شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۳
۱۱:۲۸ - ۰۲ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۰۱۰۳
آموزش و پرورش

رئیسی، صحرایی را به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش معرفی کرد | صحرایی؛ نوری دیگر!

صحرایی وزیر پیشنهادی آموزش پرورش,برکناری نوری

سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری در نامه‌ای رضا مراد صحرایی را به عنوان وزیر پیشنهاد آموزش و پرورش به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد.

صحرایی؛ نوری دیگر!

«جهان‌صنعت»- بالاخره یکشنبه‌شب گذشته پس از دو ماه بلاتکلیفی «رضامراد صحرایی» به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به مجلس معرفی شد و دیروز برای تعامل با نمایندگان و تشریح برنامه‌های خود در کمیسیون‌های تخصصی به مجلس رفت. اما انتخاب صحرایی از همان زمان که به عنوان سرپرست معرفی شد هم با انتقاداتی همراه بود. بسیاری از فرهنگیان مخالف این انتخاب هستند، زیرا به عقیده آنها وی از بدنه آموزش و پرورش نیست البته انتقادات تنها به قشر فرهنگی کشور ختم نمی‌شود و صدای برخی از نمایندگان مجلس را هم در آورده است.

«محسن علیزاده» نماینده مجلس در واکنش به معرفی رضامراد صحرایی به عنوان وزیر آموزش و پرورش در توئیتر نوشت: «انتظار از ترمیم معرفی فردی توانمند برای ایجاد تحول است متاسفانه مهم‌ترین وزارتخانه دولت تاکنون مورد بیشترین بی‌توجهی قرار گرفته است‌.» مهم‌ترین نقدی که بسیاری از کارشناسان و جامعه فرهنگیان نسبت به انتخاب رضامراد صحرایی دارند، را باید از فاصله او از بدنه آموزش و پرورش و مشکلات معلمان جست‌وجو کرد. زیرا پس از ناتوانی یوسف نوری در پیگیری مطالبات معلمان، بسیاری خواهان انتظار به‌کارگیری فردی از بدنه آموزش و پرورش هستند به طوری که نسبت به مشکلات معلمان آگاه باشد.

اگرچه صحرایی موافقانی هم در مجلس دارد. «ناصر موسوی لارگانی» نماینده مجلس با بیان اینکه‌ صحرایی، استاد تمام دانشگاه است و ‌چون در دانشگاه فرهنگیان فعالیت داشته‌، درد همکاران خود و فرهنگیان را بهتر می‌داند، تاکید کرد: «‌انشاءالله اگر در مجلس رای بیاورد، شاید بهتر بتواند از حقوق همکاران خودش دفاع کند.»

چند روز پیش «رضامراد صحرایی» سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه آموزش و پرورش در اولویت دولت است در صفحه رسمی خود در شبکه اجتماعی ویراستی نوشت: «اگر امروز در مدرسه هزینه نکنیم بعدا باید برای پیشگیری از آسیب‌ها، هزینه‌های سنگینی را پرداخت کنیم. آموزش و پرورش در اولویت دولت قرار دارد.» این در حالی است که برخی منتقدان این حوزه خلاف آن را بازگو می‌کنند، آنها بر این عقیده‌اند که آموزش و پرورش در اولویت دولت‌ها نبوده است وگرنه وزیری برای آن تعیین می‌شد که درد معلمان را بهتر بشناسد. با این حال رضامراد صحرایی متولد ۱۳۵۵ شهرستان دلفان لرستان و دانش‌آموخته دانشسرای تربیت معلم شهید رجایی نورآباد است. صحرایی فارغ‌التحصیل دکتری زبان‌شناسی از دانشگاه علامه طباطبایی و استاد تمام دانشگاه علامه طباطبایی است.

سوابق کاری رضامراد صحرایی

سرپرست معاونت فرهنگی بنیاد شهید حدفاصل سال‌های ۸۸ تا ۸۹، معاونت آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی بین سال‌های ۹۰ تا ۹۴ و معاونت آموزشی بنیاد سعدی از جمله مهم‌ترین سوابق فرهنگی- مدیریتی رضامراد صحرایی است.

صحرایی همچنین عضو شورای علمی بنیاد سعدی است و مهم‌ترین سابقه رضامراد صحرایی عضویت و نماینده شورای انقلاب عالی انقلاب فرهنگی در کمیسیون اجرایی ماده ۱۵ قانون اساسی و عضو پیوسته انجمن جهانی مطالعه زبان کودک است.

صحرایی علاوه بر فعالیت‌های متعدد اجرایی در دانشگاه علامه طباطبایی یکی از اعضای شورای برنامه‌ریزی و تالیف کتاب‌های درسی و جانشین شورای تالیف و برنامه‌ریزی منابع آموزش زبان فارسی در کشور هند نیزبوده است.

عضویت در شورای فرهنگی دانشگاه شاهد و عضویت در اتحادیه جهانی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها و عضویت در شورای مرکزی بسیج دانشجویی در فاصله سال‌های ۷۵ تا ۸۷ از دیگر فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی رضامراد صحرایی است.

شباهت صحرایی به نوری

«ابراهیم سحرخیز» معاون سابق آموزش و پرورش در واکنش به معرفی صحرایی به عنوان وزیر آموزش و پرورش به مجلس به «جهان‌صنعت» گفت: طبق اطلاعات و تحقیقات فرهنگیان، میان صحرایی و نوری شباهت‌های آشکاری وجود دارد به همین دلیل به عقیده من او هم نمی‌تواند در حوزه آموزش و پرورش موفق شود. صحرایی هم مانند نوری سابقه کافی و لازم در آموزش و پرورش ندارد و با وجود اینکه گفته می‌شود ۱۰ سال سابقه داشته اما وقفه افتاده و به تجربه ثابت شده افرادی که از آموزش و پرورش برنخاسته‌اند، تعلق خاطر به این سازمان ندارند.

وی افزود: ما نمونه‌هایی شبیه آقای صحرایی داشته‌ایم و ایشان مقبولیت لازم را بین معلمان ندارند و در مدت کوتاه سرپرستی هم نتوانسته رضایت فرهنگیان را جلب کند و به نظر می‌رسد که برنامه‌ای ندارد، چرا که در همین مدت اندک سرپرستی تاکنون برنامه مشخصی را در حوزه عمومی منتشر نکرده است. بنابراین اگر اصرار به معرفی او وجود دارد، برای حفظ تیم فعلی معاونت‌هاست.

سحرخیز با انتقاد از روند مدیریت آموزش و پرورش در سال‌های اخیر گفت: صحبت‌های رهبری را بررسی کنید، متوجه می‌شوید که رهبر چند سال اخیر آموزش وپرورش را به نقد کشیده‌اند. موارد مورد اشاره رهبر شامل بی‌اعتنایی به سند تحول بنیادین، نبود نقشه راه، برون‌سپاری خدمات و تضعیف مدارس دولتی می‌شود. دولت به دنبال واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی است و رهبر هم به این موضوع انتقاد کردند. صراحتا در برنامه آموزش و پرورش عنوان شده که ۲۵ درصد از مدارس هیات امنایی شوند و این خلاف قانون است.

او ادامه داد: اگر قرار است که این آقا در تیم آقای رییسی حضور داشته باشد، اتفاق متفاوتی نخواهد افتاد و چیزی تغییر نمی‌کند. در رتبه‌بندی هم شرایط بسیار بد است چراکه قرار بود رتبه‌بندی رقابتی علمی و نوعی جهش و تحول باشد تا معلمان وادار به مطالعه و پژوهش شوند و در کنار آن تکانی هم به حقوق معلمان داده شود اما توانمندسازی معلمان در اجرا گم شد و علاوه بر این ترمیم حقوق معلمان و اصلاح معیشت هم اتفاق نیفتاده است.

کارشناس آموزش و پرورش بیان کرد: رتبه‌بندی مستلزم پیش‌بینی منابع است اما به نظر می‌رسد که کسری‌های فعلی در آخر سال برای آموزش و پرورش دردسرساز شود. معلمان همچنان شاکی هستند زیرا همچنان فاصله بین معلمان و کارمندان دولت وجود دارد. آموزش وپرورش بدهکار است. این نشانه بی‌تجربگی است و اگر دوباره فردی بی‌تجربه انتخاب شود، این اتفاقات تکرار می‌شود.

سحرخیز اظهار کرد: دو بخش کلیدی به نام معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع که توزیع منابع و نیروی انسانی زیرمجموعه این معاونت است و سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی کتب درسی در آموزش و پرورش وجود دارد؛ این حوزه‌ها امروز در دستان کسانی است که بی‌تجربه هستند. نیروهای فعلی آموزش و پرورش از جنس آموزش و پرورش نیستند.

وی افزود: نیروهای فعلی آموزش و پرورش با شیوه درستی انتخاب نشده‌اند و چون این سازمان را نمی‌شناسند، نمی‌توانند موفق باشند. کسی باید در آموزش و پرورش مدیریت کند که تجربه زیسته در این سازمان داشته باشد و بر مبنای آن بتواند کمبودها را پرکند.

ما هر سال ۸۰ تا ۱۰۰ هزار بازنشسته داریم اما ۲۰ تا ۳۰ هزار استخدام داریم و اگر سالیان سال هم دانشگاه فرهنگیان را پر از دانشجو کنیم، نمی‌توانیم این کمبود را پر کنیم. این شرایط به دلیل نگاه کالایی و سرمایه‌ای به آموزش و پرورش طی سال‌ها ایجاد شده چراکه دولت‌ها همواره با این استراتژی عمل می‌کردند که دولت را از زیر بار اداره آموزش و پرورش رها کنند.

سحرخیز بیان کرد: همین نگاه باعث توسعه مدارس خصوصی و ورود نیروهای خرید خدمات شده است. این نگاه آموزش و پرورش را به روزمرگی انداخته و باعث شده که برنامه‌ریزی آموزشی نداشته باشد.

ما باید برنامه بلند‌مدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت داشته باشیم اما به نظر می‌رسد که معلمان چندان اقبالی به مدیران آموزش و پرورش ندارند. وی افزود: آموزش و پرورش رتبه آخر را در دولت دارد و از دولت آقای ‌هاشمی تاکنون آموزش و پرورش مورد بی‌مهری قرار گرفته است. این آقا هم برنامه‌ای ندارد و همین وضع فعلی را حفظ خواهد کرد. از مجلس انتظار داریم که اگر قرار است جلوی بی‌ثباتی را بگیرد، مملکت قحط‌الرجال نیست و به این آقا رای ندهد. دولت نباید مرتبه آموزش و پرورش را تنزل دهد و تنها مدرک تحصیلی کافی نیست و باید تجربه کافی هم وجود داشته باشد.

در هر صورت باید منتظر ماند و دید که نگاه نمایندگان مجلس به انتخاب صحرایی چطور است و در نهایت صحرایی با وجود انتقادات به وزارت می‌رسد یا رییس‌جمهوری باید به گزینه دیگری فکر کند.

jahanesanat.ir
  • 9
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش