سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲
۱۸:۰۳ - ۱۵ آبان ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۸۱۵۶۷
آموزش و پرورش

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفته طرح اختیاری شدن انتخاب زبان انگلیسی در مدارس کلید خورده است

مدیریت دموکراتیک مدارس با حذف زبان انگلیسی

مدیریت دموکراتیک مدارس با حذف زبان انگلیسی,حذف زبان انگلیسی از مدارس

روزنامه آرمان ملی نوشت: روز گذشته، وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده است که قرار است در کميسيون برنامه‌هاي درسي شوراي عالي آموزش و پرورش، اختياري شدن انتخاب درس زبان انگليسي در مدارس نهايي شود. البته مقصود دبيرکل شوراي عالي آموزش و پرورش از زبان خارجي، زبان انگليسي است. او گفته دانش‌آموزي که نمي‌خواهد زبان انگليسي بخواند، مي‌تواند در کلاس‌هاي زبان غير انگليسي شرکت کند که قرار است کانون ملي زبان، متولي آن باشد. به گفته او قرار است براي دانش‌آموز در مدرسه اين امکان فراهم شود که اگر نمي‌خواهد زبان انگليسي بخواند مجبور به شرکت در کلاس‌هاي زبان انگليسي مدرسه نباشد! بحث آموزش زبان انگليسي در مدارس ايران هميشه مورد مناقشه بوده است.

کارشناسان و تحليلگران اجتماعي معتقدند که آموزش زبان بين‌المللي در دنياي امروز امري واجب براي دانش‌آموزان به حساب مي‌آيد و در حال حاضر براي انساني که در دهکده جهاني زيست مي‌کند، اينگونه به نظر مي‌رسد که اگر زبان انگليسي نداند، به نوعي بي‌سواد به حساب مي‌آيد. با اينکه طريقه آموزش زبان انگليسي در مدارس ايران به گونه‌اي است که دانش‌آموزان آن طور که بايد از آموزه‌هاي اين زبان چيزي فرا نگرفته و محتاج به شرکت در کلاس‌هاي زبان خارج از مدارس خود هستند، حالا اين بحث مطرح مي‌شود که همين آموزش نيم بند هم قرار است اختياري شود يعني دانش‌آموزاني که اطلاعي از وجوب و اهميت اين زبان در زندگي و آينده خود ندارند، مختار باشند که اين زبان را انتخاب نکنند.

اصولا اين نوعي انتخاب به حساب مي‌آيد؟ و آيا اختياري بودن انتخاب زبان انگليسي گامي در جهت حذف آن نيست؟ نکته ديگري که ممکن است به ذهن هر خواننده اين خبر(خبر اختياري شدن انتخاب زبان انگليسي) بيايد اين است که چرا زبان عربي جزو زبان‌هاي خارجي محسوب نشده و تکليف دانش‌آموزاني که علاقه‌اي به ياد گرفتن زبان عربي ندارند چه مي‌شود؟ آيا زبان عربي جزو زبان‌هاي خارجي محسوب نمي‌شود؟ اگر نام نبردن از زبان عربي ‌به اين دليل است که ما در کشوري اسلامي زندگي مي‌کنيم و دروسي نظير تعليمات ديني و قرآن هم به همين زبان هستند، تکليف دانش‌آموزان غير مسلمان چه مي‌شود؟ از ديگر سو دانش‌آموزان مسلمان نمي‌توانند آموزه‌هاي ديني را با زبان رسمي خودشان يعني زبان فارسي بياموزند؟ آيا از اين طريق احساس نزديکي بيشتري با آن نمي‌کنند و فراگيري اين آموزه‌ها برايشان آسان‌تر و قابل فهم‌تر نمي‌شود؟

آيا دانش‌آموزان بايد خوشحال باشند؟

در شرايطي که کشور درگير التهابات و اعتراضاتي شده مدارس ايران هم به نوعي درگير اين اعتراضات شدند و شايد براي بار نخست بود که دانش‌آموزان هم بخشي از تجمع کنندگان شدند. در همين زمان مسئولين مي‌خواهند که دانش‌آموزان مجبور به انتخاب زبان انگليسي نشوند و شايد به نوعي ايجاد شرايط آسان‌تر براي آن‌ها در ذهنشان باشد و از آن به عنوان ايجاد يک امکان نام برده و آن را نوعي حق محفوظ بدانند! آيا مسئولين گمان مي‌کنند که با اختياري کردن انتخاب يک درس واجب که شايد در برخورد اول براي دانش‌آموز دافعه داشته باشد، شرايط دموکراتيکي در مدارس ايجاد کنند؟

محمود اماني طهراني، دبير کل شوراي عالي آموزش و پرورش در خبري، اين حق را براي دانش‌آموزان محفوظ دانسته که خودشان زبان خارجي مورد علاقه خودشان را انتخاب کنند. او گفته: براي دانش‌آموز در مدرسه اين امکان فراهم مي‌شود که اگر نمي‌خواهد زبان انگليسي بخواند مجبور به شرکت در کلاس‌هاي زبان انگليسي مدرسه نباشد مشروط بر اين‌که از کلاس‌هاي زبان غيرانگليسي کانون ملي زبان استفاده کند. اماني طهراني در خصوص توافقي که با کانون زبان ايران انجام شده، صحبت کرده و گفته اين کانون به عنوان يک سازماني که چارچوبش در ساختار نظام آموزش و پرورش کشور تشکيل و به رسميت شناخته شده است، در عرصه آموزش‌هاي زبان خارجي غير انگليسي به دانش‌آموزان مدارس هم ورود مي‌کند و وزارت آموزش و پرورش هم موافق آموزش زبان‌هاي خارجي غيرانگليسي بوده و تاييديه کانون زبان در زمينه موفقيت تحصيلي دانش‌آموزان را به رسميت مي‌شناسد.

به اعتقاد او «بدين ترتيب کودکاني که مايل هستند مي‌توانند از امکان کانون زبان در زمينه آموزش زبان غيرانگليسي استفاده کنند. در همايش مديران کانون ملي زبان هم اين مساله را مطرح کرديم. با مديريت کانون زبان هم اين موضوع مطرح شده است و برنامه راهبردي هم از سوي آنان ارائه شده است.» اماني طهراني با بيان اينکه طبق سند تحول بنيادين آموزش و پرورش آموزش انتخاب زبان خارجي امري داوطلبانه است؛ گفت: يعني زبان خارجي جز دروس انتخابي است لذا اين حق براي دانش‌آموزان محفوظ است که خودشان زبان خارجي مورد علاقه خودشان را انتخاب کنند. دبيرکل شوراي عالي آموزش و پرورش، گفته: اين طرح در مرحله کارشناسي است و بعد از اينکه در کميسيون برنامه‌هاي درسي شوراي عالي آموزش و پرورش نهايي شود در صحن شوراي عالي به تصويب خواهد رسيد و اين طرح قطعاً به سال آينده خواهد رسيد.

  • 14
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش