۱۰:۰۳ - ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۱۱۰۰۶۰۱
آموزش و پرورش

سراب قبولی در رشته‌های پزشکی

نحوه قبولی در رشته‌های پزشکی,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش
سرپرست حوزه تربیت و یادگیری علوم تجربی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی درباره اقبال بسیار زیاد دانش‌آموزان به رشته علوم تجربی و آسیب‌های ناشی از کنکور گفت: در سال‌های اخیر رشته تجربی در دوره دوم متوسطه مورد اقبال جدی قرار گرفته و دلیل اصلی این است که چند رشته دانشگاهی آن به لحاظ شغلی بازار کار خوبی دارند. مثلا رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی اینگونه‌اند اما باید گفت که اولا همه رشته‌های تعریف شده دانشگاهی مورد نیاز جامعه هستند. دوم اینکه تعداد محدودی از داوطلبان در این رشته‌ها پذیرفته می‌شوند و قبولی برای مابقی یک سراب است.

احمد احمدی با اشاره به تغییرات ساختاری چندماه اخیر سازمان پژوهش و شکل گیری حوزه‌های یازده گانه تربیت و یادگیری اظهار کرد: دفتر تالیف دوره عمومی و متوسطه نظری و فنی و حرفه‌ای مشمول تغییر ساختاری شده‌اند و قرار است اهداف مربوطه را با وظایف مشخص‌تری دنبال کنند.قبلا این دفاتر هم کار برنامه‌ریزی و هم تالیف کتاب درسی و بسته آموزشی را انجام می‌دادند اما قرار شده است در تقسیم بندی و رویکرد جدید، برنامه‌ریزی در بخش جداگانه‌ دیگری انجام شود.وی افزود: به عبارت دیگر تعیین منطق برنامه، شایستگی‌ها و استانداردهایی که دانش آموزان باید به آن دست یابند در بخشی به نام حوزه‌های تربیت و یادگیری انجام خواهد شد.

سرپرست حوزه تربیت و یادگیری علوم تجربی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه در این بخش پژوهش‌های نیازسنجی، تحلیل اسناد موجود و پژوهش‌های مرتبط دیگرانجام می‌شود گفت: پس از انجام این پژوهش‌ها، راهنمای برنامه درسی هر حوزه‌ای تدوین و اعتبار بخشی شده و در اختیار دوره‌ها قرار می‌گیرد تا بسته آموزشی توسط آنها به بخش خصوصی سفارش داده شود. بسته آموزشی شامل کتاب درسی، کتاب کار، کتاب راهنمای معلم، نرم افزارهای آموزشی و سایت‌های پشتیبان می‌شود.

وی ادامه داد: برای برنامه ریزی درسی از اسناد بالادستی چون برنامه درسی ملی، مبانی نظری سند تحول بنیادین، نقشه جامع علمی کشور، بیانیه گام دوم انقلاب و... بهره گرفته می‌شود.سایر پژوهش‌های ملی و بین‌المللی که انجام شده‌اند نیز تحلیل و همزمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در ادامه استانداردهای هر حوزه یادگیری در برنامه درسی استخراج خواهد شد. این تمرکزگرایی، کمک می‌کند که برنامه و استانداردهای دقیق‌تری را تدوین کنیم.احمدی با اشاره به اینکه کار اصلی ما این است که بتوانیم در حوزه  تربیت و یادگیری علوم تا آخر سال ۱۳۹۹ و در نهایت ابتدای سال ۱۴۰۰ راهنمای برنامه درسی حوزه تربیت و یادگیری علوم تجربی را استخراج کنیم عنوان کرد: در نهایت ما منطق حوزه علوم تجربی، ‌ قلمرو، کارکرد، راهبردهای یاددهی - یادگیری، شایستگی‌های پایه و تلفیقی و پیچیده، استانداردهای محتوا، استانداردهای ارزشیابی، مشخصات دبیران در حوزه، مشخصات فضا و امکانات آموزشی، وسایل کمک آموزشی و آزمایشگاهی و کارکرد رشته‌های زیر مجموعه حوزه علوم را مشخص و استانداردهای آنها را استخراج می‌کنیم.

