جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
۱۸:۰۳ - ۱۵ آبان ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۸۱۵۶۷
آموزش و پرورش

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفته طرح اختیاری شدن انتخاب زبان انگلیسی در مدارس کلید خورده است

مدیریت دموکراتیک مدارس با حذف زبان انگلیسی

مدیریت دموکراتیک مدارس با حذف زبان انگلیسی,حذف زبان انگلیسی از مدارس

روزنامه آرمان ملی نوشت: روز گذشته، وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده است که قرار است در کميسيون برنامه‌هاي درسي شوراي عالي آموزش و پرورش، اختياري شدن انتخاب درس زبان انگليسي در مدارس نهايي شود. البته مقصود دبيرکل شوراي عالي آموزش و پرورش از زبان خارجي، زبان انگليسي است. او گفته دانش‌آموزي که نمي‌خواهد زبان انگليسي بخواند، مي‌تواند در کلاس‌هاي زبان غير انگليسي شرکت کند که قرار است کانون ملي زبان، متولي آن باشد. به گفته او قرار است براي دانش‌آموز در مدرسه اين امکان فراهم شود که اگر نمي‌خواهد زبان انگليسي بخواند مجبور به شرکت در کلاس‌هاي زبان انگليسي مدرسه نباشد! بحث آموزش زبان انگليسي در مدارس ايران هميشه مورد مناقشه بوده است.

کارشناسان و تحليلگران اجتماعي معتقدند که آموزش زبان بين‌المللي در دنياي امروز امري واجب براي دانش‌آموزان به حساب مي‌آيد و در حال حاضر براي انساني که در دهکده جهاني زيست مي‌کند، اينگونه به نظر مي‌رسد که اگر زبان انگليسي نداند، به نوعي بي‌سواد به حساب مي‌آيد. با اينکه طريقه آموزش زبان انگليسي در مدارس ايران به گونه‌اي است که دانش‌آموزان آن طور که بايد از آموزه‌هاي اين زبان چيزي فرا نگرفته و محتاج به شرکت در کلاس‌هاي زبان خارج از مدارس خود هستند، حالا اين بحث مطرح مي‌شود که همين آموزش نيم بند هم قرار است اختياري شود يعني دانش‌آموزاني که اطلاعي از وجوب و اهميت اين زبان در زندگي و آينده خود ندارند، مختار باشند که اين زبان را انتخاب نکنند.

اصولا اين نوعي انتخاب به حساب مي‌آيد؟ و آيا اختياري بودن انتخاب زبان انگليسي گامي در جهت حذف آن نيست؟ نکته ديگري که ممکن است به ذهن هر خواننده اين خبر(خبر اختياري شدن انتخاب زبان انگليسي) بيايد اين است که چرا زبان عربي جزو زبان‌هاي خارجي محسوب نشده و تکليف دانش‌آموزاني که علاقه‌اي به ياد گرفتن زبان عربي ندارند چه مي‌شود؟ آيا زبان عربي جزو زبان‌هاي خارجي محسوب نمي‌شود؟ اگر نام نبردن از زبان عربي ‌به اين دليل است که ما در کشوري اسلامي زندگي مي‌کنيم و دروسي نظير تعليمات ديني و قرآن هم به همين زبان هستند، تکليف دانش‌آموزان غير مسلمان چه مي‌شود؟ از ديگر سو دانش‌آموزان مسلمان نمي‌توانند آموزه‌هاي ديني را با زبان رسمي خودشان يعني زبان فارسي بياموزند؟ آيا از اين طريق احساس نزديکي بيشتري با آن نمي‌کنند و فراگيري اين آموزه‌ها برايشان آسان‌تر و قابل فهم‌تر نمي‌شود؟

آيا دانش‌آموزان بايد خوشحال باشند؟

در شرايطي که کشور درگير التهابات و اعتراضاتي شده مدارس ايران هم به نوعي درگير اين اعتراضات شدند و شايد براي بار نخست بود که دانش‌آموزان هم بخشي از تجمع کنندگان شدند. در همين زمان مسئولين مي‌خواهند که دانش‌آموزان مجبور به انتخاب زبان انگليسي نشوند و شايد به نوعي ايجاد شرايط آسان‌تر براي آن‌ها در ذهنشان باشد و از آن به عنوان ايجاد يک امکان نام برده و آن را نوعي حق محفوظ بدانند! آيا مسئولين گمان مي‌کنند که با اختياري کردن انتخاب يک درس واجب که شايد در برخورد اول براي دانش‌آموز دافعه داشته باشد، شرايط دموکراتيکي در مدارس ايجاد کنند؟

محمود اماني طهراني، دبير کل شوراي عالي آموزش و پرورش در خبري، اين حق را براي دانش‌آموزان محفوظ دانسته که خودشان زبان خارجي مورد علاقه خودشان را انتخاب کنند. او گفته: براي دانش‌آموز در مدرسه اين امکان فراهم مي‌شود که اگر نمي‌خواهد زبان انگليسي بخواند مجبور به شرکت در کلاس‌هاي زبان انگليسي مدرسه نباشد مشروط بر اين‌که از کلاس‌هاي زبان غيرانگليسي کانون ملي زبان استفاده کند. اماني طهراني در خصوص توافقي که با کانون زبان ايران انجام شده، صحبت کرده و گفته اين کانون به عنوان يک سازماني که چارچوبش در ساختار نظام آموزش و پرورش کشور تشکيل و به رسميت شناخته شده است، در عرصه آموزش‌هاي زبان خارجي غير انگليسي به دانش‌آموزان مدارس هم ورود مي‌کند و وزارت آموزش و پرورش هم موافق آموزش زبان‌هاي خارجي غيرانگليسي بوده و تاييديه کانون زبان در زمينه موفقيت تحصيلي دانش‌آموزان را به رسميت مي‌شناسد.

به اعتقاد او «بدين ترتيب کودکاني که مايل هستند مي‌توانند از امکان کانون زبان در زمينه آموزش زبان غيرانگليسي استفاده کنند. در همايش مديران کانون ملي زبان هم اين مساله را مطرح کرديم. با مديريت کانون زبان هم اين موضوع مطرح شده است و برنامه راهبردي هم از سوي آنان ارائه شده است.» اماني طهراني با بيان اينکه طبق سند تحول بنيادين آموزش و پرورش آموزش انتخاب زبان خارجي امري داوطلبانه است؛ گفت: يعني زبان خارجي جز دروس انتخابي است لذا اين حق براي دانش‌آموزان محفوظ است که خودشان زبان خارجي مورد علاقه خودشان را انتخاب کنند. دبيرکل شوراي عالي آموزش و پرورش، گفته: اين طرح در مرحله کارشناسي است و بعد از اينکه در کميسيون برنامه‌هاي درسي شوراي عالي آموزش و پرورش نهايي شود در صحن شوراي عالي به تصويب خواهد رسيد و اين طرح قطعاً به سال آينده خواهد رسيد.

  • 14
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
ویژه سرپوش