چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۴۰۰۵۰

همه چیز درباره موسسه آموزش عالی، نحوه قبولی، پذیرش و اعتبار مدرک

موسسه آموزش عالیموسسه آموزش عالی
موسسه آموزش عالی از جمله موسسات علمی آموزشی ایران هستند که پذیرش دانشجو را به وسیله کنکور سراسری یا بدون آن انجام می دهند. این موسسات زیرنظر  وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان، و آموزش پزشکی (دانشگاه های علوم پزشکی) و وزارت آموزش و پرورش (دانشگاه فرهنگیان) اداره می‌شود.

موسسه آموزش عالی چیست؟

موسسات آموزش عالی از جمله موسسه های خصوصی و شهریه پرداز هستند که نام آنها در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری تحت عنوان دانشگاه های غیر انتفاعی یا موسسه آموزش عالی کشور به چشم می خورد. این مراکز از جمله موسسات تایید شده از طرف وزرات علوم، تحقیقات و فناوری می باشند که قابلیت اهدای مدرک معتبر به دانشجو را فراهم می کنند. 

دانشگاه های غیرانتفاعی در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد همچنین در مقطع دکتری در برخی از رشته ها قابلیت پذیرش دانشجو با آزمون یا بدون آزمون را دارند. باید اشاره کرد که ایران مراکز آموزش عالی علمی کاربردی هم دارد که مدارک معتبری زیر نظر وزارت علوم و تحقیقات اهدا می کند. در حوزه علیمه نیز مراکز آموزش عالی وجود دارد که تحت نظارت حوزه علمیه فعالیت دارند و مدارک و درجه های حوزه علمیه را به متقاضیان اهدا می کنند. 

برای پذیرش با آزمون در موسسات آموزش عالی کشور داوطلبان در ابتدا باید به وسیله سایت سازمان سنجش برای ثبت نام در کنکور سراسری اقدام کنند سپس هنگام انتخاب رشته با پرداخت هزینه و اعلام علاقه مندی برای موسسات آموزش عالی فهرست موسسات آموزش عالی ارائه شده در دفترچه را انتخاب کنند.

درصورتی که بخواهیم تعریف دقیقی از موسسه آموزش عالی در کشور برسیم در ابتدا باید تفاوت های این مراکز را با دانشگاه بررسی کنیم. تفاوت میان موسسات و دانشگاه در رده علمی آنها است به طوری که موسسه آموزش عالی نسبت به دانشگاه از رده علمی پایین تری برخوردار است، اما نگرانی اصلی داوطلبان و خانواده های دانشجویان تفاوت در اعتبار مدرکی موسسات آموزش عالی با دانشگاه ها می باشد، البته باید اشاره کرد که مدرک موسسات آموزش عالی دارای اعتبار هستند اما رده علمی پایین تری دارند. 

موسسه آموزش عالی چیستهمه چیز درباره موسسه آموزش عالی

تاریخچه آموزش عالی در ایران:

به طورکلی آموزش عالی در ایران به صورت نوین و آکادمیک دارای سابقه ۱۰۰ ساله است اما باتوجه به پیشینه های تاریخی می توان آن را به دوران نظامیه یا حتی ساسانیان نسبت داد. 

مراکز آموزش عالی فعال:

مراکز آموزش عالی فعال در ایران شامل موارد زیر می باشند: 

بخش دولتی:

در حال حاضر علاوه بر دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی وابسته به وزارتخانه‌های علوم تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مراکز دیگری نیز با کسب مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دانشجو می‌پذیرند. از جمله این مراکز می توان به دانشگاه فنی و حرفه‌ای و مراکز تربیت معلم وابسته به وزارت آموزش و پرورش و مؤسسات آموزش عالی وابسته به سایر وزارتخانه‌ها مانند: امور خارجه، پست و تلگراف، راه و ترابری و... اشاره کرد. 

دانشگاه فرهنگیان برای تربیت معلمان، آموزش و بهسازی نیروی انسانی تحت نظارت آموزش و پرورش ایران فعالیت دارد. دانشگاه فنی حرفه ای نیز در خرداد ۱۳۹۰ در طرح انتقال آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای وزارت آموزش پرورش به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تأسیس شده است. 

دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز در سال ۱۳۷۱ به جهت تقویت آموزش های فنی و حرفه ای و تربیت نیروی انسانی ماهر مورد نیاز بخش های صنعت، معدن و کشاورزی و خدمات به وجود آمد. 

بخش آموزش از راه دور:

دانشگاه های پیام نور به ارائه آموزش می پردازند و جزئی از سامانه های آموزشی محسوب می شوند. 

بخش غیردولتی:

به جهت افزایش مشارکت های عمومی در ارائه خدمات آموزش عالی، همچنین برای افزایش دائمی تقاضای اجتماعی به جهت ورود به آموزش عالی ایران دانشگاه و موسساتی در بخش غیردولتی تشکیل شده است که این موارد شامل واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی می‌شود.

حوزه های علمیه از جمله نهادهای غیردولتی هستند که در ایران فعالیت دارند و می توانند مدارک معادل با مدارک عالی دانشگاهی را ارائه می دهند. در ایران، بر خلاف کشورهای غربی، مقام ریاست دانشگاه‌ها انتخابی نبوده بلکه انتصابی از سطوح بالاتر است.

تاریخچه آموزش عالی در ایرانمراکز فعال و موسسه آموزش عالی ایران

اعتبار مدرکی موسسات آموزش عالی:

اعتبار مدارک موسسات آموزش عالی نظیر مدارک دانشگاهی غیرروزانه است و تفاوتی باهمدیگر ندارند، درحقیقت هدفی که از احداث موسسات آموزش عالی وجود داشته است، فعال سازی بخش های خصوصی در زمینه آموزش مقاطع کاردانی پیوسته، کاردانی ناپیوسته و کارشناسی پیوسته، کارشناسی ناپیوسته و در یک سری از رشته ها در مقطع ارشد و دکتری می باشد.

درحقیقت می توان عنوان کرد اعتبار مدارک دانشگاه های غیرانتفاعی زمانی تایید شده است که مجوز احداث مرکز آموزش عالی به وسیله وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کسب شده باشد.

داوطلبان باید توجه داشته باشند که سالانه اعتبار مدرک هر واحد دانشگاه براساس پارامترهایی از قبیل تعداد مقالات نوشته شده، نویسنده های فعال و ... تعیین می شود. پس واضح است که یک واحد نسبت به واحد دیگر از رنک علمی بالاتری برخوردار باشد. توصیه می شود متقاضیان زمان انتخاب رشته کنکور سراسری و تکمیل فرم انتخاب رشته حتما این موضوع را مدنظر بگیرند.

اعتبار مدارک موسسه آموزش عالیاعتبار مدارک موسسه آموزش عالی

جایگاه دانشگاه‌های ایران در رده‌بندی‌های بین‌المللی:

رده‌بندی ARWU:

در سال ۲۰۱۱ دانشگاه تهران توانست رتبه ۳۰۱ تا ۴۰۰ را به دست بیاورد. 

رده‌بندی THE-QS:

در سال ۲۰۰۸ دانشگاه‌های تهران و صنعتی شریف توانست رتبه های ۴۸۵ و ۵۶۸ را به دست بیاورد. 

رده‌بندی webometric:

دانشگاه تهران در سال ۲۰۲۱ توانست رتبه ۳۹۶ را به دست بیاورد. دانشگاه صنعتی شریف در رتبه ۷۳۳ و دانشگاه فردوسی مشهد در رتبه ۸۷۶ قرار دارند.

جوایز معتبر علمی و فرهنگی:

شیرین عبادی دانش‌آموخته دانشکده حقوق دانشگاه تهران در سال ۲۰۰۳ برنده جایزه صلح نوبل شد و همچنین مریم میرزاخانی دانشجوی رشته ریاضی دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۱۴ مفتخر به کسب مدال فیلدز شد.

مراکز آموزش عالی فعالموسسه آموزش عالی و افتخارات دانشجوهای آن

انتقادهای وارد شده به موسسه آموزش عالی:

بیشتر از ۸۰ درصد از تحقیقات انجام شده در دانشگاه های ایران عملا هیچ کاربردی در بخش صنعت ندارند. فرهنگی تحت عنوان مدرک شیفتگی سبب تبدیل نقش دانشگاه ها به یک کارخانه سه شیفت تولید مدرک شده است. نتیجه این موضوع را می توان به راحتی و در مقایسه با سایر کشورها مشاهده کرد به طوری که ایران مهندسان بیشتری نسبت به آلمان دارد اما ارزش تولیدات صنعتی ایران حداکثر یک دهم آلمان می باشد.

گردآوری: بخش آموزشی سرپوش

  • 13
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش