پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۳۰۰۳۸

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در باکو چیست؟

تحصیل در باکو,شرایط تحصیل در باکو,مزایای تحصیل در باکوباتوجه به شرایط تحصیل در باکو اکثر دانشگاه های کشور آذربایجان دولتی می باشد
دانشجویان ایرانی در کشور باکو به دلیل شباهت فرهنگ، از شرایط زندگی راحت تری برخوردارند. پائین بودن هزینه های زندگی و تحصیل در باکو از دیگر مزیت های تحصیل در آذربایجان به شمار میرود که در امر مهاجرت، موضوع بسیار مهم و قابل توجهی است. در این مطلب از سرپوش درباره تحصیل در باکو توضیحاتی داده شده است با ما همراه باشید.

تحصیل در باکو

کشور آذربایجان با حدود ده میلیون نفر جمعیت، دارای ۸۶, ۶۰۰ کیلومتر مربع مساحت می باشد. اکثر جمعیت این کشور، مسلمان هستند و زبان رسمی آن ها ترکی آذربایجانی است. پایتخت کشور آذربایجان و بزرگ ترين شهر این کشور، باکو نام دارد. از زبان های تحصیل در آذربایجان می توان به ترکی، روسی و انگلیسی اشاره کرد. دانشجویان بین المللی، مجوز تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور را دارند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی آذربایجان

دانشجویان علاقه مند به تحصیل در باکو یا دیگر شهرهای آذربایجان باید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کرده باشند. برای اخذ ویزای تحصیلی آذربایجان به مدارک زیر نیاز دارید:

>> گذرنامه و یک نسخه از تمامی صفحات آن

>> اصل و کپی مدارک شناسایی

>> دو قطعه عکس رنگی ۳* ۴

>> فرم درخواست ویزا

>> نامه پذیرش دانشگاه

>> اصل و کپی مدارک تحصیلی+ ریزنمرات

>> گواهی سلامت

>> گواهی عدم سوء پیشینه کیفری

>> گواهی تمکن مالی

 نظام آموزشی آذربایجان

به طور کلی دانشگاه های کشور آذربایجان در جهان، از سطح علمی متوسطی برخوردارند. اخیراً شاهد تحولاتی در نظام اموزشی جمهوری آذربایجان بوده ایم. درواقع نظام اموزشی آذربایجان دچار تغییراتی شده است و به نظام آموزشی کشورهای پیشرفته اروپایی، شباهت پیدا کرده است.

- تحصیل در مدارس آذربایجان:

سن شروع تحصیل دانش آموزان در باکو از ۶ تا ۱۵ سالگی میباشد که این مقطع به صورت اجباری و رایگان برای آن ها ارائه شده است. بچه های ۶ ساله در مقطع ابتدایی به مدت چهار سال تحصیل می کنند. بچه ها در دوره متوسطه عمومی، از سن ۱۰ تا ۱۴ سالگی اموزش می بینند. دانش آموزان با مهارت های گفتاری و نوشتاری در راستای پرورش خلاقیت خود و گسترش ایده پردازی در این مرحله اشنا می شود. نهایتاً بچه ها تحصیلات خود را در مقطع متوسطه و پیش از دانشگاه، تمام میکنند. درواقع دانش آموزان به صورت تخصصی تر در مقاطع یازدهم و دوازدهم، موضوعات فنی، علوم انسانی و علوم تجربی را اموزش می بینند. بچه ها ، مهارت های ارتباطی را در طی این سالها به چند زبان یاد می گیرند.

تحصیل رایگان در آذربایجان,تحصیل در باکو در رشته پزشکی,تحصیل در باکوتحصیل در باکو در مقطع دکترا حدود ۳ سال طول می‌کشد

- تحصیل در مقطع لیسانس در آذربایجان:

اولین دوره آکادمیک، پس از پایان دوره تحصیلات متوسطه در مدرسه، مقطع لیسانس می باشد. خوش بختانه دانشجویان، علاوه بر این که می توانند به زبان رسمی کشور در دانشگاه های آذربایجان، تحصیل کنند؛ مجوز تحصیل به زبان انگلیسی را نیز دارند. طول دوره ی تحصیل در باکو در مقطع لیسانس، ۳ الی ۴ سال زمان میبرد و متقاضیان میتوانند تحصیلات خود را در رشته های متنوعی همچون رشته های مهندسی، بیزنس، هنر و معماری، علوم دامی و … شروع کنند. لازم است بدانید که، ارائه مدارک تحصیلی مقاطع قبلی و مدرک آیلتس برای تحصیل در دانشگاه های این کشور الزامیست.

- تحصیل در آذربایجان در مقطع کارشناسی ارشد:

با وجود شباهت انتخاب رشته کارشناسی ارشد به دوره کارشناسی، این دو رشته تفاوت هایی با یکدیگر دارند. جستجوی دانشکده یا استاد مورد تاییدتان در زمان انتخاب دانشگاه برای تکمیل کارشناسی ارشد، حائز اهمیت است. در هنگام انتخاب یک برنامه، کمک مالی، بسیار مهم است بدین دلیل که پشتیبانی برخی از برنامه ها به صورت کامل ارائه می شود درحالیکه چنین کاری توسط برخی دیگر ارائه نمیشود. برنامه ای که مطابق با اهداف شغلیتان و ایجاد فرصت های تخصصی باشد؛ را انتخاب کنید. آنچه که باعث از بین رفتن دانشگاه هایی می شود که ارائه دهنده برنامه های کارشناسی ارشد خاص نیست؛ شامل تمرکز بر یک زمینه خاص مطالعه، مانند کارشناسی ارشد هنرهای زیبا( MFA) در نمایش نامه نویسی یا کارشناسی ارشد( زیست شناسی) در زیست شناسی می باشد. تحصیل در باکو در دوره کارشناسی ارشد بمدت ۲ سال، طول میکشد.

- تحصیل در آذربایجان در مقطع دکتری:

دانشجویان باید بین ۳تا ۴ سال در مقطع دکترا در باکو تحصیل کنند. در آذربایجان و آموزش پرورش، بالاترین سطحی که برای تحصیل، تعیین شده است؛ مدرک دکترا می باشد. شما می توانید به دو صورت دکترای فلسفه و دیگری دکترا علوم برای تحصیل در باکو در مقطع دکترا اقدام کنید که متفاوت از هم هستند. شما برای کسب مدرک دانشگاهی دکترای فلسفه به چهار سال مطالعه و تحقیق گسترده نیاز دارید. بسیاری از دانشجویان برای دریافت دکترا تلاش می کنند، زیرا با کسب این درجه می توانند اهداف شخصی و شغلی خود را پیدا کنند. طول دوره ی تحصیل در دکترای علوم به صورت تمام وقت، ۴ سال است درحالیکه طول این دوره به صورت نیمه وقت، ۵ سال است.

تحصیل پزشکی در آذربایجان

تعدادی دانشگاه برای تحصیل در باکو در رشته پزشکی وجود دارد که وزارت بهداشت ایران تنها دانشکده پزشکی دانشگاه خزر را تائید کرده است؛ به همین خاطر دانشجویان ایرانی زیادی برای ورود به این دانشگاه با هم در رقابتند و شرایط سختی برای پذیرش در این کشور لحاظ شده است.

برای تحصیل در باکو در رشته پزشکی می توانید به دو زبان روسی و آذری اقدام کنید و در دوره های زبان این کشور، پیش از ورود به دانشگاه شرکت کنید. امکان ارائه رشته پزشکی به زبان انگلیسی در برخی از دانشگاه های این کشور وجود دارند. فراموش نکنید که برای تحصیل در باکو به زبان انگلیسی باید مدرک آیلتس یا تافل داشته باشید. البته داشتن مدرک آیلتس، در پذیرشتان اولویت دارد.

MBBS ، نام برنامه اموزشی پزشکی در کشور آذربایجان می باشد که موجب آماده کردن دانشجویان برای شرکت در آزمون های USMLE  میشود و علاوه‌براین باعث جذب دانشجویان بین المللی به قصد تحصیل پزشکی به این کشور می شود. دانشجویان برای تحصیل در باکو در دوره پزشکی باید ۶ سال درس بخوانند که شامل اموزش های بالینی و غیربالینی است. بیمارستان های مخصوصی در برخی از دانشگاه های این کشور وجود دارد که دانشجویان، دوره کارآموزی خود را در این دانشگاه ها سپری می کنند.

حصیل در مقطع لیسانس در آذربایجان,تحصیل پزشکی در آذربایجان,تحصیل در باکو در رشته دندانپزشکی تحصیلات ابتدایی در آذربایجان چهار سال طول می کشد

تحصیل رایگان در آذربایجان

داوطلبان کشور آذربایجان برای تحصیل در باکو، باید در ازمون ورودی برخی از دانشگاه های معین شرکت کنند تا در این دانشگاه ها به صورت رایگان، پذیرش شوند و به تحصیل مشغول شوند ولی داوطلبان بین المللی به سختی می توانند در آذربایجان به صورت رایگان تحصیل کنند. درواقع دانشجویان بین المللی با داشتن بورسیه های تحصیلی مجوز تحصیل در این کشور به صورت رایگان را دارند.

کار دانشجویی در آذربایجان

دانشجویانی که در آذربایجان به تحصیل می پردازند؛ از نظر کار کردن، هیچ محدودیتی ندارند. حتی دانشجویان بین المللی، مجوز کار به صورت نیمه وقت را دارند. بهتر است بدانید که کار دولتی برای دانشجویان و به ویژه دانشجویان خارجی در جمهوری آذربایجان وجود ندارد. اکثر دانشجویان در این کشور می توانند کارهای عمومی را در کنار تحصیل، انجام دهند که تأثير به سزایی در تأمین هزینه های تحصیلی شخص در آذربایجان دارد.

تحصیل در آذربایجان و بررسی ویزای همراه

تا زمانی که متقاضیان، مجوز اقامت تحصیلی را داشته باشند؛ میتوانند درخواست ویزای همراه دهند. اگر شخص همراه، همسرتان باشد؛ باید خبر واقعی بودن ازدواجتان و توانایی تامین هزینه هایش در کشور آذربایجان را ثابت کنید. شما باید محل اسکان مشخصی در آذربایجان داشته باشید و حتماً در کشور مبداء، ازدواجتان رسمی شده باشد.

موقعیت کار پس از تحصیل در آذربایجان

موقعیت کار پس از تحصیل، از مسائل مهم برای دانشجویان بین المللی محسوب میشود. داشتن تسلط به زبان آذری و یا انگلیسی، از نکات قابل توجه برای کار در آذربایجان می باشد. بطور کلی حقوق دریافتی در این کشور، کمتر از کشورهای دیگر نظیر انگلیسی زبان مانند کانادا، استرالیا و انگلیس یا کشورهای اروپایی مثل اتریش، آلمان، هلند، دانمارک و…. است. البته یکی از عوامل مهم در دریافت حقوق، داشتن مدرک تحصیلی در سطح بالا است. به طورمثال میزان دریافت حقوق دانشجوی فوق لیسانس، بیشتر از دانشجوی لیسانس است. دانشجویان باید رزومه خود را به منظور کار پس از تحصیل برای موسسات کاریابی مختلف ارسال کنند تا بتوانند مرتبط با رشته تحصیلی خود، کار مورد نظرشان را پیدا کنند.

مزایای تحصیل در آذربایجان

* تحصیل در باکو برای دانشجویان و متقاضیان ایرانی، مزیت های متعددی دارد. هزینه پایین زندگی و تحصیل در کشور آذربایجان نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی، یکی از این ویژگی های منحصر بفرد می باشد.

* از دیگر مزایای تحصیل در باکو می توان به نزدیکی جمهوری آذربایجان به ایران اشاره کرد. دانشجویان، حق تردد به آذربایجان از طریق زمینی را دارند. متقاضیان با توجه به مناسب بودن هزینه های زندگی و تحصیل در باکو، قادر به پوشش هزینه های خود هستند.

* دانشجویان می توانند به زبان های آذری، روسی و انگلیسی در دانشگاه های آذربایجان تحصیل کنند. نکته قابل توجه این است که آذری زبان های ایران میتوانند به راحتی برای پذیرش در دانشگاه های آذربایجان به دلیل تسلط بر زبان آذری اقدام نمایند.

* امکان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی در رشته ها و گرایش های زیادی وجود دارد. مطابق با استانداردهای اتحادیه اروپا، سیستم اموزشی دانشگاه های آذربایجان ارائه شده است. لذا دانشجویی که در باکو تحصیل میکند؛ می تواند در مقاطع بالاتر، پذیرش خود را از دانشگاه های مطرح اروپایی بگیرد.

معایب تحصیل در آذربایجان

یکی از معایب تحصیل در باکو اینست که وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران، برخی از رشته های دانشگاه ها و مؤسسه های اموزش عالی آذربایجان را تأیید نکرده اند.

مزایای تحصیل در باکو,مزایای تحصیل در آذربایجان,تحصیل در مقطع لیسانس در آذربایجانهزینه تحصیل در باکو اگر به زبان آذری یا روسی باشد رایگان است

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 15
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ابوالفضل پورعرب,بیوگرافی ابوالفضل پورعرب,زندگینامه ابوالفضل پورعرب بیوگرافی ابوالفضل پورعرب و فعالیت های او (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:تئاتر، سینما، تلویزیون

پیشه:بازیگر

متولد:۱ تیر ۱۳۴۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

قد:۱۷۵ سانتیمتر

ادامه
وریا غفوری,بیوگرافی وریا غفوری,عکس وریا غفوری بیوگرافی وریا غفوری، فوتبالیست مشهور ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ متولد :۲۹  شهریور ۱۳۶۶

محل تولد:کردستان

ملیت:ایران

پست :مدافع، هافبک

قد:۱۷۸ سانتیمتر

ادامه
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش