دوشنبه ۰۴ بهمن ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۷۰۰۴۷

هر آنچه که باید درمورد تحصیل در بلاروس بدانید!

شرایط تحصیل در بلاروس,تحصیل در بلاروس دندانپزشکی,اتمام تحصیل در بلاروستحصیل در بلاروس و اخذ ویزا و اقامت این کشور امکان پذیر می باشد
یکی از کشورهای اروپای شرقی، کشور بلاروس نام دارد که تاریخچه ی آن طولانی و با ارزش است. دانشجویان دانشگاه بلاروس توانسته اند معتبرترین مدارک علمی و افتخارات دانشگاهی را بدست آوردند.

تحصیل در بلاروس

با تحصیل در بلاروس میتوان ویزا و اقامت این کشور را دریافت کرد. قبل از اینکه متقاضیان به کشور موردنظرشان بروند، باید در مورد آن کشور از اطلاعات جامع و کاملی برخوردار باشند. کشور بلاروس واقع در شرق قاره اروپا می باشد و همسایگی آن با کشور هایی نظیر روسیه، لهستان، اوکراین، لتوانی و لتونی همسایه می باشد. شهر مینسک بعنوان پایتخت این کشور به شمار می رود. شهر های مهمی در این کشور وجود دارد که از آنها میتوان به گومل، موگلیف، ویتسک اشاره کرد. زبان روسی بعنوان زبان رسمی بلاروس شناخته میشود .

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی بلاروس

اخذ ویزای بلاروس یکی از الزامات تحصیل در این کشور محسوب میشود. برای گرفتن ویزا به مدارکی نیاز است که از این رو صحت و دقت در ارائه مدارک از اهمیت بسزایی برخوردار است به این دلیل که ویزای دانشجویی را تائید و یا رد میکند.

به غیر از اینکه باید از مدارک موردنیاز برای تحصیل در بلاروس اطلاع داشته باشید که وکیل، این کار را انجام می دهد تا کمتر ریسک کنید. به منظور اخذ پذیرش و ویزا، مدارک موردنیاز در این پروسه فرق دارد. در ادامه با مدارک موردنیاز ویزای تحصیلی بلاروس آشنا شوید:

- پاسپورت

- پذیرش تحصیلی دانشگاه

- انگیزه نامه تحصیلی

- ارائه مدارک تحصیلی

- بیمه نامه مسافرتی

- مدارک هویتی معتبر

- مدرکی دال بر تمکن مالی و تامین هزینه های مسافرت

معرفی مقاطع تحصیلی بلاروس

>> تحصیل در مدارس بلاروس:

در کشور بلاروس، اجباری به تحصیل در دوره پیش از دبستان و پیش دبستانی نیست ولی بیش از ۷۰ درصد از خانواده ها می خواهند که در مهدهای کودک و پیش دبستانی ها، کودکانشان را به اموزش های پیش از شروع دوره دبستان مشغول کنند. اموزش های مهد کودک برای کودکانی ارائه می شود که در گروه های سنی ۱ تا ۲ سال هستند و این دوره تحصیل بمدت سه تا پنج سال می باشد. بعضی از مهد کودک ها طبق نظام اموزشی بلاروس، برای اموزش به کودکان استثنایی و کودکان مبتلا به بیماری های روحی یا جسمی، به صورت خصوصی اختصاص داده شده اند.

اتمام تحصیل در بلاروس,ویزای تحصیلی بلاروس,تحصیل در بلاروس بدون کنکورتحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی حدودا ۳ الی ۴ سال زمان می برد

تحصیل در بلاروس در مدارس دوره ابتدایی و سطح اول دوره متوسطه برای دانش آموزان، بین سنین ۶ تا ۱۵ سال ارائه می شود. این دوره ۹ ساله که با کیفیت بسیار عالی ارائه میشود توسط وزارت اموزش و پرورش، نظارت میشود. هر یک از دانش آموزان بعد از اتمام تحصیلات ابتدایی، باید مدرک پایان دوره ابتدایی که تایید شده از وزاتخانه است، را دریافت کنند. دانش آموزانی که با موفقیت، دوره ابتداییشان را تمام کرده اند میتوانند به منظور ادامه تحصیل به سطح دبیرستان دوره اول وارد شوند و یا برای تحصیل در دوره های اموزشی فنی و حرفه ای به یک مؤسسه تخصصی مراجعه کنند. 

دانش آموزان با توجه به رشته ای که علاقه دارند یا به آموزش مهارتهای فنی وارد میشوند و یا میتوانند به تحصیل خود در رشته های درسی دبیرستان ادامه دهند. افرادی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های بلاروس دارند نیاز به اخذ مدرک دبیرستان می شوند. دانشجویان با داشتن گواهی نامه ی فنی حرفه ای میتوانند برای ادامه تحصیل به یکی از موسسات آموزش عالی و یا رشته های فنی و حرفه ای مراجعه کنند. در هر یک از رشته های فنی، طول دوره تحصیل با توجه به تخصص دانشجو و رشته موردنظر تعیین میشود.

>> تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی:

تحصیل در بلاروس و ورود به این کشور در مقاطع مختلف امکان پذیر است. افرادی که می خواهند در مقطع کارشناسی تحصیل کنند در ابتدا نیاز به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه موردنظر و رشته مورد علاقشان دارند. زبان تحصیل در بلاروس به انگلیسی و روسی می باشد. متقاضیان باید در نظر داشته باشند که مدت زمان تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی حدود ۳ الی ۴ سال طول میکشد. متقاضیان برای اینکه در مقطع کارشناسی، پذیرش بگیرند باید مدارک دیپلم ۱۲ ساله را ارائه دهند. دانشجویانی که می خواهند به زبان انگلیسی تحصیل کنند باید نسبت به ارائه مدرک زبان ایلتس با نمره ۶ اقدام کنند. متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی میتوانند به صورت پاره وقت( ۱۰ الی ۱۵ ساعت در هفته) در حین تحصیل بکار مشغول شوند.

>> تحصیل در بلاروس در مقطع فوق لیسانس:

متقاضیان تحصیل در بلاروس در مقطع فوق لیسانس باید بتوانند مدرک لیسانس خود را ارائه دهند. طول دوره ی تحصیل در این مقطع، ۲ ساله است. زبان روسی بعنوان زبان تدریس در دانشگاه ها محسوب می شود اما زبان تدریس در بعضی از رشته ها، انگلیسی است. دانشجویانی که تسلط به زبان روسی ندارند پیش از اینکه به دانشگاه وارد شوند میتوانند زبان روسی را به مدت ۹ ماه در بلاروس یاد بگیرند. 

یکی از شروط تحصیل به زبان انگلیسی در بلاروس، ارائه ی مدرک آیلتس ۶.۵ می باشد. رشته هایی در مقطع کارشناسی ارشد تدریس میشود که از آنها میتوان به کامپیوتر، پزشکی و دندانپزشکی و… اشاره کرد که در بین آنها رشته های علوم و فن آوری محبوبیت بسیاری دارند. دانشجو مجوز کار نیم وقت در حین تحصیل را دارند؛ یعنی در هر هفته بمدت ۱۵ الی ۲۰ ساعت میتوانند کار کنند و هزینه های زندگیشان را از این طریق پوشش دهند. ترم اول سال تحصیلی در بلاروس از سپتامبر شروع می شود و تا ژانویه ادامه دارد و ترم دوم آن از فوریه شروع می شود و تا ماه جولای ادامه دارد.

>> تحصیل در مقطع دکتری در بلاروس:

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد برای تحصیل در بلاروس در مقطع دکتری، نیازمند داشتن شرایط و رزومه قوی هستند تا از طریق تائید استاد راهنما اقدام کنند. از الزامات تحصیل در دکتری میتوان به مقالات بین الملی و تسلط به زبان روسی اشاره کرد. متقاضی با سطح زبان پائین زبان روسی میتواند برای تحصیل در بلاروس اقدام کند ولی ابتدا باید در روسیه به مدت یک سال به زبان روسی تحصیل کنند و پس از آن برای ورود به دانشگاه در ازمون زبان، قبول شوند. در صورت تحصیل در دانشگاه های بلاروس به زبان انگلیسی باید مدرک آیلتس ۷ داشته باشید. 

مزایای تحصیل در بلاروس,تحصیل در بلاروس,انواع بورسیه تحصیلی در بلاروسبرای تحصیل در بلاروس به زبان انگلیسی بایستی آیلتس ۶.۵ ارائه شود

طول دوره تحصیل دکتری در بلاروس، ۳ الی ۴ ساله است که شروع این دوره ی تحصیلی از ماه نوامبر می باشد و تا اکتبر سال بعد ادامه دارد. برای تحصیل در بلاروس در مقطع دکتری، رشته هایی به صورت پژوهشی ارائه می شود، یعنی دانشجو باید به پژوهش در حین تحصیل بپردازد و در آخرین مرحله، توانایی دفاع از تحقیقات خود را داشته باشد.

هزینه تحصیل و زندگی در بلاروس بسیار پائین است، به همین خاطر نیاز به بورسیه تحصیلی خاصی ندارد. دانشجو در حین تحصیل در مقطع دکتری، مجوز کار در هر هفته بمدت ۳۰ ساعت را دارد تا از این طریق قادر به تامین هزینه های خود را داشته باشد.

تحصیل در بلاروس و کار دانشجویی

دانشجو در حین تحصیل در بلاروس میتواند کار کند. متقاضیان تحصیل در بلاروس باید این نکته را در نظر بگیرند که در این کشور باتوجه به مقطع تحصیلی خود، اجازه کار در حین تحصیل را دارند. مدت زمانی که دانشجویان مقطع کارشناسی، مجوز کار در هر هفته را دارند به مدت ۱۰ الی ۱۵ ساعت می باشد. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در هر هفته میتوانند بمدت ۱۵ الی ۲۰ ساعت کار کنند در حالیکه دانشجویان مقطع دکترا، مجوز کار به صورت تمام وقت( ۳۰ ساعت در هفته) را دارند. متقاضیان تحصیل در بلاروس باید به این نکته توجه کنند که مجوز ورود به بازار کار به راحتی را دارند و افرادی که به زبان انگلیسی تحصیل می کنند میتوانند به راحتی، کار پیدا کنند. 

انواع بورسیه تحصیلی در بلاروس

در کشور بلاروس، بورسیه تحصیلی دارای انواع مختلفی می باشد ولی با توجه به شایستگی ها و صلاحیت های فردی، اکثر آن ها به دانشجویان اعطا می شود.

اعطای بورسیه های تحصیلی در هر یک از رشته های دانشگاهی هنری، ورزشی و یا سایر فعالیت ها به شایستگی های فردی و عملکرد دانشجویان بستگی دارد. معمولاً براساس دستاوردهای درسی و علمی، کمک هزینه های تحصیلی تعيين می شود. طرح پژوهشی تعیین کننده ی هزینه بورسیه تحصیلی است که هر یک از دانشجویان برای بورس، در زمان ثبت نام ارائه می دهند. اعطای بورسیه تحصیلی در بلاروس به دانشجویان مستقیما صورت می گیرد.

بررسی وضعیت مالی خانواده ها از معیارهایی به شمار می رود که سازمان های اعطا کننده ی بورس تحصیلی برای دانشجویان در نظر می گیرد؛ یعنی اگر بر اساس هنجارها و شرایط اجتماعی، منابع درامد و بودجه مالی خانواده ی دانشجویان متقاضی دریافت بورسیه، از سطح متوسط یا نامناسبی برخوردار باشد؛ این سازمان به دانشجو، بورس تحصیلی اعطا می کند. تبعیض نژادی یا مذهبی در کشور بلاروس برای اعطای بورسیه ی تحصیلی وجود ندارد. همچنین کمک هزینه مالی به دانشجویانی پرداخت می شود که برای دریافت بورس، شرایط لازم از هر جنس، مذهب، نژاد یا طبقه اجتماعی را داشته باشند. بورسیه های تحصیلی به دانشجویانی اختصاص داده میشود که چند ملیتی باشند. از دانشجویان متقاضی دریافت بورس تحصیلی در بلاروس میتوان به دانشجویان آسیایی – آمریکایی، هندی – آمریکایی و یا دانشجویان دورگه آفریقایی اشاره کرد.

تحصیل در بلاروس بدون کنکور,مزایای تحصیل در بلاروس,تحصیل در بلاروسورود به بازار کار حین تحصیل در بلاروس امکان پذیر می باشد

بعضی از دانشجویان، بورسیه تحصیلی را بر حسب رشته مورد علاقشان ارسال می کنند؛ مثلا، دانشجویانی که به رشته ی پرستاری علاقه دارند، تقاضای بورسیه تحصیلی دارند تا از این طریق دوره کارآموزی یا اموزش های حرفه ای را در کلینیک درمانی بگذرانند.

تحصیل در بلاروس و موقعیت کار پس از تحصیل

تحصیل در بلاروس این مزیت را دارد که  بعد از پایان تحصیل میتوان در این کشور کار کرد. متقاضیان تحصیل در بلاروس باید این نکته را در نظر بگیرند که پس از اتمام تحصیل میتوانند در این کشور بمانند و کار کنند. اگر از دانشگاه های بلاروس به ویژه در رشته های پزشکی، مدرک بگیرید در حال حاضر در کشور های دیگر مورد تائید نیست و افرادی که میخواهند پس از اتمام تحصیل کار کنند باید دانشگاه موردنظر خود را با دقت انتخاب کنند، به این دلیل که با مشکلاتی پس از اتمام تحصیل برای کار کردن روبرو می شوند.

تحصیل در بلاروس و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

بعد از تحصیل در بلاروس برای اینکه در این کشور، اقامت و تابعیت از طریق تحصیل بگیرید باید از شرایط خاصی برخوردار باشید. البته دانشجو باید بتواند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کند. متقاضیان پس از اینکه در این کشور  بمدت ۵ سال زندگی کردند، میتوانند نسبت به دریافت کار و پرداخت مالیات اقامت دائم این کشور اقدام کنند. افرادی که قصد دارند تابعیت این کشور را بگیرند توجه کنند که توانایی درخواست تابعیت این کشور را پس از اخذ اقامت دائم دارند. یکی از شروط متقاضیان برای دریافت تابعیت این کشور اینست که باید در آزمون ورودی قبول شوند، از این رو باید حتماً مسلط به زبان رسمی این کشور باشند و در امتحان کسب تابعیت و شهروندی این کشور از توانایی کسب امتیازات لازم برخوردار باشند. متقاضیان پس از دریافت تابعیت و شهروندی این کشور میتوانند از تمام مزایای یک شهروندی بلاروسی برخوردار شوند.

ویزای همراه بلاروس

شرایط دانشجویان متاهل متقاضی تحصیل در بلاروس برای اخذ ویزای همراه از اهمیت بسیاری برخوردار است. بنابراین متقاضیان برای تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری میتوانند مجوز همراه خود که شامل همسر و فرزند زیر ۱۸ است را دریافت کنند. برای تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی میتوان ویزای همراه دریافت کرد ولی شاید نسبت به سایر مقاطع، از شرایط سختتری برخوردار باشد. 

با توجه به نوع ویزای فرد اصلی و وضعیت او، فرآیند درخواست ویزای همراه برای هر دانشجویی متفاوت است. توجه داشته باشید که مدت ویزای همراه نباید بیشتر از مدت ویزای فرد اصلی باشد. همراه در کشور بلاروس، مجوز کار کردن را دارد که البته به اجازه کار نیاز دارد. بنابراین با قرارداد کاری میتواند ویزایش را به ویزای کار تبدیل کند. مدارکی که دال بر نسبت خویشاوندی فرد است به منظور اخذ ویزای همراه باید ارائه شود که از این مدارک میتوان به سند ازدواج، سند تولد، شناسنامه و سایر مدارک مربوطه اشاره کرد.

مزایای تحصیل در بلاروس

* یکی از مزایای تحصیل در بلاروس، هزینه های زندگی و تحصیل می باشد که بمیزان کم و مقرون به صرفه است.

* متقاضیان در طول تحصیل در بلاروس از این قابلیت برخوردارند که به سایر نقاط جهان تحت عنوان سفرهای علمی بروند.

* متقاضیان تحصیل در بلاروس، پس از فارغ التحصیل شدن میتوانند یک شغلی که با رشته تحصیلی آنها رابطه دارد، پیدا کنند و در آن حیطه کار کنند.

* یکی از مزایای تحصیل در بلاروس اینست که در هنگام اخذ پذیرش از دانشگاه الزامی به داشتن مدرک زبان انگلیسی نیست.

تحصیل مهندسی در بلاروس,معایب تحصیل در بلاروس,شرایط تحصیل در بلاروسدانشجویان بعد از اتمام تحصیل در بلاروس اجازه ماندن و کار در این کشور را خواهند داشت

معایب تحصیل در بلاروس

> یادگیری زبان روسی سخت است و رشته های تحصیلی که به زبان انگلیسی، تدریس می شود محدود است.

> شما با تحصیل در بلاروس، مجوز دریافت اقامت کشورهای اروپایی دیگر را ندارید.

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 15
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
زندگی نامه غلامحسین اسماعیلی,غلامحسین اسماعیلی,تحصیلات غلامحسین اسماعیلی بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۴ بیرجند

زادگااه:بیرجند

ملیت:ایرانی

حزب سیاسی:مستقل

بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی

غلامحسین اسماعیلی در شهر بیرجند در سال ۱۳۴۴ دیده به جهان گشود. پدر او که در حال حاضر در قید حیات نیست؛ در حوزه ی کشاورزی فعالیت داشت و در دروس حوزه به صورت مقدماتی تحصیل کرده بود و به عنوان روحانی محل شناخته میشد. وی دارای سه برادر میباشد که یکی از آن ها درگذشته است.

ادامه
مزدک میرعابدینی,بیوگرافی مزدک میرعابدینی,زندگینامه مزدک میرعابدینی بیوگرافی مزدک میرعابدینی، بازیگر و کارگردان سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ فروردین ۱۳۵۵

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر سینما و تلوزیون، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده

سالهای فعالیت:۱۳۸۷- تاکنون

همسر:ندا صارمی منفرد

ادامه
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
زهره کودایی,بیوگرافی زهره کودایی,زندگینامه زهره کودایی بیوگرافی زهره کودایی، گلر تیم ملی فوتبال زنان (+ تصاویر )

متولد:۳ آذر ۱۳۶۸

زادگاه:خوزستان

زمینه فعالیت:ورزش فوتبال

پیشه:دروازه بان فوتبال

ملیت:ایرانی

ادامه
افتخارات یوسف نوری,تحصیلات یوسف نوری,سوابق علمی و پژوهشی یوسف نوری بیوگرافی یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۰

زادگاه:ایلام

ملیت:ایرانی

سمت:سیاست مدار و مدیر اجرایی

دین:اسلام

ادامه
ویژه سرپوش