دوشنبه ۰۴ بهمن ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۹۰۰۱۱

آشنایی با ورزش بندبازی و بندلغزی + تفاوت آنها

بندبازی های خطرناک,ورزش بندبازی,بندبازیدر بندبازی، طناب یا سیم آهنی ضخیمی که بند باز روی آن راه می‌رود کاملاً سفت میباشد
از پرهیجان ترین بازی هایی که از زمان گذشته طرفداران بسیاری داشته، بندبازی بوده است. درواقع هدف از بندبازی اینست که بتوانید با دشواری های زیاد بر روی یک طناب یا ریسمان راه بروید.

بندلغزی و بند بازی

به نوعی از فعالیت یا ورزش انجام حرکات تعادلی، بندلغزی یا اِسلَکلاینینگ گفته میشود که این ورزش را باید بر روی تکه ای از تسمه که بین دو نقطه کشیده شده ، انجام داد ولی این تسمه را نباید بسفتی بست. تصور اشتباه بسیاری از مردم اینست که این ورزش، همان بند بازی است، در حالیکه باید بدانند این دو ورزش، اصلاً مشابه هم نیستند.

نحوه ی ورزش لافندبازی یا بندبازی به اینصورتست که بند باز بر روی طناب یا سیم آهنی ضخیمی راه می رود. این طناب، کاملاً سفت و بدون تنش و حرکت است و بند باز برای این که تعادلش را حفظ کند؛ از چوب بلندی استفاده می کند درحالیکه تسمه ای که در بین دو نقطه در بندلغزی کشیده شده ، نسبتاً شُل و پر از حرکت و تنش است و بندلغز برای حفظ تعادل خود از چوب استفاده نمیکند و از حرکات دست و بدن کمک میگیرد.

تاریخچه بندلغزی

در دهه های ۷۰ و ۸۰ میلادی، بندلغزی به شکل مدرن در دره یوسمیت آمریکا بوجود آمد. سنگنوردان، کوهنوردان و ماجراجویان در این دوره برای گذراندن اوقاتشان، شروع به راه رفتن بر روی زنجیرها، طناب ها و حتی نرده ها در کمپ می کردند، هدف از انجام این ورزش در ابتدا برای سرگرمی بود ولی عده ای آن را جدی گرفتند و فعالیت و اشتیاق آن ها از این ورزش بگونه ی جدیدی شد. نخستین افردی که در اوایل دهه ۸۰ بازی بندلغزی را بر روی تکه ای تسمه انجام دادند؛ آدام گروزوفسکی و جف الینگتن بودند. همین شیوه ی بازی آن ها باعث شد تا بندلغزی امروزی بوجود آید. نخستین هایلاین دنیا توسط افرادی به نام اسکات بالکوم و درین کارتر در زیر پل پاسادنا در ایالت کالیفرنیا آمریکا انجام شد.

تاریخچه بندبازی

هنوز درباره‌ی این که بندبازی در چه زمانی و در کدام سرزمین برای اولین بار بوجود آمد؛ اطلاعاتی در دست نیست ولی ظاهراً در رواج آن از دیرباز، بعنوان پرطرفدارترین نمایش در نقاط مختلف جهان بحثی نیست. در سال ۴۷۴ میلادی وقتی که امپراتوری روم، سقوط کرد؛ کلیسا دیگر، اجازه ی تسلط بر نهادهای حکومتی و نمایش های رومی را نداشت. به همین خاطر تماشاخانه ها ویران شدند. با این حال یکی از نمایش هایی که موجب سرگرمی مردم در خیابان ها و میادین میشد؛ برخلاف خواست کلیسا و به دلیل استقبال عمومی، بندلغزی بود.

تاریخچه بندبازی,نام دیگر بندبازی,سبک های بندلغزیبندلغزی انجام حرکات تعادلی می باشد که بر روی تکه‌ای از تسمه صورت میگیرد

نخستین بندبازی که توانست نام خود را در گینس ثبت کند؟

اولین کسی که توانست بر روی آبشار نیاگارا با یک طناب به طول۵۴۷ متر و ضخامت ۵ سانتیمتر ، بند بازی کند؛ نیک والندا نام داشت که بعد از این بازی بعنوان یک بند باز حرفه ای در گینس ثبت شد. نیک که شغل اصلی اش این بود که در سیرک های مختلف، نمایش اجرا کند؛ از همین طریق به ورزش بند بازی علاقمند شد و به صورت جدی آنرا ادامه داد.

البته محققان گینس با انجام تحقیقاتی به این نتیجه رسیدند که نخستین کسی که بر روی نیاگارا بند بازی کرد؛ نیک نبود بلکه چارلز بلاندی، اولین مرد جوان فرانسوی بود که این کار را انجام داد. متأسفانه درحال حاضر، او فوت کرده و هیچگاه نسبت به این مسأله که نامش بعنوان یک بند باز حرفه ای در گینس ثبت شد؛ مطلع بود.

سبک های بندلغزی

بندلغزی دارای سبک های مختلفی میباشد که در ادامه هر یک از این سبک ها شرح داده شده است:

>> هایلاین:

حفظ تعادل در ارتفاع بیش از ۱۰ متر به عنوان پیشرفته ترین و چالش بر انگیزترین شکل بندلغزی محسوب میشود. هایلاین درواق به بندلغزی بین صخره ها و دره ها گفته میشود.

>> بندلغزی شهری یا اُربِن لاین:

درصورتی که بندلغزی در بین دو ساختمان بلند، دو برج و پل در شهر، بسته شود؛ به آن اُربِن لاین می گویند.

>> لانگلاین:

به تسمه ای که با طول بیش از ۴۰–۵۰ متر در سطح زمین، بین دو نقطه بسته میشود؛ لانگ لاین می گویند. تنش و حرکات نوسانی در لانگ لاین به خاطر طول زیاد تسمه، بسیار زیاد است.

>> تریک لاین:

یکی از سبک های ورزش بندلغزی که روی تسمه ای با ضخامت ۵ سانتیمتر قابل انجام است، تریک لاین نام دارد. تسمه در تریک لاین به منظور پرتاب ورزشکار به هوا، به شدت کشیده می شود.

بندبازی,بندبازی در ارتفاع,تاریخچه بندبازیلافندبازی نام دیگر بندبازی میباشد

نکاتی برای بندبازی

ورزش بندبازی، هم زمان با خلافت عثمانی در میان سرزمینهایی رواج پیدا کرد که از آن ها می توان به سرزمین های اسلامی و آسیای صغیر اشاره کرد . بندبازان در آن جا با نام هایی همچون« جانباز» یا« پهلوان» و یا« رسن باز» شناخته میشدند و توجه سلاطین آل عثمان شایانی را به این نمایش نشان جلب می کردند و همراه با بندبازی، اغلب اجتماعات و جشنهای آنان علی الخصوص جشنهای ختنه سوران شاهزادگان برگزار میشد. بندبازان، مشغول به انجام کارهای شگفت آوری مانند دویدن با چشمان بسته روی طناب در حال تیراندازی و یا آویزان شدن با موهای سرشان از طناب بالایی بودند. آن ها بدون رسیدن پایشان به بند زیرین، بسرعت سُر می خوردند. درواقع در سال ۸۶۱ در قلمرو عثمانیان، این نمایش به اجرا درآمده بود. این بازی در قرن دوازدهم، جایگاه مهمی پیدا کرد تا جایی که سرپرست یا سرچشمه ای را برای بندبازان تعیین کردند. در بعضی مناطق، رسن بازان در مسابقات ادواری، شرکت میکردند و از این طریق به مرتبه« جهابذه» یا« جهبذ» ها ارتقا می یافتند.

بند بازی به سبک گیلانی

بندبازی در بین تمام اقشار جامعه بخصوص افراد جوان تر در کشور ایران از محبوبیت بسیاری برخوردار است. البته امروزه مردم، کم تر به سراغ این بازی می روند. زمان برگزاری این بازی ساده در ایام نوروز، جشن های عروسی، مسابقات خیابانی و… می باشد. بند بازی به این روش انجام میشود که چند نفر را برای انجام این بازی بعنوان متقاضی انتخاب می کنند و طنابی با طول ۲۰۰ الی ۳۰۰ متر و ضخامت ۵ سانتیمتر ( باتوجه به انتخاب خود افراد، ضخامت طناب تعيين میشود ولی طول طناب باتوجه به طول جایی که بند بازی در آن جا می بندند، تعيين می شود) تهیه می کنند. سپس افراد متقاضی، راه رفتن بر روی بند را با حمد و ستایش پروردگار و پای برهنه و گرفتن یک چوب در دست( برای حفظ تعادل خود) شروع می کردند و مردم برای چند ساعتی، سرگرم تماشای این حرکات نمایشی دیدنی می شدند.

تاریخچه بندبازی,بندبازی چیست,بندلغزیبندلغزی سبک‌های مختلف از جمله هایلاین ، لانگلاین و ... دارد

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

  • 10
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
زندگی نامه غلامحسین اسماعیلی,غلامحسین اسماعیلی,تحصیلات غلامحسین اسماعیلی بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۴ بیرجند

زادگااه:بیرجند

ملیت:ایرانی

حزب سیاسی:مستقل

بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی

غلامحسین اسماعیلی در شهر بیرجند در سال ۱۳۴۴ دیده به جهان گشود. پدر او که در حال حاضر در قید حیات نیست؛ در حوزه ی کشاورزی فعالیت داشت و در دروس حوزه به صورت مقدماتی تحصیل کرده بود و به عنوان روحانی محل شناخته میشد. وی دارای سه برادر میباشد که یکی از آن ها درگذشته است.

ادامه
مزدک میرعابدینی,بیوگرافی مزدک میرعابدینی,زندگینامه مزدک میرعابدینی بیوگرافی مزدک میرعابدینی، بازیگر و کارگردان سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ فروردین ۱۳۵۵

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر سینما و تلوزیون، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده

سالهای فعالیت:۱۳۸۷- تاکنون

همسر:ندا صارمی منفرد

ادامه
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
زهره کودایی,بیوگرافی زهره کودایی,زندگینامه زهره کودایی بیوگرافی زهره کودایی، گلر تیم ملی فوتبال زنان (+ تصاویر )

متولد:۳ آذر ۱۳۶۸

زادگاه:خوزستان

زمینه فعالیت:ورزش فوتبال

پیشه:دروازه بان فوتبال

ملیت:ایرانی

ادامه
افتخارات یوسف نوری,تحصیلات یوسف نوری,سوابق علمی و پژوهشی یوسف نوری بیوگرافی یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۰

زادگاه:ایلام

ملیت:ایرانی

سمت:سیاست مدار و مدیر اجرایی

دین:اسلام

ادامه
ویژه سرپوش