سرپرست حوزه تربیت و یادگیری علوم تجربی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادامه داد: آموزش علوم تجربی با ساحت علم و فناوری در سندتحول بنیادین ارتباط زیادی دارد و دارای جایگاه ویژه برای هر کشوری است. این امر توسط مسئولین کشور به درستی شناخته شده است. به عنوان مثال در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی توصیه‌های اساسی به منظور ساختن ایران اسلامی بزرگ داریم.

وقتی هدف ساخت ایران و تمدن جدید ایرانی اسلامی باشد قطعا علوم تجربی و ساحت علم و فناوری جایگاه ویژه دارند و بدون توجه به آموزش علم و فناوری، این امر مهم  تحقق نخواهد یافت.وی با اشاره به شایستگی‌های پایه در برنامه درسی ملی گفت: تفکر و تعقل، ایمان، علم، عمل و اخلاق شایستگی‌های پایه هستند و در تمام حوزه‌های تربیت و یادگیری دنبال می‌شوند و برای ساخت کشورمان نیاز به جوانانی با انگیزه، دانا و باایمان داریم. آموزش علم تجربی در دنیای امروز به صورت منفرد و جداگانه دنبال نمی‌شود. نیاز امروز دنیا این است که افراد آموزش تلفیقی ببینند. نزدیک‌ترین تلفیق در بخش علم و فناوری این است که علوم تجربی با علوم ریاضی، فناوری آی‌تی، مهندسی و هنر با هم به صورت در هم تنیده تلفیق شوند. این پیشرفت همه جانبه علمی و فناوری است که نمود آن در نمایشگاه‌های بین المللی محسوس است و محصولات بسیاری در حوزه تلفیقی تولید می‌شوند.

احمدی با بیان اینکه علوم تجربی بخش مادی جهان هستی را مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهد و سامانه اصلی آن بخش مادی جهان هستی بوده و ایده‌های کلیدی در آن به این شرح است گفت: ساختار و عملکرد، روابط و الگوها، پایداری، تغییر و اندازه گیری و روش علمی یا ماهیت علم ایده‌های کلیدی‌اند و ما در حال کار روی این ایده‌های کلیدی در قالب برنامه‌ها هستیم.وی درباره اقبال بسیار زیاد دانش‌آموزان به رشته علوم تجربی و آسیب‌های ناشی از کنکور گفت: در سال‌های اخیر رشته تجربی در  دوره دوم متوسطه مورد اقبال جدی قرار گرفته و دلیل اصلی این است که چند رشته دانشگاهی آن به لحاظ شغلی بازار کار خوبی دارند.

مثلا رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی اینگونه‌اند؛ اما باید گفت که اولا همه رشته‌های تعریف شده دانشگاهی مورد نیاز جامعه هستند، دوم اینکه تعداد محدودی از داوطلبان در این رشته‌ها پذیرفته می‌شوند و قبولی برای مابقی یک سراب است.سرپرست حوزه تربیت و یادگیری علوم تجربی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی افزود: مجموع دانشجویان در این سه چهار رشته برای همه دانشگاه‌ها اعم از دولتی گرفته تا آزاد به ۸۰۰۰ نفر هم نمی‌رسد.دانش‌آموزانی که نتیجه و احساس منفی پیدا می‌کنند متاسفانه بسیار زیاد هستند. خانواده‌ها باید در انتخاب رشته هوشمندانه‌تر عمل کرده و قابلیت، توانمندی، استعداد، علایق و کارایی فرزندانشان را بررسی و مدنظر قرار دهند و طبق آن تصمیم بگیرند.

وی با بیان اینکه اگر شهروندی یک مکانیک، خیاط یا نجار خوب باشد شاید درآمدش از یک پزشک کمتر نباشد گفت: مهم این است که فرد در هرشاخه و رشته‌ای درس می‌خواند بهترین باشد و توانمندی‌های لازم را کسب کرده باشد.احمدی درباره ادغام برخی رشته‌ها با یکدیگر مانند رشته علوم تجربی و ریاضی فیزیک با یکدیگر گفت: روی این موضوع در زمان تدوین برنامه درسی ملی کار شد.

