابر مدت زمان تحصیل خود در مناطق محروم خدمت کنند.

دانشجویان دوره روزانه دانشگاه های سراسری باید تعهد خدمت پس از فارغ التحصیلی را در هنگام ثبت نامشان امضاء کنند.

دلیل اصلی ایجاد تعهد خدمت

تعهد خدمت بدین دلیل بوجود آمد که نیروی انسانی را جهت خدمت به مردم محروم کشور، آماده کند. دانشجویان دوره روزانه دانشگاه های سراسری کشور توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور متعهد می شوند که در مناطق محروم، خدمت کنند. از این رو دانشجویان باید پس از فارغ التحصیلی در مناطق محروم استان خود، حداکثر ۳ برابر مدت تحصیلیشان خدمت کنند.

رشته های دارای تعهد خدمت رشته های غیر پزشکی

رشته های دارای تعهد رشته های غیر پزشکی، متشکل از دو دسته سهمیه مناطق محروم و سهمیه مناطق و ایثارگران به شرح زیر می باشند:

۱. سهمیه مناطق محروم: 

داوطلبان بومی استان های محروم، برطبق مصوبات موجود در هر سال، حداقل ۴۰ درصد ظرفیت پذیرش کد رشته محل های روزانه دانشگاه ها و موسسات اموزش عالی در بعضی از استان های محروم را به خود اختصاص می دهند. دانشجویانی که به تحصیل در این رشته ها می پردازند باید در مناطق محروم استان خود به مدت دو برابر طول زمان تحصیلشان خدمت کنند.

۲. سهمیه مناطق و ایثارگران: 

>> دانشجویان مناطق ۲ و ۳ که در دوره روزانه دانشگاه های سراسری به دلیل داشتن سهمیه مناطق ۲ و ۳ قبول شده اند؛ پس از فارغ التحصیلی باید به دلیل امتیازات سهمیه در پذیرششان در هر یک از نقاط ایران( به توجه به تشخیص سازمان های مربوطه) به مدت دو برابر زمان تحصیل، تعهد خدمت خود را بگذرانند.

>> در نظر داشته باشید که دارندگان سهمیه مناطق ۲ و ۳ نمیتوانند کمتر از ۵ سال، تعهد خدمت را بگذرانند و شما باید در مقطع رشته ای خود پس از فارغ التحصیلی به مدت دو برابر زمان تحصیلتان، تعهد خدمت خود را بگذرانید.

دلیل اصلی ایجاد رشته های دارای تعهد خدمت,رشته های تعهد دار,شرایط تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمتظرفیت پذیرش رشته های دارای تعهد خدمت در هر دانشگاه متفاوت است

>> قبول شدگان دوره روزانه دانشگاه های سراسری که از سهمیه منطقه ۱، سهمیه های خانواده شهدا، رزمندگان و ایثارگران برخوردار شده اند؛ تعهد خدمت خود را باید به مدت یک برابر طول زمان تحصیلشان برای استفاده از امکانات رایگان دانشگاه، در مناطق تعيين شده ی وزارت خانه ها و سازمان های مربوطه، بگذرانند.

>> شرایط رشته های غیر پزشکی دارای تعهد خدمت، آسان تر از رشته های پزشکی دارای تعهد خدمت است؛ چون طول دوره ی تحصیل در این رشته ها کم تر است و هر دانشجو بطور میانگین، پس از گذشت ۴ سال، فارغ التحصیل می شود.

شرایط تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت

رشته های تعهدی برطبق مندرجات دفترچه انتخاب رشته تجربی،  شرایط خاصی دارد که در ادامه شرایط تعهد به خدمت آن به صورت مختصر، توضیح داده شده است. البته گاهی اوقات هر یک از دانشگاه ها علاوه بر شرایط زیر، شرایط خاصی را در دفترچه انتخاب رشته ذکر می کنند.

* سهمیه ی در نظر گرفته شده برای متقاضیان بومی،  براساس مناطق محروم هر استان اینست که فرد پس از انتخاب و قبولی در این رشته ها باید در دانشگاه محل تحصیل خود، تعهد به خدمت در این مناطق را تا پایان ترم تحصیلی اول تحویل دهد.

* بهتر است که دانشجویان بدانند که دوره تعهد به خدمت را نمیتوانند خرید و یا انتقال دهند و این دوره در مناطق محروم، حداکثر سه برابر مدت تحصیل،  زمانبر است.

* امکان ادامه تحصیل و اشتغال در مناطق یا مراکز دیگر، بعد از فارغ التحصیلی از رشته های دارای تعهد خدمت نیز وجود ندارد.

* با گذراندن نیمی از دوره خدمت میتوان در مقاطع بالاتر، ادامه تحصیل داد.

* به داوطلبان در پایان خدمت تعهدی، یک مدرک تحصیلی تحویل می دهند.

داوطلبان باید برای اولویت بندی کد رشته محل های انتخابی،  از اشتباهات زمان انتخاب رشته،  آگاهی داشته باشند و با افراد با تجربه مشورت کنند.

انصراف از رشته های دارای تعهد خدمت

- با توجه به اینکه افراد کمی در دفترچه انتخاب رشته تجربی، رشته های دارای تعهد خدمت موجود را با توجه به شرایط خاص و خدمت در مناطق محروم انتخاب می نمایند؛ از این رو اولویت پذیرش در انتخاب رشته کنکور  با داوطلبانیست که متقاضی کنکور تجربی برای سال دوم هستند و یا در گروه داوطلبان مرد مشمول سربازی قرار دارند.

رشته های دارای تعهد خدمت رشته های غیر پزشکی,شرایط معافیت از طرح تعهد اجباریدر طی دوران تعهد خدمت از حقوق بهره مند هستید

- گاهی اوقات برخی از داوطلبان با این که چند ترم تحصیلی از انتخاب این رشته ها را می گذرانند؛ راضی نیستند و می خواهند  از این رشته ها انصراف  دهند. داوطلبان باید بدانند که امکان خرید و یا انصراف از رشته های دارای تعهد، پس از فارغ التحصیلی وجود ندارد و آن ها ملزم به انجام تعهد خود تا آخر هستند.

- البته داوطلبان در صورتی می توانند از رشته های دارای تعهد خدمت،  انصراف دهند که هنوز دانشجو باشند و در دانشگاه، مشغول به تحصیل باشند. در اینصورت میتوانند از این رشته با پرداخت هزینه سنگینی از دانشگاه،  انصراف دهند. 

- در صورت قبولی داوطلبان در یکی از رشته های دوره روزانه که علاقه ای به آن ندارند؛ حق انصراف از رشته مورد نظر برای آن ها فراهم شده است.

شرایط معافیت از طرح تعهد اجباری

بعضی از فارغ التحصیلان ۱۱ رشته ای( پزشکی- دندانپزشکی- داروسازی- پرستاری- علوم آزمایشگاهی- رادیولوژی- اتاق عمل- هوشبری- فوریت های پزشکی- پرستاری دندانپزشکی و رشته بهداشت دهان) که در شرایط خاص، طرح اجباری دارند می توانند به صورت زیر از طرحشان معاف شوند:

> ماده ۳ انجام خدمات سربازی بعد از فراغت از تحصیل در رشته های گروه علوم پزشکی

> ماده ۲ خانواده شهدا( فرزندان و همسران شهدا و مفقودین جنگ تحمیلی، خواهر و برادر شهید، آزادگان و همسران و فرزندان آزادگان، جانبازان بالای ۲۵ درصد، فرزند جانباز ۵۰ درصد وبالاتر، همسر جانباز ۷۰درصد و بالاتر)

> ماده ۷ آئین نامه اجرایی قانون برای مشمولان مبتلا به بیماری با تائید شورایعالی پزشکی

> ماده ۸ قانون تشکیل سازمان پزشکی قانونی:با اخذ تعهد محضری بیشتر از ۲۴ ماه خدمت، خدمات مربوط به قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در سازمان پزشکی قانونی انجام شود( این افراد صرفا پس از سپری نمودن مدت تعهد مذکور معافیت ماده ۸ دریافت می نمایند).

> ماده ۹ فارغ التحصیلان خارج از کشور و یا انتقال از خارج از کشور( ارز دولتی دریافت نکرده باشند و در صورت طی دوره تکمیلی در داخل کشور، شهریه مربوطه را پرداخت نموده باشند)

انصراف از رشته های دارای تعهد خدمت,رشته های تعهد دار,رشته های دارای تعهد خدمترشته های دارای تعهد خدمت اجباری شامل رشته های پزشکی و غیرپزشکی هستند

> ماده ۱۲ فارغ التحصیلان بالای ۴۵ سال

> بانوان متاهل فارغ التحصیل قبل از ۱/۹/۸۰

> بانوانی که همسرشان فوت نموده است.

> رزمندگانی با سابقه ۶ ماه خدمت داوطلبانه در جبهه

> برندگان مدال طلا کشوری از المپیادهای دانش آموزی

> نفر اول پذیرفته شده در کنکور سراسری علوم تجربی

> افراد دارای ابداع و اختراع ثبت شده در زمینه علوم پزشکی

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 16
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه
امین اسماعیل نژاد,بیوگرافی امین اسماعیل نژاد,زندگینامه امین اسماعیل نژاد بیوگرافی امین اسماعیل نژاد، فوق ستاره جدید والیبال آسیا و دنیا (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ آذر ۱۳۷۵

محل تولد:ملکان تبریز

قد:۲۰٣ سانتیمتر

پیشه:ورزشکار( والیبالیست)

پست:پشت خط زن

ادامه
سها نیاستی,سها نیاستی در فیلم سال دوم دانشکده من,سال دوم دانشکده من بیوگرافی و عکس های سها نیاستی بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۱۳۷۳

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر 

سال فعالیت: ۱۳۹۷ تا به حال

مدرک تحصیلی: مهندسی معماری از دانشگاه تهران

ادامه
عکس آرامگاه باباافضل کاشانی,بابا افضل الدین کاشانی,زندگی نامه افضل الدین کاشانی زندگی نامه افضل الدین کاشانی؛شاعر، حکیم و فیلسوف بزرگ ایرانی

شهرت: بابا افضل

تاریخ تولد: نیمۀ اول قرن شش

محل تولد: کاشان 

وفات: حدود سال ۶۱۰

محل دفن: کوه ‌های مَرَق از قراء کاشان

ادامه
ویژه سرپوش