دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲
۱۲:۰۱ - ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۱۷۱۰
آموزش و پرورش

نماینده مجلس: ماده استنشاقی عامل مسمومیت دانش آموزان خطرناک نیست | مسمومیت ‌و هراس اجتماعی

مسمومیت ‌و هراس اجتماعی,عامل مسمومیت دانش اموزان

سید محمد پاک مهر عضو کمیسیون بهداشت مجلس در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی راه دانا درخصوص مسمومیت دانش آموزان اظهار داشت: این اتفاق در محیط‌های دانش آموزی رخ داده است که با توجه به نزدیک شدن پایان سال سرنوشت دانش آموزان آسیب خواهد دید.

وی در ادامه با بیان اینکه این اقدام جفا در حق دانش آموزان و نسل آینده است، گفت: متاسفانه بیش از  ۲۰۰ مدرسه درگیر مسمومیت دانش آموزان شده اند.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس با بیان اینکه هر چه سریعتر باید عاملان مسمومیت دانش آموزان شناسایی شود، گفت: امیدواریم با شناسایی عاملان مسمومیت بستر آرامش را برای دانش آموزان و خانواده‌ها فراهم کنیم.

پاک مهر با اشاره به اینکه ماده استنشاقی مورد استفاده در مدارس سمی و خطرناک نبوده است، گفت: عوارض ماده استنشاق تهوع، سرگیجه، سرفه، تنگی نفس و عدم تعادل است که با استراحت کوتاه چند ساعته فرد بهبود خواهد یافت.

به گفته عضو کمیسیون بهداشت مجلس، قطعا عاملان این موضوع شناسایی و با قاطعیت با آنها برخورد خواهد شد. اما مهمترین موضوعی که باید به آن توجه کرد بار روانی بوجود آمده برای دانش آموزان است که می توان منجر به افت تحصیلی شود.

 مسمومیت ‌و هراس اجتماعی

روزنامه شرق نوشت: هسته رخدادهای اخیر هم از نظر علت آن و هم از نظر شیوه برخورد با آن مسئله‌ای مربوط به سلامت و طبیعتا در ارتباط با سازمان‌ها و نهادهای پزشکی است. مسمومیت فی‌ذاته یک تخصص پزشکی است، نحوه گسترش آن یک تخصص دیگر به نام اپیدمیولوژی است و تأثیرات آن بر سیستم اعصاب و ریه مربوط به تخصص‌های مغز و اعصاب و ریه است.

حتی اگر همه رخداد نوعی هیستری اجتماعی نباشد، هم انعکاس گسترده آن بدون محابا و بدون اشراف اطمینان‌‌بخش دولت، به هیستری گسترده اجتماعی خواهد انجامید که فی‌ذاته به تخصص روان‌پزشکی و روان‌شناسی مربوط می‌شود. آیا هیستری اجتماعی با این گستردگی نشانه بدتری‌ است از سیستمی که در آن زندگی می‌کنیم یا حضور نیرویی منسجم که می‌تواند در صدها مدرسه دختران را هم‌زمان مسموم کند و دم به تله ندهد؟ البته پاسخ آسانی ندارد‌ اما موضوع این یادداشت هم نیست. تنها باید اضافه کرد اینکه کدام نشانه بدتری است، مهم نیست، قطعا حقیقت از همه نظر مفیدتر است. 

تعبیر اول نشانه هوای خوف‌آور خارج از تصوری‌ است که در هر نفسی که فرو می‌بریم و در همه‌جا حضور دارد و یکباره نه یک فرد که همه پاک‌ترین جان‌های یک کشور را در حمله پانیک فرو می‌برد. زمینه‌های عینی چنین فضایی در کشور همان‌طور‌که برای یک فرد وجود دارد، به‌مراتب بالاتر برای جامعه هم وجود داشته است. وجود چنین فضای سنگینی که آستانه تحمل و سرسام را به‌شدت پایین آورده و سرسام‌هایی با شدت بیشتر و به دلایل دیگر در آینده را هشدار می‌دهد، مسئولیت بزرگ سیستم است. پیش‌بینی چنین اوضاعی گرفتن نبض جامعه و گوش‌دادن به صدای نفس‌هایی که با هر تلاطمی بالا و پایین می‌شوند، وظیفه خطیر دولت مدرن است.

 تعبیر دوم حاکی از لشکر منسجم اهریمنان است که از دیوار بلند فرود آمده، زندگان را به‌سوی خود می‌کشند. این هم مسئولیت بزرگ سیستمی است که باید از دیوار حفاظت می‌کرد. در‌هر‌حال کل قضیه کیس جدید یک مورنینگ‌ریپورت پزشکی هم هست که همه بخش‌ها به آن دعوت شده‌اند‌ اما برخی باید جلوتر بنشینند. نقطه شروع رؤیت و توصیف واقعه‌ای‌ است که در پیش چشم رخ می‌دهد. بدون اظهارنظر تخصصی کلیت جامعه پزشکی در علت و راهکارهای درمانی هیچ بحثی راه به جایی نمی‌برد.

اینکه چنین جلسه‌ای برگزار نمی‌شود، شواهد موجود و شواهدی که خود پزشکان باید دربیاورند، در دسترس قرار نمی‌گیرد و به فرض انعقاد جلسه تضمینی هم برای اجرای تصمیمات آن وجود ندارد، همه و همه به این معناست که سازمان‌های پزشکی استقلال و هویت مستقل و اقتدار لازم را به‌تدریج و به‌‌طو‌رکامل از دست داده‌اند. در امور کاری خود و ترتیبات سلامت هم کمترین صلاحیت ایشان به رسمیت شناخته نمی‌شود تا چه برسد به مصالح کلی‌تر سلامت در جامعه! طبیعتا همه اینها اخلاقیات خاص عرصه‌های خاص هم تعریف نمی‌شود.

پزشکی تنها شغلی است که اتحادیه صنفی ندارد. خلبانانی هستند که حق پروازنکردن با هواپیمای معیوب، محملی که تنها آنان معایب واقعی آن را می‌شناسند، از ایشان سلب شده است. غافل از اینکه آنها تنها قشری هستند که مسئولیت اجتماعی بخشی از سوگند حرفه‌ای ایشان است. برای رعایت حال بیماران! اختیار صنفی آنها به سازمانی نیمه‌دولتی سپرده شده است. حال آنکه استقلال کامل ایشان ضامن بهتری برای سیستم سلامت و پرواز‌نکردن با هواپیمای معیوب بود. حال این گروه مصلوب‌الاختیار حق دارند حداقل اگر نه حقوق صنفی خود بلکه پیگیر مسئولیت‌های اجتماعی‌شان باشند؛ اگرچه این دو از هم تفکیک‌ناپذیرند. باید بپرسند سازمان نظام پزشکی درحالی‌که عمق ریه و جان جانان‌مان، این فرشته‌های محصور، می‌سوزد کجای کار ایستاده است، چه می‌داند و چه کرده است؟

اگر عبور شبانه از جنگلی دور بدون راهنما و چراغ، هراس‌انگیز است، زندگی در جامعه‌ای مدرن با مختصاتی پیچیده و دشوار بدون حضور دولت مدرن با خصوصیات پیش‌گفته، متکی بر نهادهای خودسامان، پزشکی و غیرپزشکی، خود مصداق هراس اجتماعی است.

  • 18
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
میخایلو مودریک ستاره نوظهور در دنیای فوتبال؛ میخایلو مودریک

تاریخ تولد: ۵ ژانویه ۲۰۰۱

محل تولد: کراسنوراد - اوکراین

شهرت: میشا

حرفه: فوتبالیست 

باشگاه: چلسی

پست: وینگر

ادامه
هادی کاظمی بیوگرافی هادی کاظمی بازیگر مردمی ایران

تاریخ تولد: ۱۳ آبان ۱۳۵۵

محل تولد: تهران، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: از سال ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته بازیگری از دانشگاه آزاد

همسر: سمانه پاکدل، بازیگر

ادامه
معین زد بیوگرافی معین زد، خواننده و ترانه سرای ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۷۰

محل تولد: همدان

حرفه: خواننده 

سبک موسیقی: خواننده و ترانه سرا

شروع فعالیت: پاپ، رپ

ادامه
ویژه سرپوش