یکی از کمیته‌ها، شاخه‌های مختلف را بررسی کرد.دیدگاه‌های مختلفی در دنیا در این باره وجود دارد، البته در  تقسیم بندی فعلی هم به نیازهای کشور پاسخ داده ‌می‌شود به شرط آنکه از وضعیت هجوم به سمت رشته‌های خاص مانند  پزشکی خارج شویم. نیاز امروز دنیا در حال تغییر است و موضوع مهم آن است که دانش آموزان ما توانایی‌های متناسب با اهداف در حال تغییر در رشته و شغل را کسب کنند، به عنوان مثال زمانی تعداد زیادی تعمیرکار تلویزیون داشتیم اما اکنون آن تعمیرکارها را تقریبا نداریم ولی درعوض تعداد زیادی تعمیرکارهای موبایل داریم.سرپرست حوزه تربیت و یادگیری علوم تجربی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی افزود: باید ویژگی‌های دنیای امروز را درک کرد. اگر فرد، یادگیرنده مادام‌العمر باشد می‌تواند همواره دانش و مهارت‌های خود را بروز کند و از بازار کار، اقتصاد، تجارت، علم و دانش و ... عقب نماند.

isna.ir
  • 19
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۱۵
غیر قابل انتشار: ۱۴
جدیدترین
قدیمی ترین
واقعا تحلیل بسیارجالبی دارند وقبول دارم من پنجاه سال سن دارم ازسی سال قبل تا کنون ارزویم این بود که دانشجوی رشته پزشکی شوم ونشدم که نشدم که نشدم وبرایم سراب بود ولی چندنفر از دوستانم رفتند پزشکی وداروسازی وهرقت انان رامیدیدم حسرت میخوردم وشاید دلم میگرفت که چرامن نرفتم چرا دوستم که دانشجوی پزشکی است موردعزت واحترام همه است ومن نیستم لیکن ازحکمت وعنایت خداوند غافل نیاید بود من رفتم به یک رشته که اسم انراهم نمی اورم ولیسانس یا مهندسی راگرفتم وعنایت وحکوت ولطف خدا شاملم شد به گونه ای که دریک کلام همان دوستی که پزشکی گرفت بعضی مواقع ازمن پول قرض میگرفت البته این موضوع به ۲۰ الی ۲۵ سال قبل برنیگردد ودراخر ازعنایت خداوند مه بان اینکه جمع زندگی مادی این چند رفیق پزشک ما وداروساز وداندانپزشک ما با زندگی من برابری نمیکند زیاد به خود سخت نگیریم تلاشمان راانجام دهیم وبقیه اش رابه خداوند بسپاریم که او ارحم الراحمین است
اگه نمیتونی امید ببخشی لا اقل میتونی که ۵ ماه مونده به کنکور این کشف مهمتو رسانه ای نکنی:\
اگه نمیتونی امید ببخ...
فرقش چیه؟
با سلام بنده پدر داوطلب هستم و به صراحت می‌گویم اولا رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی برای بقیه سراب نیست چون همه بقیه ها به لحاظ درسی و میزان مطالعه خود را در آن سطح نمی بینند فقط برای آن گروهی که رتبه هایشان بین ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ هستش سرابه چرا که رتبه های ایشان با دستکاری بالای ۴۵۰۰ اعلام می‌شود. دوما فرمودید کشور به مکانیک خوب، خیاط ماهر و.... نیازمند است در جواب شما می‌گویم حیف است که دانش آموز با رتبه زیر ۳۰۰۰ در این مشاغل مشغول شود و مهمتر اینکه کشور به پزشک و دندانپزشک و دارو ساز بی سواد که دستوری وارد دانشگاه‌ها می‌شوند احتیاج ندارد، نیاز کشور را نمی‌توان با حق کشی تغییر داد، سرگذشت آینده در علم و بخصوص علم پزشکی و درمانی و علم مهندسی در امور زیربنایی و بسترهای فنی تکنیکی به شما خواهند گفت که تا کجا اشتباه کرده اید.
جناب احمدی در جایی از آسیب شناسی علوم تجربی با عنوان سراب رشته پزشکی گفته اند ؛ادامه استانداردهای هر حوزه یادگیری در برنامه درسی استخراج خواهد شد. این تمرکزگرایی، کمک می‌کند که برنامه و استانداردهای دقیق‌تری را تدوین کنیم. تا زمانی که شما از تمرکز خوشحال هستید و قبل از اجرا به اعلام آن می بالید ، وضع همین هست . آموزش و پرورش تطبیقی حرفهای شنیدنی برای سازمان پژوهش دارد
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید